Постанова № 9668625, 12.03.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
12.03.2009
Номер справи
2а-1050/09/7/0170
Номер документу
9668625
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

12.03.09Справа №2а-1050/09/7/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Маргарітов М.В. ,

при секретарі Силантьєвої О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим

до Відділу освіти Первомайської районної державної адміністрації в АР Крим

про стягнення заборгованості в сумі 1085552,74грн.

за участю:

позивача представник за довіреністю Конопльов В.М.

відповідача представник за довіреністю Тушева Л.О.

Суть спору: позивач звернувся до суду з позовними вимогами до відповідача про стягнення заборгованості в сумі 1085552,74грн., що складається з заборгованості по страховим внескам у сумі 35661,07грн., штрафних санкцій за неповну сплату страхових внесків у сумі 1048854,67грн. та пені у сумі 1037,00грн.

Відповідач проти позовних вимог заперечує, просить в задоволені позову відмовити. Правова позиція відповідача викладена у письмових запереченнях на адміністративний позов (а.с.52) та письмових поясненнях (а.с.71).

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, дослідивши наявні докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач є платником внесків у Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АРК, повязаних із загальнообовязковим державним соціальним страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності, який має персональний код страхувальника №010440000409 (а.с.17).

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей встановлений Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-ІІІ від 18.01.2001 р. (далі Закон №2240) страхувальники-роботодавці один раз на місяць сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками, повязаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 27 Закону страхувальник зобовязаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до ст. 30 Закону страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.

Згідно зі ст. 8 Закону спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в порядку, встановленому

статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та в судовому порядку.

За результатами проведеної позивачем ревізії відповідача був складений акт №06-4/1-600 від 24.11.06р. (а.с.18-21), яким встановлено, що відповідачем порушений порядок нарахування та утримання страхових внесків, в наслідок чого в листопаді 2005р. не нараховані та не утримані страхові внески з сум виплат, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.05р.№ 934, в розмірі 1048854,67грн., в тому числі фонд оплати праці, виданий працівникам 518654,86грн. (49,45%).

Сума додатково нарахованих страхових внесків відповідно акту складає 35661,06грн.

На підставі акту перевірки №06-4/1-600 від 24.11.06р. позивачем прийнято рішення №60-4/1-1051 від 19.12.06р. (а.с.31), яким відповідачу донараховані страхові внески у сумі 35661,07грн., пеня у сумі 1037,00грн. та застосований штраф за неповну сплату страхових внесків у сумі 1048854,67грн. у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати відповідно до абз. 4 ст. 30 Закону України №2240.

Рішення №60-4/1-1051 від 19.12.06р. було отримане відповідачем, про що свідчить відмітка у поштовому повідомлені (а.с.32).

Позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень

Оцінюючи рішення та дії субєкта владних повноважень суди перевіряють, чи прийняти (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 3 ст. 2 КАС України).

Зясовуючи обставини справи стосовно прийняття позивачем рішення №60-4/1-1051 від 19.12.06р. суд приходить до висновку, що в частині нарахування сум страхових внесків та пені воно прийняте правомірно, але в частині нарахування штрафних санкцій позивачем порушений принцип пропорційності застосування та визначення розміру таких штрафних санкцій з наступних підстав.

Прийняття рішень пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, полягає в тому, що метою дотримання цього принципу є досягнення розумного балансу між публічними інтересами, на забезпечення яких спрямовані рішення або дії субєкта владних повноважень, та інтересами конкретної особи. Також принцип пропорційності передбачає, що якщо рішення може обмежити права чи інтереси особи, то таке обмеження повинно бути виправдано необхідністю досягнення більш важливої цілі, а також те, що прийняті у ході здійснення повноважень рішення не повинні спричинити будь-яких негативних наслідки, що не відповідали б цілям, які заплановано досягти, а також те, що несприятливі наслідки для прав, свобод та інтересів особи внаслідок рішення чи дії субєкта владних повноважень, повинні бути значно меншими від тієї шкоди, яка могла б настати за відсутністю такого рішення чи дії.

Відповідно до положень Закону України №2240, метою загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням є матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності, вагітності та пологів, часткова компенсація витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Матеріали справи свідчать про те, що відповідач є самостійною юридичною особою, здійснюючи покладені на нього районною державною адміністрацією повноваження керує підпорядкованими учбовими закладами та несе відповідальність за стан навчання та виховання. Фінансування відповідача здійснюється за рахунок місцевого бюджету відповідно до штатного розпису. (п. 1.3., 1.4 Статуту про відділ освіти Первомайської районної державної адміністрації АР Крим (а.с.55).

Таким чином діяльність відповідача є важливою у галузі навчання і здійснення ним витрат можливе лише в обсягу встановленому кошторисом та у межах наданих місцевим бюджетом коштів.

Застосування до відповідача штрафних санкцій у сумі 1048854,67грн., які більш ніж у 29 раз перевищують розмір донарахованої суми страхових внесків, суперечать принципу пропорційності, оскільки призведуть до таких негативних наслідків в діяльності відповідача, як бюджетної установи, що стануть перешкодою у цільовому використанні бюджетних коштів та здійснені покладених на відповідача завдань у галузі навчання та виховання. Крім того, застосуванням таких штрафних санкцій зачіпляються бюджетні інтереси Первомайської районної державної адміністрації, як особи, що фінансує відповідача.

Отже застосування позивачем штрафних санкцій не відповідає принципу пропорційності передбаченому ст. 2 КАС України та позов в цієї частині задоволенню не підлягає.

Відповідно до абз.2 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

Нарахування та сплата страхових внесків є обовязком страхувальника. В наслідок встановлених в ході перевірки порушень порядку нарахування та утримання страхових внесків, відповідачу додатково донарахована сума страхових внесків у розмірі 35661,07грн. та пені у розмірі 1037,00грн. Прийняте внаслідок проведеної перевірки рішення було отримане відповідачем. Відповідачем не надані докази оскарження рішення позивача.

Застосування рішення в частині донарахування відповідачу суми страхових внесків у розмірі 35661,07грн. та пені у розмірі 1037,00грн. прийняті позивачем правомірно, на підставі, у межах повноважень, у спосіб встановлений законом та з дотриманням принципу пропорційності, стягнення сум страхових внесків направлене на виконання мети Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

За таких обставин справи, сума що підлягає стягненню з відповідача становить 35661,07грн. страхові внески та 1037,00грн. пені, а разом 36698,07грн., вимоги щодо стягнення з відповідача штрафних санкцій у сумі 1048854,67грн. задоволенню не підлягають.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови. Постанова складена у повному обсязі 16.03.2009р.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2.Стягнути з Відділу освіти Первомайської районної державної адміністрації в АР Крим (96300, АР Крим, смт. Первомайське, вул. Радянська, 8, ОКПО 02144370, р/р35411001001354 ГУ ГКУ м. Сімферополь, МФО 824026) на користь відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим (м. Сімферополь, вул. Р. Люксембург, р/р 37170200900001 ГУ ГКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 22325042) заборгованість в сумі 36698,07грн.

3. В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Маргарітов М.В.