Ухвала суду № 96675101, 30.04.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2021
Номер справи
820/3042/18
Номер документу
96675101
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про роз`яснення судового рішення

"30" квітня 2021 р. № 820/3042/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Заічко О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження заяву позивача про роз`яснення судового рішення від 18.06.2018 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання незаконним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач із заявою, в якій просить суд: роз`яснити рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі №820/3042/18 від 18.06.2018 року, що при його виконанні слід проводити перерахунки пенсії згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХП в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року на підставі Постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури і довідок (інформацій) органів Прокуратури, у тому числі Постанови КМУ від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури», якою внесені зміни до Постанови КМУ від 31.05.2012 №505 та підвищено посадові оклади і змінено розмір надбавок за класні чини працівникам органів прокуратури, та довідки Кіровоградської обласної прокуратури від 25.12.2020 року № 21-133 вих-20 про заробітну плату за грудень 2020 року, виданої на ім`я ОСОБА_1 з розрахунку 90% від розміру заробітної плати 109380,44 грн., без обмежень максимального розміру заробітної плати для перерахунку пенсії та виплачувати в повному обсязі перераховану пенсію за вислугу років без обмежень максимального розміру виплати перерахованої пенсії за вислугу років, з 01.01.2021 року.

Обґрунтовуючи подану заяву, заявник вказав, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.06.2018 року по справі №820/3042/18 незрозуміле в частині порядку здійснення перерахунку пенсії позивача для суб`єкта владних повноважень, який буде здійснювати виконання рішення суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 254 КАС України, суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.06.2018 року у справі №820/3042/18 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , код НОМЕР_1 ) до Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (м-н Свободи, 5, Держпром, 2 під., 3 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 41247819) про визнання незаконним рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено в повному обсязі.

Визнано незаконним та скасовано рішення № 21 від 29.03.2018 Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_1 ) в призначенні пенсії за вислугою років згідно ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру”.

Зобов`язано Київське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова призначити та виплачувати пенсію ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_1 ) за вислугою років з 26.03.2018 року з розрахунку 90 відсотків від розміру заробітної плати згідно довідок про складові заробітної плати, виданих Прокуратурою Харківської області від 20.03.2018 року №18-123 без обмеження її максимального розміру, відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, з доповненнями згідно із Законом №3662-12 від 26.11.1993, у редакції Закону від 12.07.2001 року №2663-111.Рішення суду від 02.04.2020, набрало законної сили 10.09.2020 відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду набрало законної сили.

Враховуючи зміст рішення, суд вказує, що позивачем дотримано строки, передбачені ч. 2 ст. 254 КАС України, для подання заяви про роз`яснення рішення.

Розглядаючи вказану заяву, суд бере до уваги, що відповідно до ч.1 ст. 254 КАС України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Отже, необхідність роз`яснення судового рішення може бути зумовлена нечіткістю судового акту за змістом, тобто коли певний судовий акт є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких ухвалений такий акт, так і для тих осіб, котрі будуть здійснювати виконання цього судового акту.

Таким чином, роз`яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення та постановлення додаткового рішення цим же судом.

Отже, заява про роз`яснення судового рішення підлягає задоволенню в разі встановлення судом факту того, що рішення є незрозумілим.

Можливість роз`яснення судом ухваленого ним рішення передбачена з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.

За таких обставин, роз`ясненим може бути рішення суду у разі, якщо без такого роз`яснення його важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.

Суд зазначає, що з тексту поданої заяви вбачається, що незрозумілість рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі № 820/3042/18 від 18.06.2018 року позивач пов`язував з наступним.

Постановою КМУ від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури" внесені зміни до Постанови КМУ від 31.05.2012 №505 та підвищено посадові оклади і змінено розмір надбавок за класні чини працівникам органів прокуратури.

Враховуючи існування вказаної постанови КМ України, обставин, що позивач займає посаду керівника Кіровоградської обласної прокуратури і у зв`язку з службовим підвищенням збільшено загальний розмір заробітної плати шляхом підвищення її складових.

Інформація про виникнення підстав для перерахунку пенсії відображається в органах Пенсійного фонду України, шляхом змін у відомостях про застраховану особу.

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі № 820/3042/18 від 18.06.2018 року з урахуванням отримання відомостей про підвищення розміру заробітної плати ОСОБА_1 на посаді за грудень 2020 року, відповідач мав здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років з 01.01.2021 року з розрахунку 90% від розміру заробітної плати за грудень 2020 року в розмірі 109380,44 грн. без обмеження заробітної плати для перерахунку пенсії та провести відповідні виплати пенсії за вислугу років в повному обсязі без обмеження розміру виплати пенсії.

Станом на 01.04.2021 року такий перерахунок відповідачем не здійснений.

Враховуючи викладене, позивач зазначав, що має місце невірне розуміння пенсійним органом рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі № 820/3042/18 від 18.06.2018 року та необґрунтоване, у зв`язку з зазначеним, обмеження права позивача на перерахунок пенсії, яке нерозривно пов`язане з правом на призначення пенсії згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ.

Посилаючись на наведене, позивач вважав, що є необхідність роз`яснення судового рішення по справі № 820/3042/18, а саме, що при його виконанні слід проводити перерахунки пенсії згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХП в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року на підставі Постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури і довідок (інформацій) органів Прокуратури, у тому числі Постанови КМУ від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури», якою внесені зміни до Постанови КМУ від 31.05.2012 №505 та підвищено посадові оклади і змінено розмір надбавок за класні чини працівникам органів прокуратури, та довідки Кіровоградської обласної прокуратури від 25.12.2020 року № 21-133 вих-20 про заробітну плату за грудень 2020 року, виданої на ім`я ОСОБА_1 з розрахунку 90% від розміру заробітної плати 109380,44 грн., без обмежень максимального розміру заробітної плати для перерахунку пенсії та виплачувати в повному обсязі перераховану пенсію за вислугу років без обмежень максимального розміру виплати перерахованої пенсії за вислугу років, з 01.01.2021 року.

Приписами ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII визначено, що пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відтак, оскільки у судовому порядку підтверджено право позивача на пенсію за ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII, останній має також право на перерахунок призначеної пенсії відповідно до наведеної норми.

Суд зауважує, що при перерахунку пенсії позивача має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії з урахуванням рішення суду, а тому внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи "від 08.07.2011 №3668-VI та Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VIII, зміни на позивача не розповсюджуються.

Положеннями ст.ст. 22, 58 Конституції України гарантовано, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з п. 1 ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі "Пономарьов проти України" (заява № 3236/03) від 3 квітня 2008 року вказано, що сама можливість існування двох точок зору на один предмет не є підставою для нового розгляду. Право на справедливий розгляд судом, яке гарантовано пунктом 1 статті 6 Конвенції, має розумітися у світлі преамбули Конвенції, у відповідній частині якої зазначено, що верховенство права є спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним із фундаментальних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, який передбачає повагу до принципу остаточності рішень суду. Цей принцип наголошує, що жодна зі сторін не має права вимагати перегляду остаточного та обов`язкового рішення суду просто тому, що вона має на меті добитися нового слухання справи та нового її вирішення.

Підсумовуючи наведене, суд доходить висновку, що поставлені питання охоплюються сферою застосування ст.2 54 КАС України, у зв`язку з чим, заява позивача підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.243, 248, 254, 295 КАС України, суд,

У Х В А Л И В:

Заяву позивача про роз`яснення судового рішення - задовольнити.

Роз`яснити рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі №820/3042/18 від 18.06.2018 року, що при його виконанні слід проводити перерахунки пенсії згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХП в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року на підставі Постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури і довідок (інформацій) органів Прокуратури, у тому числі Постанови КМУ від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури», якою внесені зміни до Постанови КМУ від 31.05.2012 №505 та підвищено посадові оклади і змінено розмір надбавок за класні чини працівникам органів прокуратури, та довідки Кіровоградської обласної прокуратури від 25.12.2020 року № 21-133 вих-20 про заробітну плату за грудень 2020 року, виданої на ім`я ОСОБА_1 з розрахунку 90% від розміру заробітної плати 109 380,44 грн., без обмежень максимального розміру заробітної плати для перерахунку пенсії та виплачувати в повному обсязі перераховану пенсію за вислугу років без обмежень максимального розміру виплати перерахованої пенсії за вислугу років, з 01.01.2021 року.

Ухвала набирає законної сили негайно після підписання, проте, може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст ухвали складено 30 квітня 2021 року.

Суддя Заічко О.В.