
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
05 травня 2021 р. № 400/788/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до:Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, проспект Миру, 34,Миколаїв,54034 про:визнання протиправним та скасування наказу від 13.08.2020 № 9695-СГ; зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області з вимогами: 1) визнати протиправним та скасувати наказ ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області від 13.08.2020 № 9695-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки»; 2) зобов`язати ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області прийняти рішення у формі наказу про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства в межах території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області та надання ОСОБА_1 у власність земельної ділянки розміром 2 га, кадастровий номер 4824582200:01:000:0216, розташованої в межах території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що наказом ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області йому було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. На підставі дозволу була виготовлена документація із землеустрою. Розроблений проект землеустрою був погоджений територіальним органом у Держгеокадастру. Позивач подав до ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області заяву щодо видачі рішення про передачу у власність земельної ділянки, на що отримав відмову. Підставою відмови у наказі від 13.08.2020 №9695-СГ, яким позивачу за його останньою заявою відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки відповідач вказав, що в проекті землеустрою не враховані обмеження (обтяження) на земельну ділянку, враховуючи ст. 47 Закону України «Про охорону земель». Позивач вважає підставу відмови у затвердженні проекту землеустрою необґрунтованою та спрямованою на умисне позбавлення позивача права на реалізацію конституційного права на землю. Також, позивач зазначив, що відповідно до частин 8- 9 ст. 118 Земельного кодексу України єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та наданні її у власність може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому ст. 186-1 Земельного кодексу України.
Відповідач позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні. Свою позицію виклав у письмовому відзиві. Відповідач зазначає, що в межах земельної ділянки розміром 2 га, кадастровий номер 4824582200:01:000:0216, розташованої в межах території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області, знаходиться яр, в свою чергу відповідно до додатку 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру», яри це підгрупа яка включає ділянки лінійної форми рельєфу ерозійного походження глибиною більш як 1 метр з відсутнім або слабо сформованим ґрунтовим покривом і виходами на укосах схилу порід або нижніх генетичних горизонтів ґрунту. Проте, наданий позивачем на затвердження проект землеустрою не містить в собі вищезазначених обмежень та не відповідає вимогам законодавства України. Щодо вимоги позивача зобов`язати Головне управління прийняти рішення у формі наказу про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 , відповідач звернув увагу на те, що повноваження щодо надання (передачі) земельної ділянки у власність у даному випадку є виключною компетенцією Головного управління. Окрім того, відповідач зазначив, що 29.01.2021 наказом «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність», земельна ділянка на яку претендує позивач вибула з державної власності та стала комунальною власністю об`єднаної територіальної громади Софіївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області.
Суд розглянув справу відповідно до вимог ст.262 КАС України, без проведення судового засідання, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19” та Рішення Ради суддів України від 17.03.2020 №19, в порядку спрощеного провадження, на підставі матеріалів справи.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
23.09.2019 на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду по справі №400/1871/19 був виданий наказ Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області №6995/0/14-19-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» ОСОБА_1 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої в межах території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області, орієнтованим розміром 2 га та з цільовим призначенням – для ведення особистого селянського господарства.
Миколаївською регіональною філією Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» була виготовлена документація із землеустрою «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства в межах території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області».
18.03.2020 Державним реєстратором було зареєстровано земельну ділянку в Державному земельному кадастрі за кадастровим номером 4824582200:01:000:0216.
05.06.2020 позивач через Центр надання адміністративних послуг подав до ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області заяву про надання адміністративної послуги щодо видачі рішення про передачу у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, кадастровий номер 4824582200:01:000:0216, розташованої в межах території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області. До заяви позивач додав проект землеустрою, який містив висновок про його погодження та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
13.08.2020 відповідач прийняв наказ № 9595-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки», яким відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою та наданні у власність земельної ділянки розміром 2 га, кадастровий номер 4824582200:01:000:0216, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташованої в межах території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області.
Підставою відмови відповідач зазначив: Відповідно до додатку 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру», яри – включає ділянки лінійної форми рельєфу ерозійного походження глибиною більш як 1 метр з відсутнім або слабо сформованим ґрунтовим покривом і виходами на укосах схилу порід або нижніх генетичних горизонтів ґрунту. В проекті землеустрою не враховані обмеження (обтяження) на земельну ділянку, враховуючи ст. 47 Закону України «Про охорону земель».
20.01.2021 ГУ Держгеокадастр у Миколаївській області прийняв наказ №4-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної власністі у комунальну власність», яким передав територіальній громаді, в особі Софіївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області, у комунальну власність земельну ділянку сільскогосподарського призначення державної власності загальною площею 2,00 га, яка розташована в межах території Софіївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області.
Згідно п. «б» ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до ст.33 Земельного кодексу України земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, можуть передаватися громадянами у користування юридичним особам України і використовуватися ними для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства без зміни цільового призначення цих земельних ділянок.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульовано ст. 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного Кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до ч.ч.9, 10, 11 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст.186-1 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, підлягає обов`язковому погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до ч.6 ст.186-1 Кодексу, підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.
Таким чином, єдиною підставою для відмови в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та наданні її у власність може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому ст.186-1 Кодексу.
Оскільки позивачем подано погоджений проект землеустрою, причини відмови у затвердженні проекту не відповідають вимогам Кодексу.
Позовні вимоги про визнання протиправним та скасування наказу ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області від 13.08.2020 № 9695-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки» належить задовольнити.
Щодо вимог про зобов`язання прийняти рішення у формі наказу про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, то відповідно до ст.122 Земельного кодексу України, відповідач, наділений повноваженнями передавати у власність чи користування громадян, земельні ділянки державної власності – сільськогосподарського призначення.
В теперішній час, зазначена земельна ділянка перейшла у комунальну власність, а за таких обставин, відповідач втратив повноваження розпоряджатися цією земельною ділянкою, а тому суд позбавлений можливості покласти на нього обов`язки по затвердженню проекту землеустрою.
Нажаль, Указом Президента «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» № 449/2020 від 15.10.2020 та постановою Кабінету Міністрів України «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» від 16.11.2020 № 1113 не передбачено жодних гарантій громадянам, яким надано дозволи на розроблення документації із землеустрою, під час передачі у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності.
В цій частині позову належить відмовити, оскільки ситуація змінилась на час прийняття рішення по справі.
Позов задовольнити частково.
Сума сплаченого позивачем судового збору підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволенню позовних вимог.
Враховуючи мотиви прийняття рішення про відмову в частині позовних вимог, суд вважає за можливе покласти обов`язок відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати в розмірі 908 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (проспект Миру, 34,Миколаїв,54034 39825404) задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 13.08.2020 № 9695-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки».
3. В задоволенні вимоги щодо зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області прийняти рішення у формі наказу про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 відмовити.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (проспект Миру, 34,Миколаїв,54034 39825404) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.
5. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 07.05.2021.