
Справа № 420/2453/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не перевірки фактів порушень, викладених в заяві позивача від 11.01.2021 року та не здійснення заходів щодо їх усунення, зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 11.01.2021 року у відповідності до чинного законодавства.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що не одержання позивачем обов`язкової та автоматично оплачуваної послуги щодо користування громадською вбиральнею змусило позивача, як споживача послуги у відповідності до ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» звернутися до відповідача з проханням щодо здійснення заходів на усунення вказаного порушення. Нездійснення відповідачем перевірки фактів порушень, викладених в заяві позивача від 11.01.2021 року, а також не здійснення заходів щодо їх усунення у відповідності до законодавства, вказує на протиправну бездіяльність відповідача.
З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, зазначає, що позивач, як у зверненні від 11.01.2021 року так у позовній заяві вказує, що громадська вбиральня, яка розташована на території автостанції «Тарутине» не відповідає ДБН В.2.2-40:2018 «Будинки і споруди. Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення». Державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання державних будівельних норм здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю. Відповідач не є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, а тому відсутні будь-які правові підстави для проведення Головним управлінням перевірки дотримання державних будівельних норм у приміщенні громадської вбиральні, що розташована на автостанції «Тарутине».
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 є інвалідом війни 2 групи, що підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_1 від 15 березня 2017 року (аркуш справи 5).
11 січня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області із заявою про ненадання автостанцією «Тарутине» послуги щодо користування громадською вбиральнею облаштованою для осіб з обмеженими фізичними можливостями. Позивач зазначив, що в існуючій громадській вбиральні, що знаходиться в будівлі автостанції, яка використовується як комора, в порушення п. 11.6 ДБН В.2.2-40:2018 замість унітазу встановлена чаша-гена, ширина туалету менш ніж 1,65 м, а глибина менш ніж 1,8 м, відсутні обов`язкові поручні та штанги, що унеможливлює позивачу, як інваліду - коляснику та іншим особам з обмеженими фізичними можливостями справити природну нужду. Таким чином, позивач просив здійснити перевірку за вказаними фактами та здійснити заходи щодо зобов`язання власника автостанції «Тарутине» надавати якісні та безпечні для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення обов`язкові автостанційні послуги користування облаштованою громадською вбиральнею (аркуш справи 3).
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області листом №411/05.2/25-21 від 19.01.2021 року повідомлено позивачу, що згідно з вимогами ст. 26 Закону України «Про захист прав споживачів», Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області, як центральний орган виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, здійснює державний контроль і перевіряє додержання суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері торгівлі і послуг, вимог нормативно-правових актів щодо безпеки продукції, а також правил торгівлі та надання послуг. При цьому, ст. 1 Закону України «Про будівельні норми» визначено, що державні будівельні норми – нормативний акт, затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері будівництва. Відповідно до ст. 11 зазначеного Закону застосування будівельних норм або їх окремих положень є обов`язковим для всіх суб`єктів містобудування. Будівельні норми, правила іноземних держав застосовуються в Україні відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання державних будівельних норм здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю. Враховуючи викладене, для повного та всебічного розгляду звернення позивача та вирішення питання по суті позивачу рекомендовано безпосередньо звернутися до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (аркуш справи 4).
Позивач не погодився із бездіяльністю відповідача щодо не перевірки фактів порушень, викладених в заяві позивача від 11.01.2021 року та не здійснення заходів щодо їх усунення у зв`язку із чим звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 1, 20 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
Згідно із п. 4 «Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 року № 667, Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, перевіряє додержання суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері торгівлі і послуг, вимог законодавства про захист прав споживачів, а також правил торгівлі та надання послуг.
Держпродспоживслужба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про захист прав споживачів», держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров`я і життєдіяльності.
Захист прав споживачів здійснюють центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики у сфері захисту прав споживачів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, місцеві державні адміністрації, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування згідно із законом, а також суди.
Відповідно до п. 10, 112 «Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року № 176 Державний контроль за дотриманням передбачених цими Правилами вимог покладається на Укртрансбезпеку, Національну поліцію та органи Держпродспоживслужби.
Функціонування автостанції можливе у разі її відповідності вимогам статей 1, 28, 32, 36 Закону України «Про автомобільний транспорт» та цих Правил.
Будівлі, споруди та територія автостанцій повинні відповідати
вимогам доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, установленим державними будівельними нормами, стандартами і правилами.
Згідно із ст. 36 Закону України «Про автомобільний транспорт» автостанції надають пасажирам послуги, пов`язані з їх проїздом автобусними маршрутами загального користування, а автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на договірних умовах, - послуги, пов`язані з відправленням та прибуттям автобусів згідно з розкладом руху.
До обов`язкових послуг, що повинні надаватися автостанціями пасажирам, належать: продаж квитків; користування приміщеннями для чекання поїздки, облаштованими місцями для сидіння; можливість користування громадськими вбиральнями; інформування щодо розкладу руху автобусів та вартості поїздки.
За надання обов`язкових послуг автостанцій з осіб, які придбавають проїзні квитки, стягують автостанційний збір, що входить до вартості квитка.
Власники автостанцій несуть відповідальність за якість та безпеку послуг, що надаються автостанціями пасажирам та автомобільним перевізникам, технічний та санітарно-гігієнічний стан будівель, споруд, обладнання та території автостанції.
Таким чином, можливість користування громадською вбиральнею є обов`язковою послугою, яка повинна надаватися автостанціями пасажирам та за яку стягується автостанційний збір, який входить до вартості квитка.
Згідно із п. п. 8 п. 4 «Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області», затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 року №159, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, зокрема, у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, зокрема, перевіряє додержання суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері торгівлі і послуг, вимог законодавства про захист прав споживачів, а також правил торгівлі і надання послуг.
Таким чином перевірка одержання споживачами обов`язкової послуги, яка повинна надаватися автостанціями, є компетенцією Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області.
При цьому, не перевірка фактів порушень щодо можливості користування громадською вбиральнею, викладених в заяві позивача від 11.01.2021 року та не здійснення заходів щодо їх усунення є протиправною бездіяльністю відповідача.
Враховуючи протиправну бездіяльність відповідача щодо не перевірки фактів порушень, викладених в заяві позивача від 11.01.2021 року та не здійснення заходів щодо їх усунення у суду є підстави для зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 11.01.2021 року з врахуванням висновків суду.
Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (вул. 7-а Пересипська, 6, м. Одеса, 65042, код ЄДРПОУ 40342996) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не перевірки фактів порушень, викладених в заяві позивача від 11.01.2021 року та не здійснення заходів щодо їх усунення, зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 11.01.2021 року у відповідності до чинного законодавства – задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області щодо не перевірки фактів порушень, викладених в заяві ОСОБА_1 від 11.01.2021 року та не здійснення заходів щодо їх усунення.
Зобов`язати Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.01.2021 року з врахуванням висновків суду.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида