Рішення № 96675556, 27.04.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2021
Номер справи
580/6135/20
Номер документу
96675556
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2021 року справа № 580/6135/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Тимошенко В.П.,

за участю:

секретаря судового засідання – Цаплі І.Ю.,

представника позивача – Гричаненка О.М. (згідно з ордером),

розглядаючи за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лип`янського сільського голови Звенигородського району Черкаської області Іщенка Сергія Юрійовича про визнання протиправним та скасування розпорядження,

встановив:

31 грудня 2020 року до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (20653, Черкаська область, Звенигородський район, с. Антонівка, ІПН НОМЕР_1 ) до Лип`янського сільського голови Звенигородського району Черкаської області Іщенка Сергія Юрійовича (20650, Черкаська область, Звенигородський район, с. Лип`янка, вул. Гончара, 1 А), в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження відповідача №177/К від 23.12.2020 “Про призначення старости сіл Антонівка, Глиняна Балка, Коротине”.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що в порушення пп. 1 п. 2.9 Регламенту, ч. 1 ст. 10, 54-1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” Лип`янським сільським головою Звенигородського району Черкаської області ОСОБА_2 прийнято розпорядження №177/К від 23.12.2020 “Про призначення старости сіл Антонівка, Глиняна Балка, Коротине». Позивач вказує, що спірне розпорядження прийнято з порушенням чинного законодавства та регламенту Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, оскільки староста затверджується радою на строк її повноважень за пропозицією сільського голови. Однак, згідно протоколів пленарних засідань, Лип`янською сільською радою Звенигородського району Черкаської області кандидатура ОСОБА_3 на старосту с. сіл Антонівка, Глиняна Балка, Коротине не затверджувалася. Вважає спірне рішення протиправним, просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Тимошенко В.П. від 05.01.2021 відкрито провадження у даній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач подав відзив на позов в якому заперечував проти задоволення позову, мотивуючи це тим, що для забезпечення представлення інтересів жителів сіл, що входять до територіальної громади та виконання інших повноважень, визначених ст. 54-1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” прийнято розпорядження про призначення старостів сіл, в тому числі і спірне розпорядження №173/К від 23.12.2020 “Про призначення старости сіл Антонівка, Глиняна Балка, Коротине”. Вважає вказане розпорядження таким, що прийняте у відповідності до законодавства, у спосіб та в межах повноважень. Крім того, зазначив, що висновок про неможливість виконання ним повноважень сільського голови є абсолютно упередженим. Фактично своєю поведінкою та рішеннями, які прийняті з перевищенням повноважень та з порушенням порядку їх прийняття рада усунула його від можливості здійснювати свої представницькі функції від імені територіальної громади, яка його обрала та виконувати обов`язки, визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

03.03.2021 позивачем подано відповідь на відзив, в якому він просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 16.03.2021 постановлено розгляд адміністративної справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач та його представник у підготовчому засіданні проти задоволення позову заперечували та просили відмовити в його задоволенні.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи по суті в судове засідання не прибув. Представник відповідача 27.04.2021 надіслав на адресу суду клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату, оскільки він не має можливості прибути в судове засідання призначене на 14 год. 10 хв. 27.04.2021, оскільки о 15 год. 00 хв. 27.04.2021 він перебуватиме в Шполянському районному суді Черкаської області та братиму участь у справі №710/1232/20.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, судом встановлено таке.

У відповідності до протоколу Лип`янської сільської територіальної виборчої комісії про результати голосування 25 жовтня 2020 року з виборів Лип`янського сільського голови Звенигородського району Черкаської області від 04.11.2020 перемогу отримав кандидат на посаду голови – ОСОБА_2 .

Як встановлено судом, і не заперечується сторонами, 20.11.2020 відбулася перша сесія Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області на першому пленарному засіданні якої, після визнання повноважень депутатів, сільського голови та складення присяги сільським головою, було затверджено порядок денний, затверджено регламент та обрано секретаря Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області - ОСОБА_4 .

В зв`язку з необхідністю обговорення окремих питань порядку денного за пропозицією відповідача у справі одноголосним рішенням ради вирішено (протокольно): зробити перерву у пленарному засіданні першої сесії IX скликання та продовжити її на другому пленарному засіданні, яке відбудеться 24.11.2020 о 10-00 в приміщенні сільського будинку культури.

Для забезпечення продуктивної роботи на пленарному засіданні після перерви, в ув`язку з виникненням конфліктної ситуації між сільським головою та групою депутатів, протокольно (п. 1 1 протоколу від 20.11.2020) учасники сесії вирішили 23.11.2020 провести зустріч сільського голови та ініціативної групи депутатів сільської ради.

На офіційному сайті Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області розміщено два оголошення, а саме:

1) 23.11.2020 оголошення про те, що друге пленарне засідання установчої сесії Лип`янської сільської ради, яке заплановане на 24.11.2020 відміняється;

2) 24.11.2020 оголошення про виправлення помилки замість слова «відміняється» читати слово «переноситься» та те, що перерва у другому пленарному засіданні І сесії II скликання від 20.11.2020 року продовжується у зв`язку з відсутністю проведення консультацій та перемовин з ініціативною групою депутатів Лип`янської сільської ОТГ. Також вказано, що про дату і час проведення II пленарного засідання установчої сесії Лип`янської ОТГ депутатів буде повідомлено додатково секретарем Лип`янської сільської ради.

24.11.2020 відбулося друге пленарне засідання першої сесії Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області на яке прибули 19 обраних депутатів з 22 та на якому Лип`янський сільський голова Звенигородського району Черкаської області не взяв участь в наслідок його неявки. У зв`язку з відсутністю сільського голови на вказаному пленарному засіданні, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” радою прийнято протокольне рішення, яким повноваження щодо ведення другого пленарного засідання першої сесії Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, призначеного на 24.11.2020 о 10 год. 00 хв. покладено на секретаря Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області Кравець О.П.

Рішенням Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області від 24.11.2020 №15-1/20 “Про затвердження кандидатури на посаду старости сіл Антонівка, Глиняна Балка, Коротине Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області» вирішено затвердити на посаді старости сіл Антонівка, Глиняна Балка, Коротине Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області ОСОБА_1 .

23.12.2020 розпорядження Лип`янського сільського голови Звенигородського району Черкаської області Іщенком Сергієм Юрійовичем №177/К “Про призначення старости сіл Антонівка, Глиняна Балка, Коротине” призначено ОСОБА_3 старостою сіл Антонівка, Глиняна Балка, Коротине.

Позивач не погоджуючись з розпорядження Лип`янського сільського голови Звенигородського району Черкаської області Іщенком Сергієм Юрійовичем №177/К “ Про призначення старости сіл Антонівка, Глиняна Балка, Коротине” оскаржив вказане рішення до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” №280/97-ВР.

Місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.(ст.4 Закону №280/97-ВР.)

Згідно ч. 1, 3 ст. 46 Закону №280/97-ВР, сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Першу сесію новообраної районної у місті, районної, обласної ради скликає відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості не більше п`яти осіб - представників партій (блоків), які набрали найбільшу кількість голосів на виборах. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання голови ради. З часу обрання голови ради він веде пленарні засідання ради відповідно до вимог цього Закону та регламенту ради.

Відповідно до частини 15 статті 46 Закону №280/97-ВР порядок проведення першої сесії, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Рішенням Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області від 20.11.2020 №3-1/20 затверджено Регламент.

Згідно пп. 1, 2 п. 2.19 Регламенту, сільська рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Першу сесію новообраної районної у місті, районної, обласної ради скликає відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Як встановлено судом і не заперечується сторонами, у зв`язку з необхідністю обговорення окремих, питань порядку денного за пропозицією сільського голови ОСОБА_2 , рішенням ради вирішено зробити перерву у пленарному засіданні та продовжити на другому пленарному засіданні, яке призначено на 24 листопада 2020 року о 10 год. 00 хв. в приміщенні Лип`янського сільського будинку культури.

Відповідно до ч. 1 ст. 54-1 Закону №280/97-ВР, староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Так, згідно п. 2.9 Регламенту, староста затверджується радою на строк її повноважень за пропозицією сільського голови.

При цьому, повноваження старости можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради. (ч. 6 ст. 54-1 Закону №280/97-ВР).

Отже, сільський голова вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури старости села і лише рада затверджує конкретно визначеного старосту.

Отже, розпорядження Лип`янського сільського голови Звенигородського району Черкаської області ОСОБА_2 №177/К від 23.12.2020 “ Про призначення старости сіл Антонівка, Глиняна Балка, Коротине ” прийняте всупереч вимогам чинного законодавства та з порушенням передбаченої процедури призначення старост.

За таких обставин, позов підлягає задоволенню повністю.

Щодо посилання відповідача на п. 4.2 положення про старосту, яким встановлено, що сільський голова призначає розпорядженням про призначення старости села з послідуючим затвердженням сільською радою. У випадку не затвердження сільською радою пропозиції сільського голови кандидатури старости села, сільський голова своїм розпорядженням, з урахуванням громадської думки жителів населеного пункту, призначає тимчасово виконувачем обов`язки старосту села, а тому на думку відповідача спірне розпорядження є законним та обгрунтованим, суд зазначає таке.

Згідно ч. 3 ст. 26 Закону №280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради об`єднаної територіальної громади, утвореної відповідно до Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", крім питань, зазначених у частині першій цієї статті, вирішуються такі питання: 1) утворення старостинських округів; 2) затвердження Положення про старосту і т.д.

Таким чином посилання відповідача на положення про старосту, яке погоджено сільським головою ОСОБА_5 22.12.2020 та не затверджено радою є безпідставне та не узгоджується з вимогами Закону №280/97-ВР.

Також суд наголошує, що у відповідності до ч. 4 статті 46 Закону №280/97-ВР, сільським головою скликаються лише наступні сесії ради, а тому є безпідставним посилання відповідача на перенесення другого пленарного засідання першої сесії призначеного на 24.11.2020 на інший день.

Згідно ч. 2 ст. 42 Закону №280/97-ВР, у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

Згідно табелю обліку використання робочого часу Лип`янської сільської ради станом на 24.11.2020 сільський голова ОСОБА_2 перебував на роботі.

Отже, посилання позивача на ч. 2 ст. 42 Закону №280/97-ВР щодо неможливості здійснення своїх повноважень сільським головою, є безпідставні, а поданий компакт-диск не є належним доказом відсутності відповідача.

Крім того, суд звертає увагу, що оскаржуване розпорядження виготовлене на бланку Лип`янської сільської ради Шполянського району Черкаської області, в той час як після адміністративної реформи Лип`янська сільська рада перебуває в Звенигородському районі Черкаської області. Проте суд зазначає, що вищезазначена помилка є технічною і не несе жодних правових наслідків.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з підстав та предмету спору, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, а саме визнати протиправним та скасувати розпорядження Лип`янського сільського голови Звенигородського району Черкаської області Іщенка Сергія Юрійовича №177/К від 23.12.2020 “Про призначення старости сіл Антонівка, Глиняна Балка, Коротине”.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, судові витрати позивача по сплаті судового збору підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 840,80 грн.

Керуючись статтями 14, 77, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Лип`янського сільського голови Звенигородського району Черкаської області Іщенка Сергія Юрійовича №177/К від 23.12.2020 “Про призначення старости сіл Антонівка, Глиняна Балка, Коротине”.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лип`янської сільської ради (код ЄДРПОУ 26323522) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складене 30 квітня 2021 року.

Суддя В.П. Тимошенко