Рішення № 96541372, 22.04.2021, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
22.04.2021
Номер справи
908/512/21
Номер документу
96541372
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

номер провадження справи 34/31/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.04.2021 Справа № 908/512/21

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О.,

при секретареві судового засідання Коцар А.О., розглянувши матеріали справи № 908/512/21

за позовом Комунального підприємства "Водоканал", ідентифікаційний код юридичної особи 03327121 (69002, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, 61)

до відповідача Пелех Ігоря Георгійовича , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 )

про стягнення 6 216 грн. 00 коп.

за участі уповноважених представників сторін:

від позивача: Федорук О.М., довіреність № 24 від 31.12.2020

від відповідача: не з`явився

СУТЬ СПОРУ:

До Господарського суду Запорізької області звернулось Комунальне підприємство "Водоканал" про стягнення з Пелех Ігоря Георгійовича , ІНФОРМАЦІЯ_1 заборгованості за скид понаднормативних забруднень на загальну суму 6 216 грн. 00 коп.

Позов заявлено на підставі п.п. 2.1.3, 2.1.5, 2.1.11, 7.7, 9.2., 9.3, 9.6 "Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізації м. Запоріжжя" та умов договору № 9029/3 "Про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у систему каналізації" від 01.03.2009, укладеного між позивачем та ФОП Пелих І.Г., і обґрунтовано тим, що відповідач в порушення п. 5.2.2 договору оплату за скид понаднормативних забруднень не здійснив, у зв`язку з чим, відповідач має заборгованість у розмірі 6 216 грн 00 коп.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.03.2021 справу № 908/512/21 передано на розгляд судді Науменку А.О.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 05.03.2021 № 908/512/21 відкрито провадження у справі № 908/512/21 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначено на 30.03.2021 о 10 год. 40 хв.

25.03.2021 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

В судовому засіданні 30.03.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".

Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/512/21. Перевірив явку представників сторін. Відводів складу суду не заявлено. Представник відповідача у судове засідання не з`явився. Суд оголосив про надходження від відповідача відзиву на позовну заяву. Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

За наслідками судового засідання 30.03.2021, у зв`язку з тим, що спір не може бути вирішено в даному судовому засіданні, суд оголосив перерву в судовому засіданні до 13.04.2021 об 10 год. 20 хв.

02.04.2021 від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву.

В судовому засіданні 13.04.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".

Суд продовжив судове засідання з розгляду справи № 908/512/21. Перевірив явку представників сторін. Представник відповідача у судове засідання не з`явився. Суд оголосив про надходження від позивача відповіді на відзив на позовну заяву, яка прийнята судом до розгляду та приєднана до матеріалів справи. Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

За наслідками судового засідання 13.04.2021, у зв`язку з тим, що спір не може бути вирішено в даному судовому засіданні, суд оголосив перерву в судовому засіданні до 22.04.2021 об 11 год. 00 хв.

В судовому засіданні 22.04.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".

Суд продовжив розгляд справи № 908/512/21. Перевірив явку представників сторін. Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив. Клопотань про розгляд справи за відсутності належним чином уповноваженого представника відповідача на адресу суду не надходило.

Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Суду надано наступні пояснення: 01.03.2009 Комунальним підприємством «Водоканал» м. Запоріжжя (водоканал, позивач) та Фізичною особою-підприємцем Пелехом Ігорем Георгійовичем (абонент, відповідач) укладено договір № 9029/3 «Про падання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації». При виконанні умов договору сторони керуються, окрім умов договору, ще й нормативними документами, зокрема: «Правила приймання стічних вод підприємств у системи каналізування м. Запоріжжя», затверджені рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 №167, узгоджені з МіськСЕС та Держуправлінням екології та природних ресурсів в Запорізькій області (далі - Правила приймання м. Запоріжжя). «Правила приймання стічних вод підприємств у системи каналізування м. Запоріжжя», затверджені рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 № 167 втратили чинність згідно із Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 24 від 28.01.2019 (Рішення ЗМР № 24 оприлюднено 04.02.2019 па офіційному сайті Запорізької міської ради). Так, керуючись Правилами приймання м. Запоріжжя, а також у відповідності до договору № 9029/3 від 01.03.2009, 21.06.2018 лабораторією відділу охорони навколишнього середовища КП «Водоканал» був здійснений контрольний відбір проб стічних вод відповідача, що надходять в міську каналізацію через контрольну точку відповідача по майданчику, розташованому за адресою: АДРЕСА_1. Відбір будо здійснено в контрольній точці - КК визначеної спільно представником КП «Водоканал» за представником абонента згідно п. 3.2.8 Додаткової угоди № 2/29/04/2016 від 29.04.2016 до Договору № 9029/3 від 01.03.2009. При цьому представник відповідача був ознайомлений з актом відбору проб від 21.06.2018 й відмовився від проставляння свого підпису в зазначеному акті. Один екземпляр акту відбору проб з підписами представників КП «Водоканал» було надано представнику відповідача, про що є відмітка в Акті відбору проб. Проби до лабораторії було доставлено в сумці-холодильнику. Лабораторією КП «Водоканал» було проведено основний аналіз відібраної проби, по результатам якого було складено Протокол якості скиду стічних вод. Результати проведених лабораторією хімічних досліджень показали, що стічні води у контрольній точці не відповідають встановленим нормам. Згідно абз.1 п.7.7 Правил приймання м. Запоріжжя «При виявленні перевищень ДК забруднень. встановлених договором або Правилами, водоканал після завершення аналізу надсилає підприємству оформлення про виявлене перевищення ДК забруднень листом (або телефонограмою) впродовж 15 діб після закінчення аналізу». Про результати основного хімічного аналізу стічних вод ФОП Пелеху І.Г. було повідомлено телефонограмою від 26.06.2018 (прийняв відповідальна особа Пелех І.Г.). Керуючись п.п.9.2. 9.3, 9.6 Правил приймання м. Запоріжжя, п. 3.2.8 договору позивачем виконаний розрахунок розміру додаткової плати за скид понаднормативних забруднень. Заборгованість відповідача складає 6 216,00 грн.

В матеріалах справи міститься відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з наступних підстав. Відповідач не отримував від позивача позовну заяву з додатками. Вказана справа не відноситься до юрисдикції Господарського суду Запорізької області та повинна розглядатися за правилами цивільного судочинства, оскільки відповідач не є суб`єктом підприємницької діяльності. Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 08.06.2018 внесено запис про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця Пелеха І.Г. Крім того, відповідач не є власником майна, розташованого за адресою: АДРЕСА_1. Так, між сторонами було укладено договір № 9029/3. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №166-р «Про скасування деяких наказів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади» було скасовано, зокрема наказ Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України, яким затверджено Інструкцію про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України. В той же час, 19.06.2017 набрала чинності прийнята 18.05.2017 нова редакція Закону України від 10.01.2002 «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення». Абзацом 4 частини 1 статті 11 цього Закону до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово- комунального господарства віднесено затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення. Абзацом 5 частини 1 статті 13 Закону України від 10.01.2002 «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» до компетенції місцевих органів влади віднесено затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів. Доповнено розділ III Закону статтею 13-1, відповідно до якої скидання стічних вод у водні об`єкти допускається лише за умови дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту. Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. У разі, якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом. Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.01.2018 за № 56/31508, затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі Правила № 316). Відповідно до п.2 розділу 1 Правил № 316 ці Правила поширюються на суб`єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі - споживачі). Згідно з п.4 розділу 1 Правил № 316 на підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов`язковими для виробників та споживачів. Отже, з 15.01.2018 місцеві правила мали бути приведені у відповідність з вищевказаними Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядком визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод, затверджених центральним органом виконавчої влади. Оскільки місцеві правила не були приведені у відповідність з вищезазначеними нормативно-правовими актами, вони до спірних правовідносин сторін застосовуватись не можуть, а мають застосуватись загальнодержавні Правила № 316. Відтак, розрахунок за скид понаднормативних забруднень, виконаний на підставі Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя, затверджених рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 № 167, відповідачем було здійснено протиправно. Позивач, здійснивши розрахунок плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням за три місяці, не довів жодним доказом, що проби, здійснені 21.06.2018, були контрольними, а відповідачем здійснено повторне порушення та виявлено перевищення допустимих концентрацій у стічних водах його підприємства. До видів діяльності позивача за КВЕД-2010 на момент здійсненої перевірки належали: інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах (47.19); роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами (47.81); роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами (47.89); інші види роздрібної торгівлі поза магазинами (47.99); діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування (55.10); діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування (56.10); постачання готових страв для подій (56.21); постачання інших готових страв (56.29); обслуговування напоями (основний) (56.30); надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (68.20). За адресою відповідача знаходиться кафе «Тихий дворик», в якому ніколи не існувало будь-якого хімічного виробництва. Також, відсутні пральні машини чи інші засоби, які можуть зашкодити навколишньому середовищу. У червні 2018 мала місце суцільна спека, у зв`язку з чим відстійна яма була порожньою. Відтак, у пробах стічних вод, не могли бути наявні перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

22.04.2021 судом прийнято рішення, оголошено його вступну та резолютивну частину.

У постанові Великої палати Верховного Суду від 05.06.2019 у справі № 908/1568/18 зазначено, що ознаками спору, на який поширюється юрисдикція господарського суду, є: наявність між сторонами господарських відносин, врегульованих Цивільним і Господарським кодексами України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції. Має значення також і суб`єктний склад саме сторін правовідносин та наявність спору, що виник у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності.

Шевченківським районним судом м. Запоріжжя розглядалась справа № 336/5529/19 за позовом КП «Водоканал» до Пелеха І.Г. про стягнення заборгованості за скид понаднормативних забруднень на загальну суму 6 216,00 грн. За клопотанням Пелеха І.Г. про закриття провадження у цивільній справі № 336/5529/19 ухвалою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 30.11.2020 було закрито провадження з роз`ясненням КП «Водоканал» права на звернення до Господарського суду Запорізької області в порядку господарського судочинства.

Враховуючи викладене та те, що між сторонами існували договірні відносини, вказаний спір підлягає розгляду Господарським судом Запорізької області.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд

УСТАНОВИВ:

01.03.2009 Комунальним підприємством «Водоканал» м. Запоріжжя (далі - водоканал, позивач) та Фізичною особою-підприємцем Пелехом Ігорем Георгійовичем (далі - абонент, відповідач) укладено договір № 9029/3 «Про падання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації» (далі - договір).

Згідно витягу з Єдиного державною реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 08.06.2018 здійснено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем Пелех Ігорем Георгійовичем (помер запису 21030060007036882).

У разі припинення статусу фізичної особи-підприємця (виключення з ЄДР) її зобов`язання за укладеним договором не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати. В пункті 4.29 описової частини Постанови Великої палати Верховного Суду по справі № 904/1083/18 від 25.06.2010 зазначається, що « 7.29. Відтак з 15 грудня 2017 року господарські суди мають юрисдикцію щодо розгляду за пунктом 1 частини першої статті 20 ГПК України у вказаній редакції спорів, у яких стороною с фізична особа, яка на дату подання позову втратила статус суб`єкта підприємницької діяльності, якщо ці спори пов`язані, зокрема, з підприємницькою діяльністю, що раніше здійснювалася зазначеною фізичною особою, зареєстрованою підприємцем».

Відповідно до розділу 2 договору він укладається з 01.03.2009 по 31.12.2014. Договір вважається пролонгованим па кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії про його припинення не було письмово заявлено однією зі сторін. Відносини сторін до укладання нового договору регулюються даним договором.

Отже, договір є чинним, оскільки пролонгація відбувається кожного наступного року автоматично.

Відповідно до умов договору КП «Водоканал» забезпечує відповідачу подачу питної води па господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод, а відповідач, в свою чергу, зобов`язується оплачувати отримані послуги передбачені договором.

Згідно п. 1.1. договору (в редакції додаткової угоди № 1/29/04/2016 від 29.04.2016) позивач надає відповідні послуги відповідачу за адресою майданчика у АДРЕСА_1.

При виконанні умов договору сторони керуються, окрім умов договору, ще й нормативними документами, зокрема: «Правила приймання стічних вод підприємств у системи каналізування м. Запоріжжя», затверджені рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 №167, узгоджені з МіськСЕС та Держуправлінням екології та природних ресурсів в Запорізькій області (далі - Правила приймання м. Запоріжжя). «Правила приймання стічних вод підприємств у системи каналізування м. Запоріжжя», затверджені рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 № 167 втратили чинність згідно із Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 24 від 28.01.2019 (Рішення ЗМР № 24 оприлюднено 04.02.2019 па офіційному сайті Запорізької міської ради).

Відповідно до п. 3.2.6. договору абонент зобов`язаний в семиденний термін письмово сповіщати водоканал про нижченаведені зміни: найменування об`єкту та передачі його іншій організації, про реорганізацію структурних підрозділів абонента, внаслідок яких спричинилася зміна груп споживачів, а також при зміну дислокації субабонента, передбачуваній зміні кількості стічних вод, переобладнанні внутрішнього водопроводу і каналізації, встановленню насосів, приєднанню нових споживачів, місцезнаходження водолічильника та змін приміщення для його експлуатацію, про зміни банківських реквізитів, відомчої належності, реорганізації чи ліквідації підприємства. Вищевказані документи абонент повинен засвідчити печаткою. Надавати відомості щодо зміни кількості мешканців, наявності орендарів (ЖЕУ, ЖКВ, ДУ).

Всупереч вимог п. 3.2.6 договору відповідач не повідомив письмово позивача, в межах договірних відносин, про факт втрати ним статусу фізичної особи- підприємця (запис в ЄДР про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця від 08.06.2018).

Відповідно до п. 3.2.8. договору в редакції додаткової угоди № 2/29/04/2016 від 29.04.2016 до договору Абонент зобов`язаний виконувати скид стоків, якість та температура яких в контрольних точках:

- згідно з п. 7.9.1. «Прави приймання… м. Запоріжжя» відбір проб проводиться в місцях, визначених представником водоканалу та абонента.

Повинна відповідати вимогам «Правил приймання…», «Правил приймання… м. Запоріжжя» і допустимими концентраціями (далі - ДК).

Якщо абонент приймає в свої мережі стічні води інших підприємств (організацій), якість стічних вод, які надходять від інших підприємств (організацій) через мережі абонента в контрольних точках: не має.

повинна відповідати вимогам «Правил приймання…», «Правил приймання… м. Запоріжжя» і ДК.

Допустимі концентрації забруднюючих речовин, що скидаються в міську каналізацію, додаються, щодо температурного показника - не перевищує 40 градусів (гідно з п. 4.3. «Правил приймання… м. Запоріжжя»). У випадку зміни ДК водоканал повідомляє абонента письмово. Скид промстоків абонента: не має.

Згідно з «Правилами приймання…», «Правилами приймання… м. Запоріжжя», «Правилами користування…» приймання водоканалом і порядку скиду абонентом у каналізацію стічних вод, що вивозяться асенізаційним транспортом, обумовлюється дозволом на вивіз стічних вод. Дозвіл на вивіз надається водоканалом щорічно на підставі письмового запиту абонента. Скид стічних вод у каналізацію, що вивозяться, здійснюється тільки через зливні станції водоканалу.

Умови приймання наднормативних забруднень у відповідності з «Правилами приймання…», «Правилами приймання … м. Запоріжжя» та додатковою угодою: не має. Термін дії додаткової угоди переглядається водоканалом щорічно на підставі письмового запиту абонента. У разі відсутності поновленої додаткової угоди на наступний рік абонент виконує умови скиду стічних вод Додатка № 1 до п. 3.2.8.

Відбір стічних вод водоканалом здійснюється у будь-який час доби без попередження абонента.

При перевищені складу забруднюючих речовин та температурного показника в стічних водах абонента, які скидаються в систему каналізації, в порівняні з ДК, абонент вносить плату за скид наднормативних забруднень водоканалу, у відповідності з «Правилами приймання…», «Правилами приймання…м. Запоріжжя», «Інструкцією…».

Додатком до п. 3.2.8. договору визначені допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування.

Відповідно до п. 5.2.2 договору за скид стоків з перевищенням ДК абонент зобов`язаний сплатити водоканалу на підставі претензій за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Запоріжжя, складених у відповідності з «Правилами приймання... м. Запоріжжя». Сплата за скид стоків, перевищуючих нормативні забруднення (ДК) вказаних у цьому договорі, здійснюється на підставі претензій та актів відбору проб стічних вод, протоколів якості скиду стічних вод, згідно розрахунків виставлених водоканалом.

Відповідно до п.2.1.3. 2.1.5 та 2.1.11 Правил приймання м. Запоріжжя, КП «Водоканал» має право:

- контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод у будь-який час доби без представника підприємства підприємств з участю представника відповідної компетентної організації або самостійно:

- виставляти підприємствам рахунки до оплати у випадку порушення Правил та невиконання умов:

- пред`являти підприємству претензії та позови щодо відшкодування збитків, заподіяних системі міської каналізації, а також виставляти рахунки до оплати за скид понаднормативних забруднень відповідно до Правил.

Пунктами 7.9.1. 7.9.5 Правил приймання м. Запоріжжя передбачено, що «з метою контролю якості стічних вод підприємств водоканал здійснює відбір разових проб стічної води в контрольних точках, вказаних в схемі каналізування підприємства. Знайдені в цих пробах перевищення допустимих якісних показників є достатньою підставою для нарахування додаткової плати за скид понаднормативних забруднень. При відборі проб складається акт відбору проб стічних вод, де фіксується здійснення відбору проб. Час відбору та кількість визначаються водоканалом і фіксуються в акті відбору проб стічних вод, який підписують представник водоканалу та представник підприємства».

Так, керуючись Правилами приймання м. Запоріжжя, а також у відповідності до договору № 9029/3 від 01.03.2009, 21.06.2018 лабораторією відділу охорони навколишнього середовища КП «Водоканал» був здійснений контрольний відбір проб стічних вод відповідача, що надходять в міську каналізацію через контрольну точку відповідача но майданчику розташованому за адресою: АДРЕСА_1. Відбір будо здійснено в контрольній точці - КК визначеної спільно представником КП «Водоканал» за представником абонента згідно п. 3.2.8 Додаткової угоди № 2/29/04/2016 від 29.04.2016 до Договору № 9029/3 від 01.03.2009.

Відбір проб стічних вод було зроблено відповідно до п. 2.1.3 «Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізування м. Запоріжжя» в присутності представника відповідача Пелеха Ігоря Георгійовича (п. 3.2.9 Договору). Безпосередньо пробу було відібрано й розміщено в пляшці пластиковій 392 ( об`ємом 5-2 дм3), пляшці пластиковій 582 (об`ємом 5 1 дм1), банці скляній темній 17 А (об`ємом 5-1 дм3), банці скляній темній 815 (об`єм 5-1 дм3), пляшці пластиковій 5 (об`єм 5-1 дм3), банці скляній темній 24 ( 5-100 см3).

Для представника відповідача було відібрано паралельну пробу в пляшку пластикову (об`ємом 5-2 дм3).

Також, відповідно до Правил, в присутності представника відповідача, було відібрано арбітражну пробу й розміщено в банці скляній темній 35 (об`ємом 5-1 дм3), банці скляній темній 5 А (об`ємом 5-1 дм3), пляшці пластиковій 71 (об`єм 5-1 дм3), пляшці пластиковій 35 (об`єм 5-0.5 дм3), банці скляній темній 51 (5-100 см3), банці скляній темній 29 (5-100 см3). Арбітражна проба в банці скляній темній 35 (об`ємом 5-1 дм3) законсервовано з додаванням 1,0 см3 концентрату сірчаної кислоти. Арбітражна проба в пляшці пластиковій 71 (об`єм 5-1 дм3) законсервовано з додаванням 1,0 см3 концентрату сірчаної кислоти. Арбітражна проба в пляшці пластиковій 35 (об`єм 5-0,5 дм3) законсервовано з додаванням 1,5 см3 концентрату азотної кислоти. Арбітражна проба в банці скляній темній 51 (5-100 см3) законсервовано з додаванням 1,0 см3 4моль/ дм3 р-ра H2SO4.

Пробу представника відповідача було опечатано без номера.

При цьому представник відповідача був ознайомлений з актом відбору проб від 21.06.2018 й відмовився від проставляння свого підпису в зазначеному акті. Один екземпляр акту відбору проб з підписами представників КП «Водоканал» було надано представнику відповідача, про що є відмітка в Акті відбору проб. Проби до лабораторії було доставлено в сумці-холодильнику.

Лабораторією КП «Водоканал» було проведено основний аналіз відібраної проби, по результатам якого було складено Протокол якості скиду стічних вод. Результати проведених лабораторією хімічних досліджень показали, що стічні води у контрольній точці не відповідають встановленим нормам по:

СПАР - 18,3 мг/дм3. при допустимій концентрації ДК - 0.7 мг/дм3

БСК5 674.0 мг/дм3, при допустимій концентрації ДК 175 мг/дм3

ХСК 1372 мг/дм3. при допустимій концентрації ДК - 360 мг/дм3 що було зафіксовано в протоколі якості скиду стічних вод.

Згідно абз.1 п.7.7 Правил приймання м. Запоріжжя «При виявленні перевищень ДК забруднень, встановлених договором або Правилами, водоканал після завершення аналізу надсилає підприємству оформлення про виявлене перевищення ДК забруднень листом (або телефонограмою) впродовж 15 діб після закінчення аналізу».

Про результати основного хімічного аналізу стічних вод ФОП Пелеху І.Г. було повідомлено телефонограмою від 26.06.2018 (прийняв відповідальна особа Пелех І.Г.).

Заборгованість відповідача складає 6 216,00 грн.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з такого:

Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

В частині 2 статті 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини; інші юридичні факти.

Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 1 ст. 598 ЦК України визначено, що зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Між сторонами укладено договір № 9029/3 від 01.03.2009 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації.

Відповідно до умов договору КП «Водоканал» забезпечує відповідачу подачу питної води па господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод, а відповідач, в свою чергу, зобов`язується оплачувати отримані послуги передбачені договором.

Згідно п. 1.1. договору позивач надає відповідні послуги відповідачу за адресою майданчика у АДРЕСА_1.

При виконанні умов договору сторони керуються, окрім умов договору, ще й нормативними документами, зокрема: «Правила приймання стічних вод підприємств у системи каналізування м. Запоріжжя», затверджені рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 №167, узгоджені з МіськСЕС та Держуправлінням екології та природних ресурсів в Запорізькій області (далі - Правила приймання м. Запоріжжя). «Правила приймання стічних вод підприємств у системи каналізування м. Запоріжжя», затверджені рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 № 167 втратили чинність згідно із Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 24 від 28.01.2019 (Рішення ЗМР № 24 оприлюднено 04.02.2019 па офіційному сайті Запорізької міської ради).

Відповідно до п.2.1.3. 2.1.5 та 2.1.11 Правил приймання м. Запоріжжя, КП «Водоканал» має право:

- контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод у будь-який час доби без представника підприємства підприємств з участю представника відповідної компетентної організації або самостійно:

- виставляти підприємствам рахунки до оплати у випадку порушення Правил та невиконання умов:

- пред`являти підприємству претензії та позови щодо відшкодування збитків, заподіяних системі міської каналізації, а також виставляти рахунки до оплати за скид понаднормативних забруднень відповідно до Правил.

Пунктами 7.9.1. 7.9.5 Правил приймання м. Запоріжжя передбачено, що «з метою контролю якості стічних вод підприємств водоканал здійснює відбір разових проб стічної води в контрольних точках, вказаних в схемі каналізування підприємства. Знайдені в цих пробах перевищення допустимих якісних показників є достатньою підставою для нарахування додаткової плати за скид понаднормативних забруднень. При відборі проб складається акт відбору проб стічних вод, де фіксується здійснення відбору проб. Час відбору та кількість визначаються водоканалом і фіксуються в акті відбору проб стічних вод, який підписують представник водоканалу та представник підприємства».

Так, керуючись Правилами приймання м. Запоріжжя, а також у відповідності до договору № 9029/3 від 01.03.2009, 21.06.2018 лабораторією відділу охорони навколишнього середовища КП «Водоканал» був здійснений контрольний відбір проб стічних вод відповідача, що надходять в міську каналізацію через контрольну точку відповідача но майданчику розташованому за адресою: АДРЕСА_1. Відбір будо здійснено в контрольній точці - КК визначеної спільно представником КП «Водоканал» за представником абонента згідно п. 3.2.8 Додаткової угоди № 2/29/04/2016 від 29.04.2016 до Договору № 9029/3 від 01.03.2009.

Відбір проб стічних вод було зроблено відповідно до п. 2.1.3 «Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізування м. Запоріжжя» в присутності представника відповідача Пелеха Ігоря Георгійовича (п. 3.2.9 Договору). Безпосередньо пробу було відібрано й розміщено в пляшці пластиковій 392 ( об`ємом 5-2 дм3), пляшці пластиковій 582 (об`ємом 5 1 дм1), банці скляній темній 17 А (об`ємом 5-1 дм3), банці скляній темній 815 (об`єм 5-1 дм3), пляшці пластиковій 5 (об`єм 5-1 дм3), банці скляній темній 24 ( 5-100 см3).

Для представника відповідача було відібрано паралельну пробу в пляшку пластикову (об`ємом 5-2 дм3).

Також, відповідно до Правил, в присутності представника відповідача, було відібрано арбітражну пробу й розміщено в банці скляній темній 35 (об`ємом 5-1 дм3), банці скляній темній 5 А (об`ємом 5-1 дм3), пляшці пластиковій 71 (об`єм 5-1 дм3), пляшці пластиковій 35 (об`єм 5-0.5 дм3), банці скляній темній 51 (5-100 см3), банці скляній темній 29 (5-100 см3). Арбітражна проба в банці скляній темній 35 (об`ємом 5-1 дм3) законсервовано з додаванням 1,0 см3 концентрату сірчаної кислоти. Арбітражна проба в пляшці пластиковій 71 (об`єм 5-1 дм3) законсервовано з додаванням 1,0 см3 концентрату сірчаної кислоти. Арбітражна проба в пляшці пластиковій 35 (об`єм 5-0,5 дм3) законсервовано з додаванням 1,5 см3 концентрату азотної кислоти. Арбітражна проба в банці скляній темній 51 (5-100 см3) законсервовано з додаванням 1,0 см3 4моль/ дм3 р-ра H2SO4.

Пробу представника відповідача було опечатано без номера.

При цьому представник відповідача був ознайомлений з актом відбору проб від 21.06.2018 й відмовився від проставляння свого підпису в зазначеному акті. Один екземпляр акту відбору проб з підписами представників КП «Водоканал» було надано представнику відповідача, про що є відмітка в Акті відбору проб. Проби до лабораторії було доставлено в сумці-холодильнику.

Лабораторією КП «Водоканал» було проведено основний аналіз відібраної проби, по результатам якого було складено Протокол якості скиду стічних вод. Результати проведених лабораторією хімічних досліджень показали, що стічні води у контрольній точці не відповідають встановленим нормам по:

СПАР - 18,3 мг/дм3. при допустимій концентрації ДК - 0.7 мг/дм3

БСК5 674.0 мг/дм3, при допустимій концентрації ДК 175 мг/дм3

ХСК 1372 мг/дм3. при допустимій концентрації ДК - 360 мг/дм3 що було зафіксовано в протоколі якості скиду стічних вод.

Згідно абз.1 п.7.7 Правил приймання м. Запоріжжя «При виявленні перевищень ДК забруднень. встановлених договором або Правилами, водоканал після завершення аналізу надсилає підприємству оформлення про виявлене перевищення ДК забруднень листом (або телефонограмою) впродовж 15 діб після закінчення аналізу».

Про результати основного хімічного аналізу стічних вод ФОП Пелеху І.Г. було повідомлено телефонограмою від 26.06.2018 (прийняв відповідальна особа Пелех І.Г.).

Керуючись п.п.9.2. 9.3, 9.6 Правил приймання м. Запоріжжя, п. 3.2.8 договору позивачем виконаний розрахунок розміру додаткової плати за скид понаднормативних забруднень.

Формула по якій здійснюється розрахунок відповідно до п.9.1 Правил приймання м. Запоріжжя:

Пс = Vпз х Кк х Hn, де

Vпз - об`єм скинутих підприємством стічних вод з понаднормативними забрудненнями.

Відповідно до п. 9.6 Правил приймання м. Запоріжжя «період, за який стягується плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням ДК, встановлених разовим аналізом, складає не більше трьох календарних місяців (поточного місяця та трьох попередніх). Підвищена плата стягується за весь об`єм стічних вод, скинутих підприємством за цей період з даного об`єкту. Аналогічні умови передбачені пунктом 5.2.2 договору (абз. 2).

Згідно із інформації про об`єми стічних вод по майданчику АДРЕСА_1 за три календарні місяці (квітень 2018, травень 2018, червень 2018), об`єми водовідведення становлять: квітень 2018 - 35 м3; травень 2018 - 45 м3, червень 2018 - 49 м1.

Таким чином, відповідно до розрахунку додаткової плати за скид понаднормативних забруднень, об`єм стічних вод. за визначений період складає:

Vпз = 35 + 45 + 49 =129 м3

КК - коефіцієнт кратності, розрахований відповідно до п.9.3 Правил приймання м. Запоріжжя гаданими із протоколу аналізу стічних вод

КК (КК) Сф / ДК = (18,3-0,7/0,7 + 674-175/175 + 1372-360/360) =30,805

де

Сф - фактична концентрація показника якості в пробі стічних вод відповідача.

ДК - допустима концентрація показника якості.

Hn - встановлений норматив плану за скид понаднормативних забруднень, рh/м3. встановлюється на рівні виробничої собівартості очищення 1 м3 стічних вод по складу забруднень в межах допустимих концентрацій, встановлених Правилами приймання м. Запоріжжя відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) № 1575 від 28.12.2017 в розмірі 4,0155 грн./м3 - з 25.01.2018 без ПДВ.

Таким чином, плата за скид понаднормативних забруднень за весь обсяг стічних вод, відведених від майданчика відповідача в мережі міської каналізації за період з квітня 2018 по червень 2018 включно складає:

129 х 10x4,0155 + ПДВ (20%) = 5 180 + 1036 = 6216,00 грн.

Відповідно до п. 5.2.2 договору за скид стоків з перевищенням ДК абонент зобов`язаний сплатити водоканалу на підставі претензій за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації м. Запоріжжя, складених у відповідності з «Правилами приймання... м. Запоріжжя». Сплата за скид стоків, перевищуючих нормативні забруднення (ДК) вказаних у цьому договорі, здійснюється на підставі претензій та актів відбору проб стічних вод, протоколів якості скиду стічних вод, згідно розрахунків виставлених водоканалом.

Згідно із п. 7.7 Правил приймання м. Запоріжжя «...Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал надсилає підприємству претензію, до якої додаються: протокол якості скиду стічних вод, рахунок величини додаткової плати за скід стічних вод, рахунок для оплати за понаднормативний скид забруднень (передаються лише ті документи, які відсутні на підприємстві)».

07.08.2018 позивачем було направлено на адресу відповідача претензію вих. № 9110 від 23.07.2018 про перерахування суми додаткової плати за скидання понаднормативних забруднень в розмірі 6 216,00 грн. на розрахунковий рахунок КП «Водоканал» (до вищезазначеної претензії були додані: протокол якості скиду стічних вод виписаний 27.06.2018, розрахунок розміру додаткової плати та рахунок), про що свідчить опис вкладення у цінний лист із відміткою пошти від 07.08.2018 та фіскальний чек пошти від 07.08.2018.

В порушення п.5.2.2. договору №9029/3 відповідач оплату за скид понаднормативних забруднень не здійснив.

Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Шевченківським районним судом м. Запоріжжя розглядалась справа № 336/5529/19 за позовом КП «Водоканал» до Пелеха І.Г. про стягнення заборгованості за скид понаднормативних забруднень на загальну суму 6 216,00 грн. За клопотанням Пелеха І.Г. про закриття провадження у цивільній справі № 336/5529/19 ухвалою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 30.11.2020 було закрито провадження з роз`ясненням КП «Водоканал» права на звернення до Господарського суду Запорізької області в порядку господарського судочинства.

Щодо тверджень відповідача про неотримання позовної заяви з додатками, представник позивача пояснив, що позивачем, на виконання свого процесуального обов`язку, було направлено екземпляр позовної заяви про стягнення з Пелех І.Г. заборгованості за скид понаднормативних забруднень на загальну суму 6 216,00 гривень з додатками 25.02.2021 з описом вкладення на адресу відповідача зазначену в Договорі № 9029/3 «Про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації» від 01.03.2009. До позовної заяви поданої до Господарського суду Запорізької області було додано оригінал опису та фіскальний чек. Згодом конверт з позовною заявою та додатками, який було адресовано Пелех І.Г , було Укрпоштою повернуто позивачу зі штемпелем від 13.03.2021 та відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Відповідач зазначив у відзиві, що на момент складання Розрахунку додаткової плати за скид понаднормативних забруднень та Рахунку № 9029/3 Пелех І.Г. вже не мав статусу фізичної особи- підприємця та власником нежитлової будівлі АДРЕСА_1 була ОСОБА_2 .

Відповідно до п. 3.2.6 договору № 9029/3 «Про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації» від 01.03.2009 на відповідача покладається обов`язок сповіщення в семиденний строк КП «Водоканал» про зміну статусу абонента та перехід об`єкта у власність, оренду іншій особі. В порушення вказаної норми відповідач не повідомив письмово позивача про втрату ним статусу ФОП та зміну власника об`єкта. Твердження відповідача про зміну власника не було підтверджено документально та не додано до відзиву відповідних документів. У разі припинення статусу ФОП ( внесення даних про втрату статусу фізичної особи-підприємця в ЄДР) її зобов`язання за укладеним договором не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, що також було визначено п. 4.29 Постанови Великої Палати Верховного Суду по справі № 904/1083/18 від 25.06.2019. Договір № 9029/3 від 01.03.2009 наразі є чинним й обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідач зазначив у відзиві, що «Правила приймання стічних вод підприємств у системи каналізування м. Запоріжжя» затверджені рішенням виконкому ЗМР від 29.05.2003 № 167 мали бути приведені у відповідність до «Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення» затверджених Наказом Мінрегіонрозвитку України від 01.12.2017 № 316 зареєстрованим в Мінюсті України 15.01.2018 за № 56/31508.

Позивач заявив про те, що «Правила приймання стічних вод підприємств у системи каналізування м. Запоріжжя» затверджені рішенням виконкому Запорізької міської ради від 29.05.2003 № 167 на момент проведення відбору були чинними.

Запорізьким окружним адміністративним судом винесено рішення по справі № 808/2116/18 від 15.11.2018, яким було відмовлено ТОВ «Компаніт» у задоволенні позовних вимог до виконкому Запорізької міської ради про визнання протиправним рішення ЗМР № 167 від 29.05.2003, яким затверджено «Правила приймання стічних вод підприємств у системи каналізування м. Запоріжжя» затверджених рішенням Виконкому ЗМР від 29.05.2003 №167. Рішення набрало законної сили 26.01.2019. Таким чином, рішенням, що набрало законної сили підтвердило чинність «Правил приймання стічних вод підприємств у системи каналізування м. Запоріжжя» затверджені рішенням виконкому ЗМР від 29.05.2003 № 167.

Відповідач також зазначив, що відбір проб стічних вод здійснений 21.06.2018 був контрольним й здійснений всупереч вимог п. 12 «Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення та Порядку визначення розміре плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення» № 316. Розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень позивач здійснив за три місяці та жодним чином не довів, шо проби були контрольними. Відбір було здійснено не за графіком.

Позивачем розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень було здійснено за три календарні місяці керуючись п. 9.6 «Правил приймання стічних вод підприємств у системи каналізування м. Запоріжжя» затверджених рішенням Виконкому ЗMР від 29.05.2003 № 167 «Період за який стягується плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням ДК, встановлених разовим аналізом, складає не більше трьох календарних місяців (поточного місяця і двох попередніх місяців)».

Відповідно до п. 2.1.3 «Правил приймання стічних вод підприємств у системи каналізування м. Запоріжжя» затверджених рішенням Виконкому ЗМР від 29.05.2003 №167 «КП «Водоканал» має право: Контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод у будь-який час доби без представника підприємства з участю представника відповідної компетенції організації або самостійно. Порядок та періодичність відбору проб визначає водоканал без погодження підприємства». КП «Водоканал» не повинен узгоджувати графік дат і часу проведення відбору стічних вод з відповідачем.

Відбір проб стічних вод було здійснено згідно п. 7.9.1 «Правил приймання стічних вод підприємств у системи каналізування м. Запоріжжя» в точці відбору КК у присутності Пелеха І.Г. , й ніяких заяв з приводу відбору Пелехом І.Г. внесено не було. Відповідач зазначає у відзиві про відстійну яму, проте точкою відбору був колодязь контрольна точка (КК), а не відстійна яма. Колодязь, тобто вказана контрольна точка (КК) є невід`ємною частиною обладнання систем водопостачання та водовідведення, що обслуговуються та реконструюються тим підприємством, у якого ці об`єкти перебувають на балансі згідно п. 14.1 «Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008), тобто в даному випадку, перебувають на балансі відповідача. Відбір було здійснено в контрольній точці КК - колодязь, як зазначено в акті відбору згідно п.7.9.1 Правил в місці визначеному представником споживача та КП «Водоканал». Об`єм проб стічних вод. який було відібрано з мереж відповідача, також було зазначено в акті відбору проб від 21.06.2018, при цьому Пелех І.Г. особисто був присутній при відборі, і жодного заперечення з цього приводу не вніс до акту відбору проб.

Місцеві правила № 167 були затвердженні органом місцевого самоврядування в межах повноважень відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Вони розроблені та приймалися відповідно до положень Водного кодексу України, Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», "Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1999 № 465, Будівельних норм і правил "Каналізація. Зовнішні мережі та споруди" (БНіП 2.04.03-85, окрім п. 6.2) та іншими нормативними актами, які регулюють питання приймання стічних вод у міську систему каналізування.

Ні Закон України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" у новій редакції, ні Правила №316, ні жодні інші нормативно-правові акти не передбачають положень про скасування чи нечинність місцевих правил приймання стічних вод, які діяли до відповідних змін у законодавстві.

Порівняння значень допустимих концентрацій шкідливих речовин, визначених місцевими правилами, із значеннями, визначеними у додатку №4 загальнодержавних Правил №316 (які набрали чинності з 02.02.2018), є некоректним.

У Правилах №316 не встановлено і не може бути встановлено ДК, які забезпечують досягнення усіх цілей для кожного населеного пункту України. На загальнодержавному рівні це зроблено для ДК, дотримання яких забезпечує захист здоров`я персоналу систем збирання, відведення стічних вод та очисних споруд, запобігання псуванню обладнання систем водовідведення, очисних і суміжних з ними підприємств, гарантування безперебійної в межах регламентних норм роботи споруд очищення стічних вод та обробки осадів, гарантування, що скиди стічних вод з очисних споруд не спричинять згубного впливу на навколишнє середовище, гарантування, що осад може бути утилізований у безпечний і прийнятний для навколишнього середовища спосіб (п.1 Правил №316).

Для кожного конкретного населеного пункту ДК розраховуються, виходячи з вимог регламенту роботи конкретних каналізаційних очисних споруд, норм гранично допустимих скидів, що встановлені органами екологічного нагляду для виробників послуг з водовідведення (позивача), норм вмісту важких металів в осадах, які утворюються в процесі очищення стічних вод на конкретних каналізаційних очисних спорудах тощо.

Отже, на період розроблення нової редакції місцевих правил приймання стічних вод, діють місцеві правила, що не суперечать чинним нормам законодавства із застосування ДК, які розраховані для забезпечення встановлених підприємству нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Нові Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Запоріжжя були затверджені рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 24 від 28.01.2019 (оприлюднені на офіційному веб-сайті ЗМР 04.02.2019).

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі № 920/528/19 від 05.06.2020.

Твердження відповідача спростовуються вищевикладеним. Доказів сплати суми заборгованості відповідачем суду не надано.

Отже, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Пелеха Ігоря Георгійовича , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) на користь Комунального підприємства "Водоканал", ідентифікаційний код юридичної особи 03327121 (69002, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, 61) суму заборгованості за скид понаднормативних забруднень на загальну суму 6 216 (шість тисяч двісті шістнадцять) грн. 00 коп., судовий збір у розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п. 17.5 Розділу ХI Перехідних положень ГПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Запорізької області протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 27.04.2021.

Суддя А.О. Науменко