
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2021 року м. Житомир справа № 240/217/21
категорія 108090000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Лавренчук О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Житомирської обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ" до Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області, Глибочицької сільської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області про стягнення грошової застави,
встановив:
Житомирська Обласна організація ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ" звернулась до суду з позовом до Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області, Глибочицької сільської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 11 січня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 12.01.2021 позовну заяву залишено без руху.
На виконання вимог ухвали суду від 12.01.2021 позивач надав до суду уточнену позовну заяву в якій просить:
- визнати дії Глибочицької сільської територіальної виборчої комісії протиправними щодо нездійснення дій з повернення грошової застави Житомирській Обласній організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» в розмірі 1000 грн 00 коп. (одна тисяча) за реєстрацію кандидата в депутати в Глибочицьку сільську раду та перерахування грошової застави до бюджету Глибочицької сільської ради Житомирського району, Житомирської області;
- стягнути з Глибочицька сільська рада Житомирського району Житомирської області (юридична адреса: 12403, Житомирська обл.. Житомирський р-н, село Глибочиця, вул. Михайла Грущевського, буд. 2, код ЄДРПОУ 04348289) на користь Житомирської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» грошову заставу в розмірі 1000 грн 00 коп. (одна тисяча).
В обґрунтування позову вказує, що 23 вересня 2020 року Житомирською Обласною організацією ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» було здійснено безготівковий платіж на спеціальний (депозитний) рахунок відповідної територіальної виборчої комісії для внесення грошової застави у сумі 8000 грн 00 коп. (вісім тисяч грн, 00 коп,) для реєстрації вісьмох кандидатів в депутати в Глибочицьку сільську раду, що підтверджується платіжним дорученням №199 від «23» вересня 2020 року. Вказує, що 27 жовтня 2020 року Глибочицькою сільською територіальною виборчою комісією було встановлено результати голосування з виборів депутатів Глибочицької сільської ради, що підтверджується протоколом №1 від 27.10.2020 про встановлення результатів виборів. Згідно вищезазначеного протоколу Глибочицької сільської територіальної виборчої комісії про встановлення результатів виборів, було обрано депутатом Глибочицької сільської ради ОСОБА_1 , висунутого Житомирською Обласною організацією ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» на місцевих виборах 25.10.2020. Станом на 29.01.2021 року Глибочицька сільська територіальна виборча комісія так і не повернула грошову заставу в сумі 1000 грн 00 коп. на рахунок Житомирської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» у відповідності до частини п`ятої статті 225 Виборчого кодексу України. Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 02 лютого 2021 року продовжено розгляд адміністративної справи.
У зв`язку з відсутністю фінансування суду на відправку поштової кореспонденції, копію ухвали та позовну заяву з додатками було надіслано на офіційні електронні пошти сторін 11.02.2021.
До суду 11.02.2021 надійшло підтвердження про отримання копій документів Глибочицькою сільською радою.
Станом на дату розгляду справи відповідачі своїм правом на заперечення щодо заявлених позовних вимог не скористались, відзиву на позовну заяву до суду не надіслали.
Згідно з ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Встановлено, що Постановою Верховної Ради України від 15.07.2020 №795-ІХ "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 25.10.2020.
Постановою Центральної виборчої комісії "Про утворення та формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), місцевих (крім міст в Автономній Республіці Крим), районних у місті Києві територіальних виборчих комісій" від 10.08.2020 №172 утворено та сформовано склад обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (крім міст в Автономній Республіці Крим), районах у місті Києві територіальних виборчих комісій.
Станом на дату розгляду адміністративної справи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутня інформація про припинення діяльності Глибочицької сільської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області (код ЄДРПОУ 43795622).
Постановою Центральної виборчої комісії від 30.08.2020 № 208 "Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року" оголошено з 05.09.2020 початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25.10.2020.
Відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 10.09.2020 №246 "Про розмір грошової застави на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року" визначено розмір грошової застави на місцевих виборах 25.10.2020, який для кандидата в депутати Глибочицької сільської ради становить 1000 грн.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що Житомирська обласна організація ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "Слуга Народу" здійснила сплату грошової застави за кандидатів в депутати Глибочицької сільської ради у розмірі 8000 грн., що підтверджується платіжним дорученням №199 від 23.09.2020.
Позивачем надано до суду докази, що ОСОБА_1 , висунутий політичною партією "Слуга народу", є таким, що обраний на виборах депутатів Глибочицької сільської ради. Вказана обставина відповідачами не заперечується.
Відомостей про перерахунок Глибочицькою сільською територіальною виборчою грошової застави на рахунок позивача матеріали справи не містять.
Вважаючи таку бездіяльність протиправною, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, визначає Виборчий кодекс України від 19.12.2019 №396-IX (далі - ВК України).
У частині 1 статті 206 ВК України зазначено, що Територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених цим Кодексом та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 225 ВК України, організація партії, яка висунула кандидатів у депутати сільської, селищної, міської (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) ради, або організація відповідної партії вищого рівня у багатомандатному виборчому окрузі після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу з розрахунку двадцять відсотків мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу, за кожного кандидата.
Відповідно до ч. 5 ст. 225 ВК України, грошова застава, внесена організацією партії, яка висунула кандидатів у депутати, або організацією відповідної партії вищого рівня, або кандидатом, який висувався шляхом самовисування, повертається у разі, якщо за підсумками виборів організація партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів або кандидата визнано обраним у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів, на рахунок суб`єкта внесення застави, з якого вносилася грошова застава.
В інших випадках грошова застава у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів перераховується відповідно до сільського, селищного, районного у місті, міського, районного, обласного, республіканського Автономної Республіки Крим бюджету. ( ч. 6 ст. 225 ВК України).
Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави встановлюється Центральною виборчою комісією спільно з Міністерством фінансів України не пізніш як за шістдесят днів до дня голосування. (ч. 7 ст. 225 ВК України).
Відповідно до постанови ЦВК від 21.08.2020 №193 із змінами 28.10.2020 №434 "Про Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах" та наказу МФУ від 21.08.2020 №517 "Про затвердження Порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах" затверджено порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах.
Згідно п. 9 Порядку №193, грошова застава, внесена місцевою організацією політичної партії, яка висунула кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня, повертається у разі, якщо за підсумками виборів особу (осіб) визнано обраною депутатом (депутатами), у розмірі, що вносився за такого кандидата (кандидатів), на рахунок, з якого вона вносилася, або на рахунок, зазначений у відповідній заяві.
Повернення застави територіальною виборчою комісією здійснюється у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів.
Відповідно до п. 10-11 Порядку 193, в інших випадках грошова застава у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів перераховується відповідно до сільського, селищного, районного в місті, міського, районного, обласного, республіканського Автономної Республіки Крим бюджету. Спеціальний (депозитний) рахунок, відкритий територіальною виборчою комісією для внесення грошової застави, після повернення та перерахування грошової застави відповідно до пунктів 7 - 10 цього Порядку закривається нею в установленому законодавством порядку.
Подібний порядок встановлений і наказом МФУ від 21.08.2020 №517 "Про затвердження Порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах".
Виходячи з аналізу означених вище актів, слід дійти висновку, що обов`язок комісії по поверненню грошової застави, внесеною місцевою організацією політичної партії, яка висунула кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, настає в силу закону за фактом обрання кандидата сільським, селищним, міським головою, та мав бути реалізованим виборчою комісією у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів, незалежно від подання такою місцевою організацією політичної партії заяви. Подання заяви про повернення грошової застави має місце у випадку зміни банківських реквізитів на сплату.
Судом встановлено, що Глибочицькою сільською територіальною виборчою комісією Житомирського району Житомирської області в порушення приписів ст. 225 ВК України та постанови ЦВК від 21.08.2020 №193 із змінами 28.10.2020 №434 "Про Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах" не повернуто у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів, на рахунок позивача грошової застави за участь у виборах у депутати сільської ради, перемогу на яких отримав ОСОБА_1 , кандидата від Житомирської обласної організації Політичної партії "Слуга Народу".
Верховний Суд України у постанові від 24 листопада 2015 року у справі №П/800/259/15 (21-3538а15) зазначив, що сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб`єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов`язаний був і міг вчинити. Тобто бездіяльність не має чітко окреслених часових меж, а саме явище бездіяльності є триваючим.
Водночас, дії - це активна поведінка суб`єкта владних повноважень.
Під час судового розгляду позовної заяви судом встановлено та матеріалами адміністративної справи підтверджується наявність протиправної бездіяльності Глибочицькою сільською територіальною виборчою комісією Житомирського району Житомирської області щодо неповернення грошової застави в розмірі 1000,00 грн на рахунок позивача.
Отже, позовні вимоги до Глибочицькою сільською територіальною виборчою комісією Житомирського району Житомирської області є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог до Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області,
Позовні вимоги до Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області позивач обґрунтовує тим, що відповідно до ч. 6 ст. 225 ВК України, грошова застава за участь у виборах у депутати сільської ради, станом на 29.01.2021 перераховані до місцевого бюджету, а саме до Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області
Так, приписами ч. 5 ст. 225 ВК України встановлено, що грошова застава, внесена організацією партії, яка висунула кандидатів у депутати, або організацією відповідної партії вищого рівня, або кандидатом, який висувався шляхом самовисування, повертається у разі, якщо за підсумками виборів організація партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів або кандидата визнано обраним у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів, на рахунок суб`єкта внесення застави, з якого вносилася грошова застава. Грошова застава повертається відповідному суб`єкту внесення, якщо за результатами місцевих виборів кандидата визнано обраним сільським, селищним, міським головою.
Частиною 6 ст. 225 ВК України встановлено, що в інших випадках грошова застава у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів перераховується відповідно до сільського, селищного, районного у місті, міського, районного, обласного, республіканського Автономної Республіки Крим бюджету.
При дослідженні платіжного доручення №119 від 23.09.2020 судом встановлено, що грошову заставу за кандидатів в депутати було сплачено на рахунок Глибочицької сільської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області.
В матеріалах адміністративної справи відсутні докази, що грошова застава, сплачена позивачем за участь у виборах у депутати Глибочицької сільської ради перераховано до бюджету Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області.
Згідно частини 2 ст.73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частити 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
Однак, позивач не надав суду доказів звернення до Глибочицькою сільською радою Житомирського району Житомирської області із заявою про повернення грошової застави у розмірі 1000,00 грн.
Завданням адміністративного судочинства згідно з положеннями частини 1 ст.2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до пункту 8 частини 1 ст.4 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позов до адміністративного суду.
Положеннями частини 1 ст.5 КАС України, позиції Конституційного Суду України, викладеної у рішеннях №6-рп/1997 від 25.11.1997, №9-рп/1997 від 25.12.1997 щодо офіційного тлумачення частини 2 статті 55, статей 64, 124 Конституції України, встановлено, що кожен має право звернутись до суду, якщо його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.
Отже, право на звернення до адміністративного суду з позовом не є тотожним праву на судовий захист, яке закріплено у ст.5 КАС України. Саме по собі звернення до адміністративного суду ще не означає, що суд зобов`язаний надати такий захист, адже для того, щоб він був наданий, необхідно встановити, що право особи, яка звернулась з позовом, було дійсно порушено у публічно-правових відносинах.
Натомість, на думку суду, не має доказів наявності спору між позивачем та Глибочицькою сільською радою Житомирського району Житомирської області, оскільки лише у випадку не повернення позивачу грошової застави після звернення з заявою, з`являться усі ознаки наявності спору між сторонами.
Суд зауважує, що відсутність ознак спору є наслідком відсутності порушеного права позивача.
З огляду на наведене, позовні вимоги про стягнення з Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області на користь позивача грошову заставу в розмірі 1000,00 грн., не підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд відмічає, що з метою захисту порушеного права позивача, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Глибочицьку сільську територіальну виборчу комісію Житомирського району Житомирської області повернути позивачу грошову заставу в розмірі 1000,00 грн.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Щодо судових витрат.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 4372,00 грн (платіжне доручення №329 від 28.12.2020 на суму 2102,00 грн, та платіжне доручення №360 від 27.01.2021 на суму 2270,00 грн)
Частиною 3 визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, суд вважає судові витрати підлягають стягненню за рахунок Глибочицької сільської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області пропорційно.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовну заяву Житомирської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ" до Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області, Глибочицької сільської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Глибочицької сільської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області щодо не повернення Житомирській Обласній організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ" грошової застави в розмірі 1000,00 грн за реєстрацію кандидата в депутати Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області, якого визнано обраним на виборах, що відбулися 25 жовтня 2020 року.
Зобов`язати Глибочицьку сільську територіальну виборчу комісію Житомирського району Житомирської області повернути Житомирській Обласній організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ" грошову заставу в розмірі 1000 (одна тисяча) гривень 00 коп за реєстрацію кандидата в депутати Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області, якого визнано обраним на виборах, що відбулися 25 жовтня 2020 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Глибочицької сільської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області на користь Житомирської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ" документально підтверджені судові витрати у сумі 2186 ( дві тисячі сто вісімдесят шість) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук