
707/478/21
3/707/383/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 квітня 2021 року суддя Черкаського районного суду Черкаської області Морозов В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого в АДРЕСА_1 , керівника Громадського формування з охорони громадського порядку «Барс-2011»-
за ч. 2 ст.212-3 КУпАП,-
в с т а н о в и в:
До Черкаського районного суду Черкаської області надійшли адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 . У протоколі про адміністративне правопорушення від 04.03.2021 року, складеного провідним спеціалістом Відділу регіонального представництва в центральних областях – Регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Черкаській області Черватюк Ю.В. вказано, що 27.01.2021 року ОСОБА_2 звернувся до керівника Громадського формування з охорони громадського порядку «Барс-2011» ОСОБА_1 із запитом в порядку надання доступу на публічну інформацію. Листом керівника ГФОГП «Барс-2011» ОСОБА_3 від 29.01.2021 (б/н) було повідомлено запитувача про відмову в наданні інформації, мотивуючи тим, що фінансування та бухгалтерський облік громадського формування здійснювався Свидівоцькою сільською радою Черкаського району, а тому ОСОБА_2 було рекомендовано звернутися до сільської ради. Також в листі зазначалося, що в період з 2017-2020 року Свидівоцькою сільською радою грошові кошти не перераховувалися на банківський рахунок ГФз ОГП.
Проте, сільським головою Будищенської сільської ради 03.02.2021 за № 02-15/04 було надано ОСОБА_2 відповідь, з якої вбачається, що в 2018 році здійснено фінансування з місцевого бюджету громадського формування з охорони громадського порядку «Барс-2011» та виділено 22318 грн.: кайданки, газові балончики - 2318,00 грн.; шеврони -1000,00 грн.; комплект форми - 17500,00 грн.; МФУ принтер -1500,00 грн.
Згідно витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 04.03.2021 вбачається, що Громадське формування з охорони громадського порядку «Барс-2011» (код ЄДРПОУ 41420099) є самостійною юридичною особою, та як суб`єкт владних повноважень, є розпорядником інформації у розумінні ст. 13 Закону «Про доступ до публічної інформації»
Відповідно до ч. 1 ст. 24 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» ОСОБА_1 допустив порушення законодавства про доступ до публічної інформації, тобто ненадання інформації та надання недостовірної інформації, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 212-3 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину не визнав та пояснив, що ним не було допущено жодних порушень законодавства про доступ до публічної інформації у зв`язку з тим, що в період з 2017 року по 2020 рік жодних перерахувань грошових коштів з бюджету Свидівоцької сільської ради на банківський рахунок ГФ з ОГП «Барс-2011» не здійснювалося. Крім того, зазначені у листі виконавчого комітету Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області речі на баланс ГФ з ОГП «Барс-2011» не передавалися. Просив суд закрити провадження по даній адміністративній справі у зв`язку із відсутністю в його діях складу правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.212-3 КУпАП.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши письмові матеріали справи, приходить до наступного.
Згідно з вимогами ст.ст. 245, 252, 280, 283 КУпАП України при розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин справи, підлягають для з`ясування питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа в його вчинені, рішення приймається на підставі доказів долучених у суді і оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ч. 3 ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Частиною 2 ст. 212-3 КУпАП встановлено відповідальність за порушення Закону України «Про доступ до публічної інформації», а саме необґрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом, ненадання відповіді на запит на інформацію, ненадання інформації, неправомірна відмова в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання недостовірної інформації.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 19 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання; юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків; суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Згідно з ч. 4 ст. 13 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акту, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Із запиту про надання публічної інформації ОСОБА_2 від 27.01.2021 року вбачається, що запитувалася інформація щодо суми виділених коштів з місцевого бюджету в кожному із бюджетних років з 2017 року по 2020 рік та щодо суми фактично перерахованих коштів Громадському формуванню з датою такого перерахування, статтею видаткової частини бюджету, підставою виділення коштів місцевого бюджету для фінансування вказаного громадського формування.
У відповідь на запит керівником Громадського формування з охорони громадського порядку «Барс-2011» ОСОБА_1 надано 29.01.2021 року відповідь, де зазначено, що фінансування та бухгалтерський облік громадського формування здійснювався Свидівоцькою сільською радою Черкаського району. Для отримання запитуваної інформації рекомендовано звернутися до сільської ради. В період 2017-2020 року Свидівоцькою сільською радою грошові кошти не перераховувалися на банківський рахунок ГФ з ОГП.
Виконавчим комітетом Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області на запит ОСОБА_2 надано 03.02.2021 року відповідь за № 02-15/04, відповідно до якої повідомлено інформацію про фінансування з місцевого бюджету Громадського формування з охорони громадського порядку «Барс-2011», зокрема у 2018 році – 22318,00 грн, а саме: кайданки, газові балончики - 2318,00 грн.; шеврони -1000,00 грн.; комплект форми - 17500,00 грн.; МФУ принтер -1500,00 грн.
Як вбачається із відповіді на запит суду виконавчого комітету Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області № 02-17/1766 від 26.04.2021 року матеріальні цінності передавалися в користування ГФ з ОГ «Барс-2011» згідно розписки голови ГФ; на баланс ГФ з ОГ «Барс-2011» матеріальні цінності не передавалися. У зв`язку з реорганізацією Свидівоцької сільської ради, все майно, у тому числі запитувані матеріальні цінності, передані на баланс Будищенської сільської ради, як правонаступника.
У запиті ОСОБА_2 запитувалася інформація щодо сум виділених коштів перерахованих громадському формуванню за період з 2017 по 2020 роки, на що керівником надано відповідь, що грошові кошти не перераховувалися на рахунки громадського формування, що підтверджується матеріалами справи, а майно яке купувалося для користування громадського формування перебувало у його користуванні без передачі на відповідний баланс, а тому належним розпорядником інформації, щодо обставин придбання майна є Будищенська сільська рада Черкаського району Черкаської області, тому суд не вбачає у відповіді на запит ОСОБА_1 недостовірності чи неповноти, тому суд приходить до висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212-3 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення, а тому провадження відносно ОСОБА_4 підлягає до закриття.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір стягується лише в разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, тому в даному випадку судовий збір не підлягає стягненню.
Керуючись ст.212-3, ст.247, КУпАП, -
п о с т а н о в и в:
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 212-3 КУпАП, закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: В. В. Морозов