Рішення № 96674269, 27.04.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2021
Номер справи
480/45/21
Номер документу
96674269
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 квітня 2021 року Справа № 480/45/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Соп`яненка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулась до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" отримує довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 50% суддівської винагороди, який працює на відповідній посаді. Вирішуючи питання про призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області, відповідач) не взято до уваги наявність у позивачки стажу з 25.12.1995 по 13.07.2001 тривалістю 5 років 6 місяців 18 днів на посадах помічника та старшого помічника прокурора, прокурора Прокуратури Сумської області, який має бути врахований для збільшення нарахувань. З листа відповідача від 29.07.2020 вбачається, що здійснюючи призначення щомісячного довічного утримання позивачці, як судді у відставці, відповідачем взято за основу положення, визначені статтею 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VІІІ, згідно з якою щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці виплачується у розмірі 50% суддівської винагороди, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на 2% грошового утримання судді. Вважає дій відповідача незаконними.

Просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачці в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з часу виникнення права на отримання виплат з 27.03.2020 року на підставі ч. 3 ст. 142 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 12.06.2016 № 1402-VІІІ, згідно якої щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, збільшивши розмір щомісячного довічного грошового утримання на 2 /два/ відсотки грошового утримання судді, і загалом становить 52 відсотки; зобов`язати відповідача зарахувати ОСОБА_1 до стажу, як судді у відставці стаж роботи з 25.12.1995 по 13.07.2001 тривалістю 5 років 6 місяців 18 днів - на посадах помічника та старшого помічника прокурора, прокурора Прокуратури Сумської області; зобов`язати відповідача здійснити їй перерахунок щомісячного грошового утримання судді згідно з довідкою ТУ ДСА України в Сумській області від 31.03.2020 року про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці і станом на 27.03.2020 року складає 52465,92 грн., що відповідає 52 % заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді; вирішити питання про судові витрати, які стягнути на її користь з відповідача.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до ст. 137 Закону №1402 до стажу роботи на посаді судді зараховується робота на посаді: 1) судді судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України, судді Конституційного Суду України; 2) члена Вищої ради правосуддя, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; 3) судді у судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу.

Відповідачем зазначено, що підстав для зарахування до стажу роботи судді у відставці з 25.12.1995 по 13.07.2001 на посадах помічника та старшого помічника прокурора, прокурора Прокуратури Сумської області немає, оскільки це не передбачено чинним законодавством. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено, що позивачка є суддею у відставці та отримує довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 50% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" з 06.04.2020.

Відповідно до розрахунку стажу судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, такий стаж становить 25 років 26 днів і включає періоди роботи на посаді юрисконсульта Глухівської районної держадміністрації, з 26.06.1992 по 05.01.1994 (1 рік 6 місяців 10 днів); юриста Державної податкової інспекції м. Глухів Сумської області, з 06.01.1994 по 13.07.1994 (6 місяців 8 днів); юриста секретариата Районної ради м. Глухів Сумської області, з 14.07.1994 по 22.12.1995 (1 рік 5 місяців 9 днів); помічником прокурора, прокурором з 25.12.1995 по 13.07.2001 (5 років 6 місяців 19 днів); суддею Охтирського міського суду Сумської області з 17.03.2004 по 26.03.2004 (десять днів); суддею Охтирського міськрайонного суду Сумської області з 27.03.2004 по 26.03.2020 (шістнадцять років) (а.с. 50).

Зазначене підтверджується також і записами в трудовій книжці позивачки (а.с.10-21).

26.06.2020 ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою, в якій зазначила, що відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на 2 відсотки грошового утримання судді. У вказаній заяві позивачка зазначила, що ГУ ПФУ в Сумській області при призначенні щомісячного довічного грошового утримання не врахувало стаж, який враховується для збільшення нарахувань за 11 повних років, тобто на 22 відсотка. Просила відповідача здійснити перерахунок призначеного їй щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з часу виникнення права на отримання виплати з 27.03.2020 на підставі Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016, згідно якої щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на 2 відсотки грошового утримання судді (а.с.23-24).

ГУ ПФУ в Сумській області від 29.07.2020 №2903-2979/К-02/8-1800/20 повідомило позивачку, що за документами, наданими нею для призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, її стаж роботи на посаді судді становить 16 років 10 днів, а тому зазначена тривалість стажу судді не дає право на обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 72% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді (а.с.26)

Суд вважає, що відповідачем протиправно не враховано до стажу роботи, який дає право на отримання грошового довічного грошового утримання судді у відставці стаж роботи з 25.12.1995 по 13.07.2001 тривалістю 5 років 6 місяців 19 днів на посадах помічника та старшого помічника прокурора, прокурора Прокуратури Сумської області, що призвело до невірного розрахунку розміру такого забезпечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 126 Конституції України закріплено положення, згідно з яким незалежність і недоторканність судді гарантуються Конституцією і законами України.

За приписами пункту 14 частини першої статті 92 Конституції України статус суддів визначається виключно законами України, матеріальне та соціально-побутове забезпечення, у тому числі й суддівська винагорода, є елементами статусу судді. Забезпечення суддів у відставці визначено Законом України "Про судоустрій і статус суддів", яким запроваджено особливий порядок обчислення розміру щомісячного довічного утримання суддів.

Під час перебування позивачки на посаді судді та на час її звільнення у відставку був чинним Закон України "Про судоустрій і статус суддів" від 2 червня 2016 року № 1402-VІІІ (в редакції від 01.01.2020), зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у зв`язку з прийняттям Закону України "Про Вищий антикорупційний суд" від 12 липня 2018 року № 2509-VІІІ (надалі Закон N 1402-VІІІ в редакції від 01.01.2020).

У відповідності частини 1 статті 116 Закону № 140-VІІІ в редакції від 01.01.2020, суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше двадцяти років, що визначається відповідно до статті 137 цього Закону, має право подати у відставку.

Статтею 137 Закону № 1402-VІІІ в редакції від 01.01.2020 визначено, що до стажу роботи на посаді судді зараховується робота на посаді: 1) судді судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України, судді Конституційного Суду України; 2) члена Вищої ради правосуддя, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; 3) судді в судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу. До стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді.

Зазначена норма закону будь-яких обмежень щодо дії у часі не містить і пов`язує визначення законодавства, яке регулює питання обчислення стажу роботи на посаді судді, із часом призначення чи обрання суддею.

Водночас, відповідно до пункту 11 Перехідних положень Закону №2453-VI, (у редакції, чинній до 28 березня 2015 року), судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом.

До набрання чинності Законом №2453-VI зазначені правовідносини регулювались Законом України від 15 грудня 1992 року №2862-ХІІ "Про статус суддів" (далі - Закон №2862-ХІІ).

Відповідно до частини першої статті 43 Закону №2862-ХІІ кожен суддя за умови, що він працював на посаді судді не менше 20 років, має право на відставку, тобто на звільнення його від виконання обов`язків за власним бажанням або у зв`язку з закінченням строку повноважень.

Абзацом другим частини четвертої цієї статті передбачено, що до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередньо пов`язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України, Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.

Згідно з пунктом 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2005 року №865 "Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів" до стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років, зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання за денною формою у вищих юридичних навчальних закладах, на юридичних факультетах вищих навчальних закладів та календарний період проходження строкової військової служби.

Крім того, відповідно до статті 1 Указу Президента України від 10 липня 1995 року №584/95 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів», (чинної на час набуття позивачем стажу роботи безпосередньо на посаді судді більше 10 років) до стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років, зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах та період проходження строкової військової служби.

Отже, до загального стажу роботи позивачки, який дає право на відставку належить враховувати, крім роботи на посаді судді (16 років 10 днів) і стаж роботи в органах прокуратури (5 років 6 місяців 19 днів).

Таким чином, не включення до відповідного стажу роботи на посаді судді, зокрема, стажу роботи в органах прокуратури, є неправомірним.

З метою ефективного захисту порушених прав та інтересів позивачки суд вважає необхідним зобов`язати відповідача зарахувати до стажу позивачки, як судді у відставці стаж роботи з 25.12.1995 по 13.07.2001, тривалістю 5 років 6 місяців 19 днів на посадах помічника та старшого помічника прокурора, прокурора Прокуратури Сумської області.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок щомісячного грошового утримання судді у відставці станом на 27.03.2020, з урахуванням 52% заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Із системного аналізу вказаних норм виходить, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин, а не можливість такого порушення в майбутньому.

Отже, вищевказана вимога, є передчасною, адже спір в частині в частині збільшення розміру щомісячного довічного грошового утримання саме на 2% фактично не існує, оскільки на даному етапі вирішується спір щодо зарахування позивачці до стажу, як судді у відставці стажу роботи з 25.12.1995 по 13.07.2001 тривалістю 5 років 6 місяців 19 днів на посадах помічника та старшого помічника прокурора, прокурора Прокуратури Сумської області, а тому вимоги про зобов`язання відповідача здійснити позивачці перерахунок щомісячного грошового утримання судді згідно з довідкою ТУ ДСА України в Сумській області від 31.03.2020 року про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці і станом на 27.03.2020 року складає 52465,92 грн., що відповідає 52 % заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді є передчасними та не підлягають задоволенню.

Однак, суд зазначає, що після зарахування позивачці до стажу роботу в органах прокуратури, відповідач має провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного грошового утримання судді у відставці з урахуванням зарахованого стажу.

На підставі ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 876 грн., сплачений при зверненні до суду.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не зарахування ОСОБА_1 при визначенні розміру довічного грошового утримання судді у відставці до стажу роботи на посаді судді стаж роботи з 25.12.1995 по 13.07.2001 тривалістю 5 років 6 місяців 19 днів на посадах помічника та старшого помічника прокурора м. Суми, прокурора Прокуратури Сумської області.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до стажу роботи, що дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 стаж роботи з 25.12.1995 по 13.07.2001 тривалістю 5 років 6 місяців 19 днів на посадах помічника та старшого помічника прокурора м. Суми, прокурора Прокуратури Сумської області та здійснити перерахунок та виплату розміру щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 , на підставі довідки ТУ ДСА України в Сумській області від 31.03.2020 №04-665/20, починаючи з 27.03.2020, з урахуванням раніше здійснених виплат.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, Сумська область, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 876 грн., сплачений при зверненні до суду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп`яненко