Ухвала суду № 96672278, 29.04.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2021
Номер справи
300/1673/21
Номер документу
96672278
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про повернення позовної заяви

"29" квітня 2021 р. справа № 300/1673/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також позивач, ОСОБА_1 ) 15.04.2021 звернувся в суд із позовною заявою до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради (надалі, також відповідач), у якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача, що полягають у відмові здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 як інваліду війни ІІІ групи разової грошової допомоги до 5 травня за 2017-2020 роки у розмірі семи мінімальних пенсій за віком;

- зобов`язати Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену разову грошову допомогу до 5 травня за 2017-2020 роки у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо здійснених платежів.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом подання обґрунтованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даною позовною заявою, підтверджену належними доказами поважності причин пропуску встановленого строку.

На адресу суду від позивача 23.04.2021 надійшли письмові пояснення від 23.04.2021, у яких ОСОБА_1 зазначив, що законодавцем не обмежено строк звернення до суду із вимогами про перерахунок разової грошової допомоги до 5 травня за період з 2017 по 2020 роки і суд не має права відмовляти у розгляді позову з підстав пропуску строку звернення до суду. В контексті зазначеного, позивач звернув увагу на висновки Верховного Суду у постанові від 26.01.2021 у справі №520/11178/20, де Судом розмежовано поняття соціального захисту гарантованого статтею 46 Конституції України та судового захисту, передбаченого статями 55, 124 Конституції України. Разом з цим, ОСОБА_1 переконаний, що строк звернення до суду стосується виключно питання прийняття до розгляду або відмови у розгляді позовних вимог по суті, але не застосовується до прийняття рішення по суті позовних вимог, а також періоду, протягом якого такі вимоги підлягають задоволенню. Позивач, посилаючись на правову позицію Верховного Суду у постанові від 15.09.2020 по справі №635/7878/16-а наголосив, що при застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого порушення, в першу чергу, з боку держави.

Відтак, системний аналіз статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дозволив позивачу дійти висновку про те, що строкового обмеження стосовно виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв`язку з непроведенням її перерахунку з вини відповідного суб`єкта владних повноважень, - немає.

Дослідивши подані позивачем письмові пояснення та матеріали адміністративного позову, суд дійшов до висновку про необґрунтованість доводів ОСОБА_1 , що свідчить про наявність підстав для визнання причин пропуску шестимісячного строку звернення до суду неповажними, зважаючи на такі обставини.

У мотивувальній частині ухвали суду про залишення позову без руху ОСОБА_1 роз`яснено про те, що відповідно до приписів частини 4 статті 171 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Враховуючи наведені правові положення суд зазначив, що право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня мають визначені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи до 30 вересня, однак лише відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги та саме до вказаної дати особа має звернутися до відповідного суб`єкта владних повноважень щодо виплати йому разової грошової допомоги.

Така позиція суду у повній мірі відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним, зокрема, у постановах від 06.02.2018 по справі №607/7919/17, від 14.08.2018 по справі №472/2190/17, а також від 14.05.2019 у справі №815/3087/18 та від 03.10.2019 по справі №577/3931/16-а.

Обґрунтовуючи власну позицію щодо відсутності строку звернення до суду із позовом щодо захисту соціальних прав, позивач вказує на висновки Верховного Суду у рішенні від 15.09.2020 по справі №635/7878/16-а та від 26.01.2021 у справі №520/11178/20.

Однак, суд звертає увагу позивача на те, що позиція Верховного Суду у зазначених постановах стосується виключно перерахунку пенсій та Судом вирішено питання застосування строків звернення до адміністративного суду конкретно у вказаній категорії справ. При цьому, як вбачається зі змісту постанов, такі висновки Верховного Суду ґрунтуються на системному аналізі статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», якою передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Враховуючи наведене, Суд виснував, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв`язку з непроведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб`єкта владних повноважень, немає.

Стверджуючи про помилковість тверджень суду щодо необхідності дотримання позивачем шестимісячного строку звернення до суду із даним позовом, ОСОБА_1 не врахував правової позиції Верховного Суду у постановах, ухвалених по справах №607/7919/17, №472/2190/17, №815/3087/18 та №577/3931/16-а, які стосуються саме даного виду правовідносин і визначають строк звернення до суду із позовними вимогами про виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня відповідно року. Натомість, позивач безпідставно ототожнює поняття виплати грошової допомоги до 5 травня та соціальних виплат, якими в контексті спірних правовідносин в межах справ №520/11178/20 та №635/7878/16-а є виключно пенсійні виплати, які особа не отримувала у зв`язку з непроведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб`єкта владних повноважень

Разом з цим, суд наголошує, що відсутність необхідності обмежувати позивачів-пенсіонерів строком звернення до суду прямо передбачена вищенаведеними приписами статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Однак, як вбачається зі змісту статті 171 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", законодавцем чітко визначено строк, до якого особа може звернутись до відповідного органу із заявою про виплату неотриманої грошової допомоги до 5 травня, яким є 30 вересня відповідного року.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

За загальним правилом, перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення своїх прав через байдужість або небажання, аналогічно, як і незнання позивачем особливостей, визначених статтею 171 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", не можуть бути поважними причинами пропуску строку звернення до суду.

Варто також зауважити, що Верховний Суд у своєму рішенні від 14.05.2019 по справі №815/3087/18 вказав на те, що встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.

Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Згідно із частиною 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Підсумовуючи, суд зазначає, що мотивація ОСОБА_1 , викладена у письмових поясненнях та рішеннях Верховного Суду, на які посилається позивач, стосується спорів, пов`язаних із перерахунком пенсій. В даній категорії справ, строк на реалізацію права на соціальний захист встановлено статтею 171 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не судом, як помилково вважає позивач. Відтак, процесуальний строк звернення до суду із даним позовом становить 6 місяців, починаючи з 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Подані позивачем письмові пояснення не містять жодного посилання чи обґрунтування, поважності причин пропуску такого строку, а доводи ОСОБА_1 не спростовують позиції суду щодо наявності підстав для обмеження права позивача на звернення до суду шестимісячним строком.

Так, відповідно до вимог пункту 1 частини 4 статті 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві у випадку, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Окрім цього, частиною 2 статті 123 КАС України передбачено, зокрема, що у разі, якщо вказані у заяві про поновлення пропущеного строку звернення до суду підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Частиною 5 статті 169 Кодексу встановлено, що суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.

Згідно з приписами частини 8 цієї ж статті, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Враховуючи наведене, керуючись статтею 171 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", статями 122, 123, 169, 243, 248, 256, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Визнати неповажними причини пропуску ОСОБА_1 шестимісячного строку звернення до суду із позовною заявою до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення певних дій.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення певних дій - повернути позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.

Копію цієї ухвали, разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами, невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.