
Справа № 357/2497/21
2/357/2284/21
Категорія 62
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 травня 2021 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Кошель Б. І. ,
при секретарі - Нізова А. Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 6 м. Біла Церква за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А2167, третя особа: Квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла Церква про визнання недійсним рішення житлової комісії про зняття з квартирного обліку та зобов`язання поновлення на квартирному обліку перенесення дати зарахування на квартирний облік, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Білоцерківського міськрайонного суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що відповідно до протоколу засідання житлової комісії за №20 військової частини А 0553 м. Ізяслав від 04.08.1994 року, позивача та членів його сім`ї було зараховано на квартирний облік з 04.08.1994 року. Вказаний протокол не оскаржувався та не скасований. Рішенням житлової комісії військової частини А 2167 м. Біла Церква, яке оформлено протоколом № 3 від 18.02.2021 року, сім`ю позивача, майора ОСОБА_1 було перенесено в черзі з 03.03.1995 року в чергу з 26.09.1995 року на підставі п.15 Постанови Ради Міністрів Української РСР і Української Республіканської Ради професійних спілок, від 11.12.1984 року за № 470 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, І надання їм жилих приміщень в Українській РСР» (далі Правила), а саме в зв`язку з тим, що не має даних про зареєстроване місце проживання позивача до 26.09.1995 року. А згідно вказаних Правил на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також прописані у даному населеному пункті. Позивач зазначає, що наведене рішення відповідача є протиправним, оскільки ОСОБА_1 з серпня 1990 рку до 1995 року жив в казармах, про що свідчать відомості з послужного списку витягу з особової справи, а потім з дружиною проживав в гуртожитку, наразі даних про реєстрацію отримати неможливо, прописки в паспорті не проставляли, А тому позивач просив визнати рішення житлової комісії військової частини А 2167 м. Біла Церква, оформлене протоколом №3 від 18.02.2021 року про перенесення в черзі квартирного обліку ОСОБА_1 - недійсним; зобов`язати військову частину А 2167 м. Біла Церква поновити ОСОБА_1 з членами його сім`ї на квартирному обліку з 04.08.1994 року на загальній черзі.
Ухвалою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 09 березня 2021 року вказану справу прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, представник позивача направив заяву про розгляд справи за їхньої відсутності.
Відповідач в судове засідання свого представника не направив, про дату, час та місце проведення розгляду справи був повідомлений належним чином, направив відзив на позовну заяву, який мотивував тим, що підставою для зняття позивача з квартирного обліку житлова комісія військової частини зазначила п. 15 Постанови Ради Міністрів Української РСР і Української Республіканської Ради професійних спілок, від 11.12.1984 року за № 470 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, І надання їм жилих приміщень в Українській РСР», відповідно до якого на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також мають реєстрацію місця проживання у даному населеному пункті, однак, всупереч зазначеному ОСОБА_1 до житлової комісії військової частини А2167 не по дав документи, які підтверджують його реєстрацію у м. Біла Церква. Посилаючись на наведене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову.
Третя особа в судове засідання свого представника не направила, про дату, час та місце проведення розгляду справи була повідомлена належним чином, причини неявки суду невідомі.
Згідно ч.1 ст.223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
За таких обставин суд вважає за можливе справу по суті розглянути за відсутності позивача та відповідача в судовому засіданні на підставі наявних справі доказів без фіксування судового засідання технічними засобами на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши наявні в справі матеріали, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що на засіданні житлової комісії в/ч А0553 від 04.08.1994 року було розглянуто квартирне питання лейтенанта ОСОБА_1 та поставлено його на квартирний облік з 29.07.1994 року зі складом сім`ї 3 особи. Наведене підтверджено випискою з протоколу №20 (а.с.7).
Встановлено, що рішенням житлової військової частини А2167 м. Біла Церква, яке оформлене протоколом №3 від 18.02.2021 року, сім`ю майора ОСОБА_1 було перенесено в черзі з 03.03.1995 року на 26.09.1995 року, складом сім`ї 2 особи, на підставі п. 15 Постанови Ради Міністрів Української РСР і Української Республіканської Ради професійних спілок від 11.12.1984року за №470 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР». Наведене підтверджено витягом з протоколу №3 від 18.02.2021 року (а.с.5).
Позивач звертаючись до суду з даним позовом зазначає, що з серпня 1990 року до 1995 року жив в казармах, а потім проживав з дружиною в гуртожитку, реєстрації місця проживання в паспорті не фіксувалася, архівних даних про мешканців гуртожитку не збереглося.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного.
Відповідно до п.19, п. 22 «Постанови від 28.08.1974 року №677 Ради Міністрів СРСР /мовою оригінала/ «Об утверждении Положения о паспортной системе СССР» паспорта должны быть сданы гражданами: а) при призыве на военную службу - в военные комиссариаты по месту призыва, а при зачислении в военно-учебные заведения - в эти учебные заведения для последующего направления в органы внутренних дел.
Прописка производится военнослужащих, проживающих вне казарм, кораблей и судов, - по справкам, выданным в установленном порядке воинскими частями и военными учреждениями».
З наведеного слідує, що паспорт позивача не міг містити відмітку про реєстрацію.
Згідно послужного списку 24.06.1994 року, позивач служив в 8 окремій бригаді спеціального призначення в/ч А-0553 безпосередньо в м. Ізяслав. Та з серпня 1994 року позивача поставлено на квартирний облік в м. Ізяслав. Рішення житлової комісії в/ч 0553 від 04.08.1994 року та житлової комісії військової частини А 2167 від 18.02.2021 року за №44 не оскаржувалися, не скасовані.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 40 Житлового кодексу Української РСР громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадку подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру. З урахуванням статті 38 Житлового кодексу Української РСР порядок обліку (у тому числі зняття з обліку) військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, регулюється іншими актами законодавства, тобто спеціальними нормами.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до ч.ч.1, 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами. Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті. Військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.
Згідно п. 3 Постанови Ради Міністрів Української РСР і Української Республіканської Ради професійних спілок від 11.12.1984 року за № 470 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР», зобов`язано виконавчі комітети місцевих Рад народних депутатів, профспілкові органи, міністерства, державні комітети і відомства УРСР, а також підприємства, установи, організації незалежно від їх підпорядкованості суворо додержуватися Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР.
Відповідно до п. 22 Правил, громадяни вважаються взятими на квартирний облік: у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів - з дня винесення рішення виконавчого комітету, за місцем роботи - з дня винесення спільного рішення адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету, затвердженого виконавчим комітетом місцевої Ради. При одночасному розгляді заяв кількох осіб їх черговість на одержання жилих приміщень визначається за датою подання ними заяви з необхідними документами.
Підставою для зняття позивача з квартирного обліку житлова комісія військової частини зазначила п.15 Правил, відповідно до якого на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також мають реєстрацію місця проживання у даному населеному пункті. Зазначені вимоги не поширюються на внутрішньо переміщених осіб, визначених у підпункті 8 пункту 13 цих Правил. Виконавчі комітети обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок можуть установлювати тривалість часупостійного проживання громадян у даному населеному пункті, необхідну для взяття на квартирний облік. При визначенні потреби громадян у поліпшенні житлових умов беруться до розрахунку члени їх сімей, які прожили і мають реєстрацію місця проживання у відповідному населеному пункті не менше встановленого строку (крім подружжя, неповнолітніх дітей і непрацездатних батьків, а також осіб, зазначених у підпункті 8 пункту 13 цих Правил).
Відповідно до п. 23, п. 24 Правил громадяни, взяті на квартирний облік, вносяться до книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень (додаток N4). Книга повинна бути пронумерована, прошнурована, підписана секретарем виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів і скріплена печаткою виконавчого комітету. З числа вказаних громадян складаються списки осіб, якікористуютьсяправом першочергового одержання жилих приміщень (додаток N 5).Списки громадян, взятих на квартирний облік, та окремі списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, вивішуються для загального відома. На кожного громадянина (сім`ю), взятого на квартирний облік, заводиться облікова справа, у якій містяться необхідні документи. Обліковій справі дається номер, відповідний номеру у книзі обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилого приміщення. Облікові справи зберігаються за місцем квартирного обліку громадян, а після надання їм жилих приміщень - у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів, який видав ордер на вселення.
Отже, з наведеного слідує, що житлова комісія, приймаючи оскаржуване рішення щодо переміщення черги позивача, фактично, перейняла повноваження щодо зарахування на квартирну чергу осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та визначила іншу дату, ніж це було вказано в рішенні житлової комісії в 1993 році при взятті позивача на квартирний облік. Житлова комісія, фактично, переоцінила підстави для взяття на квартирний облік військовослужбовця та взяла до уваги паспортні дані позивача, залишивши поза увагою той факт, що до 1995 року реєстрація місця проживання військовослужбовця здійснювалася по довідкам, що видавалися в установленому порядку військовими частинами і військовими установами, відмітки в паспорті не проставлялися.
Крім того, з оскаржуваного рішення не вбачається належного, всебічного й повного дослідження відповідачем обставин щодо реєстрації місця проживання позивача. Житлова комісія в/ч 2167, приймаючи 18.02.2011 року рішення, виявила в обліковій справі військовослужбовця відсутність відмітки про реєстрацію місця проживання в паспортних даних позивача в 1994 році, при цьому не перевірила фактичних обставин, не взяла до уваги висновки та рішення житлової комісії від 1994 року, та однобічно й упереджено прийняла рішення. Отже, такими діями житлова комісія в/ч А2167 допустила надмірний формалізм, ухвалила безпідставне і протиправне рішення про перенесення дати зарахування позивача на квартирний облік.
Таким чином, з врахуванням приписів вищенаведених правових норм та встановлених обставин, суд вважає за можливе визнати недійсним рішення житлової комісії військової частини А 2167 в м. Біла Церква від 18.02.2021 року про перенесення дати зарахування на квартирний облік сім`ї позивача. Та, як наслідок, суд зобов`язує військову частину А 2167 поновити ОСОБА_1 на квартирному обліку з 04.08.1994 року на загальній черзі .
На підставі ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Керуючись ст. ст. 22, 58 Конституції України, рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року за № 1-рп/99, ст.ст. 5, 15, 16 ЦК України, ст.40 ЖК України, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»,постановою Ради Міністрів Української РСР і Української Республіканської Радії професійних спілок від 11.12.1984 року за № 470 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР», ст.ст. 10,19,141,258,263,264,354 ЦПК України, суд-
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Визнати рішення житлової комісії військової частини А 2167 м. Біла Церква, оформлене протоколом №3 від 18.02.2021 року про перенесення в черзі квартирного обліку ОСОБА_1 , - недійсним.
Зобов`язати військову частину А 2167 м. Біла Церква поновити ОСОБА_1 з членами його сім`ї на квартирному обліку з 04.08.1994 року на загальній черзі.
Стягнути з військової частини А 2167 м. Біла Церква (адреса: б-р. Олександрійський, м. Біла Церква, Київська обл., 09100, код ЄДРПОУ 08267926) на користь держави судовий збір в сумі 908 грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяБ. І. Кошель