ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
21.01.10Справа №2а-9548/09/10/0170 м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання - Дубініній А.В.,
за участю представників сторін:
позивача не зявився;
відповідача не зявився;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в АРК
до Підприємства "Арніка"
про стягнення фінансових санкцій
ВСТАНОВИВ:
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в АРК (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом та просить стягнути з Підприємства "Арніка" (далі - відповідач) фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 4400 гривень 00 копійок за роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності відповідних ліцензій, роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами вище максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами цих тютюнових виробів.
Представник позивача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином під розписку (а.с.19), про причини неприбуття не повідомив, надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.22).
Відповідач у судове засідання не з'явився, про день, час та місце його проведення був повідомлений належним чином рекомендованою кореспонденцією (поштові повідомлення а.с.20, 21) та оголошенням в газеті “Южная столица” №48 (932) від 04.12.2009 року (а.с.23), про причини неприбуття не повідомив, заперечення на позов до суду не надав.
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності учасників процесу.
Дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
Підприємство "Арніка" (код ЄДРПОУ 31072709, юридична адреса: 95018, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Ларіонова, буд.36) зареєстровано Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради Автономної Республіки Крим 18 липня 2000 року, дані внесені до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України (а.с.6, зворотній бік).
Судом встановлено, що працівниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Автономній Республіці Крим 25 червня 2009 року проведена перевірка магазину з кафетерієм, що знаходиться за адресою: АР Крим, м. Сімферополь, с. Комсомольське, вул. Світла, 27, та належить відповідачу, в ході якої виявлені порушення відповідачем вимог ст.6 Декрету Кабінету Міністрів України “Про акцизний збір” від 26.12.1992 року №18-92, ст.11-1 та частини 10 статті 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів від 19.12.1995 р. №481/95-BP (надалі - Закон №481), а саме: роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій та роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами, вище максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлені виробниками або імпортерами.
Перевірку було проведено в присутності директора відповідача Золотоносової С.В.; за результатами перевірки складено акт №010454-100/32-314 від 25 червня 2009 року (а.с.7), в якому зафіксовано факт продажу 1 пляшки горілки "Пшенична" за ціною 15грн.00коп. та 1 пачки сигарет "Бонд" за ціною 6грн.00коп., на пачці яких зазначена максимальна роздрібна ціна 5грн.50коп., всього на загальну суму 21грн.00коп. без наявності у відповідача на день продажу ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або тютюновими виробами. Зазначені порушення підтверджені поясненнями директора Золотоносової С.В. (а.с.6), описом наявного товару, що знаходиться в реалізації (а.с.6), фіскальними чеками (а.с.7, зворотній бік). Копія акту вручена директору Золотоносовій С.В., яка на останньому аркуші акту зазначила про відсутність претензій.
На підставі акту перевірки начальником Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Автономній Республіці Крим прийнято рішення №010426/01101-32 від 30 червня 2009 р. про застосування фінансових санкцій в загальній сумі 4400грн.00коп. на підставі абзаців 5, 12 частини 2 статті 17 Закону №481 (а.с.4). Зазначене рішення надіслано на юридичну адресу відповідача 13.06.2008 року рекомендованою кореспонденцією, але повернуто поштою з позначкою "за зазначеною адресою не проживає" (а.с.6, зворотній бік). Згідно з вимогами п.4.9 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 р. №253 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.07.2001 р. за №567/5758) рішення про застосування фінансових санкцій №010426/01101-32 від 30 червня 2009 р. розміщено позивачем на дошці оголошень, що підтверджується актом №17 від 06.07.2009 р. (а.с.5).
Відповідно до статті 1 Закону №481 роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування.
Частиною 10 статті 15 зазначеного Закону встановлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідно до статті 1 Закону №481 ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Згідно з абзацом 5 частини другої статті 17 даного Закону до суб`єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензії в розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Також суд зазначає, що відповідно до статті 6 Декрету Кабінету Міністрів України "Про акцизний збір" від 26.12.1992 №18-92 встановлення максимальних роздрібних цін на підакцизні товари здійснюється виробниками або імпортерами цих товарів шляхом декларування таких цін.
Частинами 1 та 2 статті 11-1 Закону №481 визначено, що встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення. Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України.
Відповідно пункту 20 Правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 р. №218 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.08.2002 р. за №679/6967), суб'єктом підприємницької діяльності повинно забезпечуватися інформування споживача про роздрібні ціни в грошовій одиниці України за допомогою ярликів цін (цінників) на зразках тютюнових виробів, що перебувають в продажу. Оформлення ярликів цін (цінників) проводиться відповідно до Інструкції про порядок позначення роздрібних цін на товари народного споживання в підприємствах роздрібної торгівлі та громадського харчування, затвердженої наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 04.01.1997 р. №2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції 20.01.1997 р. за №4/1808).
У відповідності до абзацу 12 частини 2 статті 17 Закону №481 до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта підприємницької діяльності тютюнових виробів, але не менше 1000 гривень.
Відповідно до Указу Президента України “Про посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів” №510/2001 від 11.07.2001 року забезпечення реалізації державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійснення міжгалузевої координації у цій сфері покладено на Державну податкову адміністрацію України.
Пунктом 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №790 від 02.06.2003 року, передбачено, що рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономіки), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Державної податкової адміністрації, Держкомстату, Держспоживстандарту у межах їх компетенції, визначеної законодавством.
Згідно з пунктом 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.
Таким чином, суд встановив, що позивачем правомірно застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 1700 гривень за реалізацію відповідачем тютюнових виробів без наявності ліцензії, в сумі 1700 гривень за реалізацію відповідачем алкогольних напоїв без наявності ліцензії, в сумі 1000грн.00коп. за реалізацію відповідачем тютюнових виробів за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін, всього на суму 4400 гривень 00 копійок.
Згідно з пунктом 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
На час розгляду даної справи у суду відсутні відомості про оскарження відповідачем у встановленому законом порядку зазначеного рішення про застосування фінансових санкцій. Також у порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати суми фінансових санкцій в повному обсязі.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
У судовому засіданні, яке відбулось 21 січня 2010 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 26 січня 2010 року.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Підприємства "Арніка" (код ЄДРПОУ 31072709, юридична адреса: 95018, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Ларіонова, буд.36) на користь Державного бюджету України (УДК в м. Сімферополі, р/р №31112106700002, код платежу 21081100, банк одержувача - Головне управління ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740405) фінансові санкції у сумі 4400 (чотири тисячі чотириста) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги). Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М.