Рішення № 96726618, 06.05.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2021
Номер справи
120/1278/21-а
Номер документу
96726618
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

06 травня 2021 р. Справа № 120/1278/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Бошкової Ю.М., розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області (вул. Келецька, 63, м. Вінниця, 21027, код ЄДРПОУ 39767547) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області (далі - ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області, відповідач).

Відповідно до змісту позовних вимог позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду клопотання ОСОБА_1 , зареєстрованого 11.12.2020 року за номером Т-29541/0/94-20;

- зобов`язати ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для подальшого відведення земельної ділянки у приватну власність для ведення індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,12 га на території Агрономічної сільської ради, із урахуванням висновків суду та прийняти рішення у вигляді наказу, яким надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку документації із землеустрою.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначив, що у листопаді 2020 року позивач звернувся до відповідача із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для подальшого відведення земельної ділянки у приватну власність для ведення індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,12 га на території Агрономічної сільської ради (за межами населеного пункту земельна ділянка межує з ділянкою за №0520680200:01:004:1761) за графічними матеріалами, що надавались додатково, або надати мотивовану відповідь. Окрім того, позивач зазначає, що відповідачем отримано клопотання ОСОБА_1 11.12.2020 року та присвоєно йому унікальний номер Т-29541/0/94-20, що підтверджується скріншотом з офіційного сайту ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області.

Проте, відповідачем, на момент звернення до суду, не прийнято жодного рішення за результатами розгляду вищезазначеного клопотання позивача, що свідчить про протиправну бездіяльність ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області.

Ухвалою від 22.02.2021 року відкрито провадження у адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Даною ухвалою, також, встановлені сторонам строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечення. Окрім того, вирішено витребувати у ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області належним чином завірену копію клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки від 11.12.2020 року №Т-29541/0/94-20 із відповідними додатками до нього.

30.03.2021 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області розглянуто клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та наказом №2-156/15-21-СГ від 16.03.2021 року відмовлено у наданні відповідного дозволу.

Тому, на переконання відповідача, позовна вимога стосовно бездіяльності ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області щодо неприйняття рішення у формі розпорядчого документу за результатами розгляду клопотання позивача про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою не підлягає задоволенню, оскільки Головним управлінням розглянуто клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проектної документації із землеустрою на земельну ділянку площею 0,12 га, яка розташована на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області та видано відповідний наказ.

Правом на подачу відповіді на відзив та заперечення сторони не скористались.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Водночас, дата ухвалення судового рішення у цій справі обумовлена перебуванням головуючої судді у щорічній відпустці з 28.04.2021 року по 05.05.2021 року включно.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.

16.11.2020 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для подальшого відведення земельної ділянки у приватну власність для ведення індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,12 га, на території Агрономічної сільської ради (за межами населеного пункту земельна ділянка межує з ділянкою за №0520680200:01:004:1761).

Вищезазначене клопотання зареєстровано відповідачем 11.12.2020 року за №Т-29541/0/94-20, про що свідчать відомості штрих-коду на клопотанні ОСОБА_1 .

За результатами розгляду поданого клопотання ГУ Держгеокадастру 16.03.2021 року видано наказ №2-156/15-21-СГ, яким відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,12 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення, на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області, із цільовим призначенням - для індивідуального садівництва на підставі ч. 7 ст. 118 ЗК України.

Водночас, на момент звернення позивача із позовом до суду (17.02.2021 року) відповідачем не було прийнято вищезазначений наказ про відмову в наданні дозволу на розроблення проектної землеустрою, а тому предметом позову визначено протиправну бездіяльність щодо неналежного розгляду клопотання ОСОБА_1 , зареєстрованого 11.12.2020 року за №Т-29541/0/94-20.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд зважає на таке.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Земельні відносини в Україні відповідно до статті 3 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до пункту "а" частини 3 статті 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Відповідно до частини 2 статті 116 ЗК України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Повноваження органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування передбачені статтями 118, 122, 123 ЗК України.

Відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (частина 7 статті 118 ЗК України).

Аналіз наведених приписів свідчить про те, що законодавцем передбачено право громадян, зацікавлених в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, на подання клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Разом з тим, приписами частини 7 статті 118 ЗК України встановлено обов`язок суб`єкта владних повноважень розглянути клопотання у місячний строк і прийняти одне з рішень: або надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, або надати мотивовану відмову у його наданні.

Однак, судом встановлено, що за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яке зареєстроване в ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області 11.12.2020 року, прийнято наказ від 16.03.2021 року.

Разом із тим, суд звертає увагу на те, що наказ ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області від 16.03.2021 року №2-156/15-21-СГ прийнято з порушенням строку, встановленого частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України, що не заперечується відповідачем.

Наведене свідчить про допущення ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області бездіяльності щодо неналежного розгляду клопотання ОСОБА_1 в місячний строк як того вимагає частина 7 статті 118 ЗК України.

Відтак, позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неналежного розгляду клопотання ОСОБА_1 , зареєстрованого 11.12.2020 року за номером Т-29541/0/94-20, є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Водночас, позовна вимога щодо зобов`язання відповідача розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, із урахуванням висновків суду та прийняти рішення у вигляді наказу, яким надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку документації із землеустрою - задоволенню не підлягає, оскільки в ході судового розгляду встановлено, що відповідачем прийнято наказ за результатами розгляду поданого позивачем клопотання, хоча й не у визначений Земельним кодексом України строк.

Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно зі статтею 90 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що позовні вимоги належить задовольнити частково.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

В той же час, положеннями частини 3 статті 139 КАС України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки, позовні вимоги задоволено частково, то на переконання суду з відповідача підлягає стягненню 454,00 грн., сплаченого позивачем судового збору, що є сумою пропорційною до 1/2 задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області щодо неналежного розгляду клопотання ОСОБА_1 , зареєстрованого 11.12.2020 року за номером Т-29541/0/94-20.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 454,00 грн. (чотириста п`ятдесят чотири гривні нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області (вул. Келецька, 63, м. Вінниця, 21027, код ЄДРПОУ 39767547).

Рішення в повному обсязі сформовано: 06.05.2021 року.

Суддя Бошкова Юлія Миколаївна