
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
27 квітня 2021 року м. Рівне №460/7495/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Махаринця Д.Є. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі відповідач) про визнання протиправними дій щодо нездійснення (відмови) перерахунку пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені у довідні 4 ТВУЗ від 06.08.2020 № 48 для обчислення та перерахунку розміру пенсії та зобов`язати здійснити, із залученням до пенсійної справи довідки 4 ТВУЗ Держспецзв`язку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 06.06.2020 №43, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року пенсії виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного ч.2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у відповідності до вимог України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та інших осіб" нарахувати та виплачувати пенсію з врахуванням наступних складових: посадовий оклад - 3440,00 грн; оклад за військовим званням - 1020,00 грн; надбавка за вислугу років 50 % - 2230,00 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби 5 % - 334,50 грн; премія 145 % - 4988,00 грн; із застосуванням норм, що визначають розмір пенсії у відсотках, які діяли на дату призначення пенсії – 80%, відповідно до Рішення суду у справі №460/112/19 від 16.12.2019 р., а також зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.04.2019 у розмірі з урахуванням 100% суми підвищення розміру пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 проходив службу в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України 4 територіального вузла урядового зв`язку та йому було призначено пенсію за вислугою років на підставі положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зважаючи на те, що рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 в адміністративній справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 визнано протиправними та нечинними пункти 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, які регламентували перерахунок пенсії без додаткових видів грошового забезпечення, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України 4 територіального вузла урядового зв`язку направлена до відповідача оновлена довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 06.06.2020 № 43, за нормами чинними з 05.03.2020. Позивач в серпні 2020 року звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та просив провести перерахунок розміру пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, однак отримав відмову. З огляду на це позивач просив зобов`язати відповідача зробити відповідний перерахунок в судовому порядку. Також просив виплачувати з 01.04.2019 пенсію в 100-відсотковому від обчисленого розміру без відстрочення платежу.
На адресу суду надійшов відзив на позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області в якому відповідач не погодився з доводами позивача викладеними у позовній заяві, вказав, що наразі відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача по оновленій довідці, звернув увагу на пропуск позивачем строку звернення до суду. На обґрунтування відзиву відповідач також зазначив, що ОСОБА_1 з 05.04.2014 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років, що призначена за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 80% сум грошового забезпечення. 23.03.2018 Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України 4 територіального вузла урядового зв`язку було сформовано довіку №48 про зміну грошового забезпечення, відповідно до Постанови №103 та Постанови №704 і подано її до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області. 26.03.2018 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача на підставі вищезазначеної довідки та проводиться виплата підвищеної пенсії. Так як Кабінетом Міністрів України, після визнання протиправними та нечинними п. 1, 2 Постанови №103, не прийнято нової постанови, яка б регулювала умови проведення перерахунку пенсій та встановлювала б розміри, порядок проведених виплат, як це було визначено постановою Кабінету Міністрів України №103, то у Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області наразі відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії по довідці від 06.08.2020 № 48. Також відповідач вказував, що постановою Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019 встановлено, що виплата пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", призначених до 01.03.2018, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року. Враховуючи вищевикладене, дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 - 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, не можуть вважатися протиправними, оскільки такий перерахунок проведено на виконання Постанов №103 та №804. За наведеного, відповідач просив відмовити у позові повністю.
Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши позовну заяву і відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 05.04.2014 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам" №103 від 21.02.2018 Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України 4 територіального вузла урядового зв`язку направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку № 22 від 23.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії. 26.03.2018 року Відповідачем було проведено прерахунок та виплату підвищеної пенсії. Відповідно до такого обрахунку і проводилася доплата у вигляді підвищення до пенсії.
З урахуванням постанови Великої Палати Верховного суду від 24.06.2020 у справі №160/8324/19 Державна служба спеціального зв`язку та захисту інформації України 4 територіального вузла урядового зв`язку направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, стосовно ОСОБА_1 .. Згідно з такою довідкою №43 від 06.06.2020, грошове забезпечення позивача обчислене від: посадового окладу - 3440,00 грн; окладу за військовим званням - 1020, 00 грн; надбавки за вислугу років 50 % - 2230,00 грн; надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби 5 % - 334,50 грн; премії 145 % - 4988,00 грн, а разом 12 012,50 грн.
Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повернуло вказану довідку без проведення перерахунку, покликаючись на те, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1-2 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося .
В той же час, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з проханням провести йому перерахунок пенсії з врахуванням довідки № 43 від 06.06.2020 та в повному обсязі з 01.04.2019 .
Листом №7456-7232/В-03/8-1700/20 від 03.09.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відмовило ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії по оновленій довідці та в стовідсотковому розмірі.
Не погоджуючись з правомірністю дій пенсійного органу, ОСОБА_1 звернувся в суд з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 51 вказаного Закону передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України 13 лютого 2008 року прийняв постанову №45, якою затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пунктом 1 вказаного Порядку передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 такої постанови передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, а також премії.
Вказана постанова набрала чинності з 01 січня 2018 року та у зв`язку з цим у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.
Цією Постановою також було внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008.
Абзацом 1 пункту 5 такого Порядку, в редакції постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018, передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються лише такі види грошового забезпечення, як: 1) посадовий оклад, 2) оклад за військовим (спеціальним) званням, 3) відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до вказаного Порядку №45 містилася форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, і в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.12.2008.
Оскільки зміни, внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас, алгоритм дій, який повинен вчинятися, зокрема відповідачем, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Зокрема, пункт 3 Порядку №45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Слід зауважити, що списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, були направлені територіальними органами пенсійного органу на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 і органи, уповноважені складати відповідні довідки, подавали такі довідки для перерахунку пенсій. Але разом з тим, у вказаних довідках не зазначалися додаткові види грошового забезпечення.
З матеріалів справи встановлено та не заперечується сторонами, що Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України 4 територіального вузла урядового зв`язку до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області було складено та надіслано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, на момент складення якої було враховано положення пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018, тобто лише з трьома складовими грошового забезпечення.
У той же час, з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, тобто з урахуванням не лише розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а й додаткових видів грошового забезпечення, тобто чотирьох складових.
Крім того, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Наведена позиція повністю узгоджується із висновком, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №160/8324/19, що відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України враховується судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Як достеменно встановлено судом, з 05.03.2019 у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивача.
Оскільки і позивач звернувся до відповідача за перерахунком, надавши відповідну довідку, і Державна служба спеціального зв`язку та захисту інформації України 4 територіального вузла урядового зв`язку - орган, з якого позивач був звільнений із служби, надала Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області підтверджуючу довідку №43 від 06.06.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії встановленої форми, то відповідач не мав жодних правових підстав для відмови позивачу у такому перерахунку.
За наведеного, підлягають до задоволення, як вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку, так і вимоги про зобов`язання провести такий перерахунок з 01.04.2019 на підставі довідки Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України 4 територіального вузла урядового зв`язку №43 від 06.06.2020.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання здійснити з 01 квітня 2019 року виплату пенсії з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, суд зазначає наступне.
Пунктом 2 Постанови № 103 передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року в таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 %; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 %; з 1 січня 2020 року - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
При цьому, пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 втратив чинність 05 березня 2019 року в зв`язку з прийняттям рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 у справі № 826/3858/18 (залишеним у силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року).
Враховуючи вимоги частини другої статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), яка передбачає, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, пункти 1 та 2 Постанови №103 втратили чинність саме з 05 березня 2019 року.
Беручи до уваги дату втрати чинності пунктами 1, 2 Постанови № 103 – 05 березня 2019 року, суд вважає, що саме з цієї дати у відповідача виник обов`язок виплачувати позивачу пенсію з урахуванням 100% суми підвищення, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Така правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 6 серпня 2019 року в зразковій справі № 160/3586/19.
Щодо посилання відповідача на приписи постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 804, суд зазначає таке.
Статтею 1-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Якщо міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, то застосовуються норми міжнародного договору.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до статті 5 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 березня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), виключно цим Законом визначаються, зокрема, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.
Постановою №103 фактично змінені умови пенсійного забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення за Законом № 2262-ХІІ, що суперечить приписам як статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ, так і статті 5 Закону № 1058-IV.
Відповідно до частин першої-третьої статті 7 КАС України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Оскільки Постанова № 103 як правовий акт не відповідає Закону № 1058-IV та Закону № 2262-ХІІ, суд застосовує правові акти, які мають вищу юридичну силу, тобто зазначені закони.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Поряд з цим, виходячи з наведених вище висновків суду щодо невідповідності Постанови № 103 приписам Закону № 2262-ХІІ та Закону № 1058-IV й необхідності застосування до цих правовідносин відповідно до частин першої-третьої статті 7 КАС України саме положень законів, які регулюють питання пенсійного забезпечення, а не нормативно-правового акту Кабінету Міністрів України, в тому числі і постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 804.
Таким чином, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача здійснити виплату пенсії позивачу з 01 квітня 2019 року в розмірі 100 % підвищення суми пенсії.
Крім того, суд звертає увагу на те, що в частині виплати пенсії з урахуванням 100 % підвищення позивачем заявлено лише вимогу зобов`язального характеру.
Однак, статтею 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, в тому числі шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Статтею 245 КАС України також встановлено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Оскільки, судом встановлений факт наявності протиправних дій з боку відповідача, які виразилися у виплаті позивачу з 01 квітня 2019 року пенсії в меншому розмірі за рахунок виплати лише 75 % підвищення пенсії, то суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та прийняти рішення про визнання таких дій протиправними.
Щодо тверджень відповідача про порушення позивачем строку звернення до суду з даним адміністративним позовом, то суд вважає його необґрунтованим з огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься в рішеннях № 8-рп/2013 і № 9-рп/2013, а також на підставі аналізу положення частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв`язку з положенням частини другої статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003, суд дійшов висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для повного задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 1681, 60 грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (Код ЄДРПОУ 21084076, вулиця Короленка, 7, місто Рівне, 33028) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) у проведенні з 01 квітня 2019 року перерахунку пенсії на підставі довідки Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України 4 територіального вузла урядового зв`язку №43 від 06.06.2020.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України 4 територіального вузла урядового зв`язку № 43 від 06.06.2020, виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного ч.2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у відповідності до вимог України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та інших осіб", з врахуванням наступних складових: посадовий оклад - 3440,00 грн; оклад за військовим званням - 1020,00 грн; надбавка за вислугу років 50 % - 2230,00 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби 5% - 334,50 грн; премія 145 % - 4988,00 грн; із застосуванням норм, що визначають розмір пенсії у відсотках, які діяли на дату призначення пенсії – 80%, з урахуванням рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі № 460/112/19 від 16.12.2019.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 01.04.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виплачувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 04 квітня 2019 року пенсію з урахуванням 100% підвищення розміру пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати по сплаті судового збору 1681,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 27 квітня 2021 року
Суддя Д.Є. Махаринець