
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2021 року ЛуцькСправа № 140/2326/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась із позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (далі - відповідач, Департамент) про визнання протиправними дій щодо відмови в нарахуванні та виплаті державній соціальній малозабезпеченій сім`ї та зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 14 вересня 2008 року перебуває в шлюбі з ОСОБА_2 , із яким у них народилися діти доньки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . ОСОБА_2 є зареєстрованим фізичною-особою підприємцем, який перебуває на загальній системі оподаткування.
Позивач 11 вересня 2020 року звернулася до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, однак відповідач листом від 16 вересня 2020 року № Ш-665гл відмовив у призначені державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім`ї у зв`язку із тим, що ОСОБА_2 у періоді за який враховуються доходи з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року не отримував доходів та відсутня сплата єдиного соціального внеску сумарно протягом трьох місяців.
Вказує, що ОСОБА_2 був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у таких місяцях, як: січень, лютий, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2020 року відповідно до доданих до позовної заяви квитанцій та форми ОК-5 ГУ ПФУ у Волинській області від 02 березня 2021 року.
З наведених підстав уважає такі дії Департаменту протиправними та просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представник Департаменту соціальної політики Луцької міської ради у відзиві на позовну заяву від 30 березня 2021 року №11.2-8.5/4012/2021 позовних вимог не визнала, мотивуючи тим, що позивач звернулася до Департаменту із заявою від 27 серпня 2020 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, надавши відповідні документи, однак не подані дані про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування її чоловіком ОСОБА_2 за період, який враховуються доходи (з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року), а надано довідку Луцького управління ГУ ДПС у Волинській області від 21 серпня 2020 року №833, в якій зазначено, що ОСОБА_2 згідно поданої звітності за період з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року перебував на загальній системі оподаткування, сума чистого доходу від підприємницької діяльності становить 0,00 грн. Крім того, в особовій картці платника податків обліковується заборгованість по єдиному соціальному внеску в сумі 1023,51 грн.
Посадовими особами Департаменту здійснено електронні запити через програмне забезпечення АСКОПД/КОМТЕХ-SOC до органів Державної податкової служби, Пенсійного фонду України та 14 вересня 2020 отримано відповідь від Пенсійного фонду України про відсутність доходу та сплати єдиного соціального внеску ОСОБА_2 .
З огляду на зазначене представник відповідача просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю (арк. спр. 22-25).
Інших заяв по суті справи, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до суду не надходило.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10 березня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 19).
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 КАС України дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, з урахуванням строків, визначених статтею 258 КАС України.
Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 27 серпня 2020 року звернулася до відповідача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї (арк. спр. 27-28).
Рішенням Департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 09 вересня 2020 року позивачу як уповноваженому представнику сім`ї було відмовлено у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї з тих підстав, що у складі сім`ї є працездатний, що не здійснює догляду, який не працював 3 місяці, що передували зверненню (арк. спр. 28 зворот.), про що надіслано повідомлення від 14 вересня 2020 року (арк. спр. 9).
Згідно наданих ОСОБА_1 повідомлень про відмову у наданні державної соціальної допомоги від 20 жовтня 2020 року, від 08 грудня 2020 року державна соціальна допомога не призначена з таких причин: у складі малозабезпеченої сім`ї є працюючі особи, які не сплатили в мінімальному розмірі ЄСВ сумарно протягом 3 місяців (арк. спр. 11).
Окрім того, за результатами розгляду звернення ОСОБА_2 , яке надійшло на урядову лінію щодо відмови у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, його дружині, ОСОБА_1 , Департамент листом від 16 вересня 2020 року №Ш-6665 гл повідомив, що позивачу відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги оскільки ОСОБА_2 у період за який враховуються доходи з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року не отримував доходів та відсутня сплата єдиного соціального внеску сумарно протягом трьох місяців (арк. спр. 10).
Позивач, не погоджаючись із діями Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо відмови в нарахуванні та виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, звернулася із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Порядок та умови надання державної соціальної допомоги визначені Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01 червня 2020 року №1768-ІІІ (далі - Закон №1768-ІІІ) та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок №250).
Закон №1768-ІІІ спрямований на реалізацію конституційних гарантій прав громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.
Згідно із статтею 1 Закону №1768-ІІІ, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім`ї.
Відповідно до статті 3 Закону № 1768-ІІІ право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
За приписами частин першої, другої статті 4 Закону № 1768-ІІІ призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім`ї. Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 10 Закону № 1768-ІІІ передбачено, що скарга на рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні може бути подана до вищестоящого органу виконавчої влади або до суду.
Згідно із пунктом 1 Порядку №250 цей Порядок визначає умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога), передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 250 державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.
За приписами пункту 3 Порядку № 250 призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
Пунктом 5 Порядку № 250 передбачено, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності).
Згідно з підпунктом 1 пункту 10 Порядку №250 (а в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), державна соціальна допомога не призначається, якщо у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).
Державна соціальна допомога у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців.
Згідно із пунктом 21 Порядку № 250 рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви і надсилається наступного дня після його прийняття уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї. У разі прийняття рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги орган соціального захисту населення інформує про це уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї із зазначенням підстав для відмови та порядку оскарження рішення (з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис). Рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її призначенні може бути оскаржено заявником в органі виконавчої влади вищого рівня або в суді.
Із рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги уповноваженому представнику сім`ї ОСОБА_1 від 09 вересня 2020 року убачається, що причиною відмови слугувала та обставина, що у складі сім`ї є працездатний, що не здійснює догляду, який не працював 3 місяці, що передували зверненню (арк. спр. 9).
Згідно витягу з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних - осіб підприємців та громадських формувань ОСОБА_2 з 19 грудня 2001 року зареєстрований як фізична особа - підприємець (арк. спр. 8).
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву зазначила, що ОСОБА_2 не подано дані про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування її чоловіком ОСОБА_2 за період, який враховуються доходи (з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року).
Разом з тим, як убачається із індивідуальних відомостей з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування про застраховану особу ФОП ОСОБА_2 (довідка за формою ОК-5), останнім сплачено ЄСВ за період січень-лютий та червень - грудень 2020 року (арк. спр. 16-16).
Вказані обставини підтверджують також копії квитанцій про сплату ЄСВ від 20 січня 2020 року, від 19 лютого 2020 року, від 05 серпня 2020 року, від 20 серпня 2020 року, від 19 вересня 2020 року, від 06 жовтня 2020 року, від 20 жовтня 2020 року, від 18 листопада 2020 року та 21 грудня 2020 року (арк. спр. 11-12).
Стосовно посилання представника відповідача на довідку Луцького управління ГУ ДПС у Волинській області від 21 серпня 2020 року №833, в якій зазначено, що ОСОБА_2 , згідно поданої звітності за період з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року перебував на загальній системі оподаткування, сума чистого доходу від підприємницької діяльності становить 0,00 грн (арк. спр. 29), та відомості ПФУ та ДФС про відсутність у нього доходу (арк. спр. 30) суд зауважує, що після прийняття Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким внесено низку змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», зокрема щодо нарахування та сплати єдиного внеску фізичними особами - підприємцями, остання зобов`язана сплачувати єдиний внесок незалежно від того чи така особа фактично займається підприємницькою діяльність та чи отримує дохід від такої діяльності.
Таким чином, відсутність у ОСОБА_2 доходу від підприємницької діяльності жодним чином не свідчить і не може свідчити про факт сплати чи не сплати останнім єдиного соціального внеску.
Натомість, матеріалами справи підтверджується, що на момент прийняття Департаментом соціальної політики Луцької міської ради рішення від 09 вересня 2020 року про відмову ОСОБА_1 у наданні їй державної соціальної допомоги, а також надіслання позивачу повідомлень про відмову у наданні державної соціальної допомоги від 20 жовтня 2020 року та від 08 грудня 2020 року, ОСОБА_2 протягом періоду, за який враховуються доходи було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно більше ніж протягом трьох місяців.
Згідно частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (частини друга статті 77 КАС України).
Суд уважає, що відповідачем як суб`єктом владних повноважень належними, достатніми та допустимими доказами не в повній мірі спростовано доводи адміністративного позову та не доведено правомірності дії щодо відмови в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї - заявника ОСОБА_1 .
З урахуванням встановлених обставин справи, аналізу норм чинного законодавства, та виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним дій Департаменту щодо відмови в нарахуванні та виплаті державній соціальній малозабезпеченій сім`ї та зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити державну соціальну допомогу ОСОБА_1 .
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок), який сплачений відповідно до квитанції від 01 березня 2021 року №4 (арк. спр. 3) та зарахований до спеціального фонду Державного бюджету, що підтверджується відповідною випискою (арк. спр. 18).
Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 262, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Конституції України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (43025, Волинська область, місто Луцьк, проспект Волі, будинок 4А, ідентифікаційний код юридичної особи 03191963) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.
Зобов`язати Департамент соціальної політики Луцької міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної політики Луцької міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя В.І. Смокович
Повний текст судового рішення складено 11 травня 2021 року.