
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 квітня 2021 р. № 520/18918/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Заічко О.В.,
при секретареві судового засідання – Жуковій О.С.,
за участі:
представника позивача – Савинського О.Г.,
представника відповідача – Гаєвської І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МК КАРАТ-95" (вул. Академіка Павлова, 120, м. Харків, 61054, ЄДРПОУ 42797660) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним наказу та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «МК КАРАТ-95» (далі по тексту позивач, ТОВ «МК КАРАТ-95») звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі по тексту відповідач, ГУ ДПС у Харківській області), в якому просив суд: - скасувати податкове повідомлення рішення від 31.07.2020 р. № 00002640510.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте відповідачем всупереч норм Податкового кодексу України.
Позивач зазначає, що обладнав акцизний склад № 1004908, що є АЗС за адресою: м. Харків, вул. Революції, 1905 р., буд. 1 витратомірами-лічильниками й рівнемірами-лічильниками та зареєстрував їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі. На виконання вимог абз.4 п. 230.1.2 ст. 230 ПК України ТОВ «МК КАРАТ-95» обладнало вищезазначену АЗС витратомірами-лічильниками, що відповідають вимогам законодавства та мають позитивний результат повірки. Відповідна повірка з позитивними результатом була здійснена ще 23.03.2020 р. фахівцями ДП «Харківський регіональний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» про що свідчать записи в «формулярі ПРК» на сторінці під назвою: «Відомості про повірку засобів вимірювальної техніки». Акцизний склад обладнаний 25 витратомірами-лічильниками, що мають позитивний результат повірки ЗВТ. Номери витратомірів-лічильників, зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі повністю співпадають з номерами витратомірів-лічильників, що мають позитивний результат повірки. Реалізація пального була відновлена лише 09.04.2020 р. - тобто вже після реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі. На переконання позивача, вищенаведене виключає можливість застосування до ТОВ «МК КАРАТ-95» відповідальності, передбаченої п. 128-1.1 ст. 128-1 ПК України.
Ухвалою суду від 28.12.2020 р. відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Відповідачем надано відзив на позов, відповідно до якого він просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі посилаючись на те, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що ґрунтуються на його помилкових висновках. При цьому вказав, що під час перевірки контролюючим органом було встановлено відсутність документів, що підтверджували б позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведених відповідно до законодавства. Представником підприємства були надані пояснення, згідно яких вбачається, що станом на 10.07.2020 документи, що підтверджують повірку, перебувають на оформленні. Отже, з 09.04.2020 по 10.07.2020 позивач здійснював діяльність з реалізації пального із застосуванням витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників, без наявності позитивного результату повірки. Крім того, контролюючий орган також висловив критичне ставлення до доказів, наданих позивачем до суду на підтвердження наявності позитивного результату повірки витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників.
01.03.2021 р. від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Ухвалою суду від 02.03.2021 р. клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження – задоволено, ухвалено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
17.03.2021 р. від позивача надійшла уточнена позовна заява, в якій він просив суд, скасувати наказ про проведення фактичної перевірки № 2136 від 01.07.2020 р., та скасувати податкове повідомлення-рішення № 00002640510 від 31.07.2020 р.
В обґрунтування уточнених позовних вимог, Позивач додатково зазначив, що передумовою проведення фактичної перевірки з підстав, передбачених пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України, є отримання в установленому законодавством порядку інформації, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на органи державної податкової служби, натомість оскаржуваний наказ не має жодних посилань на те, що контролюючим органом отримано інформацію, яка зумовлює виникнення обґрунтованої та законодавчо встановленої необхідності для контролюючого органу зі здійснення належного податкового контролю.
Ухвалою суду від 18.03.2021 р. прийнято до розгляду заяву позивача про уточнення позовних вимог (зміна підстав та предмету позову).
Відповідачем надано відзив на позовну заяву від 31.03.2021 р., в якій він просить суд адміністративний позов «ТОВ «МК КАРАТ-95» залишити без задоволення.
Позивач в судовому засіданні 29.04.2021 р. подав до суду клопотання про долучення до матеріалів справи, документів, що підтверджують сертифікацію та відповідність рівномірів-лічильників, якими обладнано АЗС, за адресою: м. Харків, вул. Революції, 1905 р., буд. 1 вимогам законодавства.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
ГУ ДПС у Харківській області в період з 02.07.2020 р. по 10.07.2020 р. здійснило фактичну перевірку щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідно до закону, ліценцій, свідоцтва, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) на АЗС, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Революції, 1905 р., буд. 1, та перебуває в користуванні ТОВ «МК КАРАТ-95». Проведення фактичної перевірки здійснювалось на підставі наказу № 2136 від 01.07.2020 р. щодо перевірки об`єкту Позивача за період діяльності з 19.03.2019 по дату завершення перевірки, в частині обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, здійснення функції, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав визначених пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України.
За результатами такої перевірки ГУ ДПС у Харківській області 10.07.2020 р. склало акт № 249/20/34/РРО/42623890, в якому встановило порушення ТОВ «МК КАРАТ-95» вимог пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України.
ГУ ДПС у Харківській області 31.07.2020 р. на підставі акту перевірки прийняло податкове повідомлення-рішення № 00002640510, яким, відповідно до п.128-1.1 ст. 128-1 ПК України застосувало до ТОВ «МК КАРАТ-95 фінансові санкції в розмірі 600 000 тис. грн.
Позивач, 01.09.2020 р., направив до Державної податкової служби України скаргу на податкове повідомлення-рішення №00002640510 від 31.07.2020р.
Рішенням ДПС України про результати розгляду скарги №33076/6/99-00-06-02-06-06 від 20.11.2020 р., скарга ТОВ «МК КАРАТ-95» залишена без задоволення.
Позивач, вважаючи наказ про проведення фактичної перевірки від 01.07.2020 р. за № 2136 та податкове повідомлення-рішення, прийняте за результатами проведеної перевірки протиправними, звернувся до суду за захистом своїх прав з цим позовом.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Перевіряючи законність прийняття наказу № 2136 від 01.07.2020р., суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Під час проведення перевірок посадові (службові) особи органів державної служби повинні діяти у межах повноважень визначених Податковим Кодексом.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підставою проведення фактичної перевірки, визначеної підпунктом 80.2.5. пункту 80.2. статті 80 ПК України, є отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства, тобто інформації про конкретний факт недотримання платником податків вимог законодавства щодо виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, цільового використання спирту, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Суд встановив що, згідно оскаржуваного наказу, прийнятого на підставі підпункту 80.2.2. та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, наказано провести фактичну перевірку господарського об`єкту, в якому здійснює діяльність ТОВ «МК КАРАТ-95» (код за ЄДРПОУ 42797660), розташованого за адресою: вул. Революції 1905 року, буд. 1, м. Харків, з 02 липня 2020 року тривалістю відповідно до вимог пункту 82.3. статті 82 Кодексу. Перевірку провести за період діяльності з 19.03.2019 по дату завершення перевірки, в частині обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Кодексу.
Наведена в наказі інформація є загальною щодо діяльності Позивача, яка не вказує на будь-які порушення законодавства, ГУ ДПС у Харківській області навіть не посилалося на норми права, які можливо порушені платником податків.
Суд зазначає на те, що відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав письмових та належним чином оформлених доказів, які б підтвердили, що підставою для прийняття оскаржуваного наказу слугувала інформація про порушення Позивачем вимог законодавства.
У спірному наказі відсутні будь-які посилання на конкретні (фактичні) підстави призначення перевірки, крім посилання на норми, що їх регулюють. У наказі не відображено в межах яких заходів контролюючого органу встановлено невідповідність діяльності Позивача вимогам чинного законодавства, на підставі яких відомостей або документів (дата, номер, підпис уповноваженої особи) були встановлені факти порушення законодавства.
При вирішенні справи суд враховує правові позиції Верховного Суду, викладені, зокрема, в постанові від 18 грудня 2018 року у справі № 820/4895/18 та у постанові від 08 вересня 2020 року у справі №640/21536/19.
Суд вважає, що відповідачем не довело наявність підстав в розумінні пп. 80.2.2 та 80.2.5 п. 8.2 ст. 80 ПК України для проведення фактичної перевірки Позивача, що обумовлює скасування наказу № 2136 від 01.07.2020 р. про проведення фактичної перевірки Позивача як протиправного.
Перевіряючи правомірність нарахування штрафних санкцій за податковим повідомлення-рішенням від 31.07.2020 р. № 00002640510, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з п. 128-1.1 ст. 128-1 ПК України: «не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового».
Відповідно до абз. 4 п.18 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України: «норми пункту 128-1.1 статті 128-1 ПК України застосовуються: з 1 квітня 2020 року - до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу)».
Згідно з абз.7 п. 230.1.2 ст. 230 ПК України: «забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу».
Отже, законодавець притягнення до відповідальності за порушення, передбачені п. 128-1.1 ст. 128-1 ПК України поставив в залежність від здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів та без реєстрації акцизного складу.
Вочевидь, що штрафні санкції, передбачені п. 128-1.1 ст. 128-1 ПК України, можуть бути застосовані виключно у разі здійснення реалізації пального після 01.04.2020 р., без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу».
ТОВ «МК КАРАТ-95» з 01.04.2020 р. повністю зупинило реалізацію пального на АЗС за адресою: м. Харків, вул. Революції, 1905 р., буд. 1. Реалізація пального була відновлена лише 09.04.2020 р. - тобто вже після реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі.
Формат даних та структура Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Формат) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 р. № 944, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.01.2019 за № 4/32975 (далі - Наказ № 944).
Єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр) - це електронна база даних, яка містить податкову інформацію про наявність у розпорядників акцизних складів витратомірів та рівнемірів, їх серійні (ідентифікаційні) номери, відомості щодо резервуарів та акцизних складів, на яких встановлені витратоміри і рівнеміри, а також облікові дані щодо обсягів обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у розрізі резервуарів та акцизних складів (п.1 розділу І Формату).
Згідно з п.1 розділу II Формату Реєстр складається із записів з посиланням на електронні документи, які подаються у вигляді таких форм:
довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри;
довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального.
Інформація, що міститься в електронних документах для наповнення Реєстру та в Реєстрі, використовується посадовими особами контролюючих органів під час виконання ними функцій, передбачених підп.19-і.1.14 п.19-і.1 ст.19-і та абзацом першим п.230.1 ст.230 Кодексу (п.13 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 року № 891).
Відповідно до пп. 230.1.2. п. 230.1 ст. 230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення, змішування, розлив, навантаження - розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами - лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00,2711 12 91 00,2711 12 93 00,2711 12 94 00,2711 12 97 00,2711 13 10 00,2711 13 30 00,2711 13 91 00,2711 13 97 00,2711 14 00 00,2711 19 00 00,2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.
Отже, для вказаних акцизних складів установлений обов`язок, а не право щодо обладнання витратомірами або рівнемірами. Водночас для скрапленого газу допускається додатково мати пристрої для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі
Судом встановлено, що відповідно до довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри на акцизному складі № 1004908 встановлені витратоміри-лічильники за серійними номерами: 25661, 27089, 27177, 25712, 25662, 27097, 25660, 27086, 27169, 27178, 27098, 25664. 27092, 27096, 27175, 27176, 25351, 25708, 25663, 27094, 27168, 26911, 27099, 25665, 1254404. Довідка також містять інформацію про те, що 31.03.2020 року вони були введені в експлуатацію.
Судом встановлено, що на акцизному складі № 1004908 засоби вимірювальної техніки, а саме витратоміри-лічильники з номерами: 25661, 27089, 27177, 25712, 25662, 27097, 25660, 27086, 27169, 27178, 27098, 25664. 27092, 27096, 27175, 27176, 25351, 25708, 25663, 27094, 27168, 26911, 27099, 25665, 1254404, мають позитивний результат повірки, яка була була здійснена 23.03.2020 року з відповідним підписом та відтиском клейма.
Судом встановлено, що рівноміри-лічильники, якими облаштовано АЗС за адресою: м. Харків, вул. Революції, 1905 р., буд. 1, є рівномірами-лічильниками українського виробництва з серійними номерами: 12200, 12201, 12202, 12203, 3927, пройшли сертифікацію про відповідність, що підтверджується сертифікатом схвалення системи управління якістю (дата видачі: 25.05.2018 р., Дозволом № 3649.14.32, діє з 17.10.2014 р., Сертифікатом експертизи типу СЦ 19.0473, Декларацією про відповідність АКАГ.407000.005 ФО від 26.11.2019 р., Сертифікатом перевірки типу, дата видачі: 03.04.2018 р., Декларацією про відповідність АКАГ.407000.005 ФО від 03.06.2019 р. та Свідоцтвом про прийняття, пакування, комплектність рівномірів, які облаштовані на АЗС за адресою: м. Харків, вул. Революції, 1905 р., буд. 1. Довідка містить інформацію про те, що 31.03.2020 року вони були введені в експлуатацію на акцизному складі.
З приводу доводів представника відповідача, зазначених у відзиві на позовну заяву, про те, що надані позивачем копії сторінок з формуляру ПРК не містять інформації про наявність саме позитивного результату повірки, а лише вказують на те, що така повірка відбулась та наявність позитивного результату повірки має бути підтверджена відповідним сертифікатом, а також не вбачається яка саме організація проводила повірку, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі ПКУ) витратоміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства.
У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Метрологічні характеристики рівнемірів і витратомірів під час визначення обсягу обігу та залишку пального повинні відповідати вимогам законодавства. Зокрема таку повірку здійснює Науковий метрологічний центр - Національний науковий центр Інститут метрології.
Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.
Вимогами Закону України від 05 червня 2014 року № 1314-VII «Про метрологію та метрологічну діяльність щодо сфери законодавчо регульованої метрології» визначені види діяльності, щодо яких з метою забезпечення єдності вимірювань та простежуваності здійснюється державне регулювання стосовно вимірювань, одиниць вимірювання та засобів вимірювальної техніки з обчислення сум податків і зборів, податковий та митний контроль.
Технічним регламентом законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженим постановою КМУ від 13 січня 2016 року № 94 (далі ТР), встановлено вимоги, яким повинні відповідати засоби вимірювальної техніки, які призначені для застосування у сфері законодавчо регульованої метрології, коли вони надаються на ринку та/або вводяться в експлуатацію для виконання завдань, пов`язаних з вимірюваннями.
Засоби вимірювання витратоміри/рівнеміри проходять процедуру оцінки відповідності по своїм модулям (B та F) згідно з ТР.
Питання відповідності процедурам оцінки засобів вимірювання належить до компетенції ДП Укрметртестстандарт.
В залежності від технічних та технологічних аспектів роботи акцизного складу, розпорядник акцизного складу самостійно приймає рішення щодо вибору марок, моделей витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників, програмного забезпечення для повноцінного їх функціонування, якими повинні бути обладнані акцизні склади.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що витратоміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 08.02.2016 № 193 затверджено порядок проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів (далі Порядок № 193).
Результати вимірювання та інші дані, отримані під час проведення повірки, повинні бути задокументовані відповідно до методики повірки (п.1 Розділу IV Порядку №193).
Результати повірки ЗВТ вважають позитивними, якщо їх метрологічні і технічні характеристики відповідають вимогам Закону України Про метрологію та метрологічну діяльність та технічних регламентів щодо ЗВТ (далі - встановлені вимоги).
Результати повірки ЗВТ, що випущені з виробництва і введені в експлуатацію до набрання чинності технічними регламентами щодо ЗВТ, вважають позитивними, якщо їх метрологічні та технічні характеристики відповідають вимогам нормативних документів, чинних на момент їх виробництва і введення в експлуатацію (п.2. Розділу IV Порядку №193).
Оформлення результатів періодичної, позачергової повірок та повірки після ремонту здійснюється таким чином:
1) позитивні результати періодичної, позачергової повірок та повірки після ремонту ЗВТ засвідчують відбитком повірочного тавра на ЗВТ чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлюють свідоцтво про повірку ЗВТ за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку. На вимогу заявника можливе поєднання зазначених видів засвідчення результатів повірки;
2) свідоцтво про повірку ЗВТ може бути оформлене: на паперовому носії; в електронній формі - у разі дотримання вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;Про електронні довірчі послуги» та цього Порядку;
3) форма і розміри повірочних тавр наведені в додатку 3 до цього Порядку (п.3 Розділу IV Порядку №193).
В матеріалах справи містяться відомості про повірку засобів вимірювальної техніки, а саме витратомірів-лічильників з серійними номерами: 25661, 27089, 27177, 25712, 25662, 27097, 25660, 27086, 27169, 27178, 27098, 25664. 27092, 27096, 27175, 27176, 25351, 25708, 25663, 27094, 27168, 26911, 27099, 25665, 1254404, що використовуються на акцизному складі № 1004908 та містить відповідний запис з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів, у зв`язку з чим оформлення окремого свідоцтва про повірку ЗВТ від позивача не вимагається, що спростовує доводи відповідача зазначені у відзиві.
Окрім цього, доводи відповідача про відсутність під час здійснення фактичної перевірки документів, що підтверджували б позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведених відповідно до законодавства, судом не приймаються, оскільки інформація щодо витратомірів-лічильників міститься у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі та може бути використана контролюючим органом при здійсненні відповідної перевірки.
Матеріали справи не містять доказів, які б свідчили про відсутність інформації у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі стосовно витратомірів-лічильників за серійними номерами: 25661, 27089, 27177, 25712, 25662, 27097, 25660, 27086, 27169, 27178, 27098, 25664. 27092, 27096, 27175, 27176, 25351, 25708, 25663, 27094, 27168, 26911, 27099, 25665, 1254404 та рівномірів за серійними номерами: 12200, 12201, 12202, 12203, 3927, що використовуються на акцизному складі позивача № 1004908, або неможливості її використання під час здійснення фактичної перевірки.
Враховуючи викладене, скасуванню підлягає податкове повідомлення-рішення від 31.07.2020 р. № 00002640510 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 600000,00 грн.
Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Положеннями частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для повного задоволення адміністративного позову.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства судом.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "МК КАРАТ-95" (вул. Академіка Павлова, 120, м. Харків, 61054, ЄДРПОУ 42797660) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним наказу та скасування податкового повідомлення-рішення – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Харківській області про проведення фактичної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "МК КАРАТ-95" від 01.07.2020 № 2136.
Скасувати податкове повідомлення – рішення Головного управління ДПС у Харківській області, прийнятого відносно Товариства з обмеженою відповідальністю "МК КАРАТ-95", від 31.07.2020 № 00002640510 на загальну суму 600 000,0 грн (шістсот тисяч гривень).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МК КАРАТ-95" (вул. Академіка Павлова, 120, м. Харків, 61054, ЄДРПОУ 42797660) витрати зі сплати судового збору в розмірі 11 270,0 грн (одинадцять тисяч двісті сімдесят гривень).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 11 травня 2021 року.
Суддя Заічко О.В.