Ухвала суду № 96834925, 12.05.2021, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
12.05.2021
Номер справи
554/11643/20
Номер документу
96834925
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Дата документу 12.05.2021 Справа № 554/11643/20

Єдиний унікальний номер справи: №554/11643/20

Провадження № 1-кс/554/7987/2021

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 травня 2021 року м. Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави в складі: слідчого судді ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора третього відділу процесуального керівництва Першого управління організації і процесуального керівництва у кримінальних провадженнях органів Державного бюро розслідувань Департаменту організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів Державного бюро розслідувань, нагляду за його оперативними підрозділами та підтримання публічного обвинувачення у відповідних провадженнях Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017000000001215 від 20.04.2017року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, -

В С Т А Н О В И В :

У провадженні Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, перебуває кримінальне провадження №42017000000001215 від 20.04.2017 за фактом зловживання службовим становищем службовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », КП СПБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ІНФОРМАЦІЯ_2 (до грудня 2010 року ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 та інших осіб під час відчуження об`єктів нерухомості ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та КП СПБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які не підлягали приватизації приміщень корпусів №3-А, 4, 21, 22 та інших приміщень, які перебували в господарському віданні та/або оперативному управлінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » або КП СПБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » і знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , чим спричинили тяжкі наслідки державним інтересам за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.

Процесуальне керівництво у цьому кримінальному провадженні забезпечується прокурорами Офісу Генерального прокурора.

Так, Державне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ № НОМЕР_1 (далі ДП завод « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») та Казенне підприємство спеціального приладобудування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ № НОМЕР_2 (далі КП СПБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »), які розташовані в АДРЕСА_1 , як цілісні майнові комплекси унесено до «Переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1734 від 23.12.2004, а також до Переліку об`єктів державної власності, що не підлягають приватизації, затвердженого Законом України «Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» №847-XIVвід 07.07.1999 (ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » - як спеціальне виробництво).

Державне майно, яке було передане ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », перебуває у нього на праві господарського відання (п. 4.2 Статуту ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 №217 від 06.08.2004).

До спеціального виробництва ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » включено всі об`єкти державної власності, які використовуються в процесі господарської діяльності та вартість яких відображається в балансі підприємства (наказ ІНФОРМАЦІЯ_5 №296 від 22.09.2009).

Далі, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України №525-р від 10.04.2009 та відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_5 №141 від 28.05.2009, ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » було реорганізовано шляхом приєднання до КП СПБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Відповідально до передавального акта від 16.11.2009 все майно ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » було передано до КП СПБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Приміщення корпусу №3-А було передано КП СПБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » раніше відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_5 №323 від 07.10.2009. При цьому усе майно, передане КП СПБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », належить йому на праві оперативного управління (п.4.2. Статуту КП СПБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 №377 від 18.11.2009).

Починаючи з 2004 року у службових осіб ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та КП СПБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ІНФОРМАЦІЯ_5 / ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_7 виник умисел на заволодіння нерухомими об`єктами, які перебували у державній власності та були передані ДП завод « ІНФОРМАЦІЯ_1 » виключно у господарське відання та КП СПБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » виключно в оперативне управління, із залученням пов`язаних з ними безпосередньо та опосередковано юридичними особами шляхом укладення договорів купівлі-продажу, без погодження Кабінету Міністрів України.

Відповідно до норм Закону України «Про управління об`єктами державної власності» №185-V від 21.09.2006 (далі Закон №185-V), у редакції, чинній на час виникнення правовідносин, Кабінет Міністрів України є суб`єктом управління об`єктами державної власності (ч.1 ст.5 Закону №185-V).

ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідно до законодавства щодо нерухомого та іншого окремого індивідуально визначеного державного майна дає дозвіл (погодження) на відчуження державного майна у випадках, встановлених законодавством (пп. «и» п.2 ч.1 ст.7 Закону №185-V).

Указані вимоги крореспондуються з приписами постанови Кабінету Міністрів України №803 від 06.06.2007 «Про затвердженняі порядку відчуження об`єктів державної власності» (далі постанова КМУ №803), відповідно до якої, відчуження майна здійснюється шляхом його продажу, об`єднання вкладів учасників (простого товариства) за договором про спільну діяльність (якщо за договором простого товариства виникає право спільної власності на таке майно) (п. 4 постанови КМУ № 803).

Відчуження майна здійснюється безпосередньо суб`єктом господарювання, на балансі якого перебуває таке майно, лише після надання на це згоди або дозволу відповідного суб`єкта управління майном, який є представником власника і виконує його функції у межах, визначених законодавчими актами (далі суб`єкт управління).

Рішення про надання згоди на відчуження нерухомого майна, а також повітряних та морських суден, суден внутрішнього плавання та рухомого складу залізничного транспорту приймається суб`єктами управління лише за погодженням з ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Кабінет Міністрів України надає згоду на відчуження майна суб`єктам господарювання, стосовно яких виконує функції з управління, на підставі узгоджених пропозицій ІНФОРМАЦІЯ_8 та інших заінтересованих органів виконавчої влади, визначених Кабінетом Міністрів України.

Фонд державного майна після опрацювання документів, поданих згідно з пунктом 7 цього Порядку, готує та подає Кабінетові Міністрів України пропозиції стосовно відчуження майна, зазначеного в абзаці восьмому цього пункту (п. 6 постанови КМУ №803).

З викладенихнорм випливає,що ІНФОРМАЦІЯ_5 повинно погодитидоговори про відчуження об`єктів нерухомості за участю ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та КП СПБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (у разі їх виключення з переліку підприємств, що не підлягають приватизації), а ФДМУ та Кабінет Міністрів України надати дозвіл/погодження на укладення таких договорів.

Під час досудового розслідування установлено, що на підставі договору купівлі-продажу №114 від 11.02.2011, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_4 , КП СПБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » продало, а ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » придбало приміщення корпусу №3-А загальною площею 9409,50 м2, яке розташоване в АДРЕСА_1 .

Також установлено, що Кабінетом Міністрів України не надавався дозвіл/погодження на укладення указаного договору та відчуження корпусу №3-А.

Отже, в результаті злочинних дій службових осіб КП СПБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , направлених на незаконне відчуження об`єкту нерухомості, який не підлягав приватизації, та знаходився виключно в оперативному управлінні КП СПБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », на підставі договору купівлі-продажу № 114 від 11.02.2011 відбулося відчуження корпусу №3-А без погодження з Кабінетом Міністрів України, що призвело до заподіяння тяжких наслідків державним інтересам.

При цьому оцінка приміщення корпусу №3-А загальною площею 9409,50 м2, здійснювалася ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » на підставі договору №229-3/24-228-10 від 24.06.2010, укладеним з КП СПБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Організація проведення аукціону здійснювалася Товарною біржею « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ № НОМЕР_3 ) на підставі договору №3/71-391-10 від 25.11.2010, укладеним також з КП СПБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Основною вимогою для участі в аукціоні було здійснення реєстраційних та гарантійних внесків на розрахунковий рахунок Товарної біржі.

За результатами проведення аукціону 24.12.2010 був складений протокол №1 відповідно до якого переможцем аукціону визнано ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 ». Іншим учасником аукціону, відповідно до протоколу №1, було ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 ». Установлено, що 31.05.2016 вказане підприємство припинило свою діяльність. Місцезнаходження його засновника (учасника) та одночасно директора ОСОБА_5 наразі не встановлено.

З урахуванням викладеного, на цьому етапі досудового розслідування виникла необхідність в отриманні документів, які містить реєстраційна справа ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », з метою встановлення зв`язків засновників/керівників цього підприємства зі службовими особами КП СПБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ДКАУ та ФДМУ станом на 2010-2011 роки та у подальшому, зміни його засновників (учасників)/керівників з метою встановлення їх місцезнаходження та допиту тощо.

Без проведення тимчасового доступу до цих документів та вилучення належним чином завірених копій (в паперовому та електронному вигляді), у подальшому неможливо провести слідчі дії, які необхідні для повного, всебічного та об`єктивного проведення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні та встановлення усіх осіб, причетних до вчинення злочину.

Зазначені документи самі по собі та в сукупності з іншими документами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у цьому кримінальному провадженні.

З урахуванням характеру та обставин вчиненого злочину, неможливо у інший спосіб довести обставини, які потребують доведення за допомогою указаних документів.

У судове засідання прокурор не з`явився, про дату, місце та час розгляду клопотання повідомлений належним чином, до суду прокурор подав заяву про розгляд клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів за його відсутності, клопотання підтримує в повному обсязі, просить задовольнити.

Згідно норми ч. 4ст. 107 КПК Українифіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.

Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч.1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Слідчий суддя, дослідивши Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, та інші письмові докази, вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню. Сторона обвинувачення довела наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; відомості, які містяться у вказаних документах, можуть бути використані як докази в кримінальному провадженні. Іншими способами неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначених документів.

Керуючись ст. ст. 159-166 КПК України, слідчий суддя,-

У Х В А Л И В :

Клопотання задовольнити.

Надати старшому групи прокурорів прокурору третього відділу процесуального керівництва Першого управління організації і процесуального керівництва у кримінальних провадженнях органів Державного бюро розслідувань Департаменту організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів Державного бюро розслідувань, нагляду за його оперативними підрозділами та підтримання публічного обвинувачення у відповідних провадженнях Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 та прокурорам групи прокурорів, слідчим у кримінальному провадженні №42017000000001215 дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_13 , яка розташована в АДРЕСА_2 , та містяться у реєстраційній справі (заяви, статути зі змінами, положення, накази, протоколи зборів засновників, картки підписів керівників тощо) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ № НОМЕР_4 ) з можливістю вилучення (проведення виїмки) копій документів у паперовому та електронному вигляді.

Строк дії ухвали становить один місяць з дня її виготовлення.

Роз`яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннямиКПК Україниз метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1