Постанова № 9669676, 11.03.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
11.03.2010
Номер справи
2а-891/10/1/0170
Номер документу
9669676
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

11.03.10Справа №2а-891/10/1/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Дубініній А.В., за участю представника позивача Данченко М.В., голови установчих зборів членів кооперативу згідно протоколу № 1 від 24.04.2007 року,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Обслуговуючого кооперативу «Привітне Люкс» до

Республіканського комітету по земельним ресурсам АР Крим

про визнання протиправним висновку,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом звернувся Обслуговуючий кооператив «Привітне Люкс» до Республіканського комітету по земельним ресурсам АР Крим про визнання протиправним пункту 1 розділу V «Висновки» висновку № 3872-з/15 про погодження Проекту землеустрою, затвердженого Головою Рескомзему АР Крим від 24 листопада 2009 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 14 січня 2010 року позовну заяву було залишено без руху, оскільки в порушення ч. 4 ст. 106 КАС України позовна заява та її копія не підписані позивачем.

03 лютого 2010 року до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим надійшла уточнена позовна заява, в якій були виправлені недоліки, вказані в ухвалі від 14 січня 2010 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 03 лютого 2010 року відкрито провадження по справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 03 лютого 2010 року закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні з наступних підстав. Рішенням 17 сесії 5 скликання Привітненської сільської ради № 17/19 від 29 травня 2007 року Обслуговуючому кооперативу «Привітне Люкс» було погоджено місце розташування земельної ділянки площею 15 га (орієнтовно) для дачного кооперативу із земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту. Рішенням Привітненської сільської ради від 28 серпня 2007 року № 20/6 погоджено місце розташування земельної ділянки площею 22 га (орієнтовно) для дачного кооперативу із земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту. Проект землеустрою по відведенню земельної ділянки був погоджений з Республіканським комітетом АР Крим з охорони навколишнього природного середовища, Міністерством будівельної політики та архітектури АР Крим, Управлінням архітектури та містобудування м. Алушта АР Крим, Республіканським комітетом АР Крим з питань охорони культурної спадщини, Головним державним санітарним лікарем АР Крим, Управлінням екологічної інспекції Східно Кримського регіону, Республіканським комітетом АР Крим з питань лісового та мисливського господарства та земельна ділянка була вибрана та обстежена, що підтверджується актом вибору та обстеження земельної ділянки в натурі № 600 ОК «Привітне Люкс» для розміщення дачного будівництва за межами с. Привітне. 24 листопада 2009 року Головою Республіканського комітету по земельним ресурсам АР Крим був прийнятий висновок № 3872-з/15 про погодження Проекту землеустрою з відведення земельних ділянок в довгострокову оренду на 49 років Обслуговуючому кооперативу «Привітне Люкс» для дачного будівництва, розташованого за межами населених пунктів Привітненської сільської ради та м. Алушта АР Крим. У пункті 1 розділу «Висновки» було вказано, що в порушення ст.. 124 ЗК України, ст. 6 Закону України «Про оренду землі» проектом передбачене відведення в оренду земельної ділянки державної власності без проведення земельних торгів (аукціону). Представник позивача вказує, що відповідно до ч. 2 п. 11 Перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 309 VI від 03.06.2008 року Кабінету Міністрів України необхідно визначити особливості оформлення права оренди земельної ділянки без проведення аукціону громадянам чи юридичним особам, які звернулись із заявою (клопотанням) про передачу земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, якщо станом на 1 січня 2008 року відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування було прийнято рішення про погодження місця розташування такого обєкта або про надання дозволу на розробку проекту її відведення. Оскільки рішення № 17/19 про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки Привітненською сільською радою було прийнято 29 травня 2007 року, таким чином, позивач має право на отримання земельної ділянки без проведення аукціону. З цих підстав представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

У судове засідання, що відбулося 11.03.2010 року, представник відповідача не зявився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

До суду надійшли заперечення на позовну заяву відповідача, в яких відповідач проти позову заперечував у повному обсязі з наступних причин. Відповідно до ст.. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно пункту 12 Перехідних положень ЗК України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади. Позивач погодив місце розташування земельної ділянки з Привітненською сільською радою у травні 2007 року, але, оскільки ця земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту с. Привітне та м. Алушта АР Крим, то погоджувати її місце розташування позивач повинен був з Радою Міністрів АР Крим. За таких обставин відповідач у запереченнях на позов просив суд відмовити у задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представника відповідача, повідомленого належним чином про дату час та місце розгляду справи, який надіслав заперечення проти позову.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вислухавши доводи представника позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 224 від 19.03.2008 року Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони навколишнього природного середовища.

Судом встановлено, що Республіканський комітет по земельних ресурсах АРК відповідно до пункту 1 Положення про Республіканський комітет по земельним ресурсам АРК, затвердженого Постановою Ради Міністрів АР Крим від 14 липня 2009 року № 389 «Про затвердження Положення про Республіканський комітет по земельним ресурсам АРК», є республіканським територіальним органом виконавчої влади АРК, яке входить до єдиної системи державних органів земельних ресурсів.

Таким чином, встановлено, що Республіканський комітет по земельних ресурсах АРК, здійснюючі свої завдання та функції у правовідносинах з фізичними та юридичними особами, є суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.

Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо визнання протиправним пункту 1 розділу V «Висновки» висновку № 3872-з/15 про погодження Проекту землеустрою від 24 листопада 2009 року, затвердженого Головою Рескомзему АР Крим, який є суб'єктом владних повноважень, суд зобов'язаний перевірити, чи здійснено такі дії на підставі закону в межах повноважень, безсторонньо та добросовісно.

Суд зясовує, чи використане повноваження, надане субєкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

З матеріалів справи судом встановлено наступне.

Обслуговуючий кооператив «Привітне Люкс» був зареєстрований у якості юридичної особи 07.05.2007 року виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим за ідентифікаційним номером 35109791, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 634364, довідка з ЄДРПОУ ГУ статистики в АР Крим № 05.3 6 06/703 від 08.05.2007 року та статут Обслуговуючого кооперативу «Привітне Люкс», затверджений протоколом установчих загальних зборів членів Обслуговуючого кооперативу «Привітне Люкс» № 1 від 24 квітня 2007 року та зареєстрованого 07.05.2007 року.

Основною метою діяльності Обслуговуючого кооперативу «Привітне Люкс», згідно Статуту ОК «Привітне Люкс», є обслуговування своїх членів та забезпечення їх можливістю послідовного набуття прав користування, володіння та розпорядження житлом та земельними ділянками.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

На час розгляду спору порядок регулювання земельних відносин встановлений у Земельному кодексі України N 2768-III від 25.10.2001 року (далі ЗК України).

Стаття 84 ЗК України визначає, що у державній власності знаходяться всі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

Судом встановлено, що 29 травня 2007 року рішенням 17 сесії 5 скликання Привітненської сільської ради № 17/19, розглянувши клопотання ОК «Привітне Люкс» від 21.05.2007 року, висновок постійної комісії з соціальних питань, сільського господарства та землеустрою від 21.05.2007 року, керуючись п. «А» ст.. 12, ст. 118 ЗК України, було погоджено місце розташування земельної ділянки для дачного будівництва ОК «Привітне Люкс» площею 15 га (орієнтовно) із земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів с. Привітне та м. Алушта АР Крим. Пунктом 2 вказаного рішення було вирішено направити матеріали погодження місця розташування земельної ділянки для дачного будівництва ОК «Привітне Люкс» у Верховну Раду АР Крим та Раду Міністрів АР Крим для прийняття рішення відповідно до чинного законодавства.

Рішенням 20 сесії 5 скликання Привітненської сільської ради № 20/6 від 28 серпня 2007 року Привітненською сільською радою було вирішено внести зміни в рішення № 17/19 від 29 травня 2007 року «Про надання висновку Раді Міністрів АР Крим про згоду сільської ради на збирання матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки площею 15 га (орієнтовно) ОК «Привітне Люкс», змінивши площу земельної ділянки з 15 га на 22 га.

У висновку про можливість відведення земельної ділянки від 28.12.2007 року № 8554 Республіканського комітету з охорони культурної спадщини було вказано, що Республіканський комітет з охорони культурної спадщини АР Крим не заперечує проти відведення земельної ділянки площею 22 га за межами населених пунктів Привітненської сільської ради та м. Алушта АР Крим за умови спостереження спеціалістами археологами за проведенням земляних робіт.

Республіканський комітет АР Крим з охорони навколишнього природного середовища листом від 18 жовтня 2007 року № 6977/8-4, на запит ОК «Привітне Люкс», повідомив, що земельна ділянка орієнтовною площею 22 га за межами с. Привітне не відноситься до обєктів природно заповідного фонду України та не зарезервований для подальшого перетворення у заповідник.

Актом № 600 вибору та обстеження земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 29 листопада 2007 року ОК «Привітне Люкс» для розміщення дачного будівництва за межами с. Привітне було визначено межі ділянки в натурі (на місцевості) та комісія визнала можливим закріплення земельної ділянки площею 22 га за ОК «Привітне Люкс» для розміщення дачного будівництва за межами с. Привітне за умови отримання позитивних висновків всіх членів комісії та оформлення дозвільних документів у встановленому законом порядку.

Висновком № 600 від 29 листопада 2007 року про можливість цільового використання земельної ділянки ОК «Привітне Люкс» для розміщення дачного будівництва за межами с. Привітне проект землеустрою було надано для погодження в Управління архітектури та містобудування, було рекомендовано на стадії проектування забудови отримати архітектурно планувальне завдання в Управлінні архітектури та містобудування.

Висновком № 01 щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову від 25 січня 2008 року Кримської республіканської санепідемстанції було встановлено, що земельна ділянка площею 22 га, місцезнаходження АР Крим, м. Алушта, за межами с. Привітне, в районі г. Казах, придатна для будівництва дачного селища ОК «Привітне Люкс»

У висновку № 166 від 03.04.2008 року Алуштинського міського управління земельних ресурсів вказано, що управління вважає можливим використання вказаної земельної ділянки в рекреаційних цілях для дачного будівництва.

Висновком № 05-1/51 від 08 квітня 2008 року Республіканського комітету з лісового та мисливського господарства було погоджено місцезнаходження земельної ділянки для розміщення дачного будівництва загальною площею 22 га, розташованого за адресою АР Крим, м. Алушта, за межами с. Привітне з урахуванням вимог чинного законодавства України.

Постановою Верховної Ради АР Крим «Про погодження матеріалів місця розташування обєкту» від 23 жовтня 2008 року № 1011-5/08 було погоджено матеріали місця розташування обєкта ОК «Привітне Люкс» в цілях розміщення дачного будівництва на земельній ділянці загальною площею 22 га із земель Привітненської сільської ради (м. Алушта), розташованих за межами населених пунктів.

Висновком від 08 грудня 2008 року № 416 «Про погодження акту вибору та обстеження земельної ділянки» Управління екологічної інспекції Східно Кримського регіону відведення земельної ділянки площею 22 га за межами населених пунктів Привітненської сільської ради та м. Алушта АР Крим було погоджено за умови дотримання чинного законодавства України, збереження зелених насаджень на земельній ділянці, отримання позитивного висновку Кримського протизсувного управління, проведення зміни цільового призначення сільськогосподарських угідь відповідно до цільового призначення обєкту, що проектується, та низки інших вимог.

Висновком № 60 щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову від 17 грудня 2009 року Кримської республіканської санепідемстанції було встановлено, що земельна ділянка площею 22 га, місцезнаходження АР Крим, м. Алушта, за межами с. Привітне, в районі г. Казах, придатна для будівництва дачного селища ОК «Привітне Люкс».

10 лютого 2009 року Радою Міністрів АР Крим було прийнято постанову № 80 «Про погодження місця розташування земельної ділянки для дачного будівництва ОК «Привітне Люкс», якою було погоджено місце розташування земельної ділянки для дачного будівництва ОК «Привітне Люкс» площею 22 га із земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Привітненської сільської ради та м. Алушта, та дозволено розробку проекту відведення земельної ділянки на умовах оренди.

Вказана постанова Ради Міністрів АР Крим від 10 лютого 2009 року № 80 була оскаржена до Окружного адміністративного суду АР Крим Заступником прокурора АР Крим до Ради Міністрів АР Крим про визнання нечинними та скасування постанов Ради Міністрів АР Крим від 10.02.2009 року № 80 «Про погодження місця розташування земельної ділянки для дачного будівництва ОК «Привітне Люкс», а також постанови № 303 від 26.05.09 року «Про розгляд протесту Прокурора АР Крим». Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 20.10.2009 року по справі № 2а-7103/09/7/0170 у задоволенні позовних вимог було відмовлено у повному обсязі.

Висновком Управління містобудування та архітектури Алуштинської міської ради АР Крим від 24.04.2009 року № 53/01-27/09 було погоджено проект землеустрою з відведення земельної ділянки загальною площею 22 га за межами с. Привітне під дачне будівництво.

У висновку про можливість відведення земельної ділянки від 14.05.2009 року № 4085 Республіканського комітету з охорони культурної спадщини було вказано, що Республіканський комітет з охорони культурної спадщини АР Крим не заперечує проти відведення земельної ділянки площею 22 га за межами населених пунктів Привітненської сільської ради та м. Алушта АР Крим за умови спостереження спеціалістами археологами за проведенням земляних робіт.

Висновком від 03 червня 2009 року № 170 Управління екологічної інспекції Східно Кримського регіону відведення земельної ділянки площею 22 га за межами населених пунктів Привітненської сільської ради та м. Алушта АР Крим було погоджено за умови дотримання чинного законодавства України, збереження зелених насаджень на земельній ділянці, отримання позитивного висновку Кримського протизсувного управління, проведення зміни цільового призначення сільськогосподарських угідь відповідно до цільового призначення обєкту, що проектується, та низки інших вимог.

Висновком № 60 щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову від 17 грудня 2009 року Кримської республіканської санепідемстанції було встановлено, що земельна ділянка площею 22 га, місцезнаходження АР Крим, м. Алушта, за межами с. Привітне, в районі г. Казах, придатна для будівництва дачного селища ОК «Привітне Люкс».

Перевіряючи доводи позивача, що фактично погодження місця розташування земельної ділянки з Привітненською сільською радою відбулося у травні 2007 року, суд зазначає наступне.

У розумінні частин 1 та 2 ст. 116 Земельного Кодексу України (у редакції, що діяла на момент звернення позивача із заявою від 21.05.2007 року) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані обєкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Повноваження в даній частині розмежовані п.12 розділу X Земельного Кодексу України, в якому вказано, що розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Оскільки зазначена земельна ділянка загальною площею 22 га розташована на 51 км траси Алушта - Судак в районі г. Казах, за межами населеного пункту с. Привітне та м. Алушта, то суд погоджується в цій частині з доводами представника відповідача, що у даному випадку право розпорядження цими землями має Рада Міністрів АР Крим, що підтверджується пунктом «а» частини 1 статті 16 ЗК України.

Але суд зазначає, що процедура оформлення земельних ділянок включає декілька обовязкових стадій, у тому числі подання заяви, погодження місця розташування земельних ділянок, отримання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки тощо, які у свою чергу також включають певні етапи.

Згідно частини 1 статті 151 Земельного кодексу (у редакції, що діяла на момент звернення позивача із заявою від 21.05.2007 року) юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, зобов'язані до початку проектування погодити із власниками землі і землекористувачами та сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінетом Міністрів України і Верховною Радою України місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки та умови її вилучення (викупу) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів, умови проживання населення і охорону довкілля.

Привітненська сільська рада 29 травня 2007 року рішенням 17 сесії 5 скликання Привітненської сільської ради № 17/19 (з урахуванням змін, внесених рішенням Привітненської сільської ради № 20/6 від 28 серпня 2007 року) погодила місце розташування земельної ділянки для дачного будівництва ОК «Привітне Люкс» площею 22 га (орієнтовно) із земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів с. Привітне та м. Алушта АР Крим.

Таким чином, Привітненська сільська рада визначилась з питанням щодо дозволу ОК «Привітне Люкс» здійснювати підготовку матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки під дачне будівництво з додержанням процедури, встановленої у ЗК України в редакції, яка діяла станом на день прийняття зазначеного вище рішення, тобто на 29 травня 2007 року.

Суд зазначає, що пунктом 2 вказаного рішення було вирішено направити матеріали погодження місця розташування земельної ділянки для дачного будівництва ОК «Привітне Люкс» до Верховної Ради АР Крим та Ради Міністрів АР Крим для прийняття рішення відповідно до чинного законодавства.

Рішення Радою Міністрів АР Крим було прийнято тільки 10 лютого 2009 року у вигляді постанови № 80 «Про погодження місця розташування земельної ділянки для дачного будівництва ОК «Привітне Люкс», якою було погоджено місце розташування земельної ділянки для дачного будівництва ОК «Привітне Люкс» площею 22 га із земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Привітненської сільської ради та м. Алушта, та дозволено розробку проекту відведення земельної ділянки на умовах оренди.

Але у той же час відповідно до абзацу 3 п. 1 Перехідних положень ЗК України у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Таким чином, суд зазначає, що Привітненська сільська рада визначила місце розташування земельної ділянки позивача до 01.01.2008 року, а рішення про погодження місця розташування земельної ділянки для дачного будівництва було зразу направлене до Ради Міністрів АР Крим, яка прийняла відповідне рішення лише 10.02.2009 року.

Зміни у зазначений вище порядок надання земельних ділянок в оренду з земель державної та комунальної власності шляхом проведення аукціону, були внесені вже після того, як Привітненська сільська рада визначилась з питанням щодо дозволу ОК «Привітне Люкс» здійснювати підготовку матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки під дачне будівництво.

Згідно зі статтею 8 Конституції України, Конституція має найвищу юридичну сілу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.

Статтею 58 Конституції України визначено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Тому, суд вважає помилковим застосування до земельних правовідносин, які виникли між Привітненською сільською радою, Радою Міністрів АР Крим і позивачем, статті 16 Закону України "Про оренду землі" в частині проведення аукціонів, оскільки дана норма набрала законної сили після виникнення між сторонами земельних відносин.

Таким чином, виходячи з того, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, позивач має право на отримання висновку до проекту землеустрою з відведення земельних ділянок в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення позивача з відповідним листом до Привітненської сільської ради та Ради Міністрів АР Крим (тобто в редакції станом на травень 2007 року).

Крім того, суд зазначає, що в 2009 році змінився порядок надання земельних ділянок юридичним особами в оренду.

Згідно до положень ч. 1,2 ст. 6 Закону України “Про оренду землі”орендарі набувають право оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.

Право оренди земельної ділянки це застосоване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності(ст.93 ЗК України).

Відповідно до статті 123 Земельного Кодексу України (в редакції, що діяла станом на момент прийняття Радою міністрів АРК рішення від 10.02.2009 року) надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. До клопотання додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу.

Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу.

Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розробку проекту відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.

Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).

Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом її відведення здійснюється:

затвердження проекту відведення земельної ділянки;

вилучення (викуп) земельних ділянок у землекористувачів (землевласників) із затвердженням умов вилучення (викупу) земельних ділянок (у разі необхідності);

надання земельної ділянки особі у користування з визначенням категорії земель та її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, встановлення обґрунтованих граничних термінів забудови земельної ділянки.

Відповідно до ст.. 124 Земельного Кодексу України (в редакції, що діяла станом на момент прийняття Радою міністрів АРК рішення від 10.02.2009 року) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 ЗК України). Ст. 126 ЗК України передбачає, що право оренди земельної ділянки оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Статтями 135,136 ЗК України встановлені положення щодо земельних торгів та підготовки лотів для продажу на земельних торгах.

Відповідно до положень ч. 1,2 ст. 136 ЗК України, органи державної влади або органи місцевого самоврядування, уповноважені приймати рішення про відчуження земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної або комунальної власності, або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису), визначають перелік таких земельних ділянок для продажу на земельних торгах окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення містобудівного обґрунтування розміщення об'єкта.

Добір земельних ділянок державної або комунальної власності для формування переліку, зазначеного в частині першій цієї статті, здійснюється на підставі затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, регіональних або місцевих правил забудови. При доборі земельних ділянок враховуються маркетингові дослідження, інвестиційна привабливість, звернення громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

Як було вказано вище відповідно до положень ч. 2 ст. 6 Закону України “Про оренду землі”, у разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.

З аналізу вказаних норм вбачається, що вирішення питання про надання в оренду земельної ділянки законодавець повязує з прийняттям уповноваженим органом відповідного рішення про надання земельної ділянки в оренду конкретній особі та укладенні на його підставі договору оренди.

Як вбачається з положень ч.2 ст. 124 ЗК України таке рішення має прийматися уповноваженим органом за результатом проведення земельних торгів.

При цьому, з положень ЗК України, якими встановлений порядок проведення земельних торгів вбачається, що таки торги проводяться, у тому числі, на підставі документації із землеустрою.

Земельний кодекс України не містить положень щодо необхідності проведення земельних торгів при вирішенні повноважним органом питання про узгодження проекту землеустрою, узгодженню місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки.

Узгодження повноважним органом проекту землеустрою не надає особі права на оренду такої ділянки, а є лише етапом виготовлення документації, на підставі якої орган прийматиме рішення про надання земельної ділянки в оренду.

Таким чином, прийняття уповноваженим органом рішення про надання особі, яка зацікавлена в отриманні в оренду земельної ділянки, дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки, узгодження місця розташування земельної ділянки, узгодження проекту землеустрою, неможна розуміти як прийняття органом рішення про надання такої ділянки в оренду.

Вивчивши документи справи, суд дійшов висновку, що ОК «Привітне Люкс» відповідно до зазначених вище вимог ЗК України звернулося до відповідача з заявою про узгодження проекту землеустрою по відведенню земельних ділянок у довгострокову оренду на 49 років.

На думку суду, всі ці заходи передують вирішенню питання щодо надання земельної ділянки в оренду.

За таких обставин, приймаючи до уваги те, що відповідно до ст. 124 ЗК України тільки передача в оренду земельної ділянки за рішенням відповідача потребує проведення аукціону, а матеріалами справи підтверджено надання тільки дозвіл на розробку проекту відведення та розробку проекту землеустрою з відводу земельних ділянок, що є першим етапом вирішення питання землекористування, який не потребує проведення аукціону, суд вважає, що дані обставини підтверджують безпідставність доводів відповідача про порушення діючого законодавства в частині непроведення аукціону саме на цьому етапі при прийнятті спірного рішення.

Отже, відсутні підстави для надання відповідачем висновку про порушення ОК «Привітне Люкс» при складанні проекту землеустрою з відведення земельних ділянок в довгострокову оренду на 49 років для дачного будівництва ст.. 124 ЗК України та ст.. 6 Закону України «Про оренду землі».

Судом встановлено, що дії відповідача не можуть вважатися такими, що здійснені на підставі закону в межах повноважень, безсторонніми та добросовісними.

Згідно частини 2 статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Суд зазначає, що рішення будь якого субєкта владних повноважень поділяються на нормативно правові акти та акти індивідуальної дії. Такі рішення представляють собою офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер або для необмеженого кола осіб (нормативно правовий акт) або лише для суб'єктів цих відносин конкретних осіб (акт індивідуальної дії).

Таким чином, висновок про погодження Проекту землеустрою № 3872-з/15, затверджений Головою Рескомзему АР Крим від 24 листопада 2009 року, є документом, який містить результати дослідження наданої позивачем проекту землеустрою з відведення земельних ділянок у довгострокову оренду на предмет відповідності чинному законодавству України та не є за своєю правовою природою актом індивідуальної дії. Саме тому, суд не може визнати його в цілому або частині протиправним та скасувати.

За таких обставин суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною відмову Республіканського комітету в погодженні проекту землеустрою з відведення земельної ділянки у довгострокову оренду на 49 років Обслуговуючому кооперативу «Привітне Люкс» для дачного будівництва, розташованої за межами населених пунктів Привітненської сільської ради та м. Алушта АР Крим, з підстави, визначеної в пункті 1 висновку про погодження Проекту землеустрою № 3872-з/15, затвердженого Головою Рескомзему АР Крим від 24 листопада 2009 року, а саме у звязку з порушенням ст.. 124 ЗК України та ст.. 6 Закону України «Про оренду землі» проведення відведення в оренду земельних ділянок державної власності без проведення земельних торгів (аукціону).

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Під час судового засідання, яке відбулось 11.03.2010 року, були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ у повному обсязі постанову складено 16.03.2010 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 98,160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2.Визнати протиправною відмову Республіканського комітету в погодженні проекту землеустрою з відведення земельної ділянки у довгострокову оренду на 49 років Обслуговуючому кооперативу «Привітне Люкс» для дачного будівництва, розташованої за межами населених пунктів Привітненської сільської ради та м. Алушта АР Крим, з підстави, визначеної в пункті 1 висновку про погодження Проекту землеустрою № 3872-з/15, затвердженого Головою Рескомзему АР Крим від 24 листопада 2009 року, а саме у звязку з порушенням ст.. 124 ЗК України та ст.. 6 Закону України «Про оренду землі» в частині проведення відведення в оренду земельних ділянок державної власності без проведення земельних торгів (аукціону).

3.Стягнути з Державного бюджету України на користь Обслуговуючого кооперативу «Привітне Люкс» судовий збір у розмірі 3,40 гривень.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Трещова О.Р.