
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА
про встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу
12 травня 2021 року м. Кропивницький Справа №340/1880/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М., розглянувши у порядку письмового провадження у м. Кропивницькому звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду в адміністративній справі
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7 а
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку та виплаті призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог Конституції України, ст.ст.43, 51, 63 Закону України №2262-ХІІ, положень Постанови КМУ №704, а також на підставі пункту 23 Постанови ППФУ від 30.01.2007р. №3-1 та оновленої, скоригованої довідки від 24 квітня 2020 р. №61/17/8 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , отриманої від Управління СБУ в Кіровоградській області за рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.04.2020 р.;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у відповідності до вимог Конституції України, ч.3, ч.18 ст.43, ст.51, ст. 63 Закону України №2262-ХІІ, положень Постанови КМУ №704, на підставі пункту 23 Постанови ППФУ від 30.01.2007р. №3-1 та оновленої, скоригованої довідки від 24 квітня 2020 р. №61/17/8 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , отриманої від Управління СБУ в Кіровоградській області станом на 01.03.2018 р. за рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.04.2020 р. невідкладно здійснити перерахунок та виплату повного розміру пенсії та нарахованого боргу з 01.05.2018 р. ОСОБА_1 згідно вимог ч.2 ст.55 Закону України №2262-ХІІ, виходячи з таких складових грошового забезпечення: посадового окладу – 7 750 грн., окладу за військовим званням – 1 480 грн., надбавки за вислугу років 50% – 4 615 грн., надбавки за особливості проходження служби 23% – 3 184,35 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% – 1 162,50 грн., премії 10% – 775 грн.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 р. у справі №340/1880/20 адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області №61/17/8 від 24 квітня 2020 року; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а, код ЄДРПОУ 20632802) провести з 05 березня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки Управління Служби безпеки України №61/17/8 від 24 квітня 2020 року з урахуванням усіх видів грошового забезпечення та раніше виплачених сум; у задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Зазначеним рішенням зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати звіт про виконання рішення суду у строк – один місяць з дня набрання чинності рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 червня 2020 року у справі №340/1880/20.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 р. у справі №340/1880/20 набрало законної сили 15.10.2020 р.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.01.2021 р. призначено до розгляду у судовому засіданні питання щодо неподання звіту в адміністративній справі №340/1880/20.
19.01.2021 р. до Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшов звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.01.2021 р. встановлено новий строк для подачі звіту.
11.02.2021 р. відповідачем подано звіт про виконання рішення суду.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.03.2021 р. відмовлено у прийнятті звіту про виконання судового рішення №1100-0802-7/7471 від 10 лютого 2021 року, поданого до Кіровоградського окружного адміністративного суду 11 лютого 2021 року; встановлено новий строк для подачі до суду звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 червня 2020 року у справі №340/1880/20 та зобов`язано Головне управлінням Пенсійного фонду України подати суду звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання законно сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту; накладено на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області ОСОБА_2 штраф у сумі 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 45 400,00 грн.
08.04.2021 р. відповідачем подано звіт про виконання рішення суду. У звіті зазначено, що Головним управлінням 12.01.2021 р. (після отримання рішення суду апеляційної інстанції), на підставі рішення суду по справі №340/1880/20, здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 05.03.2019 р. Загальна сума доплати при цьому склала 34 847,50 грн, з яких 3 215,52 грн нараховано та виплачено позивачеві у серпні 2020 року (в межах суми стягнення за один місяць, оскільки судове рішення підлягало негайному виконанню). 22.02.2021 р. на підставі рішення суду від 30.06.2020 р. по справі №340/1880/20, а також з урахуванням ухвали від 05.02.2021 р. здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 05.03.2019 р. з розрахунку 85% грошового забезпечення позивача. Сума доплати при цьому склала 56 190,44 грн. У звіті вказано, що Головним управлінням направлено лист до Пенсійного фонду України, зокрема, від 25.01.2021 р. №1100-0802/4546 щодо виділення коштів на виконання рішень суду. В листі від 23.02.2021 р. за №2800-030102-9/8167 Пенсійний фонд України зазначив, що виплата коштів на виконання зазначених у додатку до запиту рішень судів здійснюється у межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Додатково зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 р. №22 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2020 рік відповідно до якого на поточний рік було передбачено 200 000,00 тис. грн для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. В той же час, сума заявлена в бюджеті 2020 року для Кіровоградської області становила 2 360,00 тис. грн. Станом на грудень 2020 року виплачено 2 360,00 тис. грн. Постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 р. №126 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2021 рік відповідно до якого на поточний 2021 рік передбачено 360 000,00 тис. грн для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. В той же час, сума заявлена у бюджеті 2021 року для Кіровоградської області становить 5 111,70 тис. грн. Додатково зазначено, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання судового рішення по справі №340/1880/20 проведено головним управлінням у січні 2021 року, а черговість погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду станом на 06.04.2021 р. фактично проведена по 31.03.2019 р. включно.
11.05.2021 р. відповідачем надано копії листів головного управління від 12.04.2021 р. №1100-0802-5/16562 та пенсійного фонду України від 29.04.2021 №2800-030102-9/20578.
12.05.2021 р. позивачем подано заяву про розгляд справи без його участі та накладення штрафу на відповідача – ГУ ПФУ в Кіровоградській області за невиконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 р. №340/1880/20.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Суд враховує, що головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.
Механізм ефективного судового захисту обумовлює у необхідних випадках застосування процедури примусового виконання рішень суду. Конституційний Суд України у рішенні від 30.01.2003 р. №3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого та прокурора зауважив, що «правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах» (абзац десятий пункту 9 мотивувальної частини).
У рішенні від 30.06.2009 р. №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Європейський суд з прав людини у рішенні від 07.05.2002 р. у справі «Бурдов проти Росії» визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова «судового розгляду».
У рішенні Конституційного Суду України від 13.12.2011 р. №17-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції є заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист (абзац восьмий підпункту 6.3 пункту 6).
Таким чином, розглядаючи звіт суб`єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.
Як встановлено судом, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, починаючи з квітня 2019 року, однак не виплачено заборгованості, яка виникла у зв`язку з перерахунком.
Отже, рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 р. у справі №340/1880/20 відповідачем у повному обсязі не виконано.
Суд враховує, що рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 р. у справі №340/1880/20 набрало законної сили 15.10.2020 р., однак Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області звернулося до Пенсійного фонду України стосовно розгляду можливості виділення коштів на виплату нарахованих сум ОСОБА_1 лише 25.01.2021 р. (лист №1100-0802-5/4546 від 25.01.2021 р.) (а.с.119). Відповіді на вказаний лист суду не надано.
Суд зауважує, що зволікання відповідача із вчинення дій щодо перерахунку перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду, що сукупно становило понад два місяці, не може розцінюватися як обґрунтування несвоєчасного звернення до Пенсійного фонду України про виділення коштів для виконання рішення.
У звіті відповідачем зазначено про те, що сума для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у бюджеті 2020 року для Кіровоградської області становила 2 360,00 тис. грн, а у бюджеті 2021 року для Кіровоградської області становить 5 111,70 тис. грн.
Зазначене свідчить про наявність бюджетного фінансування на виконання судових рішень.
Більш того, факт наявності бюджетного фінансування підтверджено листом Пенсійного фонду України від 29.04.2021 р. №2800-030102-9/20578 у якому вказано, що бюджетом Пенсійного фонду України на 2021 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України№126 від 17.02.2021 р., передбачено видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України у розмірі 360 млн. грн.
Правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 23.04.2020 р. у справі №560/523/19 стосується відсутності підстав для застосування штрафу при відсутності відповідного фінансового забезпечення. Однак, відповідачем не доведено факту відсутності бюджетного фінансування на виконання рішення у даній справі.
Суд зауважує, що правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 23.04.2020 р. у справі №560/523/19 не може бути автоматичною підставою для звільнення від застосування штрафних санкцій за невиконання рішення суду, за умови встановлення судом факту наявності бюджетного фінансування та не доведення відповідачем підстав, за яких рішення у даній справі не виконано за рахунок коштів передбачених бюджетами на 2020 та 2021 роки.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 07.04.2021 р. №1100-0802-7/15669, поданий до суду 08.04.2021 р., не свідчить про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 р. у справі №340/1880/20, оскільки на час подання відповідного звіту повного відновлення порушеного права позивача не відбулося, тобто завдання адміністративного судочинства не реалізовано.
Таким чином, звіт про виконання судового рішення від 07.04.2021 р. №1100-0802-7/15669, поданий до суду 08.04.2021 р. не є звітом суб`єкта владних повноважень про виконання постанови суду в розумінні ст.382 КАС України, а тому не підлягає прийняттю.
За таких умов та керуючись приписами ч.2 ст.382 КАС України суд вважає за необхідне встановити відповідачу новий строк для подання звіту.
Відповідно до ч.ч.2, 3, 6, 7 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина – до Державного бюджету України.
Ухвала суду про накладення штрафу, що набрала законної сили, направляється для виконання до державної виконавчої служби. З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму заборгованості без додаткового рішення суду нараховується пеня у розмірі трьох відсотків річних з урахуванням індексу інфляції.
Сплата штрафу не звільняє від обов`язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання. Повторне невиконання цього обов`язку тягне за собою застосування наслідків, установлених частинами першою і другою цієї статті, але розмір нового штрафу при цьому збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою.
Суд зауважує, що за своєю природою штраф, передбачений ч.2 ст.382 КАС України є заходом процесуального примусу в розумінні ст.145 КАС України.
Частиною 5 статті 149 КАС України визначено, що ухвала про стягнення штрафу є виконавчим документом та має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Стягувачем за таким виконавчим документом є Державна судова адміністрація України.
Зважаючи на те, що ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.03.2021 р. встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області новий строк для подання звіту суду про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 червня 2020 року у справі №340/1880/20, однак рішення у повному обсязі відповідачем не виконано, суд вважає за необхідне накласти на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області ОСОБА_2 відповідно до ч.2 ст.382 КАС України, збільшений на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою. тобто у сумі 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15.12.2020 р. №1082-IX установлено, що у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2021 року становить 2270,00 гривень.
Таким чином, сума штрафу, накладеного на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області ОСОБА_2 становить 90 800,00 грн (40 х 2270 грн).
Керуючись ст.ст.245, 248, 256, 293-297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у прийнятті звіту про виконання судового рішення №1100-0802-7/15669 від 07 квітня 2021 року, поданого до Кіровоградського окружного адміністративного суду 08 квітня 2021 року.
Встановити новий строк для подачі до суду звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 червня 2020 року у справі №340/1880/20 та зобов`язати Головне управлінням Пенсійного фонду України подати суду звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання законно сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.
Накласти на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області ОСОБА_2 штраф у сумі 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 90 800,00 грн (дев`яносто тисяч вісімсот грн 00 коп.).
Половину суми штрафу у розмірі 45 400,00 грн (сорок п`ять тисяч чотириста грн 00 коп.) стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Половину суми штрафу у розмірі 45 400,00 грн (сорок п`ять тисяч чотириста грн 00 коп.) стягнути на користь Державного бюджету України (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/Печерс.р-н/21081100, код отримувача: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA118999980313090106000026007, код класифікації доходів бюджету:21081100)
З наступного дня після набрання даною ухвалою законної сили на суму заборгованості без додаткового рішення суду нараховується пеня у розмірі трьох відсотків річних з урахуванням індексу інфляції.
Роз`яснити начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області ОСОБА_2 , що сплата штрафу не звільняє від обов`язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання.
Ухвала є виконавчим документом та є обов`язковою до виконання.
Копію ухвали направити відповідачу, а також по примірнику ухвали позивачу та Державній судовій адміністрації України для звернення до виконання.
Стягувачами за ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12 травня 2021 року у справі №340/1880/20 є:
- ОСОБА_1 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в частині суми штрафу у розмірі 45 400,00 грн;
- Державна судова адміністрація України (адреса місця знаходження: 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, ЄДРПОУ 26255795) в частині суми штрафу у розмірі 45 400,00 грн.
Боржником за ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 березня 2021 року у справі №340/1880/20 є начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області ОСОБА_2 (адреса місця перебування: АДРЕСА_2 ).
Строк пред`явлення ухвали до виконання ОСОБА_1 становить три роки з дня набрання ухвалою законної сили.
Строк пред`явлення ухвали до виконання Державною судовою адміністрацією України становить три місяці з дня набрання ухвалою законної сили.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання – 12 травня 2021 року.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.
Дата складання ухвали – 12 травня 2021 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт