
номер провадження справи 34/11/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
27.04.2021 Справа № 908/235/21
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О., при секретареві судового засідання Коцар А.О., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорожпроект» № б/н від 21.04.2021 (вх. № 173/08-12/21 від 22.04.2021) про заміну сторони виконавчого провадження
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорожпроект”, ідентифікаційний код юридичної особи 33175792 (69006, м. Запоріжжя, вул. Трегубенка, буд. 18, літера Б-2; адреса для листування: 69006, м. Запоріжжя, вул. Парковий бульвар, 1/2, оф. 36)
до відповідача: Комунальної установи “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 1” Запорізької обласної ради, ідентифікаційний код юридичної особи 05498938 (69063, м. Запоріжжя, вул. Сергія Серікова, 28)
про стягнення 91 969 грн 98 коп.
заінтересована особа: Комунальне некомерційне підприємство «Запорізький регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр», ідентифікаційний код юридичної особи 02006707 (69106, м. Запоріжжя, вул. Перспективна, 2)
за участі представників сторін:
від позивача: не з`явився
від відповідача: не з`явився
від заінтересованої особи: не з`явився
УСТАНОВИВ:
До Господарського суду Запорізької області звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю “Запорожпроект”, м. Запоріжжя з позовною заявою до відповідача Комунальної установи “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 1” Запорізької обласної ради, м. Запоріжжя про стягнення 3% річних в сумі 39014 грн 62 коп. та інфляційних втрат в сумі 52 955 грн 36 коп.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 16.03.2021 № 908/235/21 позовні вимоги задоволено. Стягнуто з Комунальної установи “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 1” Запорізької обласної ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорожпроект” 3 % річних у розмірі 39 014 грн. 62 коп., втрати від інфляції у розмірі 52 955 грн. 36 коп., судовий збір у розмірі 2 270 грн. 00 коп., витрати на правничу (правову) допомогу у розмірі 9 000 грн. 00 коп.
13.04.2021 на виконання рішення суду, яке набрало законної сили 07.04.2021, видано наказ на примусове стягнення.
22.04.2021 на адресу суду від позивача у справі (ТОВ «Запорожпроект») надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження.
Згідно з Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 22.04.2021, заяву передано для розгляду судді Науменку А.О.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 22.04.2021 № 908/235/21 прийнято до розгляду заяву ТОВ «Запорожпроект» про заміну сторони виконавчого провадження, судове засідання призначено на 27.07.2021 о 10 год. 55 хв.
Враховуючи неявку представників сторін, відповідно до ч. 3 ст. 222 ГПК України, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу у судовому засіданні 27.04.2021 не здійснювалось.
Як вбачається із заяви позивача про заміну сторони виконавчого провадження, оскільки вимогами Цивільного кодексу України не визначено момент переходу прав та обов`язків від юридичної особи, яка припиняється у зв`язку з реорганізацією, такий момент не може пов`язуватися з внесенням запису до державного реєстру про припинення реорганізованої юридичної особи. Оскільки припинення боржника триває довгий проміжок часу, унеможливлюється фактичне виконання рішення про стягнення коштів з боржника. Заміна відповідача на його правонаступника забезпечить виконання ухваленого рішення, що набрало законної сили.
Представники відповідача та заінтересованої особи, у судове засідання не з`явилися.
Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження, ч. 3 ст. 334 ГПК України.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи та заяву, суд вважає, що заява підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 16.03.2021 № 908/235/21 позовні вимоги задоволено. Стягнуто з Комунальної установи “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 1” Запорізької обласної ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорожпроект” 3 % річних у розмірі 39 014 грн. 62 коп., втрати від інфляції у розмірі 52 955 грн. 36 коп., судовий збір у розмірі 2 270 грн. 00 коп., витрати на правничу (правову) допомогу у розмірі 9 000 грн. 00 коп.
13.04.2021 на виконання рішення суду, яке набрало законної сили 07.04.2021, видано наказ на примусове стягнення.
Запорізькою обласною радою прийнято рішення від 12 грудня 2019 року № 23 “Про припинення комунальної установи “Спеціалізоване територіальне медичне об`єднання “Фтизіатрія”, комунальної установи “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 1” Запорізької обласної ради, комунальної установи “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 3” Запорізької обласної ради, комунальної установи “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 4” Запорізької обласної ради, комунальної установи “Токмацький протитуберкульозний диспансер” Запорізької обласної ради, комунальної установи “Мелітопольський протитуберкульозний диспансер” Запорізької обласної ради, комунальної установи “Бердянський протитуберкульозний диспансер” Запорізької обласної ради, комунального закладу “Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій” Запорізької обласної ради шляхом приєднання до комунальної установи “Запорізький обласний протитуберкульозний клінічний диспансер” Запорізької обласної ради”, копію з веб-сайту Запорізької обласної ради долучаю.
Згідно з п. 2 цього рішення зазначено припинити комунальну установу “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 1” Запорізької обласної ради (ідентифікаційний код юридичної особи 05498938) шляхом приєднання до комунальної установи “Запорізький обласний протитуберкульозний клінічний диспансер” Запорізької обласної ради (ідентифікаційний код юридичної особи 02006707).
За змістом п. 9 цього рішення визначено комунальну установу “Запорізький обласний протитуберкульозний клінічний диспансер” Запорізької обласної ради (далі - Обласний диспансер) правонаступником майна та усіх прав і обов`язків комунальної установи “Спеціалізоване територіальне медичне об`єднання “Фтизіатрія” (далі - Фтизіатрія), комунальної установи “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 1” Запорізької обласної ради (далі - Диспансер № 1\комунальної установи “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 3” Запорізької обласної ради (далі - Диспансер № 3), комунальної установи “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 4” Запорізької обласної ради (далі - Диспансер № 4); комунальної установи “Токмацький протитуберкульозний диспансер” Запорізької обласної ради (далі - Токмацький диспансер), комунальної установи “Мелітопольський протитуберкульозний диспансер” Запорізької обласної ради (далі - Мелітопольський диспансер), комунальної установи “Бердянський протитуберкульозний диспансер” Запорізької обласної ради (далі - Бердянський диспансер), комунального закладу “Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій” Запорізької обласної ради (далі - Дитячий протитуберкульозний санаторій).
03.04.2020 Запорізькою обласною радою прийнято рішення № 11 “Про внесення змін до рішення обласної ради від 12.12.2019 № 23 “Про припинення комунальної установи “Спеціалізоване територіальне медичне об`єднання “Фтизіатрія”, комунальної установи “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 1” Запорізької обласної ради, комунальної установи “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 3” Запорізької обласної ради, комунальної установи “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 4” Запорізької обласної ради, комунальної установи “Токмацький протитуберкульозний диспансер” Запорізької обласної ради, комунальної установи “Мелітопольський протитуберкульозний диспансер” Запорізької обласної ради, комунальної установи “Бердянський протитуберкульозний диспансер” Запорізької обласної ради, комунального закладу “Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій” Запорізької обласної ради шляхом приєднання до комунальної установи “Запорізький обласний протитуберкульозний клінічний диспансер” Запорізької обласної ради”.
Цим рішенням назву рішення обласної ради від 12.12.2019 № 23 викладено в такій редакції:
Про припинення комунальної установи “Спеціалізоване територіальне медичне об`єднання “Фтизіатрія”, комунальної установи “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 1” Запорізької обласної ради, комунальної установи “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 3” Запорізької обласної ради, комунальної установи “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 4” Запорізької обласної ради, комунальної установи “Токмацький протитуберкульозний диспансер” Запорізької обласної ради, комунальної установи “Мелітопольський протитуберкульозний диспансер” Запорізької обласної ради, комунальної установи “Бердянський протитуберкульозний диспансер” Запорізької обласної ради, комунального закладу “Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій” Запорізької обласної ради шляхом приєднання до
Комунального некомерційного підприємства “Запорізький регіональний фтизіопульмоналогічний клінічний лікувально-діагностичиий центр” Запорізької обласної ради”
Відповідно до п. 2 рішення також припинено комунальну установу “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 1” Запорізької обласної ради (ідентифікаційний код юридичної особи 05498938) шляхом приєднання до комунального некомерційного підприємства “Запорізький регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр” Запорізької обласної ради (ідентифікаційний код юридичної особи 02006707).
За змістом п. 9 цього рішення визначено Комунальне некомерційне підприємство “Запорізький регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр” Запорізької обласної ради (далі - Центр) правонаступником майна та усіх прав і обов`язків комунальної установи “Спеціалізоване територіальне медичне об`єднання “Фтизіатрія” (далі - Фтизіатрія), комунальної установи “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 1” Запорізької обласної ради (далі - Диспансер № 1), комунальної установи “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 3” Запорізької обласної ради (далі Диспансер № 3), комунальної установи “Запорізький протитуберкульозний диспансер № 4” Запорізької обласної ради (далі - Диспансер № 4); комунальної установи “Токмацький протитуберкульозний диспансер” Запорізької обласної ради (далі - Токмацький диспансер), комунальної установи “Мелітопольський протитуберкульозний диспансер” Запорізької обласної ради (далі - Мелітопольський диспансер), комунальної установи “Бердянський протитуберкульозний диспансер” Запорізької обласної ради (далі - Бердянський диспансер), комунального закладу “Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій” Запорізької обласної ради (далі - Дитячий протитуберкульозний санаторій)”.
Вищевикладене листом Запорізької обласної ради від 12 листопада 2020 року за № 4860/01-13.
Згідно з ч. 5 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування”, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Як вбачається зі змісту п. 2 ч. 1 та ч. 2 ст. 15 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, нормативно-правові акти органи місцевого самоврядування можуть оприлюднювати на своїх веб-сайтах.
Усі вищевказані рішення Запорізької обласної ради оприлюднені на своєму офіційному веб-сайті https://zor.gov.ua, таким чином є чинними.
Отже, на сьогоднішній день, на підставі зазначених рішень Запорізької обласної ради, Комунальне некомерційне підприємство “Запорізький регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр” Запорізької обласної ради вже є правонаступником Відповідача, незважаючи на відсутність запису в ЄДРПОУ про це, а також незважаючи на те, що Відповідач поки перебуває в стані припинення.
За висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 16.06.2020 у справі № 910/5953/17, якщо припустити, що правонаступництво настає лише з моменту державної реєстрації припинення юридичної особи, то це призведе до можливостей порушення прав кредиторів, які протягом значного періоду часу не зможуть звернутися з вимогами до новоствореної юридичної особи, яка отримає все майно правопопередника, але не буде нести відповідальність за його зобов`язаннями. При цьому Велика Палати Верховного Суду в зазначеній постанові визнала помилковим висновок попередніх інстанцій про те, що правонаступництво не відбулось за відсутності в Реєстрі запису про припинення юридичної особи, яка реорганізовувалась.
Положеннями статей 104, 107 Цивільного кодексу України, не визначений момент переходу прав та обов`язків від юридичної особи, яка припиняється у зв`язку з реорганізацією, тому такий момент не може пов`язуватися з внесенням запису до державного реєстру про припинення реорганізованої юридичної особи. Зазначене кореспондується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 14.09.2020 у справі № 296/443/16-ц та у постанові від 04.11.2020 по справі № 922/817/18.
За змістом положень ст. 129 Конституції України, однієї з основних засад судочинства є обов`язковість судового рішення.
Конституційним Судом України у своєму рішенні № 18-рп/2012 від 13.12.2012 року зазначено, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.
Розглядаючи справу № 5-рп/2013 Конституційний Суд України у своєму рішенні від 26.06.2013 зазначив, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Відповідно до п. 40 рішення Європейського суду з прав людини "Горнсбі проти Греції", право на судовий захист було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок ("Hornsby v. Greece" № 18357/91).
Відповідно до ст. 334 ГПК України.
1. У разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
2. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
3. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.
Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
4. Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається (надається) учасникам справи, а також державному виконавцю, приватному виконавцю в порядку, передбаченому статтею 242 цього Кодексу.
5. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Враховуючи вище наведене, а також те, що заміна відповідача на його правонаступника забезпечить виконання ухваленого рішення, що набрало законної сили суд вважає за можливе заяву про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити та замінити боржника в наказі про примусове виконання від 13.04.2021 по справі № 908/235/21.
Керуючись ст. ст. 42, 232-235, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженої відповідальністю “Запорожпроект” про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 908/235/21 – задовольнити.
2. Здійснити заміну боржника в наказі Господарського суду Запорізької області від 13.04.2021 по справі № 908/235/21, а саме: Комунальну установу "Запорізький протитуберкульозний диспансер № 1" Запорізької обласної ради (69063, м. Запоріжжя, вул. Сергія Серікова, 28; ідентифікаційний код юридичної особи 05498938) на правонаступника Комунальне некомерційне підприємство "Запорізький регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр" Запорізької обласної ради (69106, м. Запоріжжя, вул. Перспективна, будинок 2; ідентифікаційний код юридичної особи 02006707).
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та може бути оскаржена окремо від рішення суду в порядку, передбаченому ст.ст. 256, 257 ГПК України, до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Запорізької області.
Повний текст ухвали складено 28.04.2021.
Суддя А.О. Науменко