Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.05.2010 р. № 2а-6839/09/1370
Львівський окружний адміністративний суд:
в складі: головуючої - судді Потабенко В.А.
при секретарі судового засідання Білас Ю.Ю.,
з участю представника позивача - Тарасяка Т.Б., згідно довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова до відкритого акціонерного товариства "Львівський домобудівельний комбінат №2" про стягнення боргу,
ВСТАНОВИВ:
управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з ВАТ "Львівський домобудівельний комбінат № 2" /далі ВАТ "ЛДБК №2"/ заборгованість по відшкодуванню пільгових пенсій, призначених за Списком №2, яка згідно розрахунків становить 26270,11 грн. В рахунок погашення заборгованості по фактичних витратах на виплату та доставку пенсій за вказаний період від відповідача кошти не надходили, тому просить стягнути заборгованість в примусовому порядку.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві. Просить позов задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнав, підтримав письмові заперечення подані ним 28.12.2009 року, суть яких зводиться до наступного. В порушення частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", позивачем не були надіслані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" "з" ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення", у встановлений строк, що є грубим порушенням прав відповідача. Крім того, вимога про відшкодування витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_2 за весь 2008 рік є необґрунтованою та суперечить п. 6.1. Інструкції та розділу XV Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", оскільки з липня 2008 року довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії ОСОБА_2 була відкликана. Також вважає, що позивачем не надано доказів, які б підтверджували фактичну виплату пенсії іншим пенсіонерам, вказаним у позовній заяві.
25.05.2010 року представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча двічі належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, заяви про розгляд справи у його відсутності суду не надходило. Відтак, суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності представника відповідача, на підставі наявних в матеріалах справи доказів, відповідно до ст. 71 КАС України.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 17 Кодексу адміністративну судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.
Згідно з вимогами п.1 ч.1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Визначення управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах як органів державної влади, що здійснюють управлінські функції, випливає з Положення про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002р. №8-2.
Відповідно до покладених на нього завдань, управління контролює надходження страхових внесків та інших платежів до фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Отже, спір за участю відповідного управління Пенсійного фонду України та субєкта господарювання про стягнення заборгованості за платежами до Пенсійного фонду України має вирішуватись в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 р. із змінами і доповненнями (надалі Закон), передбачено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про Пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату та доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Тобто відшкодування Пенсійному фонду України підлягають витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, покриваються підприємствами, на яких було набуто пільговий стаж.
Пунктом 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затв. постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, визначається розмір сум до відшкодування на поточний рік про розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, які надсилаються підприємствам до 25 січня поточного року.
Станом на момент розгляду справи заборгованість відповідача перед позивачем не сплачена, становить 26270,11 грн., що стверджується долученими до матеріалів справи копіями розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на 2008-2009 рр., та підлягає стягненню в користь Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова.
Що стосується заперечень представника відповідача щодо стягнення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій колишнім працівникам ВАТ "ЛДБК №2" ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, то суд зазначає наступне.
В судовому засіданні представником позивача було долучено до матеріалів справи копії довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 138 від 04.06.2007 року та 137 від 04.06.2007 року, виданих ОСОБА_6. Вказані довідки складені ВАТ "ЛДБК №2", підписані головою правління, начальником відділу кадрів та головним бухгалтером ВАТ, надіслані в УПФ в Шевченківському районі м. Львова. З даний довідок вбачається, що ОСОБА_6 в період з 15.07.1985 року по 12.01.1991 року та з 12.01.1991 року по 27.01.2000 року працював у ВАТ "ЛДБК №2" монтажником по монтажу стальних та залізобетонних конструкцій. Загальний трудовий стаж у ВАТ "ЛДБК №2" для призначення пенсії за Списком №2 складає 14 років 6 міс. 15 днів. З наведеного, а також довідки № 135 від 05.06.2007 року та акту від 31.08.2007 року вбачається, що при призначенні пенсії ОСОБА_5 Пенсійним фондом було враховано період роботи на ВАТ "ЛДБК №2" 14 років 6 міс. 15 днів. Відтак, твердження представника відповідача про те, що УПФ в Шевченківському районі м. Львова може стягувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій ОСОБА_6 лише за 5 років 5 міс. 29 днів, судом до уваги не беруться.
В судовому засіданні представник відповідача зазначав про те, що ОСОБА_3 ніколи не працював на ВАТ "ЛДБК №2", однак, таке його твердження спростовується копією довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 96 від 27.09.2006 року, виданої на ім'я ОСОБА_3. Вказана довідка складена ВАТ "ЛДБК №2", підписані генеральним директором, начальником відділу кадрів та головним бухгалтером ВАТ. З довідки вбачається, що ОСОБА_3 працював на ВАТ "ЛДБК №2" монтажником по монтажу стальних та залізобетонних конструкцій. Загальний трудовий стаж у ВАТ "ЛДБК №2" для призначення пенсії за Списком №2 складає 4 роки 11 міс. 4 дні.
Крім того, представник відповідача зазначав про те, що довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, які видавались на ім'я ОСОБА_4 та ОСОБА_2, були відкликані ВАТ "ЛДБК №2" листом від 23.07.2008 року № 80 в зв'язку з недостовірністю первинних документів. Копія такого листа наявна в матеріалах справи. Оскільки такі довідки були відкликані, Пенсійний фонд не міг виплачувати та доставляти пільгові пенсії зазначеним особам. Однак, в підтвердження того, що органами Пенсійного Фонду України було враховано зазначений лист від 23.07.2008 року № 80, представником позивача було подано довідки № 09/014384 від 07.01.2010 року та № 09/014383 від 07.01.2010 року, з який вбачається, що ОСОБА_2 та ОСОБА_4 отримували пенсію за віком за Списком № 2 по серпень 2008 року; в подальшому виплата такої пенсії їм була припинена.
Відповідно до положень ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В судовому засіданні представником позивача в повній мірі доведено підставність позовних вимог, відтак, позов підлягає задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі п. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, від 09.07.2003 року № 1058-IV зі змінами та доповненнями, п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затв. постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 та керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 86, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
позов задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Львівський домобудівельний комбінат №2", що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Поліська, 10, на користь управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Мазепи, 5а, на р/р 25600301820 в ОПЕР Львівського облуправління ВАТ "Державний ощадний банк України", код платежу 50020600, МФО 325796, ЗКПО 20847520, заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах, в розмірі 26270 (двадцять шість тисяч двісті сімдесят) гривень 11 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, шляхом подачі в 10-денний термін з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 28.05.2010 року.
Суддя Потабенко В.А.