Окрема ухвала № 96647213, 29.04.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2021
Номер справи
360/1678/21
Номер документу
96647213
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ОКРЕМА УХВАЛА

29 квітня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1678/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом представника позивача Старовойтова Олександра Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов представника позивача Старовойтова Олександра Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2020 року позовні вимоги Старовойтова Олександра Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволені.

Визнано протиправним та скасовано рішення Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду Луганської області від 05.02.2021 №11 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 . Зобов`язано Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за списком №1 періодів роботи з 30.03.1993 по 14.04.1995 на СВО «Склопластик» на посаді виробника склопластикових виробів намоткою, з 18.07.2010 по 01.11.2019 на TOB НВО «Сєвєродонецький склопластик» на посаді оператора установок виготовлення склопластикових конструкцій 4 розряду відділення по виробництву склопластиків на основі скловолокна та рідких смол та призначити пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 зі зменшенням пенсійного віку з 12.05.2020.

Під час розгляду справи судом встановлено, що рішенням від 05 лютого 2021 року №11 Рубіжанським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області відмовлено в призначенні пенсії згідно п.п. 2 п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 , яке прийнято на виконання рішення суду по справі № 360/2806/20 та повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 12.05.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1. Дане рішення є предметом оскарження даної справи.

20 квітня 2021 року від Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області надійшлі нові пояснення по справі та рішення від 19 квітня 2021 року №34 про відмову в призначенні пенсії згідно п.п. 2 п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 , яке прийнято на виконання рішення суду по справі № 360/2806/20 та повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 12.05.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.

Тобто, Рубіжанським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області прийнято нове рішення від 19 квітня 2021 року №34 про відмову в призначенні пенсії, але доказів скасування рішення від 05 лютого 2021 року №11 про відмову в призначенні пенсії, яке прийнято також на виконання рішення суду по справі № 360/2806/20 відповідачем не надано.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Згідно з п. 2 Порядку розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду України 12.10.2007 N 18-6, у разі, якщо громадянин вважає, що орган, що призначає пенсію, прийняв рішення, що суперечить законодавству про пенсійне забезпечення або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, громадянин має право оскаржити таке рішення у органі Пенсійного фонду України вищого рівня.

Відповідно до п. 3 Порядку розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду України 12.10.2007 N 18-6, скарга на рішення органу, що призначає пенсії, подається громадянином особисто або законним представником відповідно до законодавства або представником, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (далі - заявник).

Подання скарги відповідно до цього Порядку не позбавляє заявника права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства.

Згідно п. 10 Порядку розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду України 12.10.2007 N 18-6, орган Пенсійного фонду України при розгляді скарги заявника перевіряє законність і обґрунтованість рішення, що оскаржується, і приймає одне з таких рішень:

1) залишає скаргу без задоволення;

2) повністю або в певній частині задовольняє скаргу. У разі повного або часткового задоволення скарги органу, що призначає пенсії, даються розпорядження про вчинення відповідних дій.

Таким чином, рішення про відмову в призначенні пенсії може бути оскаржено до органів Пенсійного фонду або в судовому порядку та може бути скасовано рішенням суду або Пенсійним фондом України приймається відповідне рішення щодо обґрунтованості прийнятого рішення.

Однак, під час розгляду справи судом встановлено порушення норм чинного законодавства в частині прийняття рішення від 19 квітня 2021 року №34 про відмову в призначенні пенсії без скасування рішення від 05 лютого 2021 року №11 про відмову в призначенні пенсії в судовому порядку або в порядку адміністративного оскарження до Пенсійного фонду України.

У своїх поясненнях від 20.04.2021, яким додано рішення від 19.04.2021 № 34, відповідач посилався, що дане рішення прийнято в межах повноважень, наданих Положенням про Рубіжанський відділ з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, затвердженого наказом наказом Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 31.03.2017 № 5, а саме відділ відповідно до своїх повноважень здійснює перевірку пенсійних справ на відповідність прийнятого рішення про призначення (перерахунку) пенсії чинному законодавству.

Суд зазначає, що ст. 103 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначені органи державного регулювання та нагляду.

Відповідно до частини 2 зазначеної норми державне регулювання та наглядза дотриманням норм цього Закону щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі та щодо взаємодії Пенсійного фонду з фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, і його структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.

Відповідно до Положенні про Міністерство соціальної політики України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423, центральним органом виконавчої влади, що здійснює формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення сьогодні виступає Міністерство соціальної політики України.

Суд також зазначає, що постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №41/26486, затверджено Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, яким визначені завдання та права територіальних органів Пенсійного фонду України. Суд зазначає, що аналіз даного Положення дає висновок, що управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об`єднані управління не наділені повноваженнями щодо здійснення контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, достовірністю поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому соціальному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсійні виплати.

Даними повноваженнями наділені головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відповідно до Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затердженого постановю Правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485.

З огляду на зазначене, Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України при прийнятті рішення від 19 квітня 2021 року № 34, діяло не у межах та спосіб визначений законом та наданих повноважень.

Відповідно до ч.1 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Згідно з ч. 2 ст. 249 КАС України, у разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Таким чином, встановивши під час розгляду справи порушення закону з боку органу державної влади, відповідно до ст. 249 КАС України, з метою дотримання посадовими особами Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області норм Конституції України та законодавства з питань пенсійного забезпечення, суд доходить висновку про постановлення окремої ухвали у справі № 360/1678/21 та направлення її до Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для вжиття заходів для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, та розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, які прийняли рішення від 19 квітня 2021 року № 34.

Керуючись статтями 241, 242, 248, 249, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Постановити окрему ухвалу про наявність підстав для вжиття заходів для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, та розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, якими прийнято рішення від 19 квітня 2021 року №34 про відмову в призначенні пенсії з метою недопущення їх в подальшому.

Направити окрему ухвалу Пенсійного фонду України (01601, м.Київ-14, вул. Бастіонна, 9) та Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9).

Встановити строк для наданні відповіді про вжиті заходи протягом 30 днів з дня отримання окремої ухвали.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Ірметова