
Справа № 560/820/21
РІШЕННЯ
іменем України
29 квітня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому, враховуючи заяву про зменшення позовних вимог від 25.02.2021, просить стягнути з ТУ ДБР у м.Хмельницькому на користь ОСОБА_1 грошові кошти у сумі 50 % до її посадового окладу, за кожен місяць роботи у період роботи з 15 березня 2019 року по день звільнення 30 листопада 2019 року, в якості надбавки до посадового окладу, як працівнику режимно-секретного органу ТУ ДБР у м.Хмельницькому, яка працювала з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності "цілком таємно", "таємно".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до пункту 4-1 постанови КМУ від 15.06.1994 №414 "Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці" позивач, як працівник режимно-секретного органу ТУ ДБР у м. Хмельницькому, працюючи з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності “цілком таємно”, мала право на отримання надбавки до посадового окладу в розмірі 50%. Дана надбавка входить до структури додаткової заробітної плати відповідно до частини другої статті 2 Закону України “Про оплату праці” та пункту 2.2.1 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 №5. Однак, позивачу така надбавка не виплачувалась.
Ухвалою суду від 21.01.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що відповідно до ч. 2 статті 20 Закону України “Про державне бюро розслідувань” умови оплати праці працівників Державного бюро розслідувань, які є державними службовцями, визначаються законодавством про державну службу з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. Позивачу було встановлено доплату за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у розмірі 10% посадового окладу з 15 березня 2019 року, що підтверджується наказом ТУ ДБР у м. Хмельницькому “Про встановлення щомісячної доплати за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці” від 24.04.2019 №26-о/с. Вважає безпідставними посилання позивача на постанову КМУ від 15 червня 1994 року №414, частину другу статті 2 Закону України “Про оплату праці” та Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом державного комітету статистики України від 13.01.2004 №4, оскільки структура заробітної плати працівників Державного бюро розслідувань чітко визначена Законом України “Про державне бюро розслідувань”.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій зазначає, що згідно статті 30 Закону України “Про державну таємницю” у разі коли за умовами своєї професійної діяльності громадянин постійно працює з відомостями, що становлять державну таємницю, йому повинна надаватись відповідна компенсація за роботу в умовах режимних обмежень, види, розміри та порядок надання якої встановлюється Кабінетом Міністрів України. Аналогічна норма міститься у ч.5 ст. 52 Закону України “Про державну службу”. Зі змісту статті 30 Закону України “Про державну таємницю” та ч.5 ст. 52 Закону України «Про державну службу” слідує, що надбавка до посадового окладу за роботу з державною таємницею, запроваджена постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414, носить компенсаційний характер і відрізняється від доплати, встановленої у ст.20 Закону України “Про державне бюро розслідувань”. Позивач вважає, що надбавка має виплачуватись додатково, поруч із доплатою.
Відповідач подав до суду додаткові пояснення, у яких зазначає, що згідно частини другої статті 20 Закону України “Про Державне бюро розслідувань” умови оплати праці працівників Державного бюро розслідувань, які є державними службовцями, визначаються законодавством про державну службу, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. Спеціальний Закон України “Про Державне бюро розслідувань” має вищу юридичну силу, ніж постанова КМУ від 15.06.1994 №414.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Згідно наказу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому від 27.12.2018 №38-о/с ОСОБА_1 призначено, як обрану за конкурсом, на посаду завідувача Сектору режимно-секретної роботи та захисту інформації Територіального управління Державного бюро розслідувань у м. Хмельницькому, з 28 грудня 2018 року.
Відповідно до наказу від 15.03.2019 №01-дт надано ОСОБА_1 , завідувачу сектору режимно-секретної роботи та захисту інформації, доступ до державної таємниці, що передбачає роботу з секретною інформацією та її матеріальними носіями зі ступенем секретності “Цілком таємно”, “Таємно”.
Наказом від 24.04.2019 №26-о/с встановлено ОСОБА_1 щомісячну доплату за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у розмірі 10 відсотків посадового окладу з 15 березня 2019 року.
Відповідно до довідки Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому від 27.01.2021 №11 ОСОБА_1 , яка працювала по 30.11.2020 на посаді завідувача сектору режимно-секретної роботи та захисту інформації Територіального управління державного бюро розслідувань у м. Хмельницькому, надбавка до посадового окладу відповідно до п.4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414 за період з 01.01.2019 по 30.11.2020 не виплачувалась. Доплата за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, була установлена та виплачувалась відповідно до частини 7 статті 20 Закону України “Про Державне бюро розслідувань” на підставі наказу ТУ ДБР у м. Хмельницькому від 24.04.2019 №26-о/с.
Наказом від 25.11.2020 №104-о/с звільнено ОСОБА_1 з посади завідувача сектору режимно-секретної роботи та захисту інформації Територіального управління Державного бюро розслідувань у м. Хмельницькому 30 листопада 2020 року з припиненням державної служби.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» умови оплати праці працівників Державного бюро розслідувань, які є державними службовцями, визначаються законодавством про державну службу з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Частинами 3, 7 ст.20 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» передбачено, що заробітна плата працівників Державного бюро розслідувань складається з: 1) посадового окладу; 2) доплати за вислугу років; 3) доплати за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці; 4) доплати за спеціальне звання або ранг державного службовця; 5) доплати за науковий ступінь.
Працівникам Державного бюро розслідувань виплачується щомісячна доплата за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, у розмірі залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості" або "цілком таємно", - 10 відсотків посадового окладу; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 5 відсотків посадового окладу.
При цьому суд враховує, що суспільні відносини, пов`язані з віднесенням інформації до державної таємниці, засекречуванням, розсекречуванням її матеріальних носіїв та охороною державної таємниці з метою захисту національної безпеки України регулює Закон України від 21 січня 1994 року №3855-ХІІ "Про державну таємницю" (далі - Закон №3855-ХІІ).
Відповідно до ст.30 Закону №3855-ХІІ у разі, коли за умовами своєї професійної діяльності громадянин постійно працює з відомостями, що становлять державну таємницю, йому повинна надаватися відповідна компенсація за роботу в умовах режимних обмежень, види, розміри та порядок надання якої встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України постановою від 15 червня 1994 року №414 затвердив Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці (далі - Положення).
Відповідно до п.4-1 Положення працівникам режимно-секретних органів в органах законодавчої, виконавчої та судової влади, органах прокуратури, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях надбавка до посадових окладів (тарифних ставок), установлюється залежно від ступеня секретності інформації у таких розмірах:
- відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 60 відсотків;
- відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 50 відсотків;
- відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 30 відсотків.
Позивач вважає, що йому повинна також окремо виплачуватись надбавка у розмірі 50% до посадового окладу відповідно до ст.30 Закону №3855-ХІІ та постанови КМУ від 15.06.1994 №414.
Суд зазначає, що спеціальним Законом України "Про Державне бюро розслідувань" визначено структуру заробітної плати працівників Державного бюро розслідувань, яка, серед іншого, складається із доплати за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці. Відповідно до вказаного закону позивачу виплачувалась доплата за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, у розмірі 10% посадового окладу.
У постанові Верховного Суду від 29 січня 2019 року по справі №807/257/14 викладено правову позицію, згідно якої у разі, якщо норми нормативних актів рівної юридичної сили містять різні моделі правового регулювання, перевагу при застосуванні слід надавати тій нормі, яка регулює вужче коло суспільних відносин, тобто є спеціальною.
Наявність у Законі України "Про Державне бюро розслідувань" вказаної вище норми дає підстави для висновку, що для цієї групи правовідносин (заробітної плати працівників Державного бюро розслідувань) Закон України "Про Державне бюро розслідувань" є спеціальним законом. Відповідно, він має пріоритет над іншими нормативно-правовими актами (у тому числі щодо Закону №3855-ХІІ) не лише змістовний, але й певною мірою ієрархічний.
Чітке визначення структури заробітної плати працівників Державного бюро розслідувань слугує безапеляційним способом подолання будь-яких протиріч у правовому регулюванні правовідносин подібно до тих, з яких виник цей спір, на користь спеціального закону.
Оскільки Законом України “Про Державне бюро розслідувань” не встановлено, що певні надбавки чи доплати як складові заробітної плати працівників Державного бюро розслідувань можуть визначатись іншими нормативно-правовими актами, позивач не має права на отримання надбавки, передбаченої постановою КМУ №414.
Таким чином, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 29 квітня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Територіальне управління Державного бюро розслідувань у м. Хмельницькому (вул. Пилипчука, 28,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 42335958)
Головуючий суддя Д.А. Божук