ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Львів
26.05.2010 р. № 2а-2077/10/1370
Державна податкова інспекція у Кам'янка-Бузькому районі
до Кам'янка-Бузьке міське комунальне підприємство "Управління житлово - комунального господарства"
пропро стягнення заборгованості ,
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карпяк О.О. ,
при секретарі судового засідання Зановяк О.П.,
за участю представників сторін:
від позивача Сєргєєва О.І. (довіреність від 11.01.2010 року №2/10-0)
від відповідача не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Камянка Бузькому районі Львівської області до Камянка Бузького комунального підприємства «Управління житлово комунального господарства в м. Камянка Бузька»про стягнення заборгованості,-
в с т а н о в и в :
Державна податкова інспекція у Камянка Бузькому районі Львівської області звернулась до суду з адміністративним позовом до Камянка Бузького комунального підприємства «Управління житлово комунального господарства в м. Камянка Бузька»про стягнення заборгованості в розмірі 152132,29 грн.
Ухвалою від 04 березня 2010 року відкрито провадження у справі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до ч.2 п. 1.13 ст.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», податок з доходів фізичних осіб це плата фізичної особи за послуги ,які надаються їй територіальною громадою, на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок згідно з цим Законом. Нарахування та сплата податку здійснюється двома типами субєктів: самостійно або податковим агентом. Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (само зайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податків (п.17.1 ст. 17 вказаного Закону). Пунктом 19.2 вказаного Закону передбачено обовязок податкового агента своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок. В результаті складання та підписання акта звірки повноти та своєчасності нарахування та перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб між відповідачем та позивачем за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року було встановлено порушення Відповідачем зазначених вище норм закону, а саме, станом на 31.12.2009 року заборгованість по перерахуванню утриманого податку з доходів фізичних осіб відповідача становить 152132,29 грн. , яка підлягає стягненню до бюджету.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету суму заборгованості по сплаті податку з доходів фізичних осіб в розмірі 152132,29 грн., яка виникла станом на 31.12.2009 року.
Відповідач явки повноважного представника в судове засідання не забезпечив, заперечень на позов не подав.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 31 травня 2010 року.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у справі докази та давши їм оцінку, суд дійшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про систему оподаткування" контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов"язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими органами в межах повноважень, визначених законом. Відповідно до ст. 9 даного Закону платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Камянка Бузьке міське комунальне підприємство «Управління житлово комунального господарства м. Камянка Бузька»зареєстроване Камянка Бузькою районною державною адміністрацією Львівської області 24.03.1995 року, присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 22358311, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію, копія якого є в матеріалах справи. 24.03.1995 року відповідач взятий на облік платника податку за №2552/28-1, що підтверджується довідкою від 12.02.2009 року №11/29-0, копія якої є в матеріалах справи.
За результатами виїзної позапланової документальної перевірки відповідача, проведеної за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року податковим органом складено акт від 12.02.2010 року №30/1711/22358311, яким встановлено порушення відповідачем пп.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 року №889 із змінами і доповненнями, в результаті чого податок з доходів фізичних осіб 152132,29 грн. підлягає сплаті до бюджету.
В матеріалах справи наявні податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку за період з першого кварталу 2007 року по 4 квартал 2009 року; акт звірки по несплаченому до бюджету податку з доходів фізичних осіб відповідача станом на 31.12.2009 року, відповідно до якого сума боргу становить 152132,29 грн.(а.с.6); додаток до п.3.1 п.3 акта перевірки - розрахунок повноти та своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб ,відповідно до якого сума несвоєчасно сплаченого відповідачем податку з доходів фізичних осіб станом на 31.12.2009 року становить 152132,29 грн. (а.с. 20).
Відповідно до п.1.13 ст.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 року №889 із змінами і доповненнями,Податок з доходів фізичних осіб - плата фізичної особи за послуги, які надаються їй територіальною громадою, на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок згідно з цим Законом. Відповідно до п. 1.15. ст.1 Закону, податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Згідно п. 3.1.1. п.3.1. ст..3 Закону, одним з обєктів оподаткування фізичної особи - резидента є загальний місячний оподатковуваний дохід (будь який дохід, який підлягає оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахований (виплачений) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду). До такого місячного оподатковуваного доходу платника податку належать доходи у вигляді заробітної плати, інші витрати та винагороди, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового або цивільно правового договору (п. 4.2.1. п.4.2. ст. 4 Закону).
Відповідно до пп.8.1.1. п.8.1 ст.8 Закону, податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
Відповідно до пп. 8.1.2. п.8.1 ст.8 Закону, податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду. Відповідно до п. 17.1. ст. 17 Закону, особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи). Відповідно до п.19.2. ст. 19 Закону, особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані: а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок; б) надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податковому органу за місцем свого розташування. У разі коли зазначена особа протягом звітного кварталу не виплачує такі доходи або виплачує доходи не всім платникам податку, зазначена звітність не подається або подається стосовно платників податку, які фактично отримали такі доходи. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не припускається. Відповідно до п.20.3.2. ст. 20 Закону, у разі коли, податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу. Таким чином, сума боргу відповідача по сплаті податку з доходів фізичних осіб, що виникла станом на 31.12.2009 року становить 152132,29 грн., не сплачена та підлягає стягненню до бюджету.
Відповідно до пп.3.2.1. п.3.2 ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181 із змінами і доповненнями, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені. Відповідно до п.16.1. ст. 16 Закону, податок, утриманий з доходів резидентів, підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України. Відповідно до статті 64 Бюджетного кодексу України, до доходів, що закріплюються за бюджетами місцевого самоврядування та враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів, належить і податок з доходів фізичних осіб у частині, визначеній статтею 65 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 65 Бюджетного кодексу України, до доходів бюджетів міст районного значення, сіл, селищ чи їх об'єднань зараховується 25 відсотків від загального обсягу податку з доходів фізичних осіб, що сплачується (перераховується) згідно з Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб" ( 889-15 ) на цій території.
З наведених вище норм вбачається, що сума боргу по сплаті податку з доходів фізичних осіб підлягає стягненню з відповідача в розмірах: 25 % (38033,07 грн.)суми боргу до місцевого бюджету м. Камянка Бузька та 75% (114099,22 грн.) суми боргу до Державного бюджету.
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог частин 2,4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Враховуючи вищенаведене та керуючись статтями 71, 86, 87, 94, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
1.Адміністративний позов задоволити повністю.
2.Стягнути з Камянка - Бузького комунального підприємства «Управління житлово комунального господарства в м. Камянка Бузька»(адреса: 80400,Львівська область, Камянка Бузький район, м. Камянка Бузька, вул. Шопена 5, код ЄДРПОУ 22358311) на користь бюджету борг в розмірі 152132 (сто пятдесят дві тисячі сто тридцять дві) гривні 29 коп.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково в порядку і строки встановлені ст. 186 КАС України.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження рішення та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження рішення та апеляційна скарга подаються до Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Карп'як О.О.