
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2021 р. Справа№200/68/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Галатіної О.О. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Костянтинівсько - Доружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 42171400, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25, 85113) про визнання дій суб`єкта владних повноважень неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Костянтинівсько - Доружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій суб`єкта владних повноважень неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 28 лютого 2020 року він звернувся до установи відповідача із заявою про призначення пільгової пенсії відповідно до вимог ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Рішенням відповідача від 05 березня 2020 року йому було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Зазначене рішення позивач оскаржив до Донецького окружного адміністративного суду. Рішенням суду від 08 липня 2020 року, яке набуло законної сили 12 серпня 2020 року, позовні вимоги було задоволено частково, дії відповідача було визнано незаконними та було зобов`язано, з урахуванням висновків суду, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції рішення Конституційного суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 по справі 1-5/18 (746/15). Зазначає, що рішення суду не виконано. Рішенням Костянтинівсько - Дружківського об`управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 133 від 27 листопада 2020 року в призначенні пенсії позивачу пільгової пенсії було повторно відмовлено.
Позивач вважає, що відповідач грубо порушує його конституційні права на пенсію та просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Костянтинівсько - Дружківського об`єднананого управління Пенсійного фонду України Донецької області від 27 листопада 2020 року № 133 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
зобов`язати Костянтинівсько - Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пігових умовах, зарахувавши до пільгового стажу за Списком №2 періоди роботи: з 15.07.1983 року по 09.10.1984 року - 1 рік 2 місяці 21 день на підприємстві «Дружківський машинобудівний завод», з 21.10.1984 року по 18.12.1986 року - 2 року 1 місяць 13 днів - служба у рядах Радянської Армії, з 16.02.1987 року по 26.01.1991 року - 3 роки 11 місяців 10 днів - СМУ - 5 треста «Донецькшахтостроймонтаж», з 01.06.2011 року по 06.02.2017 року - 5 років 7 місяців 24 дні, з 07.02.2017 року по 31.03.2020 року - 3 роки 1 місяць - ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» на посаді електрозварника, а всього 16 років 01 місяць 03 дні згідно трудової книжки та призначити мені пенсію за віком на пільгових умовах з 55 років, тобто з 08.12.2019 року.
Ухвалою суду від 11 січня 2021 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без повідомлення (виклику) сторін.
02 лютого 2021 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача зазначив, що 27 листопада 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Спиком №2. Зазначає, що на час звернення до установи відповідача ОСОБА_1 досяг 55 років 11 місяців 19 днів, загальний страховий стаж останнього складає 31 рік 8 місяців 25 днів, стаж роботи на пільгових умовах (за Списком №2) - 08 років 03 місяці 10 днів. Вважає, що право на пенсію за віком позивач набуде у віці 57 років, тобто 09.12.2021 року. 27.11.2020 року Костянтинівсько - Дружківським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області винесено рішення за № 133 про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 11 березня 2021 року розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько - Доружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій суб`єкта владних повноважень неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 12 квітня 2021 року закрито підготовче провадження за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько - Доружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій суб`єкта владних повноважень неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії. Призначено справу до судового розгляду по суті.
11 травня 2021 року до судового засідання сторони не з`явились, про час, дату та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Сторони просили розгляд справи провести у письмовому провадженні за їх відсутності.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд з`ясував наступні обставини справи.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 28 лютого 2020 року звернувся до установи відповідача із заявою про призначення пільгової пенсії відповідно до вимог ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Рішенням відповідача від 05 березня 2020 року № 052630001490 ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08 липня 2020 року по справі №200/5063/20-а (с. Тарасенко І.М. ) адміністративний позов ОСОБА_1 до Костянтинівсько - Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов`язання вчинити дії щодо нарахування та виплати пенсії на пільгових умовах - задоволено частково.
Визнано дії Костянтинівсько - Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови в призначені ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення не законними.
Визнано протиправним та скасувано рішення Костянтинівсько - Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 052630001499 від 05 березня 2020 року.
Зобов`язано Костянтинівсько - Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з урахуванням висновків суду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції рішення Костянтинівського суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 по справі 1-5/2018 (746/15) від 09 квітня 2020 року, встановивши право виходу на пенсію у 55 років відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції рішення Конституційного суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 по справі 1-5/2018 (746/15).
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Вищезазначене рішення набуло законної сили 23 вересня 2020 року.
16 листопада 2020 року ухвалою суду заяву Костянтинівсько - Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про виправлення описки - задоволено.
Виправлено описку у рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 08 липня 2020 року у справі № 200/5063/20-а.
Викладено абзац № 40 описової частини рішення у наступній редакції: «Так, оскільки, п. 2 частини 2 статті 114 Закону України «про загальнообов`язкове державне пенсійне старування» набув сили з 03 жовтня 2017 року, а редакція статті 13 Закону України «про пенсійне забезпечення» відновила свою дію 23 січня 2020 року у зв`язку із прийняттям Конституційним судом Рішення від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 по справі 1-5/2018 (746/15), то при розгляді заяви ОСОБА_1 » про призначення пенсії на пільгових умовах та враховуючи ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», рішення Європейського суду з прав людини від 14.10.2010 року по справі «Щокін проти України» (Shchokin v. Ukraine, заяви № 23759/03 та 37943/06) та рішення Європейського суду з прав людини від 07.07.2011 по справі «Серков проти України» (Serkov v. Ukraine, заява № 39766/05), суд вважає, застосуванню підлягає стаття 13, зокрема пункт «б», Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції рішення Конституційного суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 по справі 1-5/2018 (746/15), а отже позивач має право на пенсію у 52 роки.»
Викладено абзац № 4 резолютивної частини рішення у наступній редакції: «Зобов`язати Костянтинівсько - Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з урахуванням висновків суду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції рішення Конституційного суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 по справі 1-5/2018 (746/15) від 09 квітня 2020 року, встановивши право виходу на пенсію у 55 років відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції рішення Конституційного суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 по справі 1-5/2018 (746/15).»
Рішенням Костянтинівсько - Дружківського об`управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 133 від 27 листопада 2020 року в призначенні пенсії ОСОБА_1 пільгової пенсії було повторно відмовлено.
Згідно записів в трудовій книжці НОМЕР_2 (в частині спірних періодів), позивача:
- з 15.07.1983 року прийнято у вагонеточний цех №7 на посаду електрогазозварювальником 4 розряду на підприємстві «Дружківський машинобудівний завод»;
- з 09 жовтня 1984 року звільнено у зв`язку з призовом до рядів Радянської армії;
- з 31 жовтня 1984 року по 18 грудня 1986 року проходив військову службу у рядах Радянської армії;
- з 16 лютого 1987 року прийнято газоелектрозварювальником 4 розряду ручної електродугової зварки у СМУ - 5 треста «Донецькшахтостроймонтаж»;
- 01 липня 1995 року звільнено за власним бажанням;
- з 01 червня 2011 року прийнято електрозварювальником ручної зварки 5 розряду на Костянтинівський виробничу дільницю у ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт»;
- 06 лютого 2017 року звільнено за власним бажанням;
- З 07 лютого 2017 року прийнятий електрозварювальником ручного зварювання 5 розряду на Костянтинівську виробничу дільницю у ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт»;
- 31 березня 2020 року звільнений за власним бажанням.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 р. № 162, електрозварювальник ручної зварки (код професії 1010300а-19906) відноситься до пільгових професій за Списком №2.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України "Про пенсійне забезпечення".
Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб`єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами частини 2статті 4 КАС України їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування").
Згідно п. 2 Розділу Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлений порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього Закону, згідно якої особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Щодо спірного періоду з 15.07.1983 року по 09.10.1984 року на підприємстві «Дружківский машинобудівний завод» на посаді електрогазозварюваника, суд зазначає наступне.
Відповідно до роздруківки Костянтинівсько - Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зарахованих періодів роботи ОСОБА_1 до пільгового стажу зазначено, що останньому спірний період з 15.07.1983 року до 09.10.1984 року зараховано до пільгового стажу за Списком №2.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог у частині про зарахування до пільгового стажу за Списком №2 період роботи з 15.07.1983 року по 09.10.1984 року на підприємстві «Дружківський машинобудівний завод».
Щодо спірного періоду з 31.10.1984 року по 18.12.1986 року служби у рядах Радянської Армії, суд виходить з наступного.
Абзацом 2 частини 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Отже зарахування періоду військової служби до пільгового стажу можливе лише за наявності періоду роботи позивача за професією, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, що передував призову на військову службу.
Як вбачається з трудової книжки позивача, останнього 15.07.1983 року прийнято на роботу електрогазозварником ручної зварки 4 розряду та 09 жовтня 1984 року звільнено у зв`язку з призовом до рядів Радянської армії. З 31 жовтня 1984 року по 18 грудня 1986 року проходив військову службу у рядах Радянської армії.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про наявність підстав для зарахування періоду військової служби позивача з 31.10.1984 року по 18.12.1986 року до стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Щодо спірних періодів роботи позивача з 16.02.1987 року по 26.01.1991 року - СМУ - 5 треста «Донецькшахтостроймонтаж», з 01.06.2011 року по 06.02.2017 року - ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» на посаді електрозварювальника, суд зазначає наступне.
Як вже було вказано вище, позивач, згідно трудової книжки (в частині спірних періодів):
- з 16 лютого 1987 року прийнято газоелектрозварювальником 4 розряду ручної електродугової зварки у СМУ - 5 треста «Донецькшахтостроймонтаж»;
- 01 липня 1995 року звільнено за власним бажанням;
- з 01 червня 2011 року прийнято електрозварювальником ручної зварки 5 розряду на Костянтинівський виробничу дільницю у ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт»;
- 06 лютого 2017 року звільнено за власним бажанням;
Відповідно суд наголошує, що трудова книжка позивача містить достатні дані для визначення зазначеного періоду в якості пільгового стажу без надання відповідних довідок.
Таким чином періоди роботи з 16.02.1987 року по 26.01.1991 року - СМУ - 5 треста «Донецькшахтостроймонтаж», з 01.06.2011 року по 06.02.2017 року - ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» на посаді електрозварювальника підлягають зарахуванню до пільгового стажу позивача.
Щодо спірного періоду роботи позивача у ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» на посаді електрозварювальника з 07 лютого 2017 року по 31 березня 2020 року, суд зазначає наступне.
Як зазначено вище, згідно записів в трудовій книжці НОМЕР_2 (в частині спірного періоду), позивача:
- З 07 лютого 2017 року прийнятий електрозварювальником ручного зварювання 5 розряду на Костянтинівську виробничу дільницю у ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт»;
- 31 березня 2020 року звільнений за власним бажанням.
Разом з цим, відповідно до роздруківки Костянтинівсько - Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зарахованих періодів роботи ОСОБА_1 до пільгового стажу зазначено, що останньому спірний період з 07 лютого 2017 року по 31 грудня 2019 року зараховано до пільгового стажу за Списком №2.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для зарахування до пільгового стажу за Списком №2 спірного періода роботи позивача у ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» на посаді електрозварювальника, а саме: з 01 січня 2019 року по 31 березня 2020 року.
Відповідно, позовні вимоги у частині зарахування до пільгового стажу за Списком №2 періоду роботи позивача у ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» на посаді електрозварювальника з 07 лютого 2017 року по 31 березня 2020 року підлягають частковому задоволенню.
Щодо спірного питання визначення віку виходу на пенсію відповідно до статті 13 Закону України «про пенсійне забезпечення» в редакції Рішення Конституційного суду від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 по справі 1-5/2018 (746/15), суд виходить з наступного.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
З 01.01.2004 року таким законом є, насамперед, Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», який був прийнятий на зміну положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Отже, оскільки і Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», і Закон України «Про пенсійне забезпечення» регулюють одні і ті ж правовідносини, то пріоритет у застосуванні за загальним правилом мають норми Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» як акту права, прийнятого пізніше у часі, а норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» підлягають субсидіарному (додатковому) застосуванню у разі неурегульованості певного питання у приписах Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Водночас із цим, суд наголошує на існуванні і виключень з наведеного загального правила.
Згідно з пункту «б» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (у редакції від 02.03.2015 року № 213-VIII) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менш 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Законом України від 02.03.2015 року № 213-VIII раніше передбачений п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» віковий ценз для жінок у 50 років було збільшено до 55 років із одночасним запровадженням правила поетапного збільшення показника вікового цензу, за яким жінки, дати народження яких припадали на 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року набували право на пенсію по досягненню 53 роки 6 місяців.
Закон України від 02.03.2015 року № 213-VIII набув чинності з 01.04.2015 року.
Згідно п. 2 розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону. Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в» - «е» та «ж» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Отже, і після набуття чинності нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» правила призначення пенсій за Списком № 2 регламентувались п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Такий стан правового регулювання існував до календарної дати набрання чинності нормами Закону України від 03.10.2017 року № 2148-VIII (11.10.2017 року), яким текст Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» був доповнений, зокрема, ст. 114, згідно з ч. 1 якої право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Між тим, Законом України від 03.10.2017 року № 2148-VIII у новій редакції був викладений п. 2 розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», де зазначалось, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону України від 03.10.2017 року № 2148-VIII на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років - по 31 березня 1965 року включно; 50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року; 51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року; 51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року; 52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року; 52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року; 53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року; 53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року; 54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року; 54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року; 55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.
У силу спеціальної вказівки у Законі України від 03.10.2017 року № 2148-VIII наведені вище норми закону почали застосовуватись з 01.10.2017 року.
Отже, з 01.10.2017 року правила призначення пенсій за Списком № 2 почали регламентуватись одночасно двома законами, а саме: п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у редакції Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII та п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону України від 03.10.2017 року № 2148-VIII.
Правила вказаних законів були повністю уніфікованими (ідентичними).
Такий стан правового регулювання існував до прийняття Конституційним Судом України рішення від 23.01.2020 року № 1-р/2020 «У справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень розділу I, пункту 2 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII».
Пунктом 1 резолютивної частини названого судового акту визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII.
Відповідно до п. 2 резолютивної частини названого судового акту стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно п. 3 резолютивної частини названого судового акту застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: «на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам…».
Отже, з 23.01.2020 року в Україні існують два Закони, котрі одночасно регламентують правила призначення пенсій за Списком № 2, а саме: п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у редакції до Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII та п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону України від 03.10.2017 року № 2148-VIII.
Так, оскільки, п. 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне старування» набув сили з 03 жовтня 2017 року, а редакція статті 13 Закону України «про пенсійне забезпечення» відновила свою дію 23 січня 2020 року у зв`язку із прийняттям Конституційним судом Рішення від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 по справі 1-5/2018 (746/15), то при розгляді заяви ОСОБА_1 » про призначення пенсії на пільгових умовах та враховуючи ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», рішення Європейського суду з прав людини від 14.10.2010 року по справі «Щокін проти України» (Shchokin v. Ukraine, заяви № 23759/03 та 37943/06) та рішення Європейського суду з прав людини від 07.07.2011 по справі «Серков проти України» (Serkov v. Ukraine, заява № 39766/05), суд вважає, застосуванню підлягає стаття 13, зокрема пункт «б», Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції рішення Конституційного суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 по справі 1-5/2018 (746/15), а отже позивач має право на пенсію у 52 роки.
Та ж позиція викладена у рішенні Донецького адміністративного суду від 08 липня 2020 року по справі №200/5063/20-а (с. Тарасенко І.М. ) за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько - Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов`язання вчинити дії щодо нарахування та виплати пенсії на пільгових умовах.
Вищезазначене рішення набуло законної сили 23 вересня 2020 року.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України., суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
{Конституцію доповнено статтею 129-1 згідно із Законом № 1401-VIII від 02.06.2016}
Станом на час звернення до суду з позовною заявою зазначене судове рішення не виконане.
Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині призначення пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах з 55 років, а саме: з 08.12.2019 року.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що спірне рішення № 133 від 27 листопада 2020 року прийнято відповідачем не на підставі та не у спосіб, що визначені законодавством України, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Отже, на підставі викладеного, з урахуванням вимог частини другої статті 9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне, позовні вимоги ОСОБА_1 до Костянтинівсько - Доружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій суб`єкта владних повноважень неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду з даним позовом був сплачений судовий збір у розмірі 840,80 грн., що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією № 0.0.1955876303.1 від 24 грудня 2020 року.
Таким чином, з урахуванням висновку про часткове задоволення позовних вимог, стягненню з відповідача підлягає судовий збір пропорційно до заявлених вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Костянтинівсько - Доружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 42171400, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25, 85113) про визнання дій суб`єкта владних повноважень неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Костянтинівсько - Дружківського об`єднананого управління Пенсійного фонду України Донецької області від 27 листопада 2020 року № 133 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати Костянтинівсько - Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пігових умовах, зарахувавши до пільгового стажу за Списком №2 періоди роботи: з 21.10.1984 року по 18.12.1986 року - служба у рядах Радянської Армії, з 16.02.1987 року по 26.01.1991 року СМУ - 5 треста «Донецькшахтостроймонтаж», з 01.06.2011 року по 06.02.2017 року - ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» на посаді електрозварника, з 01 січня 2019 року по 31 березня 2020 року - ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» на посаді електрозварника та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 55 років, тобто з 08.12.2019 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Костянтинівсько - Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42171400, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25, 85113) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 750 (сімсот п`ятдесят) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя О.О. Галатіна