Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №2.33
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 травня 2010 року Справа № 2а-2458/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді Смішливої Т.В.
при секретарі Лейбенко О.Д.
за участю представників сторін
від позивача:Бут Д.В., довіреність від 15.04.2010
від відповідача:не зявився.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Ахтамар» до Міського комунального підприємст?ва Бюро технічної інвентаризації про зобовязання здійснити реєстрацію права власності на нежитлову будівлю,-
ВСТАНОВИВ:
1 квітня 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до Міського комунального підприємства Бюро технічної інвентаризації, у якому зазначив, що рішенням Ленінського районного суду м.Луганська від 29.12.2009 за Товариством з обмеженою відповідальністю «Фірма «Ахтамар» визнано право власності на нерухоме майно літнє кафе, загальною площею 100 м.2, розташоване за адресою: м.Луганськ, площа Героїв ВВ (сквер), 5-г. Зазначене рішення було надано відповідачу для державної реєстрації права власності, однак, листом № 15/43-489 від 23.03.2010 МКП БТІ відмовило ТОВ «Фірма «Ахтамар» у реєстрації права власності на вказане нерухоме майно з мотивів ненадання додаткових документів, а саме доказів того, що обєкт реєстрації права власності є нерухомим майном, а також документів про введення кафе у експлуатацію. Позивач вважав дії відповідача щодо відмови у реєстрації права власності неправомірними, так як документом, який підтверджено право власності є рішення суду, яким встановлено, що літнє кафе є нерухомим майном, витребовування інших документів не передбачено чинним законодавством. Крім того, відмова у реєстрації права власності викладена у листі, хоча Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно передбачено, що у випадку відмови у реєстрації права власності виноситься рішення встановленої форми.
У звязку з вищенаведеним, позивач просив суд зобовязати Міське комунальне підприємство Бюро технічної інвентаризації зареєструвати право власності на нерухоме майно - літнє кафе, загальною площею 100 м.2, розташоване за адресою: м.Луганськ, площа Героїв ВВ (сквер), 5-г за ТОВ «Фірма «Ахтамар» та видати витяг про реєстрацію права власності.
Представник позивача у судовому засідання позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові. Просив позов задовольнити.
Відповідач участь свого представника у судовому засіданні не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи неодноразово повідомлявся належним чином, у тому числі і про призначення судового засідання на 14.05.2010. Заперечення проти позову також не надані.
З урахуванням думки представника позивача, вимог ст. 128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних даних.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фірма «Ахтамар» є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради 01.09.1993 за № 13821200000005588, ідентифікаційний код 20175019, юридична адреса: м.Луганськ, вул.Оборонна, 28. (а.с. 19, 20)
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Ленінського районного суду м.Луганська від 29.12.2009 за Товариством з обмеженою відповідальністю «Фірма «Ахтамар» (ідентифікаційний номер 20175019) визнано право власності на обєкт нерухомості - літнє кафе, загальною площею 100 м.2, розташоване за адресою: м.Луганськ, площа Героїв ВОВ (сквер), 5-г. (а.с. 22-23)
Позивач надав заяву про реєстрацію права власності та вказане рішення суду до Міського комунального підприємства Бюро технічної інвентаризації для державної реєстрації права власності на літнє кафе, розташоване за адресою: м.Луганськ, площа Героїв ВОВ (сквер), 5-г.
До заяви про реєстрацію права власності також було долучено лист Управління архітектури та містобудування Луганської міської ради № 01-10/1237/1 від 22.10.2007, у якому зазначено, що після обстеження земельної ділянки, на якому розташовано обєкт нерухомості літнє кафе, вказаному обєкту нерухомості присвоєно адресу: м.Луганськ, площа Героїв ВОВ (сквер), 5-г. (а.с. 51)
Листом № 15/43-489 від 23.03.2010 МКП Бюро технічної інвентаризації повідомило ТОВ «Фірма «Ахтамар» про відмову у реєстрації права власності на вказаний обєкт нерухомості з посилання на те, що до заяви про реєстрацію права власності не додано доказів введення обєкту в експлуатацію, відсутні докази того, що літнє кафе є обєктом нерухомості. (а.с. 21)
Згідно зі ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» встановлено, що систему органів державної реєстрації прав складають центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, створена при ньому державна госпрозрахункова юридична особа з консолідованим балансом (центр державного земельного кадастру) та її відділення на місцях, які є місцевими органами державної реєстрації прав.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, у тому числі право власності на нерухоме майно.
Згідно ст. 19 вказаного Закону підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, що набрали законної сили.
Тобто, рішення Ленінського районного суду м.Луганська від 29.12.2009 про визнання за Товариством з обмеженою відповідальністю «Фірма «Ахтамар» (ідентифікаційний номер 20175019) права власності на обєкт нерухомості - літнє кафе, загальною площею 100 м.2, розташоване за адресою: м.Луганськ, площа Героїв ВОВ (сквер), 5-г. є підставою для державної реєстрації речових прав.
Статтею 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» передбачено, що у державній реєстрації права може бути відмовлено в разі, якщо:
заявлене право не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;
нерухоме майно або більша за площею його частина перебуває в іншому реєстраційному (кадастровому) окрузі;
із заявою про державну реєстрацію звернулася особа, яка відповідно до цього Закону не може бути суб'єктом права власності на даний об'єкт нерухомого майна або представником такого суб'єкта;
подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;
заяву про державну реєстрацію права власності відповідно до правочину про відчуження нерухомого майна було подано після державної реєстрації обмежень, вчинених щодо цього майна;
заявлене право власності або інше речове право вже зареєстроване.
Відповідно до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року за № 7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 року за № 157/6445, державна реєстрація прав власності на нерухоме майно - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлюючих документів коштом особи, що звернулася до БТІ, яке виконує вказані функції на підставі Закону України «Про державну реєстрацію речових прав та їх обмежень», ним проводиться реєстрація права власності на нерухоме майно на підставі правовстановлюючих документів, перелік яких визначено вказаними нормативними актами, у тому числі, як зазначено у вказаному Законі і на підставі рішення суду.
Реєстрація прав проводиться у такому порядку: приймання й перевірка документів, поданих для реєстрації прав власності на нерухоме майно; установлення відсутності підстав для відмови в реєстрації прав; прийняття рішення про реєстрацію прав власності або про відмову в реєстрації прав; внесення записів до Реєстру прав; учинення написів на правовстановлюючих документах; видача витягів із Реєстру прав про реєстрацію прав.
Пунктом 2 Тимчасового положення визначено, що для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно та оформлення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлюючї документи. Такими документами відповідно до додатку 1 є, зокрема, договори, за якими відповідно до законодавства передбачається перехід права власності, рішення судів, третейських судів про визнання права власності на обєкти нерухомого майна, їх копії (нотаріально засвідчені), а також інші документи, що визначені цим Положенням.
Документи, що підтверджують виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно і подаються для реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, установленим цим Положенням та іншими актами чинного законодавства України.
У п.п. 3.3. Тимчасового положення вказано, що у реєстрації прав на нерухоме майно може бути відмовлено, якщо заявлене право не є таким, що підлягає реєстрації відповідно до цього Положення; об'єкт нерухомого майна розташований на території, реєстрацію прав власності на якій здійснює інше БТІ; із заявою про реєстрацію прав власності на нерухоме майно звернулась особа, яка не може бути заявником відповідно до цього Положення; подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Положенням та іншими актами чинного законодавства України, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства; заявлене право вже зареєстроване; не проведено інвентаризаційних робіт або вони проведені не тим БТІ, яке здійснює реєстрацію прав власності на нерухоме майно; право власності на нерухоме майно виникло на підставі договорів відчуження, за наявності інформації про накладення заборони та/або арешту нерухомого майна з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна; право власності на нерухоме майно, що перебуває у податковій заставі, виникло без дотримання встановленого порядку відчуження; відчуження нерухомого майна відбулося без отримання витягу з Реєстру прав або строк його дії закінчився; при укладені договорів між юридичними особами, які нотаріально не посвідчені, не надано правовстановлювальний документ попереднього власника.
Суд вважає, що у відповідача були відсутні підстави для відмови у реєстрації права власності ТОВ «Фірма «Ахтамар» на літнє кафе, розташоване за адресою: м.Луганськ, площа Героїв ВВ (сквер), 5-г, на підставі рішення Ленінського районного суду м.Луганська від 29.12.2009. Підстави для відмови у реєстрації права власності, зазначені у листі МКП Бюро технічної інвентаризації № 15/43-489 від 23.03.2010, не відповідають підставам для відмови, зазначеним у ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», п.п.3.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Так, у рішенні Ленінського районного суду м.Луганська від 29.12.2009 зазначено про те, що спірним є обєкт нерухомості - літнє кафе, загальною площею 100 м.2, розташоване за адресою: м.Луганськ, площа Героїв ВОВ (сквер), 5-г. Тобто, надання інших додаткових документів, які б встановлювали належність літнього кафе, загальною площею 100 м.2, розташованого за адресою: м.Луганськ, площа Героїв ВВ (сквер), 5-г, до обєктів нерухомості Законом не вимагається.
Пунктом 3.5 Тимчасового положення забороняється тлумачення прав реєстратором або самостійне внесення ним змін до відомостей про заявлені права власності.
Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» не надано державному реєстратору права вимагати надання додаткових документів, перелік яких не зазначено у ст. 19 цього Закону та п. 2 Тимчасового положення.
Крім того, відповідно до п. 3.2 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно у випадку відмови у реєстрації прав власності реєстратором приймається рішення, яке повинно містити дату й місце прийняття рішення; стислий опис майна, щодо якого приймається рішення; підстави винесення рішення та правове обгрунтування; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна (за наявності). Рішення про відмову в реєстрації прав видається на бланку БТІ за формою, визначеною у додатку 6, посвідчується підписами реєстратора, начальника або уповноваженою ним особою та скріплюється печаткою БТІ.
Рішення про відмову у реєстрації прав власності відповідно до додатку № 6 відповідачем не прийнято, натомість на адресу позивача надіслано листа, у якому, зокрема зазначено про відмову у реєстрації прав власності.
Таким чином, відмова МКП Бюро технічної інвентаризації у реєстрації права власності ТОВ «Фірма «Ахтамар» на обєкт нерухомості - літнє кафе, загальною площею 100 м.2, розташоване за адресою: м.Луганськ, площа Героїв ВВ (сквер), 5-г є незаконною.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Позивачем заявлено вимогу лише про зобовязання відповідача зареєструвати право власності на нерухоме майно - літнє кафе, загальною площею 100 м.2, розташоване за адресою: м.Луганськ, площа Героїв ВВ (сквер), 5-г за ТОВ «Фірма «Ахтамар» та видати витяг про реєстрацію права власності. Вказані вимоги суд вважає обґрунтованими.
Відповідно до ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
За таких обставин, а також враховуючи, що відповідачем не надано заперечень проти позову та жодних доказів правомірності оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації права власності на нерухоме майно - літнє кафе, загальною площею 100 м.2, розташоване за адресою: м.Луганськ, площа Героїв ВВ (сквер), 5-г, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ТОВ «Фірма «Ахтамар» підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Ахтамар» задовольнити повністю.
Зобов'язати Міське комунальне підприємство Бюро технічної інвентаризації зареєструвати за Товариством з обмеженою відповідальністю "Фірма "Ахтамар" право власності на нерухоме майно - літнє кафе, загальною площею 100 м.2, розташоване за адресою: м.Луганськ, площа Героїв ВВ (сквер), 5-г, та видати Товариству з обмеженою відповідальністю "Фірма "Ахтамар" витяг про реєстрацію права власності на вказаний об'єкт нерухомості.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову проголошено у відсутність особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяСмішлива Т.В.