
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
______________
УХВАЛА
23 квітня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/504/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф.,
розглянувши у письмовому провадженні питання щодо залучення другого відповідача, витребування доказів та розгляду у порядку загального позовного провадження адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Херсонської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
19.02.2021 року ухвалою суду відкрито спрощене провадження без повідомлення сторін у справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Херсонської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання першочергово виплатити грошову компенсацію за належні до отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
Під час підготовки справи до розгляду та дослідження поданих документів, а також зазначених у заявах по суті обставин, судом встановлено такі обставини.
Предметом спору у цій справі є виплата грошової компенсації за належні до отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі - Порядок надання субвенції); порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі - Порядок виплати грошової компенсації) затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 р. № 280.
Відповідно до п. 2 - 6 Порядку надання субвенції головним розпорядником субвенції та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінветеранів.
Розпорядниками субвенції нижчого рівня є:
- структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення);
- структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (крім м. Києва) рад, об`єднаної територіальної громади, утвореної згідно із законом та перспективним планом формування територій громад і визнаної Кабінетом Міністрів України спроможною в порядку, встановленому законом (далі - місцеві органи соціального захисту населення).
Розподіл субвенції між обласними бюджетами і міським бюджетом м. Києва проводиться Мінветеранів пропорційно потребі в наданні грошової компенсації на підставі інформації, поданої Мінветеранів регіональними органами соціального захисту населення станом на 1 квітня поточного року, за формою згідно з додатком.
Регіональні органи соціального захисту населення розподіляють субвенцію між місцевими органами соціального захисту населення відповідно до потреби в наданні грошової компенсації, інформація про яку складена на підставі рішень комісій щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про призначення грошової компенсації та подана станом на 1 квітня поточного року, з урахуванням черговості взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Пунктом 24 Порядку виплати грошової компенсації передбачено, що орган соціального захисту населення після отримання від внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, реквізитів її спеціального рахунка перераховує на нього кошти грошової компенсації в розмірі, визначеному у рішенні комісії, про що повідомляє внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, не пізніше ніж через три робочих дні з дати переказу коштів грошової компенсації на її спеціальний рахунок.
З огляду на викладене, органом уповноваженим на виплату спірної компенсації є орган соціального захисту населення.
Відповідно до Положення про управління соціальної політики Херсонської міської ради, Управління є виконавчим органом міської ради та утворюється згідно зі ст. 54 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", однією із функцій якого є виплата компенсацій (пп. 2.2 п. 2), також покладено виконання функцій головного розпорядника коштів міського бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету та міських програм соціального захисту населення за рахунок коштів міського бюджету (п.п. 2.7 п. 2).
Пунктом 7 Положення передбачено, що Управління має структурні підрозділи та є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в управлінні Державного казначейства в м. Херсоні, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Управління соціальної політики Херсонської міської ради підлягає залученню до участі у справі в якості другого відповідача на підставі ст. 48 КАС України, як суб`єкт владних повноважень уповноважений на здійснення виплати спірної компенсації.
Крім того, з метою повного та всебічного дослідження обставин справи у Управління соціальної політики Херсонської міської ради, на підставі ст. 80 КАС України, належить витребувати інформацію з приводу виплати позивачеві грошової компенсації за належні до отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, зокрема чи здійснювалась така виплата, якщо ні то навести підстави.
У Виконавчого комітету Херсонської міської ради необхідно витребувати рішення комісії про призначення позивачу спірної компенсації від 19.06.2019 року.
Отже, враховуючи, що надані сторонами матеріали та викладені у позові та відзиві позиції є недостатніми та не розкривають у повній мірі суть спірних правовідносин, та необхідність залучення другого відповідача, суд вважає за необхідне здійснити перехід до розгляду справи у загальному провадженні.
З наведеного у ч. 4 ст. 260 цього Кодексу вбачається, що суд при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження за наявності підстав може постановити ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
За приписами ч. 2 ст. 180 КАС України з`ясування судом, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом, чи причини їх неподання; пропозиція учасникам справи надати суду додаткові докази або пояснення; вирішення питання про витребування додаткових доказів та визначення строків їх подання - є завданнями підготовчого провадження.
Згідно з ч. 3 ст. 262 КАС України підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться.
З огляду на складність цього спору, недостатність поданих сторонами обґрунтувань та доказів, справа підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого судового засідання.
Керуючись ст. 48, 80, 243, 248, 260, 262 КАС України,
ухвалив:
Здійснити перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Призначити підготовче судове засідання на 11 травня 2021 року о 15:00 год.
Залучити до участі у справі в якості другого відповідача Управління соціальної політики Херсонської міської ради та запропонувати протягом п`ятнадцяти днів з дати отримання копії позовної заяви подати до суду відзив. У разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Запропонувати позивачу надати відповідь на відзив протягом 5-денного строку з дня отримання відзиву.
Заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів можуть бути подані відповідачем до суду протягом 5-денного строку з дня отримання відповіді на відзив.
Роз`яснити позивачу та відповідачам, що відповідно до ч.ч. 3, 4 статті 162, ч. 2 ст. 163, ч. 2 ст. 164 КАС України до відзиву, відповіді на відзив та заперечення мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) їх і доданих до них доказів іншим учасникам справи.
Витребувати у Управління соціальної політики Херсонської міської ради належно засвідчені копії документів з інформацією щодо виплати ОСОБА_1 грошової компенсації за належні до отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, зокрема чи здійснювалась така виплата, якщо ні то навести підстави.
Витребувати у Виконавчого комітету Херсонської міської ради належно засвідчену копію рішення комісії про призначення ОСОБА_1 спірної компенсації від 19.06.2019 року.
Запитувані докази необхідно надати до суду до 11.05.2021 року.
Копії цієї ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя В.Ф. Попов