ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2010 року <Текст > Справа № 2а-1268/10/0870
(10год. 55 хв.)
Запорізький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді ЩербакаА.А., при секретарі Запара О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремондіс Запоріжжя» до Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходиться зазначений позов.
Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремондіс Запоріжжя» економічних санкцій в розмірі 6005094, 75 гр. повністю.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що тариф на послуги з вивезення та захоронення твердих побутових відходів, погоджений листом виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2008р. №06-20/1395, встановлено без урахування плати за забруднення навколишнього природного середовища. Оскільки не всі споживачі послуг мають сплачувати цей збір, чи сплачують йог самостійно, тариф встановлено без урахування плати за забруднення навколишнього природного середовища, та нараховується лише тим споживачам, які повинні його сплачувати разом з оплатою послуг позивача. Таким чином, на думку позивача, висновки відповідача про завищення розміру плати за захоронення твердих побутових відходів для бюджетних установ та інших споживачів внаслідок подвійного стягнення збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 2, 10гр. за 1 мі за період перевірки на загальну суму 398106, 16гр. не відповідають фактичним обставинам справи.
Щодо висновків відповідача про завищення розміру плати споживачам послуг з вивезення твердих побутових відходів за рахунок пред’явлення до сплати за фактично ненаданий обсяг цих послуг за період перевірки на загальну суму 1603592, 09гр., то на думку позивача розрахунок суми завищення плати за послуги з вивезення твердих побутових відходів складено без урахування фактичних даних зі сплати послуг. Неправомірним є переведення відповідачем твердих побутових відходів з кубічних метрів в тони з метою порівняння кількості наданих послуг споживачам з кількістю розміщення твердих побутових відходів на полігоні. Не враховано ступень благоустрою житлових будинків та сезонна нерівномірність ваги твердих побутових відходів.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представники відповідача проти позову заперечували. Надали всі документи, які були вивчені при проведенні перевірки та були підставою для прийняття оскарженого рішення.
Заслухавши пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Ремондіс Запоріжжя» є юридичною особою, суб’єктом господарювання, про що свідчить надана копія свідоцтва про державну реєстрацію та статуту.
Предметом діяльності Товариства, є зокрема, приймання, транспортування, оброблення, вторинна переробка та знищення будь-яких відходів, а також здійснення будь-яких інших дій, пов’язаних з цим.
Листом виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2008р. №06-20/1395 «Про надання висновку» погоджено наступний рівень тарифів на послуги з вивезення та захоронення побутових відходів, що надаються ТОВ «Ремондіс Запоріжжя»: для населення вивезення твердих побутових відходів 20, 88 гр/мі, захоронення – 2, 48 гр/мі; для бюджетних установ вивезення твердих побутових відходів 22, 80 гр/мі, захоронення – 2, 64 гр/мі; для інших споживачів вивезення твердих побутових відходів 27,03 гр/мі, захоронення – 3,07 гр/мі, про що свідчить копія листа.
Окремо в листі Запорізької міської ради від 01.09.2008р. №06-20/1395 «Про надання висновку» зазначено, що тариф встановлено без урахування плати за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 2, 10гр. за 1 мі побутових відходів (з ПДВ).
Як вбачається з наданої суду копії наказу 31 від 02.07.2008р. «Про організацію бухгалтерського обліку» ТОВ «Ремондіс Запоріжжя» ведення обліку даних по наданню послуг по вивезенню твердих побутових відходів встановлено в кубічних метрах.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради №394 від 12.09.2008р. затверджено нові норми накопичення твердих побутових відходів, які поширюються на підприємства, установи та організації усіх форм власності.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Запорізькій області проведено перевірку дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги, відповідності зміг їх розмірів, а також відшкодування населенням вартості послуг за підсумками виробничої діяльності ТОВ «Ремондіс Запоріжжя», за результатами якої складено акт №425 від 21.12.2009р.
Згідно висновків, зазначених в акті №425 від 21.12.2009р. ТОВ «Ремондіс Запоріжжя» в порушення п. 5 ст. 30 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та пп. 3 п. 13 Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 26.07.2006р. №1010 замовникам безпідставно нараховано за період з 01.01.2009р. по 31.10.2009р. – 2307765, 93гр. та необґрунтовано отримано виручку в розмірі 2001698, 25гр.
23.12.2009р. Державною інспекцією з контролю за цінами в Запорізькій області прийняте рішення №181 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, вирішено вилучити у Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремондіс Запоріжжя» 6005094, 75 гр. у доход державного бюджету Шевченківського району м. Запоріжжя - суму порушення 2001698, 25гр., та суму штрафу - 4003396, 50гр.
В оскаржуваному рішенні зазначено, що застосовані економічні санкції за порушення державної дисципліни цін за період з 01.01.09р. по 31.10.2009р.
Розрахунок суми завищеної плати за послуги з вивезення та захоронення твердих побутових відходів за період з 01.01.2009 по 31.10.2009р. наведено в Додатку 1 до акту перевірки від 21.12.2009р. №425.
Проте згідно акту перевірки перевірка проводилась за період з 01.01.2009р. по 30.10.2009р.
Актом перевірки від 21.12.2009р. №425 (арк. 2 акту ) встановлено, що станом на 30.09.09 ТОВ «Ремондіс Запоріжжя» є прибутковим. Доходи за 9 місяців 2009р. склали 19456000гр., витрати 19295000гр., прибуток -161000гр. в тому числі:
Від надання послуг з перевезення твердих побутових відходів доходи склали 15759600 гр., витрати – 25068080гр. – результат збиток;
З захоронення на полігоні доходи склали – 1548306, 8 гр., витрати – 2229300гр., результат – збиток.
На запитання суду представники відповідача не змогли надати пояснення стосовно того, яким чином одним і тим же актом одночасно встановлено, що підприємство є прибутковим, та наводяться данні про збитковість діяльності ТОВ «Ремондіс Запоріжжя».
Не надано пояснень стосовно того, які витрати були співставлені з витратами у затверджених тарифах при проведенні перевірки та прийнятті рішення.
Крім того, в акті наведені данні про витрати підприємства станом на 30.09.2009р., тоді як проводилась перевірка за період з 01.01.2009р. по 30.10.2009р. і економічні санкції накладені саме за перевіряємий період.
Згідно наданого акту перевірки від 21.12.2009р. №425 планова перевірка позивача проведена на підставі посвідчення від 17 листопада 2009р. №525, та розпочата перевірка 3 серпня 2009р., що суперечить вимогам ст. 5 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Крім того, як вбачається з акту перевірки від 21.12.2009р. №425 планова перевірка позивача проводилась 03-06.08.09, 19-20, 23025.11.2009р., 14-18, 21.12.2009р.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до ст. 14 того ж Закону вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в дохід відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Відповідно до Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних санкцій) органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.12.2001 р. за N 1047/6238, цю Інструкцію розроблено відповідно до вимог Закону України "Про ціни і ціноутворення", постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року N 1819 та інших законодавчих актів, які визначають порядок формування, установлення та застосування цін (тарифів) і встановлюють відповідальність за його порушення (пп. 1.1).
Дія цієї Інструкції поширюється на центральні та місцеві органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, а також підприємства, установи та організації, незалежно від форм власності, організаційно-правових форм і підпорядкованості (далі - суб'єкти господарювання) (пп. 1.2).
Відповідно до Закону України "Про ціни і ціноутворення" необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки за належністю (пп. 1.3).
Підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Відповідно до пп. 1.4 Інструкції порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, крім інших:
нарахування непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються;
застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання;
застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг;
застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.
Підставою для застосування фінансових (штрафних) санкцій є порушення суб'єктами господарювання вимог спеціальних норм законодавства з питань ціноутворення, якими запроваджено регулювання цін (тарифів), зокрема формування, установлення та застосування цін (тарифів), нижчих від установлених мінімальних (пп. 1.5).
Наведені норми права регулюють та підтверджують повноваження відповідача щодо контролю за дотриманням позивачем законодавства про ціни та ціноутворення.
Щодо висновків відповідача про додаткове нарахування до тарифу плати за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 2, 10гр. за 1 мі побутових відходів, яка вже включена в собівартість послуг, то слід зазначити наступне:
Суд вважає помилковим висновок відповідача, зазначений в акті перевірки від 21.12.2009р. №425 про те, що витрати, пов’язані зі сплатою податків, зборів (обов’язкових платежів) включаються до собівартості послуг і окреме їх стягування Порядком формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 26.07.2006р. №1010 не передбачено.
Пп. 3 п. 13 Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 26.07.2006р. №1010 передбачено включення податків, зборів (обов’язкових платежів) до складу загальновиробничих витрат.
Загальновиробничі витрати це складова планованої собівартості послуг (розділ 3 Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 26.07.2006р. №1010).
Планована виробнича собівартість послуг з вивезення побутових відходів - прямі матеріальні витрати, прямі витрати з оплати праці, інші прямі витрати, змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати (п. 2 Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 26.07.2006р. №1010).
Тоді як тарифи на послуги, згідно зазначеного Порядку - грошовий вираз витрат із збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізації, знешкодження та захоронення 1 куб. метра або 1 тонни (за наявності вагового обладнання) побутових відходів, розрахований на основі економічно обґрунтованих планованих витрат з урахуванням планованого прибутку та податку на додану вартість.
Таким чином відповідачем помилково ототожнюються поняття собівартості послуг та тарифу на послуги.
Крім того встановлено, що листом виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2008р. №06-20/1395 «Про надання висновку» прямо передбачено, що тариф встановлено без урахування плати за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 2, 10гр. за 1 мі побутових відходів (з ПДВ).
Перевіряючи ми не встановлено хто саме з отримувачів послуг позивача є платником збору за забруднення навколишнього природного середовища, яким чином зазначений збір сплачувався до відповідного державного бюджету, не перевірені відповідні звіти про витрати на охорону навколишнього природного середовища.
Щодо висновків відповідача про те, що замовникам безпідставно пред’явлено до оплати за фактично ненаданий обсяг послуг за період з 01.01.2009р. по 31.10.2009р. 1891920, 82гр., з яких фактично оплачено 1603592, 09гр., то з такими висновками суд також не погоджується з огляду на наступне:
Відповідачем в акті проведено порівняння кількості твердих побутових відходів які надійшли на полігон у тоннах, з кількістю твердих побутових відходів, які накопичуються в об'єктах громадського, адміністративного, культурно-побутового призначення у м. Запоріжжя в кубічних метрах із застосуванням коефіцієнту щільності.
Можливість такого порівняння та зроблені на його підставі розрахунки в Додатку 1 суд визнає помилковими, оскільки Норми накопичення твердих побутових відходів в об'єктах громадського, адміністративного, культурно-побутового призначення у м. Запоріжжя, затверджені рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради №394 від 12.09.2008р. встановлені саме для накопичення твердих побутових відходів в об'єктах громадського, адміністративного, культурно-побутового призначення у м. Запоріжжя,тобто у сміттєзборниках, та зазначений в нормах коефіцієнт щільності, норми утворення твердих побутових відходів не повинні застосовуватися для розрахунку кількості розміщення твердих побутових відходів на полігоні.
Крім того, в розрахунку суми завищеної плати за послуги з вивезення та захоронення твердих побутових відходів за період з 01.01.2009 по 31.10.2009р. (Додаток 1 до акту перевірки) зовсім не враховано, що Норми накопичення твердих побутових відходів в об'єктах громадського, адміністративного, культурно-побутового призначення у м. Запоріжжя повинні застосовуватися з урахуванням таких показників як квадратний метр торгівельної площі, робоче місце для торгівельних, та робочих закладів, учень чи людина для житлових будинків чи учбових закладів, кількість відвідувачів для лікарень).
Розрахунок зроблено без урахування зазначених показників.
Не враховано відповідачем при прийнятті оскарженого рішення і те, що споживачі послуг з приватного сектору не накопичують тверди побутові відходи в сміттєзборниках, а придбавають пакети, вартість яких є вартістю наданих позивачем послуг.
Матеріалами перевірки встановлено лише кількість реалізованих пакетів, та не встановлено кількість використаних населенням пакетів, які були вивезені на полігон.
Крім того, представниками відповідача не надано пояснень стосовно того, чому при розрахунку суми яку слід було пред’являти до сплати (аркуш 2 Додатку 1 до акту перевірки) до тарифу для бюджетних та госпрозрахункових та приватних підприємств, погодженому листом виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2008р. №06-20/1395 «Про надання висновку» додано 2, 10гр. збору за забруднення навколишнього природного середовища, тоді як в акті зроблено висновок про те, що зазначений збір уже було враховано в тариф і додаткове його стягнення є незаконним.
Так, за правилами пункту 3 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
З огляду на зазначені критерії перевірки прийнятого рішення, суд приходить до висновку, що оскаржене рішення прийняте без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а відтак підлягає скасуванню.
Ч.1 ст. 94 КАС України передбачає, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №181 від 23 грудня 2009р. про вилучення у Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремондіс Запоріжжя» 6005094гр. 75 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремондіс Запоріжжя» судові витрати в сумі 3 грн. 40 коп
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі (якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови) та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасної подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
Повне рішення виготовлене 25 травня 2010 року.
Суддя А.А. Щербак