Рішення № 96794670, 11.05.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2021
Номер справи
320/7942/20
Номер документу
96794670
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 травня 2021 року м. Київ № 320/7942/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області

про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області (далі по тексту - відповідач, ГУ МВС України у Київській області), в якому просить суд:

- визнати бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Київській області по не включенню премії 25 % від посадового окладу, надбавки за кваліфікацію 2 клас - 3% від посадового окладу, надбавка за особливості проходження служби 50%, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 10%, при перерахунку пенсії ОСОБА_1 при підготовці довідки Головному управлінню Пенсійного фонду України в Київській області про розмір грошового забезпечення з 01.04.2019 року протиправною;

- зобов`язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Київській області включити в довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 наступні види грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019 року згідно :

А) Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб":

- премії 115 % від посадового окладу,

- надбавки за кваліфікацію 2 клас - 3% від посадового окладу,

- надбавку за особливості проходження служби 50% (від посадового окладу, плюс оклад за військове звання прапорщик, плюс процентна надбавка за вислугу років 50%)

Б) Постанови Кабінету Міністрів України № 414 від 15.06.1994 р. «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» п. 2 Положення

- надбавки за роботу в умовах режимних обмежень за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «таємно», - 10 відсотків від посадового окладу;

та передати довідку про новий розмір грошового забезпечення з 01.04.2019 року для премії, надбавки за кваліфікацію, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «таємно», для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.

В обґрунтування позову, позивач зазначив, що у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення військовослужбовців їй було перераховано пенсію на підставі довідки, виданої Головним управлінням МВС у Київській області, до якої включено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням та процентну надбавку за стаж служби.

Позивач зазначив, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Відтак, позивач вважає що дії відповідача що полягають у не включенні премії 25 % від посадового окладу, надбавки за кваліфікацію 2 клас - 3 % від посадового окладу, надбавки за особливості проходження служби 50 %, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 10 %, при перерахунку пенсії при підготовці довідки Головному управлінню Пенсійного фонду України в Київській області про розмір грошового забезпечення з 01.01.2018 є протиправними.

Відтак, з огляду на визнання нечинними положень постанови № 103, враховуючи норми Порядку № 45 та постанови № 704, позивач вважає, що перерахунок пенсій призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється за правилами, що були передбачені до внесення змін постановою № 103, а саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Крім того суд запропонував відповідачу подати до суду відзив на позовну заяву та витребував докази по справі від відповідача.

Відповідач правом, передбаченим статтею 175 Кодексу адміністративного судочинства України на подання відзиву на позов не скористався.

Приписами частини другої статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України обумовлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.02.2021 суд відмовив у задоволенні клопотань Головного управління МВС у Київській області та ОСОБА_1 про заміну неналежного відповідача по справі з мотивів, наведених у тексті ухвали.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України про, що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 08.11.1996 року міським відділом № 2 Білоцерківського МУГУ МВС України у Київській області.

13.02.2008 Київською обласною держаною адміністрацією було видано позивачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серія НОМЕР_2 та вкладку до вказаного посвідчення № НОМЕР_3 .

Відповідно до відомостей витягу з наказу Командувача внутрішніх військ МВС України від 28.12.2007 № 105 о/с відповідно до Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками Збройних Сил України звільнено з військової служби у відставку Збройних Сил України по пункту 63 «б» прапорщика ОСОБА_1 - техніка стаціонарної передавальної групи стаціонарного передавального центру вузла зв`язку позаміських пунктів управління. Вислуга років станом на 01.12.2007 складає у календарному обчисленні 26 років 02 місяці.

Згідно відомостей грошового атестата № 4 виданого 15.01.2008 військовою частиною 3077 прапорщик ОСОБА_1 забезпечена наступними видами грошового забезпечення: посадовий оклад по 15.01.2008 за місяць - 685,00; оклад по званню по 15.01.2008 за місяць - 60,00; процентною надбавкою за вислугу років у розмірі 40% по 15.01.2008 за місяць - 298,00; НОУС 50% по 15.01.2008 за місяць - 521,50; надбавка за кваліфікацію 5% по 15.01.2008 за місяць - 34,25; надбавка за таємність 10% по 15.01.2008 - за місця 68,50; премія 25% по 15.01.2008 за місяць -171,25; вихідна допомога за місяць - 1838,50.

Як вбачається із матеріалів справи позивач перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та з 15.01.2008 року їй призначено пенсію за вислугу років відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Судом встановлено, що на виконання постанови КМУ № 103 Головним управлінням МВС України у Київській області 20.03.2018 видано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій № 1003001451 про те, що відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ від 21.02.2018 № 103 та від 30.08.2017 № 704 розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами чинними на 01.03.2018 за посадою техніка стаціонарної передавальної групи стаціонарного передавального центру вузла зв`язку позаміських пунктів управління в/ч 3077 ВВ МВС України становить: посадовий оклад - 2910,00; оклад за військовим (спеціальним) званням прапорщик - 950,00; надбавка за вислугу років 50% - 1930,00; усього 5790,00.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання постанови КМУ № 103 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 10030014541 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018, виданої ГУ МВС України в Київській області 20.03.2018.

Згідно розрахунку пенсії за вислугою років по пенсійній справі ОСОБА_1 від 01.04.2018 року при здійсненні розрахунку розміру пенсії були враховані наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 2910,00 грн.; оклад за військовим званням - 950,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 1930,00 грн.

Судом встановлено, що позивач звернувся до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області із заявою щодо виготовлення та направлення до Головного управління ПФУ у Київській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 з урахуванням усіх видів грошового забезпечення.

Листом від 13.06.2019 № 29/Д-379 Головне управління МВС України у Київській області повідомило позивачу про те, що Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», згідно з якою був проведений перерахунок та виготовлені довідки про розмір грошового забезпечення, відповідно до списків наданих ПФУ з урахуванням окладу за посадою, спеціальним званням, відсотковою надбавкою за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській були підготовлені списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та направлені до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Київській області. Враховуючи викладене, ліквідаційною комісією була підготовлена та направлена довідка про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, згідно з якою розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 складається з таких показників: посадовий оклад - 2910.00 грн; оклад за спеціальне звання (прапорщик) - 950,00 грн; надбавка за стаж служби (50 % - вислуга 26 календарних років) - 1930,00 грн; усього грошове забезпечення - 5790,00 грн.

Позивач вважає бездіяльність відповідача, що полягає у не здійсненні видачі довідки про розмір грошового забезпечення позивача з усіма складовими протиправною та такою що порушує його права, відтак звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, слід зазначити наступне.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон №2011) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частиною другою статті 9 Закону № 2011 до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011).

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною вісімнадцятою статті 43 Закону № 2262 встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з положеннями статті 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Вказана постанова набрала чинності з 01 березня 2018 року.

Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

13.02.2008 Кабінетом Міністрів України було прийнято Порядок № 45, пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 103, якою, серед іншого, були внесені зміни до Порядку № 45.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач та Управління, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Як встановлено судом позивач є колишнім військовослужбовцем та була звільнена з військової служби з посади техніка стаціонарної передавальної групи стаціонарного передавального центру вузла зв`язку позаміських пунктів управління військової частини 3077 ВВ МВС. Пенсійне забезпечення обчислене та виплачується територіальним органом Пенсійного фонду України йому як військовослужбовцю військового формування - внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, а саме: за посадою техніка стаціонарної передавальної групи стаціонарного передавального центру вузла зв`язку позаміських пунктів управління військової частини 3077 ВВ МВС та за військовим званням прапорщик.

Суд зазначає, що на виконання постанови КМУ № 103, № 704 та ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» саме Головним управлінням МВС України у Київській області було виданого довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 за посадою техніка стаціонарної передавальної групи стаціонарного передавального центру вузла зв`язку позаміських пунктів управління в/ч 3077 ВВ МВС.

Тобто на відповідача покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262 та статті 9 Закону № 2011.

Разом з цим до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Водночас відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Водночас, суд звертає увагу, що вимога позивача про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Київській області по не включенню премії 25 % від посадового окладу, надбавки за кваліфікацію 2 клас - 3% від посадового окладу, надбавка за особливості проходження служби 50%, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 10%, при перерахунку пенсії ОСОБА_1 при підготовці довідки Головному управлінню Пенсійного фонду України в Київській області про розмір грошового забезпечення з 01.04.2019 року не підлягає задоволенню, оскільки позивачем неправильно обрано спосіб захисту порушеного права.

Враховуючи викладене, суд вважає, що бездіяльність відповідача щодо не оформлення та видачі нової довідки про розмір його грошового забезпечення із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов`язати скласти та подати до ГУ ПФУ у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262, статті 9 Закону № 2011 та з врахуванням положень постанови № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Саме такий правовий висновок висловлений Верховним Судом у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 86432492), яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 90228179).

У цьому рішенні вказані обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права:

- позивачами у них є особи, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ;

- відповідачем у них є один і той самий суб`єкт владних повноважень (орган, уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії);

- спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку із відмовою уповноваженим органом підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії;

- позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, положень постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов`язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011-XII та з врахуванням положень постанови №704.

Таким чином, дана адміністративна справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи.

Частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

За таких обставин, враховуючи правовий висновок Верховного Суду, викладений у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості вимог позивача в частині. Зокрема, враховуючи викладене, з метою відновлення порушених прав позивача, суд вважає, що відповідача слід зобов`язати оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011-XII та з урахуванням положень постанови № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача.

При цьому, суд не вбачає за доцільне зобов`язувати відповідача зазначати у довідці конкретний розмір надбавок позивача, оскільки відповідачем фактично було відмовлено у включенні до довідки будь-яких додаткових складових грошового забезпечення, окрім посадового окладу, окладу за військове звання та процентної надбавки за вислугу років, а отже, правомірність визначення конкретного розміру надбавок не входить до предмета доказування у цій справі. Визначення конкретного розміру надбавок для їх врахування у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача має здійснити відповідач виходячи з його дискреційних повноважень на підставі належних документів та станом на момент виникнення такого права у позивача.

Відтак, з огляду на викладене, суд не вбачає підстав для зобов`язання Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Київській області включити в довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 наступні види грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019 року згідно : Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»: премії 115 % від посадового окладу; надбавки за кваліфікацію 2 клас - 3% від посадового окладу; надбавку за особливості проходження служби 50% (від посадового окладу, плюс оклад за військове звання прапорщик, плюс процентна надбавка за вислугу років 50%); постанови Кабінету Міністрів України № 414 від 15.6.1994 р. «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» п. 2 Положення; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «таємно», - 10 відсотків від посадового окладу, оскільки ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на отримання довідки з додатковими складовими грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії тощо), які не були включені до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії на виконання Постанови КМУ № 103.

Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивачем під час розгляду справи надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не були спростовані відповідачем.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору..

При зверненні до суду позивачем судовий збір сплачено не було, оскільки у відповідності до приписів п.10 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242-246, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Київській області (ідентифікаційний код 08592218; місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 15) щодо не оформлення та видачі ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

3. Зобов`язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Київській області (ідентифікаційний код 08592218; місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 15) оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_4 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011-XII та з урахуванням положень постанови № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

4. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Панова Г. В.