Постанова № 9680759, 25.05.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2010
Номер справи
2а-1274/10/1670
Номер документу
9680759
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1274/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єресько Л.О.,

при секретарі Бредун М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської областідо Приватного сільськогосподарського підприємства "Мрія"про стягнення боргу по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, -

В С Т А Н О В И В:

30 березня 2010 року Управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської областізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства "Мрія"про стягнення боргу по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 16 482 грн. 65 коп.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що відповідач порушив вимоги статей 20, 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV, не сплативши страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, фінансові санкції та пеню.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, хоча в справі наявні докази, що він належним чином повідомлявся про час та місце розгляду даної справи. Надав суду письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засіданні не з'явився, хоча у матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлявся про час та місце судового засідання, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності. За таких обставин суд вважає за можливе провести розгляд справи за наявними в справі матеріалами.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Приватне сільськогосподарське підприємство "Мрія" (ідентифікаційний код 30834253) зареєстровано 28.02.2000 року рішенням Пирятинської районної державної адміністрації № 45 та 28.02.2000 року взято на облік в Управлінні Пенсійного фонду України в Пирятинському районі як платник страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 14 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” платниками страхових внесків на загальнодержавне пенсійне страхування є фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.

Згідно положень статті 15 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, які набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.

Відповідно до пункту 6 частини другої статті 17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхувальники зобовязані нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Розмір страхових внесків встановлений Законом України “Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування” та розділом 4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, а саме: 33,2 % від фонду оплати праці та 0,5 2 %, що утримуються із заробітної плати працюючих.

Частиною другою статті 20 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до зазначеного Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до частини шостої статті 19 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та пунктів 5.1.3, 5.1.4 розділу 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати. Нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Згідно до пункту 3.1 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обовязкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 19.01.2002 №2-4, з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до Пенсійного фонду України на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки для суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднань, бюджетних, громадських та інших установ й організацій, об'єднань громадян та інших юридичних осіб, філій, відділень та інших відокремлених підрозділів платників податків, що не мають статусу юридичної особи і розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади, для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, адвокатів, їх помічників, приватних нотаріусів, інших осіб, які не є суб'єктами підприємницької діяльності і займаються діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу. Особові рахунки платників відкриваються районним (міським) органом Пенсійного фонду України щорічно.

Із витягу з картки особового рахунку відповідача, який знаходиться в матеріалах справи, вбачається, що відповідач несвоєчасно сплачував страхові внески до Пенсійного фонду України у період з серпня 2009 року по березень 2010 року.

Статтею 106 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених зазначеним законом. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Частиною 13 статті 106 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” встановлено, що про нарахування пені та накладення штрафів посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику.

Відповідно до ч. 17 ст. 106 Закону від імені виконавчих органів Пенсійного фонду розглядати справи про правопорушення і накладати фінансові санкції та адміністративні стягнення мають право директор виконавчої дирекції Пенсійного фонду, його заступники, начальники головних управлінь Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх заступники, начальники управлінь Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах, а в разі їх відсутності - заступники начальників цих управлінь, на підставі документів, що свідчать про вчинення правопорушення.

Судом встановлено, що начальником Управлінням Пенсійного фонду України у Пирятинському районі Купріян М.М. прийнято рішення № 114 від 02.03.2010 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків за несвоєчасну сплату страхових внесків за період з 21.04.2009 року по 26.02.2010 року, а саме: фінансових санкцій - 128 грн. 43 коп., пені - 599 грн. 03 коп. Дане рішення 02.03.2010 року було отримано бухгалтером Приватного сільськогосподарського підприємства "Мрія" , що підтверджується підписом в рішенні № 114 від 02.03.2010 року, копія якого наявна у матеріалах справи.

Згідно з п. 2 ч. 13 ст. 106 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” суми пені та штрафів підлягають сплаті страхувальником протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку.

Як вбачається із матеріалів справи, на момент розгляду справи сума заборгованості у добровільному порядку відповідачем не погашена, доказів на підтвердження того, що вказані рішення оскаржувались відповідачем суду не надано.

Абзацом 8 частини третьої статті 106 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” передбачено право органу Пенсійного фонду на звернення до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.

З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до пункту 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 14, 15, 17, 20, 106 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, статтею 4 Закону України „Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування”, положеннями Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, статтями 7, 8, 9, 10, 11, 20, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області до Приватного сільськогосподарського підприємства "Мрія" про стягнення боргу по сплаті страхових внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування задовольнити.

Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства "Мрія" ( ідентифікаційний код 30834253) на користь Управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області на р/р № 25602312294 в ОПЕРВ Полтавського облуправління ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 331467, код 22532692) борг по сплаті страхових внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування в сумі 16 482 грн. 65 коп. ( шістнадцять тисяч чотириста вісімдесят дві гривні шістдесят п"ять копійок).

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 31 травня 2010 року.

СуддяЛ.О. Єресько