
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2021 року м. ПолтаваСправа №440/7413/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської ОДА, Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги:
- визнати неправомірними дії Департаменту соціального захисту населення Сумської ОДА щодо нарахування та виплати у 2017, 2018, 2019 та 2020 роках позивачу разової грошової допомоги до 05 травня як учаснику бойових дій в розмірі, меншому ніж передбачено статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- зобов`язати Департамент соціального захисту населення Сумської ОДА здійснити перерахунок і виплату позивачу недоплачену частину разової грошової допомоги до 05 травня як учаснику бойових дій за 2017, 2018, 2019 та 2020 роки відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Під час розгляду справи суд
В С Т А Н О В И В:
14.12.2020 ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Сумської ОДА (далі - відповідач 1, ДСЗН Сумської ОДА) про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії.
Історія справи
Ухвалою суду від 21.12.2020 позовну заяву залишено без руху, в зв`язку з невідповідністю її вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою суду від 16.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 08.02.2021 залучено до участі у справі №440/7413/20 в якості другого відповідача - Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради (далі - відповідач 2, УСЗН Конотопської міської ради); встановлено УСЗН Конотопської міської ради строк 15 днів з дня отримання копії цієї ухвали для надання до суду відзиву на позов разом з усіма доказами, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього документів іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Аргументи учасників справи
Позовні вимоги обґрунтовані позивачем посиланням на порушення його права на одержання щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2017, 2018, 2019 та 2020 роки у визначеному законом розмірі. Позивач є учасником бойових дій, а тому відповідно до статті 12 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (надалі - Закон №3551-XII) має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2017, 2018, 2019 та 2020 роки в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
27.01.2021 до суду від ДСЗН Сумської ОДА надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача 1 проти задоволення позовних вимог заперечував, з огляду на те, що на особові рахунки громадян, разову грошову допомогу перераховують районні органи соціального захисту населення, ДСЗН Сумської ОДА лише розподіляє кошти, перераховані Міністерством соціальної політики України між районними органами соціального захисту населення. Таким чином, зареєструвати фінансові зобов`язання в органах Казначейської служби можуть лише районні органи соціального захисту населення, відповідач 1 не наділений таким правом; ДСЗН Сумської ОДА не наділений правом здійснити перерахунок та виплату разової грошової допомоги до 05 травня. Також представник відповідача вказував, що є неналежним відповідачем у справі.
22.04.2021 до суду від УСЗН Конотопської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача 2 просила у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що на цільові рахунки управління кошти для проведення виплати щорічної разової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції Закону України №367-ХІV від 25.12.1998) не надходили. Вказувала, що відповідач 2 не має повноважень здійснити доплату до вже перерахованої на рахунок військової частини допомоги до 5 травня за 2017 рік в розмірі 1200 грн, за 2018 рік - 1265 грн, за 2019 рік - 1295 грн, за 2020 рік - 1390 грн. Всі виплати зазначеної грошової допомоги позивачу були здійснені відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Обставини справи, встановлені судом
Позивач є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України, що не заперечується сторонами у цій справі та підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .
Судом встановлено, що УСЗН Конотопської міської ради у 2017, 2018, 2019, 2020 роках проведено виплату позивачу разової грошової допомоги до 5 травня у таких розмірах: за 2017 рік в розмірі 1200 грн, за 2018 рік - 1265 грн, за 2019 рік - 1295 грн, за 2020 рік - 1390 грн.
09.10.2020 позивач звернувся до відповідача 1 зі заявою, у якій просив нарахувати та виплатити йому, передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" недоотримані грошові кошти та надати довідку з сумами фактично нарахованих йому вищевказаних грошових коштів з 2017 року по 2020 рік.
Листом від 19.11.2020 №691-30/К відповідач 1 повідомив позивача про те, що щорічна разова грошова допомога до 5 травня за 2020 рік була правомірно нарахована та виплачена у розмірі відповідно до положень Бюджетного кодексу України (далі - БК України) та постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - Постанова №112). Щодо питання надання довідки з сумами фактично нарахованих грошових коштів з 2017 по 2020 рік звернення ОСОБА_1 відповідно до частини третьої статті 7 Закону України "Про звернення громадян" направлено до УСЗН Конотопської міської ради.
За результатами розгляду заяви позивача від 09.10.2020, листом від 09.12.2020 №09-08/4143 відповідач 2 повідомив позивача про те, що відповідно до Глави 8 БК України, всі кошти, які надходять з державного бюджету на рахунки управління є цільовими та не можуть бути спрямовані на інші цілі. На сьогодні, на цільові рахунки управління кошти для проведення виплати щорічної разової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції Закону України №367-ХІV від 25.12.1998) не надходили. Рішення Конституційного Суду не мають зворотної сили у часі. Таким чином, УСЗН Конотопської міської ради не має повноважень здійснити доплату до вже перерахованої ОСОБА_1 на рахунок військової частини допомоги до 5 травня.
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача 1 щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня у 2017, 2018, 2019 та 2020 роках в меншому розмірі, звернувся до суду з цим позовом.
Норми права, які підлягають застосуванню
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон №3551-ХІІ).
01.01.1999 набрав чинності Закон №367-ХІV, яким статті 12 Закону №3551-ХІІ доповнено частиною четвертою такого змісту: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком"; статтю 13 Закону №3551-XII доповнено частиною в такій редакції: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком".
Підпунктом "б" підпункту 2 пункту 20 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 №107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №107-VI) текст вказаних вище відповідних частини статей 12, 13 Закону №3551-XII викладено в новій редакції, відповідно до якої щорічно до 5 травня учасникам бойових дій та інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 2 пункту 20 розділу ІІ Закону №107-VI, визнані неконституційними.
Протягом 2012-2014 років на підставі законів України про Державний бюджет України на відповідні роки норми і положення статей 12, 13, 14,15, 16 Закону №3551-XII застосовувалися у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно зі підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України від 28.12.2014 №79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України доповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Конституційний Суд України рішенням від 27.02.2020 №3-р/2020 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
При цьому Конституційний Суд України у пункті 2.2 мотивувальної частини вказаного Рішення, посилаючись на положення свого Рішення від 22.05.2008 №10-рп/2008, дійшов висновку про те, що БК України не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.
Таким чином, на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 відновлено дію відповідних частин статей 12, 13, 14, 15, 16 Закону №3551-XII у редакції Закону №367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня відповідним категоріям соціально захищених осіб виплачується разова грошова допомога у розмірах, визначених з розрахунку декількох мінімальних пенсій за віком.
Водночас Кабінет Міністрів України у Постанові №112 установив, що у 2020 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом №3551-XII, у таких розмірах:
особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 14 років) в`язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин:
I групи - 4120 гривень;
II групи - 3640 гривень;
III групи - 3160 гривень;
учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1390 гривень;
особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, - 4120 гривень.
Отже, на час виплати позивачу у 2020 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон №3551-XII і Постанова №112.
Висновки суду щодо правозастосування
Відповідно до частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Верховним Судом було висловлено правову позицію, викладену у рішенні від 29.09.2020 у зразковій справі №440/2722/20, що залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021.
Згідно цього рішення, ознаками цієї зразкової справи є:
(а) особа має статус особи з інвалідністю війни, має право на пільги, передбачені статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
(б) відповідачем є орган, уповноважений здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат);
(в) предметом спору є розмір разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році.
У даній адміністративній справі встановлені фактичні обставини свідчать про повну відповідність її ознакам типової справи №440/2722/20.
Тому суд застосовує висновки щодо правовідносин та форми захисту порушеного права у відповідності з правової позицією Верховного Суду у цій типовій справі.
Правова позиція Верховного Суду, яку враховує й застосовує суд у цій справі полягає в наступному.
У зв`язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 у справі №1-247/2018(3393/18) та визнанням таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окремого положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, стаття 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" діяла та мала застосовуватись у редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998.
З 27.02.2020 розмір разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році підлягає нарахуванню і виплаті органом, уповноваженим здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання особи та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат) у розмірі, визначеному статтями 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998.
Оскільки у обставинах цієї справи, разова щорічна грошова допомога до 5 травня була виплачена позивачу у розмірі, встановленому Постановою №112, - суд констатує протиправну бездіяльність Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі, меншому, ніж визначений Законом №3551-XII.
Стосовно посилання відповідачів у відзивах на позовну заяву на Постанову №112, як на акт, який регулює розмір одноразової грошової допомоги до 5 травня, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Отже, з огляду на приписи вказаних норм, при вирішенні цієї справи, суд застосовує норми статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", як правового акта, який має вищу юридичну силу, ніж норми Постанови №112.
Аргументи відповідачів щодо розподілу між ними обов`язків, пов`язаних із виплатою щорічної разової грошової допомоги до 5 травня; їх обов`язку дотримання бюджетного законодавства; відсутності їх вини та відповідальності з причини врегулювання спірних правовідносин саме у такий спосіб Кабінетом Міністрів України, міністерствами та відомствами, відсутності бюджетних асигнувань суд відхиляє.
Наведені відповідачами аргументи були досліджені Верховним Судом під час розгляду зразкової справи №440/2722/20 та їм було надано оцінку. Суд не вбачає підстав відступати від правового висновку у вказаній справі.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність УСЗН Конотопської міської ради щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком та зобов`язати УСЗН Конотопської міської ради нарахувати та виплатити позивачу недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 у цій частині належить задовольнити.
Разом із тим, що стосується позовних вимог за 2017, 2018, 2019 роки, суд зауважує, що у цей період норми пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України були чинними, а тому виплата грошової допомоги до 5 травня за ці роки правомірно проведена у розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України, без застосування положень частини п`ятої статті 12 Закону №3551-XII.
Щодо позовних вимог позивача до ДСЗН Сумської ОДА, то суд вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки нарахування та виплата спірної допомоги здійснювалась безпосередньо УСЗН Конотопської міської ради.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково.
Розподіл судових витрат
Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації (пров. 9 травня, 2, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 03197871), Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради (41600, Сумська область, місто Конотоп, проспект Миру, 6, код ЄДРПОУ 03198072) про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради (41600, Сумська область, місто Конотоп, проспект Миру, 6, код ЄДРПОУ 03198072) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя І.С. Шевяков