
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 квітня 2021 року Справа № 480/111/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.,
за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,
позивачки - ОСОБА_1 ,
представника позивача - М.М. Іванченка,
представника відповідача - К.Д. Мазурової,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/111/21 за позовом ОСОБА_2 до Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області про визнання рішення і розпорядження протиправними, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 з урахуванням уточнень до позовних вимог просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області від 28.09.2020 "Про дострокове розірвання контракту з головним лікарем" і розпорядження селищного голови Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області № 365 від 02.12.2020 "Про розірвання контракту з головним лікарем КНП ССР "АЗПМ смт Степанівка" ОСОБА_2 ";
- поновити її - ОСОБА_2 , на посаді головного лікаря Комунального некомерційного підприємства Степанівської селищної ради "Амбулаторія загальної практики сімейної медицини смт Степанівка" (далі - КНП ССР "АСПЗМ");
- стягнути з Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області на її користь середній заробіток за час вимушеного прогулу в загальній сумі 47366,5 гривень.
Свої вимоги мотивує тим, що згідно контракту з керівником комунального закладу охорони здоров`я, укладеного від 02.01.2018 вона призначена головним лікарем КНП ССР "АЗПСМ" терміном на п`ять років до 01.01.2023.
Однак, Степанівською селищною радою Сумського району Сумської області 28.09.2020 прийнято рішення про дострокове розірвання контракту з головним лікарем КНП ССР "АЗПСМ" ОСОБА_2 , яким на підставі ч. 8 ст. 36 КЗпП, вирішено - достроково припинити дію трудового договору (контракту) з позивачкою та звільнити її з займаної посади. Крім того, на підставі даного рішення відповідачем - селищним головою смт Степанівка винесено розпорядження № 365 від 02.12.2020 про звільнення ОСОБА_2 з займаної посади.
Оскаржувані рішення та розпорядження відповідача позивачка вважає протиправними оскільки фактів систематичного невиконання нею, як головним лікарем КНП ССР "АЗПСМ" трудового законодавства та умов контракту відповідачем не наведено, підстави для дострокового розірвання контракту відсутні.
Ухвалою суду від 06.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В судовому засіданні позивачка та її представник уточнені позовні вимоги підтримали, просили суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти уточнених позовних вимог заперечувала зазначила, що підставою для розірвання контракту та звільнення позивачки стало систематичне невиконання нею умов контракту. Неналежне виконання позивачкою своїх посадових обов`язків визначених контрактом, спричинило невдоволення та систематичні скарги з боку трудового колективу КНП ССР "АЗПСМ".
Пояснила, що з боку Степанівської селищної ради неодноразово здійснювались спроби виправити ситуацію: проводились наради, перевірки. Позивачці надавався час для виправлення ситуації та приведення роботу у відповідність до законодавства. Але всі ці дії виявились безрезультатними, у зв`язку з чим відповідачем і було прийнято оскаржуване рішення та розпорядження. У задоволенні позовних вимог просила відмовити у повному обсязі.
Вислухавши позивачку, представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності відповідно до вимог ст. 90 КАС України, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 21 КЗпП України особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов`язки і відповідальність сторін (в тому числі і матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.
Із копії контракту з керівником комунального закладу охорони здоров`я, укладеного між позивачкою та головою Степанівської селищної радою Сумського району Сумської області від 02 січня 2018 року, ОСОБА_2 призначена головним лікарем КНП ССР "АЗПСМ" терміном на п`ять років до 01 січня 2023 року (т. 1 а.с. 8-11). Відповідно до трудової книжки ОСОБА_2 № НОМЕР_1 , позивачка з 01.01.2018 зарахована на посаду головного лікаря КЗ Степанівської селищної ради "Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини смт. Степанівка" (т. 1 а.с. 12).
Контрактом з керівником комунального закладу охорони здоров`я від 02.01.2018, а саме п. 22 передбачено, що дія контракту припиняється:
1) із закінченням строку, на який його укладено;
2) за згодою Сторін;
3) з ініціативи Органу управління майном до закінчення строку дії цього контракту у випадках, передбачених статтями 40 і 41 Кодексу законів про працю України та цим контрактом;
4) з інших підстав, передбачених законодавством та цим контрактом.
У п. 23 вказано, що цей контракт може бути розірваний, а Керівник звільнений з посади з ініціативи Органу управління майном до закінчення строку дії контракту:
1) у разі систематичного невиконання Керівником без поважних причин умов та обов`язків, визначених цим контрактом;
2) у разі одноразового грубого порушення Керівником вимог законодавства чи обов`язків, передбачених цим контрактом, внаслідок чого закладу завдано значних збитків;
3) у разі невиконання закладом зобов`язань перед бюджетом та Пенсійним фондом України щодо сплати податків, зборів та інших обов`язкових платежів, а також зобов`язань щодо виплати заробітної плати працівникам чи недотримання графіка погашення заборгованості із заробітної плати з вини Керівника;
4) у разі неподання або несвоєчасного подання Органові управління майном на затвердження кошторису, плану асигнувань загального фонду бюджету;
5) у разі несплати реструктуризованої податкової заборгованості протягом трьох місяців з вини Керівника;
6) за поданням службових осіб органів державного нагляду за охороною праці у разі систематичних порушень вимог законодавства з питань охорони праці;
7) у разі допущення збільшення обсягу простроченої кредиторської заборгованості з вини Керівника;
8) у разі неподання Органові управління майном квартальної та річної фінансової звітності;
9) у разі здачі в оренду майна, закріпленого за закладом, та укладення договорів комерційної концесії, спільної діяльності, купівлі-продажу, кредитних договорів на суму, що перевищує 100 тис. гривень“, а також договорів підряду на суму, що перевищує 1 млн. гривень, без отримання письмової згоди Органу управління майном;
10) у разі недотримання вимог фінансового та бюджетного законодавства, а також дій (бездіяльності) Керівника, що призвели до невиконання в установлені строки законних вимог органів державного фінансового контролю:
11) на вимогу виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) у разі порушення вимог законодавства про працю, про колективні договори і угоди, Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності".
Степанівською селищною радою Сумського району Сумської області 28.09.2020 прийнято рішення про дострокове розірвання контракту з головним лікарем КНП ССР АЗПСМ ОСОБА_2 .
Підставою дострокового розірвання контракту у зазначеному рішенні вказано ч. 8 ст. 36 КЗпП України, акт перевірки фінансово господарської діяльності КНП ССР "АЗПСМ" від 28.08 2020, п. 7.2. 7.3.4. Статуту КНП ССР "АЗПСМ". Датою звільнення вважати перший день виходу головного лікаря на робоче місце з лікарняного (т. а.с. 5-6).
На підставі даного рішення Степанівським селищним головою 02.12.2020 винесено розпорядження № 365, яким звільнено ОСОБА_2 з посади головного лікаря КНП ССР "АЗПСМ" з 02 грудня 2020 року (т. а.с. 7).
Статтею 5-1 Кодексу законів про працю України встановлено гарантії забезпечення права громадян на працю, зокрема, правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.
На обґрунтування правомірності дострокового розірвання контракту з головним лікарем, представниками відповідача до суду були надані копії наступних документів: протоколу наради від 22.05.2020; акту по перевірці діяльності КНП ССР "АЗПСМ" від 22.05.2020; акту внутрішньої перевірки стану бухгалтерського обліку КНП ССР "АЗПСМ" від 22.05.2020; рішення виконавчого комітету Степанівської селищної ради № 90 від 26.05.2020; рішення Степанівської селищної ради від 02.06.2020; рішення виконавчого комітету Степанівської селищної ради № 93 від 30.06.2020; листа № 921-0232 від 30.06.2020; розпорядження Степанівського селищного голови № 111 від 30.06.2020; акту про відсутність на робочому місці від 30.06.2020; розпорядження Степанівського селищного голови № 115 від 03.07.2020; листа № 1048-0232 віл 28.07.2020; заяви від 03.08.2020; розпорядження Степанвського селищного голови № 226 від 31.07.2020; акту фіксації відмови від підпису розпорядження; акту фіксації відмови від подання письмових пояснень; доповідної записки; акту перевірки фінансово-господарської діяльності КНП ССР "АЗПСМ" від 28.08.2020 (т. 1 а.с. 24- 129).
В судовому засіданні представник відповідача пояснила, що під час перебування ОСОБА_2 на посаді головного лікаря систематично виникали питання щодо належного виконання нею своїх посадових обов`язків передбачених контрактом. Зі сторони працівників КНП ССР "АЗПСМ" надходили скарги щодо нарахування та виплати заробітної плати. Зокрема, 22 травня 2020 року відбулась нарада при голові Степанівської селищної ради з працівниками КНП ССР "АЗПСМ". Скарги працівників стосувались численних порушень при нарахування та виплаті заробітної плати. Присутня Позивачка не змогла надати відповіді на поставлені питання, в зв`язку з чим вирішено здійснити перевірку стану бухгалтерського обліку, зокрема, нарахування заробітної плати. Актом від 22.05.2020 про перевірку діяльності КНП ССР "АЗПСМ" було зафіксовано порушення стану бухгалтерського обліку. Актом внутрішньої перевірки стану бухгалтерського обліку КНП ССР "АЗПСМ" було зафіксовано порушення при нарахуванні, виплаті заробітної плати та веденні бухгалтерського обліку. Для виправлення виявлених помилок та приведення у відповідність банківських, первинних документів розрахунково-платіжних документів наявних бухгалтерських регістрів надано термін до 15 червня 2020 року.
Рішенням виконавчого комітету Степанівської селищної ради від 26 травня 2020 року № 90 за результатами вивчення інформації про перевірку стану бухгалтерського обліку та звітності аудит КНП ССР "АЗПСМ" було попереджено про персональну відповідальність та контроль за дотриманням фінансової дисципліни у підпорядкованому закладі. Позивачці доручено здійснити заходи для виправлення недоліків, виявлених під час перевірки, про що інформувати виконавчий комітет Степанівської селищної ради.
Рішенням Степанівської селищної ради від 02 червня 2020 року взято до відома звіт позивачки щодо діяльності очолюваного нею закладу та прийнято рішення провести незалежний фінансовий аудит КНП ССР "АЗПСМ".
Заслухавши інформацію працівників КНП ССР "АЗПСМ" про діяльність установи та в зв`язку з неявкою позивачки для надання звіту та пояснень виконавчим комітетом Степанівської селищної ради рішенням від 30.06.2020 № 93 вирішено створити комісію для проведення розслідування відсутності головного лікаря на робочому місці; ініціювати проведення незалежного аудиту фінансової діяльності КНП ССР "АЗПСМ".
Позивачці направлявся 30.06.2020 лист № 921-0232, яким її було повідомлено, що до порядку денного сесії, що відбудеться 02.07.2020 включено питання "Про звіт головного лікаря КНП ССР "АЗПСМ" та про необхідність бути готовою до виступу і обговорень з даного питання.
Розпорядженням Степанівського Селищного голови 30.06.2020 № 111 було створено комісію про проведення розслідування про відсутність позивачки в цей день на робочому місці без повідомлення причин.
Розпорядженням Степанівського Селищного голови від 03 липня 2020 року № 115 затверджено персональний склад робочої групи з перевірки господарської діяльності лікаря КНП ССР "АЗПСМ". Робочій групі доручено провести перевірку та аналіз правильності та достовірності ведення бухгалтерського обліку та результати перевірки оформити актом.
Розпорядженням селищного голови від 31.07.2020 № 226 ОСОБА_2 оголошено догану за порушення трудової дисципліни, у зв`язку з неналежною організацією бухгалтерського обліку (копія розпорядження додається). Підставою для оголошення догани стали: доповідна записка головного бухгалтера колективу КНП ССР "АЗПСМ".
Актом перевірки фінансово-господарської діяльності колективу КНП ССР "АЗПСМ" від 28 серпня 2020 року було зафіксовано систематичні порушення позивачкою законодавства та численні факти невиконання позивачкою обов`язків, визначених контрактом.
На підставі цього відповідач, що ОСОБА_2 систематично та протягом тривалого часу неналежним чином виконуються обов`язки покладені на неї контрактом. Неналежне виконання позивачкою своїх посадових обов`язків визначених контрактом спричинило невдоволення та систематичні скарги з боку трудового колективу КНП Степанівської селищної ради "Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини смт. Степанівка".
Суд з такою позицією відповідача не погоджується та зазначає, що в даному випадку, відсутні належні докази щодо не виконання позивачкою обов`язків, передбачених умовами контракту, відповідачем не доведено жодних фактів неналежної організації бухгалтерського обліку КНП ССР "АЗПСМ" саме позивачкою, а не особою, що відповідальна за ведення бухгалтерського обліку.
Також відповідачем не надано ніяких доказів самої наявності порушень ведення бухгалтерського обліку і в чому саме це виразилося.
Доводи представника відповідача про те, що під час перевірки було виявлено факти нестачі майна КНП ССР "АЗПСМ" про що вказано в інвентаризаційних описах мана (т. 2, а.с. 3-50), суд визнає необґрунтованими оскільки в судовому засіданні достовірно встановлено, що майно КНП ССР "АЗПСМ" знаходиться у користуванні працівників установи, які надали особисті письмові пояснення з цього приводу (т. 2, а.с. 54-91).
Крім того, з наданого суду аудиторського звіту за результатами державного фінансового аудиту бюджету Степанівської селищної об`єднаної територіальної громади Сумської області за період з 01.01.208 по 30.06.2020 № 201808-21/01 від 15.01.2020 (т.1, а.с. 63-129) слідує, що Управлінням північно-східного офісу держаудитслужби в Сумській області Державної аудиторської служби України було проведено аналіз галузі охорони здоров`я в складі якої перебуває КНП ССР "АЗПСМ", фактів зазначених в акті перевірки від 28.08.2020 робочою групою представниками Державної аудиторської служби України не виявлено.
Відповідно до ч.1 ст. 235 КЗпП України у разі звільнення без законних підстав або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
В пунктах 13 та 18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 № 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів" визначено правову позицію, згідно з якою вирішуючи позови про поновлення на роботі, осіб, звільнених за п.8 ст. 36 КЗпП, суди повинні мати на увазі, що на підставі цієї норми припиняється трудовий договір при наявності умов, визначених сторонами в контракті для його розірвання. При розгляді справ про поновлення на роботі судам необхідно з`ясувати, з яких підстав проведено звільнення працівника згідно з наказом (розпорядженням) і перевіряти їх відповідність законові.
В даному випадку при звільненні позивачки не було дотримано порядку звільнення, а також це звільнення проведено без встановлення всіх обставин, що свідчили б про не забезпечення головним лікарем ефективної та раціональної організації господарської діяльності КНП ССР "АЗПСМ".
Таким чином, суд визнає, що рішення Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області від 28.09.2020 "Про дострокове розірвання контракту з головним лікарем" і розпорядження селищного голови Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області № 365 від 02.12.2020 "Про розірвання контракту з головним лікарем КНП ССР "АЗПМ смт Степанівка" Гирман С.А." є протиправними та підлягають скасуванню, а позивача ОСОБА_2 слідує поновити на раніше займаній посаді головного лікаря КНП ССР "АЗПСМ".
Відповідно до положень статті 235 КЗпП України при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Середній заробіток працівника визначається відповідно до статті 27 Закону України "Про оплату праці" за правилами, передбаченими "Порядком обчислення середньої заробітної плати", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 08.02.1995 № 100 (далі - Порядок).
Пунктом 2 абзацом 3 Порядку № 100 встановлено, що обчислення середньої заробітної плати, передбачено, що у всіх інших випадках (крім випадків обчислення середньої заробітної плати для оплати щорічної відпустки) збереження середньої заробітної плати і середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
Відповідно до пункту 8 абзацу 1 Порядку № 100, обчислення середньої заробітної плати нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
На вимогу суду відповідачем надано довідку про доходи від 10.03.2021 № 40, де зазначено, що ОСОБА_2 , дійсно працювала на посаді головного лікаря КНП ССР "АЗПСМ" та за серпень 2020 року отримала заробітну плату у розмірі 5290,48 грн (фактична кількість відпрацьованих робочих днів - 16, кількість робочих днів згідно графіка роботи - 20), у вересні 2020 року (фактична кількість відпрацьованих робочих днів - 15, кількість робочих днів згідно графіка роботи - 22) - 4508,94 грн, а всього 9799,42 грн. Середньомісячна заробітна плата складає 4899,71 грн (т. 1 а.с. 215).
Виходячи з цієї довідки, суд визнає, що середньоденна заробітна плата позивача становить 233,32 гривень.
Загальна кількість робочих днів за період вимушеного прогулу з 03.12.2020 по 26.04.2021 складає 100 днів, а загальна сума середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу з 03.12.2020 по 26.04.2021, яка підлягає стягненню з відповідача, складає 23332 грн (100 х 233,32 грн).
Пунктами 2 та 3 частини першої статті 371 КАС України встановлено, що негайно виконуються рішення суду присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць та поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Отже, рішення суду в частині поновлення позивача на посаді та присудження суми заробітної плати за час вимушеного прогулу, у межах суми стягнення за один місяць, слід звернути до негайного виконання, де середній заробіток за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць в розмірі 4899,71 грн - підлягає до негайного виконання.
Зважаючи на те, що позивача від сплати судового збору звільнено, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області про визнання рішення і розпорядження протиправними, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області від 28.09.2020 "Про дострокове розірвання контракту з головним лікарем" і розпорядження селищного голови Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області № 365 від 02.12.2020 "Про розірвання контракту з головним лікарем КНП ССР "АЗПМ смт Степанівка" Гирман С.А.".
Поновити ОСОБА_2 на посаді головного лікаря Комунального некомерційного підприємства Степанівської селищної ради "Амбулаторія загальної практики сімейної медицини смт Степанівка" (КНП ССР "АСПЗМ смт Степанівка").
Стягнути з Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області (42304, смт Степанівка, вул. Центральна, 5, Сумський район, Сумська область, код ЄДРПОУ 04390148) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу з 03.12.2020 по 26.04.2021 в загальній сумі 23332 гривні.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення в частині поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку в розмірі за один місяць - 4899,71 гривень підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 30.04.2021.
Суддя М.М. Шаповал