Рішення № 96727110, 05.05.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2021
Номер справи
140/1957/21
Номер документу
96727110
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2021 року ЛуцькСправа № 140/1957/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, досягнувши віку 59 років та 6 місяців, набула права на отримання пенсії за віком, у зв`язку з чим звернулася до органів пенсійного фонду за місцем проживання із наявними у документами для призначення пенсії за віком. Після вивчення документів працівники Іваничівського відділення Пенсійного фонду вказали на невідповідність у документах, зокрема, на те, що у свідоцтвах про народження дітей ОСОБА_5 1980 року народження, та ОСОБА_6 , 1981 року народження, їх прізвища вказані відмінно від позивача, з апострофом, а саме - ОСОБА_1 . Внаслідок зазначених неточностей термін перебування позивачем у відпустках у зв`язку з вагітністю та пологами, а також відпустках по догляду за вказаними дітьми до досягнення ними трьохрічного віку, до страхового стажу зарахований не буде.

Рішенням Іваничівського районного суду від 31.08.2020 встановлено факт родинних відносин, а саме, що позивач є матір`ю ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Вказує, що 20.10.2020 позивач подала заяву про призначення пенсії за віком, до якої додала копії свідоцтв про народження чотирьох дітей, а також рішення Іваничівського районного суду, яким фактично усунуто неточності у написанні прізвищ дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

Проте рішенням № 032450003608 від 27.10.2020 відповідачем відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв`язку з тим, що страховий стаж визначено 26 років 8 місяців 5 днів, при цьому не враховано періоду догляду за дітьми ОСОБА_5 , 1980 року народження та ОСОБА_6 , 1981 року народження, хоча усі документи, у тому числі свідоцтва про народження дітей, рішення суду про встановлення факту родинних відносин, були надані органам Пенсійного фонду України.

Позивач вважає, що відповідачем безпідставно не зараховано до її стажу роботи періоди догляду за дітьми ОСОБА_5 , 1980 року народження та ОСОБА_6 , 1981 року народження, до досягнення ними трьохрічного віку, внаслідок чого відмовлено у призначенні пенсії за віком.

З урахуванням наведеного позивач просить визнати дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком протиправними та зобов`язати відповідача зарахувати до страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком, періоди догляду за дітьми ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та призначити пенсію за віком з моменту звернення до органів ПФУ із заявою про призначення пенсії, тобто з 20.10.2020.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що згідно наданих позивачем документів та даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, її страховий стаж становить 26 років 8 місяців 5 днів. У зв`язку з невиконанням однієї із умов призначення пенсії, передбаченої статтею 26 Закону, а саме наявність не менше 27 років страхового стажу, прийнято рішення № 032450003608 від 27.10.2020 відмовити позивачу у призначенні пенсії по віку. У листі відповідача від 02.12.2020 року зазначалось, що для врахування періоду догляду за дітьми ІНФОРМАЦІЯ_1 і ІНФОРМАЦІЯ_2 , слід надати до Управління свідоцтва про народження дітей, оскільки нею в момент звернення не було надано документів на підтвердження наявного стажу роботи (періоду догляду за дітьми). Враховуючи те, що позивачу листом від 02.12.2020 року повідомлено умови, за яких період догляду за дітьми ІНФОРМАЦІЯ_1 і ІНФОРМАЦІЯ_2 може бути зарахований до страхового стажу, для вирішення питання про призначення пенсії ОСОБА_1 необхідно повторно звернутися до Управління з відповідною заявою, надавши необхідний пакет документів. Вважає, що даний позов є передчасним, оскільки документи, які підтверджують період догляду за дітьми ІНФОРМАЦІЯ_1 і ІНФОРМАЦІЯ_2 не були предметом дослідження Управлінням під час розгляду заяви позивача від 20.10.2020 року. Просив у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, враховуючи наступне.

Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист.

Судом встановлено, що 20.10.2020 позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , звернулася до територіального органу відповідача із заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 27.10.2020 року № 032450003608 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю необхідного стажу роботи.

Про прийняте рішення пенсійний орган повідомив позивача листом від 02.12.2020 №0300-0302-8/40893, в якому також зазначив, що згідно наданих документів та даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж позивача становить 26 років 8 місяців 5 днів. У зв`язку з невиконанням однієї із умов призначення пенсії, передбаченої статтею 26 Закону, а саме наявність не менше 27 років страхового стажу, прийнято рішення № 032450003608 від 27.10.2020 відмовити у призначенні пенсії по віку. Також зазначено, що для врахування періоду догляду за дітьми ІНФОРМАЦІЯ_1 і ІНФОРМАЦІЯ_2 слід представити свідоцтва про народження дітей.

Позивач не погоджується з такими діями пенсійного органу та звернулася із даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено обов`язок органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Отже, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника (частина перша статті 9 Закону №1058-IV).

Як визначено частиною першою статті 26 Закону №1058-IV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.

До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема, 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року .

Матеріалами справи підтверджено, що позивач народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , тому для призначення їй пенсії за віком необхідно досягнути пенсійного віку 59 років 6 місяців та страхового стажу мати не менше 27 років.

Згідно статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж це період (строк), протягом якого особа піддягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Таким чином, до 01.01.2004 стаж роботи підтверджується в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом №1058-IV.

Так, приписами статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ) визначено, що до стажу роботи зараховується також час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку.

Отже, період догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до стажу роботи, з урахуванням законодавства, що діяло раніше.

Як вбачається з листа ГУ ПФУ у Волинській області від 02.12.2020 №0300-0302-8/40893 та відзиву на позовну заяву, визнаний відповідачем страховий стаж позивача становить 26 років 8 місяців 5 днів, при цьому пенсійним органом не зараховано позивачу періоду догляду за дітьми ІНФОРМАЦІЯ_1 і ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стало підставою для прийняття рішення № 032450003608 від 27.10.2020 про відмову у призначенні пенсії по віку у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу - не менше 27 років.

Водночас судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є матір`ю чотирьох дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується свідоцтвами про народження серії НОМЕР_1 , № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 та № НОМЕР_4 відповідно.

У зв`язку з тим, що у свідоцтвах про народження дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , їх прізвища вказані відмінно від прізвища позивача ( ОСОБА_1 ), а саме з апострофом, позивач звернулася суду із заявою про встановлення факту родинних відносин.

Рішенням Іваничівського районного суду Волинської області від 31.08.2020 у справі №156/768/20, яке набрало законної сили, встановлено той факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є матір`ю ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Оскільки в ході розгляду даної справи підтверджено те, що позивач є матір`ю ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відтак період догляду за вказаними дітьми до досягнення ними трирічного віку повинен бути зарахований до її страхового стажу, з урахуванням законодавства, що діяло раніше.

При цьому доводи відповідача про те, що позивачем до заяви про призначення пенсії за віком не було додано свідоцтва про народження дітей ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ОСОБА_5 ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_6 ), тому період догляду за вказаними дітьми не було враховано до страхового стажу, суд не бере до уваги, оскільки вказане спростовується долученими відповідачем до відзиву на позовну заяву копіями свідоцтв про народження цих дітей серії НОМЕР_1 , № НОМЕР_2 . Наведені обставини свідчать про те, що у розпорядженні відповідача були наявні копії свідоцтв про народження дітей ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 , проте останнім вони не були взяті до уваги.

Відтак, на думку суду, відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно із частиною другою статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

У даному випадку позивач оскаржує дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком, однак в ході розгляду даної справи встановлено, що позивачу відмовлено у призначенні пенсії рішенням від 27.10.2020 року № 032450003608.

Відтак, з урахуванням вимог частини другої статті 9, частини другої статті 245 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених вимог для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача та позовні вимоги задовольнити шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування рішення від 27.10.2020 року № 032450003608 про відмову у призначенні пенсії за віком та зобов`язання відповідача зарахувати до страхового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за віком, періоди догляду за дітьми ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та призначити пенсію за віком з дати звернення - з 20.10.2020.

Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 908,00 грн., що сплачений згідно квитанції від 18.02.2021.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 27 жовтня 2020 року № 032450003608 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком, періоди догляду за дітьми ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до досягнення ними трирічного віку та призначити ОСОБА_1 з 20.10.2020 пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код 13358826).

Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич