Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.05.2010 р. № 2а-4030/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Сакалоша В.М.,
при секретарі Дак Т.П.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
за позовом Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції (45000, Волинська область, м. Ковель, вул. Степана Бандери, 5, р/р №35211001000252, Ковельське управління Державного казначейства у Волинській області м. Луцьк, МФО 803014, Ідентифікаційний код 20123590)
до відповідача Державного підприємства Міністерства оборони України "Львівський лісокомбінат" (79010, м. Львів, вул. Луганська,3 ідентифікаційний код 07361304), яке виступає в інтересах відокремленого структурного підрозділу Поворського військового лісгоспу державного підприємства Міністерства оборони України "Львівський лісокомбінат" (45050, Волинська обл., Ковельський район, с. Поворськ, р/р № 26003061151 у Волинській філії ВАТ "Кредобанк", м. Луцьк, МФО 303224, Ідентифікаційний код 24298027)
про стягнення податкової заборгованості в сумі 10009,12 грн..
За участю представника позивача Стасюк В.В.,-
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, в якому просить винести рішення про стягнення з Державного підприємства Міністерства оборони України "Львівський лісокомбінат" (79010, м. Львів, вул. Луганська,3 ідентифікаційний код 07361304) в користь Державного бюджету Ковельського району на розрахунковий рахунок № 34121999600156 Ковельського відділення Державного казначейства України 10009,12 грн. податкової заборгованості. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за відповідачем числиться несплачений податковий борг, який складається з податку з власників транспортних засобів - 2480грн.88коп. в тому числі: пеня в сумі 1064грн.63коп., штрафні санкції в сумі 189грн.00коп. і сума основного платежу в сумі 1227грн.25коп.; земельного податку з юридичних осіб 7528грн.24коп в тому числі пеня -1837грн.29коп та сума основного платежу в сумі 5690грн.95 коп.,
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним у позові, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач явку повноважного представника не забезпечив, хоча про розгляд справи повідомлений належним чином, заперечень проти позову не надав, а тому суд розглядає справу за наявними матеріалами, згідно ст. 71 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 19 Конституції України державні органи повинні діяти тільки на підставах і в межах повноважень та способів, які передбачені Конституцією України та законами.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 р. №509-ХІІ (із змінами і доповненнями), державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: ... "подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в дохід держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна".
Відповідно до преамбули Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 21.12.2000 р.(далі Закон) (із змінами та доповненнями), цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними Цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Згідно до ст.1 п. 1.1 Закону платники податків юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус субєктів підприємницької діяльності чи немають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Відповідно до п. 1. 12 ст. 1, контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу. Податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
Відповідно до п.п.3.1.1 п. 3.1 ст. З Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 21.12.2000 р. (із змінами і доповненнями), активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання) можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.
У будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
Відповідно п.п. 5.4.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-111 (із змінами та доповненнями) узгоджена сума податкового зобов”язання, не сплачена платником податків у встановлені строки, визначається сумою податкового боргу платника податків.
У відповідності до вимог підп.3.1.1 п.3.1 ст.3 даного Закону, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Відповідно до п.п. 9.1.3 п. 9.1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 р. №1251-XII, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Державне підприємство Міністерства оборони України "Львівський лісокомбінат" зареєстроване як суб"єкт підприємницької діяльності згідно рішення виконавчого комітету Львівської міської Ради народних депутатів № 11424 від 07.08.1996р., про що засвідчує свідоцтво про державну перереєстрацію № 11424 видане реєстраційною палатою Департаменту економічної політики та ресурсів виконавчого комітету Львівської міської Ради народних депутатів 07.08.1996р. та включене до єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України 09.07.97р. за № 11320/20.
Поворський військовий лісгосп державного підприємства Міністерства оборони України "Львівський лісокомбінат" (надалі Поворський віськовий лісгосп) є відокремленим підрозділом державного підприємства Міністерства оборони України "Львівський лісокомбінат", який не має статусу юридичної особи, діє на підставі Положення затвердженого директором ДП МО України "Львівський лісокомбінат" 14.04.1997р. та включений до ЄДРПОУ 26.08.1997р. за вх.№115/1/3264.
Поворський віськовий лісгосп являється платником податків і взятий на облік платника податків в Ковельській МДПІ 13.10.1997р. (довідка про взяття на облік форми № 4-ОПП від 11.01.2000р. № 82). Згідно п.5.4. розділу 5 Положення Поворський лісгосп повинен забезпечувати своєчасну оплату податків та інших відрахувань згідно з чинним законодавством.
Відповідно до вимог ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991р. №1251-ХП зі змінами і доповненнями відповідач повинен сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни. В порушення вимог даного Закону та п.5.4. розділу 5 вищевказаного Положення, Поворський віськовий лісгосп не сплачував належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.
Ковельською МДПІ до Поворського військового лісгоспу вживались заходи щодо стягнення заборгованості в порядку визначеному Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 21.12.2000 року із змінами та доповненнями, а саме, у зв'язку з несплатою відповідачем податкового боргу в установлені законом строки відовідно до п.п.6.2.3. п.6.2. ст.6 Закону №2181-111 від 21.12.2000р. із змінами і доповненнями Ковельською МДПІ були надіслані перша податкова вимога №1/20 від 5 жовтня 2001 року та друга податкова вимога №2/176 від 29 грудня 2001 року.
Після застосування вказаних заходів податковий борг Поворський лісгосп не погасив, тому Ковельською МДПІ прийнято рішення № 50/24-059 від 08.04.2002р. про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів.
Передбачені вище заходи не дали можливості повністю погасити податковий борг Поворського лісгоспу. Сам же відповідач протягом тривалого часу не приймав ніяких мір та добровільно не вжив будь-яких заходів щодо погашення податкової заборгованості.
Активи платника податків - Поворський віськовий лісгосп знаходяться в податковій заставі, про що засвідчує Витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, виданий Волинською філією Інформаційного центру Міністерства юстиції України 27.01.2006р. №6337703.
В зв'язку з цим Ковельською МДПІ було підготовлено позовну заяву про стягнення податкової заборгованості з відповідача та направлено до господарського суду Львівської області. Постановою Господарського суду Львівської області від 15.05.2007 р. по справі № 5/3587-18/207А, частково задоволено позов Ковельської МДПІ щодо стягнення з Державного підприємства Міністерства оборони України "Львівський лісокомбінат" суми податкового боргу в розмірі 8190грн.91коп. На виконання зазначеної постанови Господарським судом видано виконавчий лист від №5/3587-18/207А від 17.12.2007р. який був направлений Ковельською МДПІ до Сихівського відділу державної виконавчої служби Львівського МУЮ для примусового виконання. 05.02.2008 року було відкрите виконавче провадження з; виконання вищевказаного листа, а 24.11.2009р., винесено постанову про закінчення виконавчого провадження у зв"язку тим, що боржником борг сплачено в повному обсязі. Новостворений податковий борг відповідача з 16.11.2006р. становить 10009 грн.12коп. а саме:
1) Податок з власників транспортних засобів - 2480грн.88коп. в тому числі: пеня в сумі 1064грн.63коп., штрафні санкції в сумі 189грн.00коп. і сума основного платежу в сумі 1227грн.25коп., що підтверджується, випискою з облікової картки відповідача по коду платежу 12020122, розрахунком заборгованості по податках та платежах до бюджетів по новоствореному боргу за період з 16.11.2006р. по 13.03.2010р., копіями розрахунків сум податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів № 23 від 16.01.2006р., № 2170 від 13.02.2007р., № 28 від 16.01.2008р., № 77 від 15.01.2009р та. уточненого розрахунку №10144 від 21.07.09р., копією акту про результати невиїзноі документальної перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання Поворського військового лісгоспу №397/17-24298027 від 08.04.2009р., корінцем податкового повідомлення-рішення№0007191701/0 від 08.04.2009р.
2) Земельний податок з юридичних осіб 7528грн.24коп в тому числі пеня -1837грн.29коп та сума основного платежу в сумі 5690грн.95коп., що підтверджується випискою з облікової картки відповідача по коду платежу 13050122,, розрахунком заборгованості по податках та платежах до бюджетів по новоствореному боргу за період з 16.11.2006р. по 13.04.2009р., копіями податкових розрахунків земельного податку №254 від 25.01.2006р., №801 від 29.01.2007р., №30 від 16.01.2008р., №74 від 15.01.2009р.
Відповідно до абзацу першого підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 21.12.2000 року зі змінами і доповненнями, платник податків зобов"язаний був самостійно сплатити суму податкового зобов"язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.
Відповідно до абзацу третього підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 21.12.2000 року зі змінами і доповнення, у випадку визначення податкового зобов"язання контролюючим органом, платник податків зобов'язаний був самостійно погасити суму податкового зобов'язання протягом десяти днів від дня отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли платник розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Поворський віськовий лісгосп процедуру апеляційного узгодження не розпочинав, тобто вище вказані податкові повідомлення-рішення в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувались.
Згідно підпунктом 5.4.1 пункту 5.4. статті 5 зазначеного Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнаються сумою податкового боргу платника податків. Таким чином, зазначені вище суми перейшли в статус податкового боргу і податковою інспекцією вживались заходи до стягнення податкового боргу.
Податковий борг - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податку або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня нарахована на суму такого податкового зобов'язання (п.1.3 ст. 1 Закону України №2181-111 від 21.12.2000р.).
Відповідачем зазначені суми заборгованості по податках , зборах та платежах до бюджету не сплачені.
На підставі ст.16 Закону України "Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-III від 21.12.2000 року після закінчення встановлених строків погашення узгоджених податкових зобов'язань на суму податкового боргу нараховано пеню в розмірі 2901грн.92коп.: податок з власників транспортних засобів - 1227грн.25коп.. земельний податок -5690грн.95коп. штрафні санкції -189грн.00коп.
Згідно з ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 21.12.2000 року із змінами та доповненнями, активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання, ст. 3 даного закону передбачає, що активи платника податків можуть бути примусово стягненні в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Відповідно до ст.48, ст.50 Кодексу адміністративного судочинства України стороною в адміністративному процесі має право бути юридична особа, яка в свою чергу має бути наділена адміністративно процесуальною правосуб"єктністю.
Згідно п.3.1 розділу III Положення Поворський віськовий лісгосп, немає статусу юридичної особи, є відокремленим підрозділом ДП МО України "Львівський лісокомбінат" та являється його складовою частиною, яка здійснює поза його місцезнаходженням, частину його господарських функцій. Тому відповідачем по даній справі виступає Державне підприємство Міністерства оборони України "Львівський лісокомбінат", який наділений статусом юридичної особи.
Відповідачем суду доказів у підтвердження факту вжиття заходів щодо погашення заборгованості перед бюджетом станом на день розгляду справи не представлено.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Оскільки відповідач доказів в спростування заявлених позовних вимог не надав, повноважного представника до суду не забезпечив, суд вважає позов підставним та таким, що підлягає до задоволення.
Враховуючи вище викладене, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги базуються на законі, обґрунтовані, доведені і підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства Міністерства оборони України "Львівський лісокомбінат" (79010, м. Львів, вул. Луганська,3 ідентифікаційний код 07361304) в користь Державного бюджету Ковельського району на розрахунковий рахунок № 34121999600156 Ковельського відділення Державного казначейства України 10009,12 грн. податкової заборгованості.. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 01.05.2010 року.
Суддя В. Сакалош
З оригіналом згідно
Суддя В. Сакалош