Рішення № 96796213, 11.05.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2021
Номер справи
540/1063/21
Номер документу
96796213
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1063/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить:

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду У країни в Херсонській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачці з 05.03.2019 по 03.09.2019 (включно) з урахуванням 100 відсотків суми нарахованої пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;

- зобов`язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення;

- судовий збір та витрати позивача на юридичну допомогу покласти на відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивачка є пенсіонером податкової міліції та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У січні 2021 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до Головного управління ПФУ в Херсонській області з вимогою провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум), починаючи з 01 січня 2018 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 січня 2018 року, тобто, відшкодувати заборгованість з виплати пенсії. Відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача, зазначивши у листі від 01.02.2021 р. № 481-270/П-03/8-2100/21, що підстави для проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року відсутні. На думку позивачки, дії відповідача є протиправними, оскільки зі скасуванням пункту 2 Постанови № 103, що передбачає розстрочку перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року), обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано. На підтвердження своїх обґрунтувань позивачка посилається на Постанову Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі від 11.03.2020 р. № 160/3586/19, якою визнано протиправними дії ГУ ПФУ щодо зменшення розміру пенсії особі за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Зобов`язано ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) особі з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

За змістом відзиву, відповідач заявлені вимоги не визнає та у задоволенні позову просить відмовити. Таку позицію обґрунтовано тим, що позивачка перебуває на обліку в ГУ ПФУ України в Херсонській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Зазначає, що на день перерахунку пенсії була чинною та підлягала застосуванню Постанова КМУ №103, п. 2 якої передбачено, що виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови пенсій, проводиться у таких розмірах: з 01.01.2018 р. - 50%, з 01.01.2019 р. - 75%, з 01.01.2020 р. - 100% суми підвищення пенсії визначеного станом на 01.03.2018 р. Разом з тим, після скасування п. 1,2 Постанови №103, до врегулювання на законодавчому рівні питання щодо умов, порядку та розміру подальшої виплати пенсій, перерахованих на виконання Постанови №103, виплата пенсій органами Пенсійного фонду України продовжувалася в попередньо встановлених розмірах. 14.08.2019 р. Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №804, якою передбачено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом до 01.03.2018 р. та перерахованих з 01.01.2018 р. з урахуванням розміру окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, здійснюється у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 р.

У відповіді на відзив позивачка просить позовні вимоги задовольнити та наводить аналогічні обставини.

Ухвалою суду від 24.03.2021 р. у справі відкрито спрощене провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

Позивачка є пенсіонером та отримує з 28.06.2013 року пенсію на підставі Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262) у розмірі 53% грошового забезпечення.

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ № 103) відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачки з 01.01.2018 року з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років 45%, підвищені згідно вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704).

Основний розмір пенсії склав 53% грошового забезпечення.

Підвищення до пенсії після перерахунку склало 5051,96 грн. Виплати здійснюються таким чином:

з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р. щомісячно 50% від підвищення 2525,98 грн;

з 01.01.2019 р. по 31.12.2019 р. щомісячно 75% від підвищення 3788,97 грн;

з 01.01.2020 р. 100% щомісячно 100% від підвищення: 5051,96 грн.

Не погоджуючись з поетапними виплатами підвищення до пенсії після її перерахунку, позивачка звернулася до відповідача із заявою про здійснення виплати пенсії з урахуванням 100% суми підвищення з 01.01.2018 року у сумі 45467,64 грн.

Листом від 01.02.2021 р. № 481-270/П-03/8-2100/21 ГУ ПФУ в Херсонській області повідомило позивачку, що після скасування п. 1,2 Постанови №103, до врегулювання на законодавчому рівні питання щодо умов, порядку та розміру подальшої виплати пенсій, перерахованих на виконання Постанови №103, виплата пенсій органами Пенсійного фонду України продовжувалася в попередньо встановлених розмірах. 14.08.2019 р. Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №804, якою передбачено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом до 01.03.2018 р. та перерахованих з 01.01.2018 р. з урахуванням розміру окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, здійснюється у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 р. З 01.01.2020 р. на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 р. № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" (далі - Постанова № 1088) виплата пенсії проводиться з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року. Заборгованість по перерахунку пенсії з 01.01.2018 року відсутня. Пенсія обрахована та виплачується відповідно до норм чинного законодавства.

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивачка звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та приписи нормативно-правових актів.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом № 2262 визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Постановою № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 р., збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Пунктами 1, 2 Постанови № 103 (набрала чинності з 24.02.2018 р.) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01.03.2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704.

Виплату перерахованих відповідно до п.1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

На підставі наведених положень законодавства позивачці з 01.01.2018 року проведено перерахунок пенсії, із порядком виплати, серед іншого, з 05.03.2019 р. по 31.12.2019 р. у розмірі 75 відсотків згідно з положеннями пункту 2 Постанови № 103.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р. рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. залишено без змін.

Таким чином, 05.03.2019 р. рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18 набрало законної сили і відповідно з 05.03.2019 р. пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є нечинними.

Постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18 касаційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року залишено без змін.

Таким чином, положення Постанови № 103 в частині умов, порядку та розмірів саме виплати сум перерахованих пенсій до спірних правовідносин не повинні застосовуватися як такі, що не відповідають ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також як такі, що визнані протиправними та нечинними судом.

Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Оскільки, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18 скасовано п. 2 Постанови № 103, яким встановлено поступовий розмір виплати підвищення перерахованих пенсій станом на 01.01.2018 р. відповідно до Постанови № 704, позивачка має право отримувати пенсію, перерахунок якої здійснено з 01.01.2018 року на підставі Закону України №2262, Постанов КМУ №704, №103, №45 з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії, яка підлягала виплаті в зв`язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовцям за аналогічною посадою з 05.03.2019 року (з дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18).

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачки за рахунок виплати з 05.03.2019 р. 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними.

Аналогічні висновки викладені в Постанові Верховного Суду від 06.08.2019 р. у зразковій справі № 160/3586/19.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Водночас, суд зазначає, що 14.08.2019 р. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (набрала чинності 04.09.2019 р.), відповідно до пункту 1 якої виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

З огляду на те, що Постанова № 804 набрала чинності 04.09.2019 р., виплата позивачці пенсії в розмірі 75 % суми підвищення пенсії в період з 05.03.2019 р. по 03.09.2019 р. включно є протиправною.

Таким чином, суд приходить до висновку, що з 05.03.2019 р. по 03.09.2019 р. включно пенсія позивачці підлягає виплаті у розмірі 100 % суми підвищення пенсії, а тому дії відповідача щодо часткової сплати в цей період є протиправними.

З огляду на те, що позивачка у своїх вимогах не заявила про визнання протиправними дій пенсійного органу, на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України суд виходить за межі позовних вимог у цій частині.

З аналізу наведеного, суд дійшов висновку про повне задоволення позовних вимог.

Питання судового контролю, зокрема зобов`язання подати звіт про виконання рішення суду, регулюється ст. 382 КАС України та відноситься до дискреційних повноважень суду і не містить в собі імперативного обов`язку, а отже суд вільний у виборі щодо застосування таких заходів впливу. Враховуючи положення вказаної норми, а також характер та предмет спору, суд не вбачає підстав для зобов`язання відповідача у справі подати звіт про виконання рішення.

Щодо розподілу судових витрат.

Витрати зі сплати судового збору на підставі ч. 1 ст. 139 КАС України підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивачки.

Питання щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу регламентовано ст. 134 КАС України.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 4 ст. 134 КАС України).

На підтвердження понесених витрат позивачка надала примірник договору про надання юридичної допомоги та квитанцію № 2 про сплату 3000 грн. Разом із тим, детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги суду не надано, у зв`язку із чим суд не може встановити із яких послуг та витрат складається заявлена до стягнення сума.

Таким чином, позивачкою не надано необхідних документів для розподілу витрат на професійну правничу допомогу.

Керуючись статтями 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо виплати ОСОБА_1 з 05.03.2019 р. по 03.09.2019 р. включно 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області виплатити ОСОБА_1 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 р., з 05.03.2019 р. по 03.09.2019 р. включно, із врахуванням виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) судовий збір у сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.Ф. Попов

кат. 112010201