Рішення № 96856970, 11.05.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2021
Номер справи
140/2017/21
Номер документу
96856970
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2021 року ЛуцькСправа № 140/2017/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ РІТЕЙЛ» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВОГ РІТЕЙЛ» (далі - ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», позивач) звернулося до суду із позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач, податковий орган, контролюючий орган) про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДПС у Волинській області від 09 лютого 2021 року №526 про поновлення терміну проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 24 лютого 2021 року ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» було отримано матеріали заяви ГУ ДПС у Волинській області про обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків, із яких убачається, що 23 травня 2019 року розпочато планову документальну виїзну перевірку ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2016 року по 31 березня 2019 року, яка з 19 вересня 2019 року зупинена у зв`язку із відсутністю документів, які вилучені старшим слідчим СВ Печерського УП ГУ НП у м. Києві на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва у справі №757/49393/19-к.

Позивач вказує, що із прийняттям Закону України від 13 лютого 2020 року №591-IX «Про внесення змін до ПК України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби» дію мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок продовжено на період з 18 березня 2020 року по останній календар місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України короновірусної хвороби (C0VID-19).

Постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2021 року №89 «Про скорочення строків дії обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - ПК України), в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» передбачено поновлення термінів проведення тимчасово зупинених документальних та фактичних перевірок, які були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершені.

Так, на підставі наказу ГУ ДПС у Волинській області від 09 лютого 2021 року №526 поновлено термін проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.

Зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року №1236 установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, з 19 грудня 2020 року до 28 лютого 2021 року на території України карантин, продовжено дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".

Таким чином, на період з 19 грудня 2020 року до 28 лютого 2021 року на території України встановлений карантин, відповідно діє мораторій на проведення документальних перевірок платників податків.

Наголошує, що постанова Уряду від 03 лютого 2021 року № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» суперечить нормам ПК України, натомість норма пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України якою встановлений мораторій на проведення перевірок є чинною та не була змінена.

З наведених підстав не погоджується із вказаним наказом та просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

У відзиві на позовну заяву від 31 березня 2021 року №925/03-20-20-02-10 представник ГУ ДПС у Волинській області позовних вимог не визнала мотивуючи тим, що 23 травня 2019 року розпочато планову документальну виїзну перевірку ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2016 по 31 березня 2019 року, яка з 19 вересня 2019 року зупинена у зв`язку із відсутністю документів, які вилучені старшим слідчим СВ Печерського УП ГУ НП у місті Києві на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва у справі 757/49393/19-к.

На підставі підпункту 85.9 статті 85 ПК України, постанови Кабінету Міністрів України від 03 лютого року 2021 № 89 «Про скорочення строків дії обмежень, встановлених пунктом 52 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок», Головним управлінням ДПС у Волинській області було видано наказ від 09 лютого 2021 року №526 «Про поновлення терміну проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» з 10 лютого 2021 року.

Звертає увагу, що відповідно до пункту 4 розділу II «Прикінцевих положень» Закону України від 17 вересня 2020 року №909-IX «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» Кабінету Міністрів України надано право скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами Країни, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Уважає, що ГУ ДПС у Волинській області діяло виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а наказ від 09 лютого 2021 року №526 «Про поновлення терміну проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» є законним та обґрунтованим з огляду на що просить у задоволенні позову відмовити повністю (арк. спр. 19-20).

Інших заяв по суті справи, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до суду не надходило.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 12 березня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб (арк. спр. 15).

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 КАС України дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, з урахуванням строків, визначених статтею 258 КАС України.

Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

Відомості щодо ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 27 липня 2011 року (арк. спр. 10).

ГУ ДПС у Волинській області 23 травня 2019 року розпочато планову документальну виїзну перевірку ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2016 року по 31 березня 2019 року, яка з 19 вересня 2019 року зупинена у зв`язку із відсутністю документів, які вилучені старшим слідчим СВ Печерського УП ГУ НП у м. Києві на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва у справі №757/49393/19-к.

У зв`язку із набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2021 року №89 «Про скорочення строків дії обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» на підставі пункту 85.9 статті 89 ПК України та наданням правоохоронними органами доступу до вилучених документів ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ`ГУ ДПС у Волинській області було прийнято наказ від 09 лютого 2021 року №526 «Про поновлення терміну проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», згідно із яким термін проведення вказаної перевірки, який було перенесено згідно наказу ГУ ДПС у Волинській області від 19 вересня 2019 року №320, поновлено з 10 лютого 2021 року на невикористаний термін (арк. спр. 4).

Як убачається із акту відмови у допуску до проведення перевірки від 19 лютого 2021 року №136/07-20/37821544, з метою вручення платнику копії наказу, працівниками управління податкового аудиту ГУ ДПС у Волинській області 10 лютого 2021 року та 19 лютого 2021 року було здійснено виїзд за юридичною адресою ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», однак по прибутті на підприємство, встановлено відсутність посадових осіб позивача - керівник ОСОБА_1 вибув на самоізоляцію та здійснює обов`язки дистанційно, у зв`язку із чим проведення перевірки поновлено не було (арк. спр. 21).

ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», не погоджуючись із наказом ГУ ДПС у Волинській області від 09 лютого 2021 року №526 про поновлення терміну проведення документальної планової виїзної перевірки, звернулося із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормами підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України, передбачено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

За змістом пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Як установлено судом ГУ ДПС у Волинській області 23 травня 2019 року розпочато планову документальну виїзну перевірку ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2016 року по 31 березня 2019 року, яка з 19 вересня 2019 року зупинена у зв`язку із відсутністю документів, які вилучені старшим слідчим СВ Печерського УП ГУ НП у м. Києві на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва у справі №757/49393/19-к.

Відповідно до пункту 85.9. статті 89 ПК України (в редакції чинній на момент виникнення сріних правовідносин), у разі коли до початку або під час проведення перевірки оригінали первинних документів, облікових та інших регістрів, фінансової та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, а також виконання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, були вилучені правоохоронними та іншими органами, зазначені органи зобов`язані надати для проведення перевірки контролюючому органу копії зазначених документів або забезпечити доступ до перевірки таких документів.

Такі копії, засвідчені печаткою та підписами посадових (службових) осіб правоохоронних та інших органів, якими було здійснено вилучення оригіналів документів, або яким було забезпечено доступ до перевірки вилучених документів, повинні бути надані протягом трьох робочих днів з дня отримання письмового запиту контролюючого органу.

У разі якщо документи, зазначені в абзаці першому цього пункту, було вилучено правоохоронними та іншими органами, терміни проведення такої перевірки, у тому числі розпочатої, переносяться до дати отримання вказаних копій документів або забезпечення доступу до них.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача повідомляє, що 19 серпня 2020 року працівниками управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Волинській області здійснено виїзд до СВ Печерського УП ГУ НП у м. Києві для ознайомлення з первинними документами ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», однак при виїзді ознайомитись з документами виявилось неможливим, оскільки слідчим повідомлено, що документи повернено підприємству в повному обсязі.

Натомість як убачається із копії оскаржуваного наказу рішення про поновлення проведення документальної планової виїзної перевірки позивача було прийнято відповідачем на підставі підпункту 85.9 статті 85 ПК України та у зв`язку із наданням правоохоронними органами доступу до вилучених документів ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», що не узгоджується із такими доводами представника податкового органу.

Стосовно підставності прийняття спірного наказу у зв`язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2021 року №89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки», якою було скорочено строк дії обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" №89 України в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення, зокрема, тимчасово зупинених документальних та фактичних перевірок, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершені, суд уважає за необхідне зазначити наступне.

Як убачається із матеріалів справи проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» було зупинено 19 вересня 2019 року натомість мораторій на проведення перевірок був впроваджений Законом України від 17 березня 2020 року №533-ІХ «Про внесення змін до ПК України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Зокрема, вказаним Законом підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України було доповнене пунктом 52-2 наступного змісту «Установити мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня по 31 травня 2020 року, крім документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу».

Суд зауважує, що відповідачем не надано та в матеріалах справи відсутні докази, на підтвердження того, що доступ до вилучених правоохоронними органами документів ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» був наданий податковому органу саме в період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Нормами абзацу другого пункту 85.9. статті 89 ПК України, передбачено, що копії таких документів, засвідчені печаткою та підписами посадових (службових) осіб правоохоронних та інших органів, якими було здійснено вилучення оригіналів документів, або яким було забезпечено доступ до перевірки вилучених документів, повинні бути надані протягом трьох робочих днів з дня отримання письмового запиту контролюючого органу.

З урахуванням наведеного, слід зазначити, що з моменту зупинення проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» до ведення карантинних обмежень минуло майже шість місяців, однак суб`єктом владних повноважень не надано суду доказів на підтвердження того, які заходи вживалися контролюючим органом з метою отримання доступу до вилучених правоохоронними органами документів ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» та чим зумовлена неможливість поновлення проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» до ведення карантинних обмежень.

Також суд враховує, що дію карантину введено постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року №104 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» продовжено дію карантину до 30 квітня 2021 року.

Законом України від 13 травня 2020 року №591-ІХ «Про внесення змін до ПК України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» було продовжено дію мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок на період 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

У відповідності до пункту 2.1 статті 2 ПУ України зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу.

Норма пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України якою встановлений мораторій на проведення перевірок є чинною та не була змінена.

З урахуванням зазначеного, суд уважає, що постанова Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2021 року №89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки» в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» суперечить нормам пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

Нормами статті 2 КАС України, визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до приписів частини другої статті 77 КАС України адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням встановлених обставин та аналізу норм чинного законодавства, та виходячи із наданих статтею 245 КАС України повноважень, суд дійшов переконання, що відповідачем не доведено правомірності винесення наказу Головного управління ДПС у Волинській області від 09 лютого 2021 року №526 про поновлення терміну проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», а тому позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок), який сплачений відповідно до квитанції від 01 березня 2021 року №ПН2122 (арк. спр. 11) та зарахований до спеціального фонду Державного бюджету, що підтверджується відповідною випискою (арк. спр. 14).

Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 257, 262, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ РІТЕЙЛ» (43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кременецька, 38, ідентифікаційний код юридичної особи 37821544) до Головного управління ДПС у Волинській області (43010, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи 44106679) про визнання протиправним та скасування наказу задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Волинській області від 09 лютого 2021 року №526 «Про поновлення терміну проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ РІТЕЙЛ».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ РІТЕЙЛ» судовий збір в сумі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя В.І. Смокович

Повний текст судового рішення складено 11 травня 2021 року.