Рішення № 96673527, 30.04.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2021
Номер справи
420/14005/20
Номер документу
96673527
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/14005/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до Приватного підприємства “ДНІСТЕР” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Приватного підприємства “ДНІСТЕР” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Приватного підприємства “ДНІСТЕР” (вул.Богачова, буд. 85-А, с. Маяки, Біляївський район, Одеська область, код ЄДРПОУ 13896699) шляхом зобов`язання Приватне підприємство “ДНІСТЕР” повністю зупинити: експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:- устаткування напругою понад 1000 В - ТП-29, ТП-126; роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В, у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.

Ухвалою суду від 15.12.2020р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою суду від 15.02.2021р. ухвалено перейти до розгляду справи у порядку загального позовного провадження.

Сторони повідомлялись про день та час слухання підготовчого засідання, однак у підготовче засідання їх представники не з`явились. Керуючись положеннями ч.9 ст.205 КАС України судом продовжено розгляд справи у письмовому провадженні.

23.03.2021р. до суду від позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог.

З урахуванням заяви про зменшення позовних вимог Головне управління Держпраці в Одеській області просить суд: застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Приватного підприємства “ДНІСТЕР” шляхом зобов`язання Приватне підприємство“ДНІСТЕР” повністю зупинити: експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:- устаткування напругою понад 1000 В - ТП-29, ТП-126, роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В, у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.

Ухвалою суду від 25.03.2021р. прийнято до провадження заяву Головного управління Держпраці в Одеській області про зменшення позовних вимог від 23.03.2021р.

Ухвалою суду від 12.04.2021р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті; розгляд справи продовжено у письмовому провадженні.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві вказав, що відповідно до наказу Головного управління від 13.11.2020р. № 2815 у період з 20.11.2020р. по 23.11.2020р. посадовими особами Головного управління було проведено планову перевірку відповідача з метою перевірки додержання законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки, у зв`язку з перевіркою виконання суб`єктом господарювання приписів, щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу від 10.05.2018р. №15/14.5/08-323-450, №15/14.3/03-323-451. Як вказав позивач, при проведенні позапланової перевірки було встановлено, що неусуненими залишилися 22 порушення нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 9 створюють загрозу життю та здоров`ю людей. Разом з тим, як зазначив позивач, ПП «Дністер» усунуто п.2, 6, 7, 10, 11 акту від 23.11.2020р., однак, порушення зазначені у п.12, 14, 15, 17 акту так і не усунуті, що є підставою для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду

Відзив на позовну заяву від відповідача не надходив. Разом з тим, 08.02.2021р. та 31.03.2021р. до суду від ПП «Дністер» надійшли листи підприємства адресовані Головному управлінню Держпраці в Одеській області із відміткою про виконання встановлених під час перевірки порушень. На підтвердження усунення встановлених порушень надано Декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

У період з 20.11.2020р. по 23.11.2020р. посадовими особами Головного управління Держпраці в Одеській області проведено перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з метою перевірки виконання раніше виданих приписів від 10.05.2018р. №15/14.5/08-323-450, №15/14.3/03-323-451, за результатами якої складено акт від 2311.2020р. №15/14.5/08-726(а.с.17-21).

У ході проведеної перевірки встановлено порушення ПП «Дністер», які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме:

П.2. до початку виконання робіт підвищеної небезпеки роботодавцем не подана в ГУ Держпраці в Одеській області (за формою згідно з додатком 8 до Порядку Постанови Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 зі змінами) декларації відповідності матеріально - технічної бази вимогам законодавства з охорони праці, за місцем їх виконання, а саме: - роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; п.3, дод. 6 до Порядку Постанови Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011. Станом на 23.11.2020 року відсутня реєстрація декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці даного підприємства в журналі обліку суб`єктів господарювання у Головному управлінні Держпраці в Одеській області

П.6. не проводяться випробування переносних драбин та стрем`янок;

П.7. на драбині, що перебуває в експлуатації, не має позначень інвентарний номер; дата проведення наступного випробування; належність цеху (дільниці тощо);

П.10. дозвіл на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1000 В підприємством не отримано, а саме: ТП-29, ТП-126. У зв`язку із змінами до Постанови Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 внесеними Постановою Кабінету Міністрів України №207 від 03.03.2020 року «Про внесення змін до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», внесенні зміни відповідно до яких, підприємство яке експлуатує машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки та виконує робіти підвищеної небезпеки повинно зареєстровати декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці у журналі обліку суб`єктів господарювання у територіальному органі Держпраці. Станом на 23.11.2020 року відсутня реєстрація декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці даного підприємства в журналі обліку суб`єктів господарювання у Головному управлінні Держпраці в Одеській області

П.11. декларація відповідності матеріально- технічної бази вимогам законодавства з охорони праці на роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В та в зонах дії струму високої частоти - відсутня, п.16 дод.6 Постанова КМУ №1107 від 25.10.2011 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. № 48) Станом на 23.11. 2020 року відсутня реєстрація декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці даного підприємства в журналі обліку суб`єктів господарювання у Головному управлінні Держпраці в Одеській області

П.12. опосвідчення безпечного стану електроустановок підприємства не проведено,

П.14. керівник підприємства не забезпечив необхідну кількість електротехнічного персоналу відповідної кваліфікації (договір на технічне обслуговування електроустановок із спеціалізованою організацією не складений)

П.15.чергові протоколи профілактичних випробувань та вимірювань електрообладнання та електромереж на ТП-29 відсутні.

П.17. комплект випробуваних електрозахисних засобів для виконання робіт в електроустановках відсутній.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною 1 статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” встановлено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Статтею 1 Закону України “Про охорону праці” визначено, що охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров`я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Згідно ст.37 Закону України “Про охорону праці” державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

На підставі Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96, Державна служба України з питань праці та її територіальні органи є повноважними органами щодо реалізації державної політики охорони праці зі здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов`язаної з об`єктами підвищеної небезпеки.

Відповідно до ст.3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Поряд з цим, ст.4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Частиною 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Зміст спірних правовідносин, що склались у цій справі зводиться до питання наявності чи відсутності обставин правових підстав для вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду, заявлених позивачем.

Вирішуючи спір, суд враховує, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а відповідачем їх наявність не спростована і не надано доказів виконання всіх вимог розділу 5 акту перевірки від 23.11.2020р.

Разом з тим, 08.02.2021р. та 31.03.2021р. до суду від ПП «Дністер» надійшли листи підприємства адресовані Головному управлінню Держпраці в Одеській області із відміткою про виконання встановлених під час перевірки порушень. На підтвердження усунення встановлених порушень надано лише Декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

При цьому метою адміністративного позову є превентивна міра, усунення умов, які несуть ризик спричинення шкоди людям.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахування вищевикладеного та беручи до уваги загрозу життю та/або здоров`ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги Головного управління Держпраці в Одеській області та застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ПП «Дністер», зважаючи на наявну загрозу життю та здоров`ю людей.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області – задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Приватного підприємства “ДНІСТЕР”(код ЄДРПОУ 13896699, Одеська обл., Біляївський р-н., с.Маяки, вул.Богачова 85-А) шляхом зобов`язання Приватне підприємство “ДНІСТЕР” повністю зупинити: експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:- устаткування напругою понад 1000 В - ТП-29, ТП-126, роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В, у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра