
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
11 травня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1491/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи справу за позовом адвоката Макогон Алли Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 до Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду 26 березня 2021 року надійшла позовна заява адвоката Макогон Алли Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач, Біловодське ОУПФУ) з такими вимогами:
1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 24 грудня 2020 року № 1239-31-8/5384 про відмову в призначенні пенсії позивачу;
2) зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначено, що в грудні 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком.
Рішенням від 24 грудня 2020 року № 1239-31-8/5384 відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії, зазначивши, що неможливо врахувати трудову книжку позивача серії НОМЕР_1 у зв`язку з тим, що дата та печатка підприємства на титульному листі не відповідають першому аркушу трудової книжки, а також, що неможливо врахувати період роботи з 05 січня 1982 року по 17 червня 2000 року в сільськогосподарському ТОВ «Чорнухинська птахофабрика» у зв`язку з тим, що підстава звільнення з роботи здійснена різним кольором ручок.
Позивач з таким рішенням не згоден, оскільки записи в трудовій книжці про роботу відповідають всім вимогам заповнення трудової книжки, оскільки містять чітку дату прийому та звільнення з роботи, номери наказів та їх дати, посади, на яких працював позивач, та відбиток печаток підприємств при прийнятті та звільненні з роботи.
Помилки в оформленні трудової книжки не можуть позбавляти позивача права на призначення пенсії, оскільки працівник не відповідає за правильність та повноту ведення та заповнення трудової книжки адміністрацією підприємства. Не всі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальною обставиною є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах у певний період, а не правильність оформлення трудової книжки.
З урахуванням зазначеного, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою від 31 березня 2021 року позовну заяву залишено без руху (арк. спр. 20-21).
Ухвалою від 19 квітня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 27-28).
Від Біловодського ОУПФУ 06 травня 2021 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 31-33).
Позивач 17 грудня 2020 року звернувся до відповідача із заявою та пакетом документів для призначення пенсії відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Так, позивачем надано: паспорт, довідку про присвоєння ідентифікаційного номера, трудову книжку, військовий квиток, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідку форми ОК-5, заяву про виплату пенсії або грошової допомоги.
За результатами розгляду заяви та наданих документів прийнято рішення від 24 грудня 2020 року № 1239-31-8/5384 про відмову в призначенні пенсії, оскільки загальний стаж роботи позивача складає 15 років 09 місяців 16 днів, що не відповідає вимогам частини першої статті 26 Закону № 1058-IV.
До загального стажу роботи не враховані періоди роботи за записами трудової книжки, оскільки титульний лист не відповідає вимогам підпункту 2.2 пункту 2 Інструкції № 58, а саме дата заповнення титульного листа трудової книжки здійснена різними особами (прізвище, ім`я та по батькові, дата народження позивача здійснені однією особою, а дата заповнення трудової книжки - іншою). Крім того, дата заповнення трудової книжки 24 квітня 1978 року, тоді як запис № 1 в трудовій книжці про прийняття на роботу з 27 червня 1977 року, печатка на титульному листі трудової книжки не відповідає назві підприємства, яке прийняло та звільнило з роботи (на титульному листі печатка птахогосподарства «Перевальський», а на записах 1-4 - птахогосподарства «Мирний»). Крім того, з трудової книжки неможливо врахувати період роботи позивача з 05 січня 1982 року по 17 червня 2000 року в сільському господарстві ТОВ «Чорнухинська птахофабрика» у зв`язку з тим, що запис про звільнення з роботи здійснено різними кольорами.
Частина періоду роботи позивача з 01.01.1999 по 29.02.2000, з 01.03.2000 по 23.03.2000, з 01.04.2000 по 26.05.2000, з 01.06.2000 по 17.06.2000 зарахована до страхового стажу згідно з відомостями довідки форми ОК-5.
Будь-яких уточнюючих документів на підтвердження не зарахованого до страхового стажу періоду роботи позивачем відповідачу не надано.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
З копій виданих на ім`я позивача паспорта громадянина України, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера встановлено такі дані: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (арк. спр. 5-6).
Позивач звернувся до Біловодського ОУПФУ із заявою про призначення пенсії, разом з якою надав: особисту заяву від 17.12.2020, скан копію паспорта громадянина України, скан копію РНОКПП, сканкопію трудової книжки від 24.04.1978 серії НОМЕР_1 , скан копію військового квитка від 09.10.1979 серії НОМЕР_3 , скан копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідку форми ОК-5, скан копію заяви про виплату пенсії або грошової допомоги від 17.12.2020 (арк. спр. 37-53).
Рішенням Біловодського ОУПФУ від 24 грудня 2020 року № 1239-31-8/5384 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком, оскільки загальний стаж роботи позивача складає 15 років 09 місяців 16 днів, що не відповідає вимогам частини першої статті 26 Закону № 1058-IV. Розрахунок стажу здійснений на підставі військового квитка та індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового пенсійного страхування (Форма ОК-5). До загального стажу роботи не враховані періоди роботи за записами трудової книжки, оскільки титульний лист не відповідає вимогам підпункту 2.2 пункту 2 Інструкції № 58, а саме дата заповнення титульного листа трудової книжки здійснена різними особами (прізвище, ім`я та по батькові, дата народження позивача здійснені однією особою, а дата заповнення трудової книжки - іншою). Крім того, дата заповнення трудової книжки 24 квітня 1978 року, тоді як запис № 1 в трудовій книжці про прийняття на роботу з 27 червня 1977 року, печатка на титульному листі трудової книжки не відповідає назві підприємства, яке прийняло та звільнило з роботи (на титульному листі печатка птахогосподарства «Перевальський», а на записах 1-4 - птахогосподарства «Мирний»). Крім того, з трудової книжки неможливо врахувати період роботи позивача з 05 січня 1982 року по 17 червня 2000 року в сільському господарстві ТОВ «Чорнухинська птахофабрика» у зв`язку з тим, що запис про звільнення з роботи здійснено різними кольорами (арк. спр. 12-14, 57-58).
Дослідженням розрахунку стажу ОСОБА_1 встановлено, що страховий стаж позивача складає 15 років 09 місяці 16 днів. До загального стажу зараховано такі періоди: військова служба з 12.11.1979 по 05.10.1981, робота з 01.01.1999 по 29.02.2000, з 01.03.2000 по 23.03.2000, з 01.04.2000 по 26.05.2000, з 01.06.2000 по 03.09.2000, з 01.10.2000 по 22.10.2000, з 01.11.2000 по 02.11.2000, з 01.03.2001 по 30.06.2001, з 01.08.2001 по 31.08.2001, з 01.01.2002 по 10.01.2002, з 01.02.2002 по 26.08.2002, з 01.09.2002 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 28.02.2006, з 01.04.2006 по 30.06.2006, з 01.04.2007 по 31.08.2014 (арк. спр. 55).
Трудова книжка, видана на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , освіта середня, професія/спеціальність водій, дата заповнення 24 квітня 1978 року, містить такі записи щодо спірних періодів роботи:
птахогосподарство «Мирний»
запис № 1 від 27.06.1977 - прийнятий на посаду слюсаря мехмайстерні, наказ від 29.06.1977 № 61-к;
запис № 2 від 24.11.1978 - направлений на курси водіїв ДОСААФ, наказ від 24.11.1978 № 382;
запис № 3 від 12.05.1979 - переведений водієм автогаражу;
запис № 4 від 12.11.1979 - звільнений у зв`язку з призовом до лав Радянської Армії, наказ від 14.11.1979 № 143;
запис № 5 з 12.11.1979 по 05.11.1981 - служба в армії, військовий квиток № НОМЕР_4 ;
«Чорнухинська птахофабрика»
запис № 6 від 05.01.1982 - прийнятий водієм 3 класу, наказ від 31.12.1981 № 236к;
запис № 7 від 01.01.1984 - надано водія 2 класу, наказ від 01.01.1984 № 8к;
запис № 8 від 15.12.1984 - надано водія 1 класу, наказ від 24.12.1984 № 250к;
запис № 9 від 15.03.2000 - призначений інженером-автотехніком, наказ від 15.03.2000 № 30к;
запис № 10 від 17.06.2000 - звільнений за переведенням до СТОВ «Чорнухинська птахофабрика», протокол загальних зборів від 07.04.2000 № 1 (арк. спр. 7-11, 43-47).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Частиною першою статті 26 Закону № 1058-IV визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:
[…]
з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; […].
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:
- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);
- заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);
- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з частиною п`ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно зі статтею 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У спірному періоді порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах та організаціях визначався Інструкцією, затвердженою постановою Держкомпраці СРСР від 20 червня 1974 року № 162 (далі - Інструкція № 162), та Інструкцією, затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58 (далі - Інструкція № 58).
Згідно з пунктом 2.2 Інструкції № 162 заповнення трудової книжки вперше здійснюється адміністрацією підприємства у присутності працівника не пізніше тижневого строку з дня прийняття на роботу.
Пунктом 2.3 Інструкції № 162 визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Згідно з пунктом 2.5 Інструкції № 162 у разі виявлення неправильного чи неточного запису відомостей про роботу, переведення на іншу постійну роботу, про нагородження та заохочення та інші виправлення здійснюються адміністрацією того підприємства, де був внесений відповідний запис. Адміністрація за новим місцем роботи зобов`язана надати працівнику в цьому необхідну допомогу.
У пункті 2.11 Інструкції № 162 вказано, що після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом засвідчує правильність внесених даних.
Першу сторінку (титульний лист) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, та після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалась трудова книжка.
Згідно з абзацами першим та третім пункту 2.4 Інструкції № 58 усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 № 301 «Про трудові книжки» відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб`єкта господарювання.
За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня1993 року № 637 (далі Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 1.1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1), визначено, що заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до пункту 1.7 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви […].
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
З аналізу зазначених правових норм суд дійшов висновку, що страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, - за даними трудової книжки, після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01.01.2004) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Інші документи, видані за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами потребуються виключено у випадках, коли відсутня трудова книжка або відповідні записи у ній.
При цьому, значення трудової книжки як основного документу, що підтверджує пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Як встановлено судом з рішення Біловодського ОУПФУ від 24 грудня 2020 року № 1239-31-8/5384, позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV через недостатність страхового стажу. Період його роботи згідно з трудовою книжкою не зараховані до страхового стажу позивача через порушення правил заповнення титульного аркуша трудової книжки в частині дати її заповнення, а також внесення інформації про звільнення позивача з «Чорнухинської птахофабрики» ручками різного кольору.
Суд акцентує увагу на тому, що записи в трудовій книжці про роботу позивача відповідають всім вимогам заповнення трудової книжки, оскільки містять чітку дату прийому та звільнення з роботи переведення на іншу посаду, номери наказів та їх дати, посади на яких працював позивач та відбиток печаток підприємств при прийнятті та звільнення з роботи.
Як вже зазначено вище, у пункті 2.11 Інструкції зазначено, що першу сторінку (титульний лист) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, та після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалась трудова книжка.
Поряд із цим, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства, що не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії по віку а загальних підставах, відтак суд не погоджується із діями відповідача щодо неврахування трудового стажу позивачки вказаного у її трудовій книжці, з підстав того, що вона заповнена з порушенням Інструкції про порядок ведення трудових книжок (відсутність на першій сторінці печатки підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка).
Наведене вище узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеній у постанові від 21 лютого 2018 року № 687/975/17.
Також варто зазначити, що трудовим законодавством України не передбачено обов`язку працівника здійснювати контроль за веденням обліку та заповнення роботодавцем, іншими органами трудової книжки, а тому працівник не може нести і негативних наслідків порушення порядку заповнення його трудової книжки.
Суд звертає увагу, що підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки.
Відповідач виносячи оскаржуване рішення не врахував, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.
Аналогічну позицію викладено в постанові Верховного Суду від 06 березня 2018 року у справі №754/14898/15-а.
Окрім того, відповідач не ставить під сумнів відомості, які занесені до трудової книжки щодо трудової діяльності ОСОБА_1 , а також щодо фіктивності їх записів не заперечується. Судом в свою чергу не встановлено будь-яких виправлень або неточностей у записах трудової книжки, на думку суду, наявних у трудовій книжці записів достатньо для зарахування цього періоду роботи позивача до його страхового стажу.
Крім того, як вже вищевказано, відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 № 301 «Про трудові книжки» тягар відповідальності за порушення порядку ведення трудових книжок покладається на відповідальну посадову особу роботодавця, а не на працівника.
За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно не зараховує до страхового стажу позивача підтверджені трудовою книжкою періоди роботи позивача.
Також суд вважає за необхідне звернути увагу, що факт роботи позивача на «Чорнухинській птахофабриці» в період з 01.01.1999 по 29.02.2000, з 01.03.2000 по 23.03.2000, з 01.04.2000 по 26.05.2000, з 01.06.2000 по 17.06.2000, а також переведення на роботу до СТОВ «Чорнухинська птахофабрика» з 17.06.2000 підтверджені та узгоджені з індивідуальними відомостями про застраховану особу позивача з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового пенсійного страхування (Форма ОК-5) (арк. спр. 51-53).
Тобто відповідач безпідставно відмовляє в зарахуванні до страхового стажу позивача періоду з 05 січня 1982 року по 17 червня 2000 року в сільському господарстві ТОВ «Чорнухинська птахофабрика» у зв`язку з тим, що запис про звільнення з роботи здійснено різними кольорами.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач, приймаючи рішення від 24 грудня 2020 року № 1239-31-8/5384 про відмову в призначенні пенсії позивачу, допустив порушення положень Закону № 1058-IV, Закону № 1788-ХІІ та Порядку № 22-1, відповідно, рішення відповідача від 24 грудня 2020 року № 1239-31-8/5384 не відповідає критеріям правомірного рішення, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Як наслідок, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17 грудня 2020 року про призначення пенсії за віком, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
При зверненні до суду із позовом, позивачем сплачено судовий збір 908,00 грн, відповідно до квитанції від 14 квітня 2021 року № 31451 (арк. спр. 25).
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи, що позов підлягає задоволенню, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 908,00 грн на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов адвоката Макогон Алли Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (місцезнаходження: 92800, Луганська область, селище міського типу Біловодськ, вулиця Центральна, будинок 77, код за ЄДРПОУ 41247269) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 24 грудня 2020 року № 1239-31-8/5384 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Біловодське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17 грудня 2020 року про призначення пенсії за віком, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Біловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім грн).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова