
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
27 квітня 2021 року № 520/2094/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Зінченко А.В.
при секретарі- Мурадли А.І.
за участі сторін:
позивача - ОСОБА_1
відповідача - Ібрагімова Ф.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Начальника Східного територіального юридичного відділу Ібрагімова Фаіка Балоглан огли (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків,61052) третя особа: Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків,61052, код ЄДРПОУ 08166355), третя особа: Квартирно-експлуатаційний відділ м. Харків (вул. Пушкінська, буд. 61,м. Харків,61024, код ЄДРПОУ 07923280) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати протиправною відмову з боку начальника Східного територіального юридичного відділу ОСОБА_2 у виплаті грошової компенсації за піднайом (найом) житлового приміщення у 2021 році.
-визнати протиправною бездіяльність начальника Східного територіального юридичного відділу Ібрагімова Фаіка Балоглан огли у вигляді не видання відповідного наказу начальника Східного територіального юридичного відділу про виплату грошової компенсації за піднайом (найом) житлового приміщення у 2021 році.
-зобов`язати начальника Східного територіального юридичного відділу ОСОБА_2 видати наказ начальника Східного територіального юридичного відділу про виплату та виплачувати грошову компенсацію за піднайом (найом) житлового приміщення у 2021 році.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до пункту 7 Розділу V Інструкції № 380, зібравши весь перелік документів, які відповідно до вказаного пункту та відповідно до пункту 5 Порядку виплати грошової компенсації № 450 необхідно подати разом із Рапортом на виплату грошової компенсації за піднайом (найом) житла, позивач 28 грудня 2020 року подав начальнику Східного територіального юридичного відділу Рапорт на виплату грошової компенсації за піднайом (найом) житла у 2021 році.
Однак, начальник Східного територіального юридичного відділу, ОСОБА_2 , розглянувши поданий позивачем Рапорт на виплату грошової компенсації за піднайом (найом) житла разом із доданими до нього документами, відмовився видавати відповідний наказ про виплату у 2021 році грошової компенсації за піднайом (найом) житла.
Позивач не згоден з діями відповідача, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечував, в обґрунтування своєї правової позиції подав відзив на позов, в задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши надані до матеріалів справи докази, судом встановлено наступне.
Підполковник юстиції ОСОБА_1 , з 21.06.2017 року проходить військову службу у Східному територіальному юридичному відділі Міністерства оборони України (м. Харків) на посаді заступника начальника зазначеного відділу, що підтверджено копією витягу з наказу начальника Східного територіального юридичного відділу (по стройовій частині) від 21.06.2017 № 58 про зарахування позивача до списків особового складу, на всі види забезпечення та про прийняття справ і посади та копія Довідки №> 1243 від 15.12.2020 про перебування на військовій службі в Східному територіальному юридичному відділі.
Суд вказує, що відповідно до пункту 5 Розділу V «Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 № 380, який зареєстрований в Мінюсті України 06.09.18 за № 1020/32472, (далі - Інструкція № 380), військовослужбовцям відповідних категорій, які не забезпечені жилими приміщеннями за місцем проходження військової служби за їх бажанням виплачується грошова компенсація за піднайом (найом) житлового приміщення (далі - компенсація за піднайом). Компенсація за піднайом виплачується за місцем проходження військової служби відповідно до «Порядку виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації та Державної спеціальної служби транспорту за піднайом (найом) ними жилих приміщень», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 450 (далі - Порядок виплати грошової компенсації № 450).
Згідно з пунктом 8 Розділу V Інструкції № 380 та відповідно до пункту 4 Порядку виплати грошової компенсації № 450 - виплата грошової компенсації військовослужбовцям здійснюється за місцем проходження військової служби або (у разі відсутності за місцем проходження військової служби фінансового органу) за місцем виплати їм грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 9 Розділу V Інструкції № 380 та відповідно до пункту 4 Порядку виплати грошової компенсації № 450 - виплата компенсації за піднайом військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира (начальника) військової частини, починаючи з дня реєстрації поданого в установленому порядку рапорту.
Таким чином, будучи не забезпеченим за місцем проходження військової служби (у Харківському гарнізоні) службовим житлом та будь - яким іншим житлом, позивач вирішив скористатися своїм правом на отримання грошової компенсації за піднайом (найом) житла у 2021-му році.
Відповідно до пункту 7 Розділу V Інструкції № 380 - для отримання грошової компенсації за піднайом (найом) житла військовослужбовець подає командиру військової частини рапорт разом із документами згідно з переліком, встановленим Порядком виплати грошової компенсації № 450, а також довідку про склад сім`ї та довідку про перевірку житлових умов.
На виконання зазначеного пункту 7 Розділу V Інструкції № 380, зібравши весь перелік документів, які відповідно до вказаного пункту та відповідно до пункту 5 Порядку виплати грошової компенсації № 450 необхідно подати разом із Рапортом на виплату грошової компенсації за піднайом (найом) житла, ОСОБА_1 28 грудня 2020 року подав начальнику Східного територіального юридичного відділу Рапорт на виплату грошової компенсації за піднайом (найом) житла у 2021 році .
Разом із зазначеним Рапортом позивачем були подані наступні документи, а саме:-копія Паспорту на ім`я ОСОБА_1 ; копія Паспорту на ім`я ОСОБА_3 (дочка позивача і єдиний член сім`ї відповідно до особової справи) ; копія Довідки про присвоєння ідентифікаційного номера платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків на ім`я ОСОБА_1 ;копія Картки фізичної особи - платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків на ім`я ОСОБА_3 ; Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна - стосовно реєстраційного номеру облікової картки платника податків (РНОКПП) НОМЕР_1 ОСОБА_1 ; Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна - стосовно реєстраційного номеру облікової картки платника податків (РНОКПП) НОМЕР_2 ОСОБА_3 ; копія Інформації КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» № 1052156 від 16.01.2019 року про відсутність записів про право власності ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на житло у м. Харкові ; копія Довідки від 16.12.2020 року про перевірку житлових умов ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , яка здійснена членами житлової комісії та яка підтверджує факт піднайому мною разом з дочкою житла ; Довідка № 2477 від 10.12.2020 року про склад сім`ї та реєстрацію місця проживання ; Довідка Квартирно-експлуатаційного відділу м. Харків № 6179 від 18.12.2020 року про перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у Харківському гарнізоні з 30.11.2010 року, а також з 28.12.2010 року у списках осіб, які мають право на позачергове отримання жилого приміщення та з 06.07.2017 року у списках осіб, які мають право на першочергове отримання жилого приміщення; копія Довідки Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України № 332 від 19.06.2017 року про не перебування на квартирному обліку та не забезпечення житлом за рахунок Міністерства оборони України за попереднім місцем проходження військової служби (у Головному управлінні оперативного забезпечення Збройних Сил України (м. Київ); копія Свідоцтва про народження ОСОБА_3 НОМЕР_3 від 07.07.1994 року.
Згідно наданих до справи матеріалів, ОСОБА_3 є дочкою та єдиним членом сім`ї відповідно до його особової справи, що підтверджується Довідкою Східного територіального юридичного відділу № 1244 від 15.12.2020 року, Свідоцтвом про народження ОСОБА_3 НОМЕР_3 від 07.07.1994 року та Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 21.08.2010 року по справі № 2-5225/10 про розірвання шлюбу між позивачем та йогоколишньою дружиною та про визначення місця проживання ОСОБА_3 з позивачем.
Начальником Східного територіального юридичного відділу, ОСОБА_2 , розглянуто поданий Рапорт на виплату грошової компенсації за піднайом (найом) житла разом із доданими до нього документами, відмовив у виданні відповідного наказ про виплату позивачу у 2021 році грошової компенсації за піднайом (найом) житла, обґрунтувавши свою відмову тим, що враховуючи, що позивач разом з сім`єю з 4 (чотирьох) осіб у 2006 році отримували за рахунок Міністерства оборони України 4-х кімнатну ізольовану квартиру в постійне користування у м. Харкові, то в силу абзацу 4 пункту 1 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Ви вважаєтесь таким., що забезпечені житловим приміщенням, через що в силу наказу Міністерства оборони України від 31.07.2018 року № 380 правових підстав виплати грошової компенсації за піднайом (найом) житла, у відповідності до постанови КМУ від 26.06.2013 року № 450, не має.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.
Відповідно до статті 12 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла. У разі відсутності службового жилого приміщення військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом і не перебувають у шлюбі, розміщуються безплатно в спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини, а сімейні - у сімейних гуртожитках. Житлово-побутові умови в таких казармах повинні відповідати вимогам, які пред`являються до гуртожитків, що призначені для проживання одиноких громадян. Для інших військовослужбовців військова частина зобов`язана орендувати житло для забезпечення ним військовослужбовця та членів його сім`ї або за бажанням військовослужбовця виплачувати йому грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення. Розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України.
За приписами Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081 військовослужбовці та члени їх сімей забезпечуються службовими житловими приміщеннями, що відповідають вимогам житлового законодавства. З цією метою у кожній військовій частині формується фонд службового житла.
У разі відсутності службового житлового фонду у військовій частині військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом і не перебувають у шлюбі, розміщуються безоплатно в спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини, а сімейні - у сімейних гуртожитках. Житлово-побутові умови у зазначених казармах повинні відповідати вимогам, які пред`являються до гуртожитків, що призначені для проживання одиноких громадян.
Для інших військовослужбовців військова частина зобов`язана орендувати житло з метою забезпечення ним військовослужбовців та членів їх сімей або за бажанням військовослужбовця виплачувати йому грошову компенсацію за піднаймання (наймання) житлового приміщення у встановленому порядку.
Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.
Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла.
Житлові приміщення надаються військовослужбовцям у межах норм, встановлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 450 “Про розмір і порядок виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки та Державної спеціальної служби транспорту за піднайом (найом) ними жилих приміщень” затверджений Порядок виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки та Державної спеціальної служби транспорту (тут і далі у редакції станом на час виникнення правовідносин, далі – Порядок № 450) за піднайом (найом) ними жилих приміщень.
Згідно з пункту 2 Порядку № 450 грошова компенсація особам офіцерського складу та курсантам, зазначеним у пункті 1 цього Порядку, виплачується щомісяця (у поточному місяці за попередній) в розмірі, який не перевищує: у м. Києві - 2 мінімальні заробітні плати; у мм. Сімферополі, Севастополі та обласних центрах - 1,5 мінімальної заробітної плати; в інших населених пунктах - 1 мінімальної заробітної плати.
Порядок № 450 визначає розмір та механізм виплати грошової компенсації за піднайом (найом) жилих приміщень (далі - грошова компенсація) таким категоріям військовослужбовців Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Держспецзв`язку та Держспецтрансслужби: особам офіцерського складу, у разі коли вони не забезпечені жилими приміщеннями за місцем проходження військової служби, не отримали за рахунок держави грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення та перебувають на квартирному обліку, а також якщо військова частина, Адміністрація Держспецзв`язку, її територіальний орган, Головне управління урядового фельд`єгерського зв`язку Держспецзв`язку, підрозділ урядового фельд`єгерського зв`язку, територіальний підрозділ, заклад, установа чи організація Держспецзв`язку (далі - військова частина) не орендує для них та членів їх сімей житло; курсантам вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають сім`ї, у разі ненадання їм жилої площі в сімейних гуртожитках, відсутності таких гуртожитків та жилого приміщення за місцем проходження військової служби (навчання).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 450, що грошова компенсація виплачується починаючи з дня реєстрації поданого в установленому порядку рапорту військовослужбовця: особам офіцерського складу - за місцем проходження військової служби згідно з наказом командира (начальника) військової частини; курсантам - за місцем проходження військової служби (навчання) згідно з наказом керівника вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу вищого навчального закладу.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 450 для отримання грошової компенсації військовослужбовець разом з рапортом подає такі документи:
1) копії паспорта військовослужбовця та повнолітніх членів сім`ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;
2) копії облікової картки фізичної особи - платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної податкової служби і мають відмітку в паспорті) військовослужбовця та повнолітніх членів сім`ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;
3) інформацію (витяг, інформаційну довідку) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про належне військовослужбовцю та членам його сім`ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, нерухоме майно;
4) довідку про склад сім`ї та реєстрацію місця проживання (перебування), видану житлово-експлуатаційною організацією, підприємством, установою або органом місцевого самоврядування (особи офіцерського складу військових частин, які дислокувалися в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і які переміщені з місць попередньої дислокації, подають довідку про склад сім`ї, видану командиром (начальником) цієї військової частини (підрозділу);
5) довідку квартирно-експлуатаційного органу про перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов (для осіб офіцерського складу, зазначених у пункті 1 цього Порядку) (особи офіцерського складу військових частин, які дислокувалися в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і які переміщені з місць попередньої дислокації, подають довідку квартирно-експлуатаційного органу, в зоні відповідальності якого розташована військова частина (підрозділ), за новим місцем дислокації на підставі облікових списків станом на 1 липня 2014 року);
6) копію завіреної належним чином довідки про отримання (неотримання, здачу) жилого приміщення з попереднього місця проходження військової служби, видану квартирно-експлуатаційним органом (службою) Міноборони, Національної гвардії, відповідним підрозділом Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецзв`язку або Держспецтрансслужбою (для осіб офіцерського складу, зазначених у пункті 1 цього Порядку, крім осіб, які прибули з тимчасово окупованої території України та населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження);
7) копію свідоцтва про шлюб (за наявності);
8) копію свідоцтва про народження дитини (за наявності).
Положеннями пункту 6 Порядку № 450 передбачено вичерпний перелік випадків за яких грошова компенсація не виплачується, зокрема у разі: наявності у військовослужбовця або членів його сім`ї за місцем проходження військової служби жилого приміщення, яке відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам, площею, що відповідає мінімальним нормам, визначеним житловим законодавством; не здачі службового жилого приміщення (у тому числі в гуртожитку) за попереднім місцем проходження військової служби, крім осіб, які прибули з тимчасово окупованої території України та населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.
Пункт 7 Порядку № 450 містить перелік випадків, за яким виплата грошової компенсації припиняється з дня, наступного за днем: отримання (придбання) військовослужбовцем жилого приміщення; виключення із списків особового складу військової частини, Держспецзвязку (за винятком військовослужбовців, направлених у складі підрозділів для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки); вибуття особи офіцерського складу, зазначеної у пункті 1 цього Порядку, у закордонне відрядження разом із сім`єю.
Інструкцією про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженою наказом Міністра оборони України від 30 листопада 2011 року № 737 (далі – Інструкція № 737) визначено, зокрема, організацію забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців ЗС України.
Приписами пункту 2.2 Інструкції № 737 визначено, що у разі якщо військова частина постійно дислокується в одному гарнізоні, а відокремлені підрозділи цієї військової частини розташовані в межах відповідальності іншого гарнізону, військовослужбовці цих відокремлених підрозділів зараховуються на квартирний облік житловою комісією однієї із військових частин у межах відповідальності гарнізону, де розміщений відокремлений підрозділ.
Військова частина, у якій військовослужбовці відокремлених підрозділів мають право перебувати на квартирному обліку, визначається наказом начальника гарнізону один раз на два роки за погодженням з квартирно-експлуатаційним відділом чи квартирно-експлуатаційними частинами (району) (далі - КЕВ (КЕЧ) району).
Також суд зазначає, що приписами статті 12 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” визначено, що військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Статтею12 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” визначено умови за якими військовослужбовець втрачає право на отримання житлового приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а саме: у разі вже отримання такого житлового приміщення та за умови використання ним права на безоплатну приватизацію такого житла.
Судом встановлено, що відповідно до ордера на житлове приміщення від 08 лютого 2006 року № 2252/06 позивач разом зі своєю сім`єю у складі дружини та двох доньок забезпечувався житлом за рахунок Міністерства оборони - ізольованою 4-х кімнатною квартирою АДРЕСА_2 .
Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 21 серпня 2010 року ОСОБА_1 визнано таким, що втратив право користування жилим приміщенням.
Вказана квартира, якою позивач був забезпечений Міністерством оборони України як військовослужбовець не була повернута у власність Держави в особі Міністерства оборони України та приватизована ОСОБА_4 (колишньою дружиною позивача).
Таким чином, оскільки позивач втратив своє право на користування наданим йому Міністерством оборони України житлом та не використав своє право на безоплатну приватизацію вказаного житла (надане житлове приміщення приватизоване саме колишньою дружиною позивача) то позивач є таким, що не використав своє право передбачене приписами статті 12 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
З аналізу положень Порядку № 450 вбачається, що право на отримання грошової компенсації за піднайом (найом) житла виникає у військовослужбовця за наявності таких умов: 1) незабезпечення житловим приміщенням за місцем проходження служби; 2) не отримання за рахунок держави грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення; 3) перебування на квартирному обліку; 4) якщо військова частина не орендує для них та членів їх сімей житло; 5) за умови подання відповідно рапорту військовослужбовця із документами перелік яких визначений пунктом 5 Порядку № 450.
Таким чином з аналізу викладених вище обставин, з огляду на те, що починаючи з дати, з якої позивача визнано у судовому порядку таким, що втратив право користування вказаним вище відомчим житлом, і по теперішній час жодного житлового приміщення з відомчого фонду Міністерства оборони України він не отримував, не утримував і не утримує, не користувався і не користується, не приватизував і грошової компенсації за жодне жиле приміщення з житлового фонду Міністерства оборони не отримував; у розумінні норм Житлового кодексу та у розумінні норм ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» позивач житлом не забезпечений, потребує поліпшення житлових умов, у зв`язку з чим з 2010 року і по теперішній час перебуває на квартирному обліку у Харківському гарнізоні, як потребуючий поліпшення житлових умов, для одержання житла саме з державного житлового фонду Міністерства оборони України, то у разі відсутності житла за місцем проходження служби має право на щомісячну виплату грошової компенсації за піднайом (найом) жилого приміщення.
Щодо вимоги позивача зобов`язати начальника Східного територіального юридичного відділу ОСОБА_2 видати наказ начальника Східного територіального юридичного відділу про виплату та виплачувати грошову компенсацію за піднайом (найом) житлового приміщення у 2021 році то суд зазначає наступне.
З системного аналізу положень ст.2 КАС України в кореспонденції з приписами ст.6 Конституції України, якою закріплений принцип розподілу державної влади та ст.8 Конституції України, якою запроваджений принцип верховенства права, слідує, що адміністративному суду при вирішенні адміністративного спору належить перевірити, зокрема, обґрунтованість саме тих висновків, стосовно обставин спірних правовідносин, які покладені суб`єктом владних повноважень в основу спірного рішення. Перевірка судом інших обставин спірних правовідносин виходить за межі предмету доказування в адміністративній справі і має своїм фактичним наслідком перебирання судом на себе функцій суб`єкта владних повноважень, а правовим мотивуванням спірного рішення додатковими фактичними підставами, що не відповідає запровадженому ст. 6 Конституції України принципу розподілу державної влади та запровадженому ст. 8 Конституції України принципу верховенства права. При цьому, суд зауважує, що приписи перелічених норм права встановлюють, що суд не має прав перебирати на себе функції органів державної влади, на які законами України покладені певні обов`язки, надані повноваження та віднесені до виключної компетенції такого суб`єкта.
Отже, суд не може перебирати на себе функцій суб`єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб`єкта та зобов`язувати його приймати рішення, які входять до його компетенції.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо зобов`язання начальника Східного територіального юридичного відділу ОСОБА_2 видати наказ начальника Східного територіального юридичного відділу про виплату та виплачувати грошову компенсацію за піднайом (найом) житлового приміщення у 2021 році , задоволенню не підлягають.
Між тим, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України зазначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Судова влада реалізується шляхом здійснення правосуддя у рамках відповідних судових процедур (частина перша статті 124 Конституції України, частина друга статті 1 Закону України "Про судоустрій і статус суддів"). Суд є конституційно визначеним державним інститутом, який правомочний захищати права і свободи людини і громадянина, завданням якого є здійснення правосуддя, забезпечення права на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України (стаття 55, розділ VIII Конституції України, стаття 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів"). Судовий захист вважається найбільш дієвою гарантією відновлення порушених прав і свобод людини і громадянина.
Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги, що судом визнано протиправними відмову та бездіяльність відповідача, а тому суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог заявлених позивачем шляхом зобов`язання начальника Східного територіального юридичного відділу Ібрагімова Фаіка Балоглан огли повторно розглянути рапорт ОСОБА_1 про виплату грошової компенсації за піднайом (найом) житлового приміщення у 2021 році та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є частково обґрунтованими, частково підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242– 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Начальника Східного територіального юридичного відділу Ібрагімова Фаік Балоглан огли (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків,61052) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову з боку начальника Східного територіального юридичного відділу ОСОБА_2 у виплаті грошової компенсації за піднайом (найом) житлового приміщення у 2021 році.
Визнати протиправною бездіяльність начальника Східного територіального юридичного відділу Ібрагімова Фаіка Балоглан огли у вигляді не видання відповідного наказу начальника Східного територіального юридичного відділу про виплату грошової компенсації за піднайом (найом) житлового приміщення у 2021 році.
Зобов`язати начальника Східного територіального юридичного відділу Ібрагімова Фаіка Балоглан огли повторно розглянути рапорт ОСОБА_1 про виплату грошової компенсації за піднайом (найом) житлового приміщення у 2021 році та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення в повному обсязі виготовлено 29 квітня 2021 року.
Суддя Зінченко А.В.