Рішення № 96782023, 05.05.2021, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
05.05.2021
Номер справи
295/10677/20
Номер документу
96782023
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №295/10677/20

Категорія 47

2/295/116/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.05.2021 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого судді Зосименка О.М.‚

при секретарі Ковальчук О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Служби автомобільних доріг у Житомирській області, третя особа: ДП «Житомирський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України», про відшкодування майнової та моральної шкоди, -

встановив:

Позивач звернувся до суду із позовом до Служби автомобільних доріг у Житомирській області, в якому просив стягнути із відповідача 11 240 грн. відшкодування матеріальної шкоди, завданої йому внаслідок наїзду на яму в дорожньому покритті на ділянці дороги за 116 м від дорожнього знаку с. Небіж в напрямку м. Коростеня та 5 000 грн. моральної шкоди, а також сплачений ним судовий збір.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що 01 вересня 2017 року рухався по автошляху сполученням «Житомир-Виступовичи» в напрямку м. Коростеня і на ділянці дороги за 116 м від дорожнього знаку с. Небіж здійснив наїзд на яму в дорожньому покритті, внаслідок чого відбулося пошкодження дисків коліс автомобіля.

У відзиві на позов представник позивача заперечила щодо позову, вказавши на безпідставність позову, відсутність доказів пошкодження авто належного позивачу, відсутність матеріалів оформлення ДТП із переліком пошкоджень автомобіля, схеми ДТП, протоколу про притягнення працівників відповідача до адміністративної відповідальності, та на те, що не є належним відповідачем у справі, оскільки Служба автомобільних доріг у Житомирській області, як замовник, уклала з ДП «Житомирський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України», договір від 21.07.2017 року № 79 на виконання робіт з поточного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування, у тому числі ділянки дороги, де трапилося подія 24.09.2018 року за участю позивача.

В судове засідання сторони не з`явились. Позивач надав заяву про розгляд справи у його відсутність. Представник відповідача надала заяву про розгляд справи у її відсутність. Представник третьої особи в останнє судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.

Згідно ч.1 ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Судом встановлено, що 01.09.2017 о 15 годині 40 хвилин до Хорошівського ВП Коростишівського ВП ГУШ в Житомирській області надійшло телефонне повідомлення громадянина ОСОБА_1 , про те, що на ділянці автодороги сполученням «Житомир-Коростень» поблизу с. Небіж, Хорошівського району, Житомирської області внаслідок незадовільного дорожнього покритгя заявник пошкодив два автомобільні колеса. Матеріали даного повідомлення було внесено в ЖЄО № 2534 від 01.09.2017.

Також 01.09.2017 о 16 годині 32 хвилин до Хорошівського ВП Коростишівського ВП ГУНП в Житомирській області надійшло повторне повідомлення громадянина ОСОБА_1 , з проханням прискорити СОГ. Матеріали даного повідомлення було внесено в ЖЄО № 2535 від 01.09.2017, що підтверджується рапортом інспектора (а.с.101,103,).

01.09.2017р. у позивача відібрані пояснення в яких останній пояснив, що рухався на автомобілі ВАЗ , р.н. НОМЕР_1 , проїхавши поворот на с. Небіж, здійснив наїзд на яму в дорожньому покритті. (а.с.106).

Як вбачається зі схеми до протоколу ОМП від 01.09.2017р. зображено два автомобілі ВАЗ 21114, д.н.з. НОМЕР_1 , автомобіль марки ВАЗ 21099, д.н.з. НОМЕР_2 , яма на автодорозі (розмір ями 1,2м X 0,6м, глибина до 2,5см).

В підтвердження суми матеріальних збитків позивачем надано товарний чек від 16.05.2017р. про придбання легко сплавних дисків на суму 11 240 грн.. Висновків авто товарознавчої експертизи щодо розміру завданої шкоди суду не надано, як і клопотань про її призначення.

Згідно листа начальника ВП Коростишівського ВП ГУНП в Житомирській області від 30.09.2017р. за №1185/215/03 вбачається, що ділянка дороги автошляху сполученням «Житомир-Виступовичі» (автошлях регіонального значення Р 28) в напрямку м. Коростеня за 116м від дорожнього знаку с. Небіж де відбулась подія наїзду на яму, якість покритгя даної ділянки автошляху контролюється Службою автомобільних доріг у Житомирській області.

Відомості про складання адмінпротоколу або розгляд судом справи про адміністративне правопорушення - відсутні та суду сторонами та їх представниками не надано.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, завдання майнової та моральної шкоди іншій особі.

Особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування (ч. 1 ст. 22 ЦК України).

За положеннями ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Тлумачення ст. ст. 11, 1166 ЦК України дозволяє зробити висновок, що підставою виникнення зобов`язання про компенсацію збитків є заподіяння їх іншій особі.

Відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування шкоди підлягають такі обставини: наявність шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вина останнього в заподіянні шкоди.

Відсутність хоча б одного із цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду. У цьому випадку саме на позивача покладено обов`язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв`язок такої поведінки із заподіяною шкодою. У свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) немає вини у заподіянні шкоди.

Протиправна поведінка особи може виявлятися у прийнятті нею неправомірного рішення або у неправомірній поведінці (діях або бездіяльності). Протиправною у цивільному праві вважається поведінка, яка порушує імперативні норми права або санкціоновані законом умови договору, внаслідок чого порушуються права іншої особи. Під шкодою (збитками) розуміється матеріальна шкода, що виражається у зменшенні майна потерпілого в результаті порушення належного йому майнового права, та (або) применшенні немайнового блага (життя, здоров`я тощо). Причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи та завданою шкодою є обов`язковою умовою відповідальності, яка передбачає, що шкода стала об`єктивним наслідком поведінки заподіювача шкоди (наведена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10 грудня 2018 року у справі № 902/320/17).

Ст. 1 Закону України Закону України "Про автомобільні дороги" (тут і далі - в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що автомобільна дорога - це лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безпечного та зручного руху транспортних засобів.

За змістом ст. 7 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що автомобільні дороги загального користування перебувають у державній власності.

Відповідно до положень ст. 10 Закону України "Про автомобільні дороги" управління автомобільними дорогами загального користування здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами загального користування державного значення.

Основними обов`язками органу державного управління автомобільними дорогами загального користування є, зокрема, організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення відповідно до державних будівельних норм і стандартів, а також переліків об`єктів та обсягів бюджетних коштів на будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт автомобільних доріг загального користування, затверджених Кабінетом Міністрів України; здійснення контролю за станом автомобільних доріг загального користування державного значення, виявлення аварійно-небезпечних місць (ділянок) та місць концентрації дорожньо-транспортних пригод і здійснення заходів щодо їх ліквідації (ст. 11 Закону України "Про автомобільні дороги").

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про автомобільні дороги" орган державного управління автомобільними дорогами загального користування відповідає за відшкодування збитків користувачам автомобільних доріг загального користування у порядку, визначеному законом.

За приписами ст. 9 Закону України "Про дорожній рух" (тут і далі - в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху належить, зокрема розробка програм та здійснення заходів щодо розвитку, удосконалення, ремонту та утримання у безпечному для дорожнього руху стані доріг, вулиць та залізничних переїздів, зон відчуження; компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішеннями судових органів; передача права на експлуатаційне утримання доріг, вулиць та залізничних переїздів іншим юридичним особам; своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України "Про дорожній рух" власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.

Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони (далі - Правила) затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року №198 (тут і далі - в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

За змістом п. 2 Правил ремонт і утримання дорожніх об`єктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління Укравтодору, а тих, що перебувають у комунальній власності, - відповідними комунальними дорожньо-експлуатаційними організаціями.

П. 1 Положення про Державне агентство автомобільних доріг України (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року № 439 (тут і далі - в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) Державне агентство автомобільних доріг України (Укравтодор) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства.

Основними завданнями Укравтодору є реалізація державної політики у сфері дорожнього господарства та здійснення державного управління автомобільними дорогами загального користування, здійснення управління об`єктами державної власності (п. 3 Положення).

За змістом п. п. 5, 11 Правил передбачено, що власники дорожніх об`єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації, користувачі дорожніх об`єктів та спеціалізовані служби організації дорожнього руху зобов`язані забезпечувати зручні і безпечні умови руху, сприяти збільшенню пропускної спроможності дорожніх об`єктів, запобігати травмуванню учасників дорожнього руху, пошкодженню транспортних засобів і дорожніх об`єктів, забрудненню навколишнього середовища. Власники дорожніх об`єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов`язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об`єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; контролювати якість робіт, що виконуються підрядними організаціями; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг.

Отже, у розумінні наведених положень у разі заподіяння власникам транспортних засобів збитків внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, яка сталася через незадовільне утримання доріг, такі збитки має бути відшкодовано власниками доріг або уповноваженими ними органами (такий правовий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 12 вересня 2018 року у справі № 686/5458/17, від 24 жовтня 2018 року у справі № 465/11817/16-ц).

Водночас нормою ст. 9 Закону України "Про дорожній рух" власникам доріг або уповноваженим ними органам дозволено передавати права на експлуатаційне утримання доріг, вулиць та залізничних переїздів іншим юридичним особам.

Автомобільна дорога Житомир-Виступовичи в напрямку м. Коростень на ділянці дороги за 116 м від дорожнього знаку с. Небіж в напрямку м. Коростеня знаходиться на балансі Служби автомобільних доріг в Житомирській області.

21.07.2017 р. між Службою автомобільних доріг (замовник) і ДП "Житомирський облавтодор" (підрядник) укладено договір № 79 (далі-Договір), за умовами якого підрядник зобов`язався надати замовнику послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Житомирської області протяжністю 1442,4 км. згідно з вимогами діючих нормативно-правових актів, зокрема "Технічних правил ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування України", "Класифікації робіт з ремонтів автомобільних доріг загального користування", "Класифікацій робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування", а замовник зобов`язаний прийняти і оплатити послуги.

Відповідно до аб. 1 п. 3 Договору Підрядник (ДП «Житомирський облавтодор») несе відповідальність за технічний стан автомобільних доріг, безпеку дорожнього руху.

Згідно абзацу 3 п. 8.3. Договору Підрядник (ДП «Житомирський облавтодор») несе відповідальність за відшкодування збитків, заподіяних фізичним або юридичним особам при виникненні дорожньо-транспортних пригод, пов`язаних з незадовільними дорожніми умовами.

Абзацом 5 п. 8.3. цього ж Договору визначено, що підрядник бере на себе зобов`язання з врегулювання спорів при виникненні ДТП, розгляд справ у судових органах, відшкодування збитків.

Тим самим, ДП «Житомирський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» взяв на себе відповідальність за відшкодування збитків, заподіяних фізичним або юридичним особам, пов`язаних з незадовільними дорожніми умовами.

Враховуючи, що позов подано до неналежного відповідача, суд дійшов висновку про відмову у позові.

Керуючись ст. ст. 2-5, 10-13, 19, 81-82, 89, 200, 206, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-

ухвалив:

у задоволенні позову - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Зосименко