
Справа № 212/4515/18
2/212/118/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 квітня 2021 року м. Кривий Ріг
Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі: головуючого судді Борис О.Н., за участі секретаря судового засідання Деменко А.С., за участі представників сторін: позивача – ОСОБА_1 , Волошиної Н.А., Товкун А.В., відповідача ОСОБА_2 , представника відповідача адвоката Закалюжного С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу,
встановив:
У червні 2018 року публічне акціонерне товариство «Криворіжгаз» (далі – ПАТ «Криворіжгаз»), правонаступником якого є акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» (далі – АТ «Криворіжгаз»), звернулось до суду із позовом до ОСОБА_2 з вимогою про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач є побутовим споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . За вказаною адресою представники позивача виявили несанкціонований відбір природного газу споживачем шляхом несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, складено Акт про порушення та демонтовано пристрій обліку природного газу. Комісією з розгляду актів про порушення ПАТ «Криворіжгаз» прийнято рішення здійснити нарахування частково за необлікований об`єм природного газу, а саме 50% за період з 01.03.2017 по 01.03.2018 (12 місяців) в сумі 36 641, 49 грн. Вказану суму донарахування позивач просить суд стягнути з відповідача.
Ухвалою суду від 19.07.2018 року було відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
23 листопада 2018 року судом ухвалено по справі заочне рішення.
Ухвалою суду від 17 жовтня 2019 року заяву ОСОБА_2 задоволено та скасовано заочне рішення суду по справі від 23 листопада 2018 року, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
1 листопада 2019 року судом прийнято уточнену позовну заяву. Згідно уточненої позовної заяви позивач просить суд, окрім заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм та обсяг природного газу в сумі 36641,49 грн., стягнути також інфляційні витрати в розмірі 3484,60 грн. та 3% річних в розмірі 1553,59 грн.
12 листопада 2019 року до суду надійшов відзив на уточнену позовну заяву, згідно якої представник ОСОБА_2 адвокат Закалюжний С.В. вважає вказані позовні вимоги необґрунтованими та просить у їх задоволенні відмовити. Зазначає, що АТ «Криворіжгаз» є неналежним позивачем зі стягнення необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу, оскільки позивач, як Оператор ГРМ, не є постачальником природного газу, а виконує лише технічну функцію з розподілу природного газу. Також, на думку представника відповідача, у діючої комісії АТ «Криворіжгаз» з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу побутовому споживачу та споживачу, що не є побутовим – не було підстав для покладення у вину відповідача здійснення порушення, як і факту самого несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, оскільки повноваження членів цієї комісії не були представлені відповідачу та його представнику. Окрім цього комісією не було встановлено, що встановлений мінімальний поріг спрацювання магнітного індикатора був достатнім для зміни допустимої похибки цього лічильника газу.
Ухвалою суду від 12.04.2021 року клопотання відповідача ОСОБА_2 та адвоката Закалюжного С.В. про закриття провадження у справі залишено без задоволення.
Представники АТ «Криворіжгаз» у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, з підстав зазначених в позовних заявах.
Відповідач ОСОБА_2 та представник відповідача адвокат Закалюжний С.В. у судовому засіданні просили суд у задоволенні позовних вимог АТ «Криворіжгаз» відмовити у зв`язку з їх необґрунтованістю з підстав викладених письмовому відзиві.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_3 суду надала свідчення, що вона працює провідним фахівцем АТ «Криворіжгаз» , у зв`язку з чим здійснювала перевірку приладу обліку природного газу встановленого у відповідача. Під час перевірки було виявлено, що лічильник вимикався магнітом. Лічильник запакували в сейф пакет, був складений Акт про порушення, який ОСОБА_2 було підписано без зауважень. Свідок є членом експертної комісії та у її присутності було проведено експертизу вказаного демонтованого лічильника. Під час експертизи було демонтовано пломби, розібрано лічильник у присутності споживача. Комісією при експертному дослідженні було виявлено сторонній предмет у вигляді поршня медичного шприца, зверху ставиться магніт. Комісією було встановлено, що з 2015 року споживання природного газу ОСОБА_2 знизилось.
Вислухавши пояснення сторін, свідків, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті судом встановлено наступне.
АТ «Криворіжгаз» здійснює діяльність з розподілу природного газу та діє на підставі Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494.
Відповідно до постанови НКРЕКП №1274 від 16 квітня 2015 року про видачу ліцензії на розподіл природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ АТ «Криворіжгаз», позивачу видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ на території м. Кривий Ріг (крім житлового масиву Інгулець Інгулецького району в місті Кривий Ріг) та Криворізького району Дніпропетровської області в зоні розташування розподільних газопроводів, що перебувають у власності та користуванні АТ «Криворіжгаз». Відповідно до абзацу 1 ч. 6 Розділу VII Закону України «Про ринок природного газу», введеного в дію з 01 жовтня 2015 року, провадження діяльності з постачання та розподілу природного газу здійснюється на підставі чинних ліцензій, що були видані до дня введення в дію цього Закону, протягом трьох місяців після затвердження ліцензійних умов на провадження відповідного виду господарської діяльності згідно з положеннями цього Закону. Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджені постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201, які набрали чинності з 16 березня 2017 року. З метою приведення господарської діяльності з розподілу природного газу у відповідність до вимог законів України «Про ринок природного газу», «Про ліцензування видів господарської діяльності» та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201, АТ «Криворіжгаз» подало до НКРЕКП заяву про отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу. У зв`язку з вищевикладеним, постанови НКРЕКП №845 від 29 червня 2017 року про видачу ліцензії на розподіл природного АТ «Криворіжгаз», позивачу видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території міста Кривий Ріг (крім житлового масиву Інгулець Інгулецького району) та Криворізького району Дніпропетровської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації АТ «Криворіжгаз».
В главі І розділі 1 пункті 4 Кодексу газорозподільних систем Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) – суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
За вказаних обставин суд вважає, що АТ «Криворіжгаз» є оператором ГРМ в розумінні Кодексу газорозподільних систем.
Так, судом встановлено та не заперечувалось ОСОБА_2 , що останній є побутовим користувачем природного газу у домоволодінні розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , де зареєстровано дві особи: ОСОБА_4 , ОСОБА_2 (т. 1 а.с. 6)
Статтею 714 ЦК України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
18 січня 2010 року між відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Криворіжгаз» (правонаступником якого є АТ «Криворіжгаз») та ОСОБА_5 укладено Договір № 3038173 про надання населенню послуг з газопостачання (далі – Договір № 3038173) за адресою домоволодіння: АДРЕСА_1 . У пункті 21 Договору № 3038173 сторони визначили, що за наявності лічильника газу розрахунок за надані послуги проводиться за встановленими цінами на підставі фактичних показань лічильника.
Підпунктом 6 пункту 27 Договору № 3038173 на споживача покладено обов`язок забезпечувати збереження та цілісність лічильників газу і пломб на них та на газових приладах і пристроях, відключених від систем газопостачання.
Виконавець має право перевіряти стан лічильників газу, їх показання, а також цілісність пломб на них та на газових приладах і пристроях, відключених від системи газопостачання, характеристики об`єкта надання послуг та види споживання природного газу (підпункт 5 пункту 28 Договору № 3038173).
Згідно підпункту 4 пункту 32 Договору № 3038173, споживач несе відповідальність згідно із законодавством за навмисне пошкодження лічильника газу, пломб на ньому, порушення цілості або пошкодження повірочного тавра, а також дії, що призводять до заниження показань лічильників. (т. 1 а.с. 76-78)
З Додатку до Договору № 3038173 від 18 січня 2016 року вбачається, що у домоволодінні АДРЕСА_1 встановлено прилад обліку природного газу «Премгаз» № 9206804. (т.1 а.с. 79)
Отже, спірні правовідносини між сторонами виникли у зв`язку з споживанням природного газу ОСОБА_2 за адресою: будинок АДРЕСА_1 для побутових потреб.
Відповідно до частини третьої статті 18 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу. Побутові споживачі у разі відсутності приладів обліку природного газу споживають природний газ за нормами, встановленими законодавством, до термінів, передбачених у частині першій статті 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». Результати вимірювань вузла обліку природного газу можуть бути використані за умови забезпечення єдності вимірювань. Вимоги до складових частин вузла обліку природного газу, правил експлуатації приладів обліку, порядку вимірювання обсягів та визначення якості природного газу визначаються технічними регламентами та нормами, правилами і стандартами, що встановлюються і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовому комплексі.
Як встановлено судом та не заперечувалось сторонами, постачання природного газу споживачу ОСОБА_2 здійснювалось за наявності встановленого приладу обліку природного газу «Премгаз» G6 № 9206804.
1 березня 2018 року працівниками АТ «Криворіжгаз» складений Акт про порушення № 2949, згідно якого у споживача ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу ГРС, а саме: «несанкціонований відбір природного газу споживачем шляхом несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу шляхом додавання стороннього предмету в середину лічильника газу який реагує на магніт встановлений біля вхідного патрубку». В акті зазначено, що споживач ОСОБА_2 ознайомився зі змістом цього акту та зауважень не висловив. (т. 1 а.с. 7-9)
1 березня 2018 року представниками АТ «Криворіжгаз» було проведено демонтаж газового лічильника «МКН» - G6 № 9206804 з показами 38625,064 куб.м., який встановлений за адресою АДРЕСА_2 у споживача ОСОБА_2 для проведення експертизи, що підтверджується Актом № 3213 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи. Вказаний лічильник опломбовано 01.03.2018, номер пломби с 24108650. В результаті огляду лічильника виявлено в середині сторонній предмет, який реагує на магніт. У вказаному Акті мається відмітка про запрошення споживача Вказаний акт підписаний представником АТ «Криворіжгаз» та ОСОБА_2 без зауважень. (т. 1 а.с. 10)
1 березня 2018 року представниками АТ «Криворіжгаз» було складено Протокол № 1239 щодо направлення ЗВТ на експертизу, а саме лічильника МКМ, типорозміра 6, заводський номер 92068.04, показання 38625,064, номер пломби с 24108650 за ініціативою АТ «Криворіжгаз». За результатами перевірки встановлено: пломби заводу виробника лічильника або Держстандарту України наявні, цілі; пломби АТ «Криворіжгаз» наявні, цілі; перевірка роботи лічильника на мінімальній витраті з гальмуванням; наявні механічні пошкодження лічильника; виявлені ознаки впливу: зміна конструкції лічильника, сторонній предмет всередині лічильника, реагує на магніт. Визначено, що житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 обладнаний ПГН «Brandt» потужністю 10,8 квт., котел «Тепловест» 24 квт. Споживача ОСОБА_2 повідомлено про проведення експертизи 07.03.2018 о 10-00 год. (т. 1 а.с. 11)
Згідно Акту № 2949 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 1 березня 2018 року, на підставі Акту про виявлені порушення від 01.03.2018 за № 2949 лічильника газу типу МКМ G6 № 9206804, лічильник газу встановлений у споживача ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 демонтується в присутності споживача у пакет UA 00074157 та доставляється для проведення експертизи до АТ «Криворіжгаз». Споживач ОСОБА_2 запрошується 07.03.2018 о 10-00 для проведення експертизи. (т.1 а.с. 12)
У відповідності до глави Х розділу 9 пункту 2 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1379/27824 (далі – Кодекс ГРС) перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.
Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін – Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових (Глава Х розділу 9 пункту 6 абзацу 2 Кодексу ГРС).
Положеннями глави Х розділу 9 пункту 6 абзацу 4 Кодексу ГРС визначено, якщо демонтаж ЗВТ на позачергову чи експертну повірку або проведення позачергової чи експертної повірки на місці монтажу ЗВТ буде здійснюватися у наступні дні (не в день перевірки), порядок повідомлення сторін про дату і час здійснення цих заходів аналогічний повідомленню про перевірку. Виключенням є ситуація, коли в акті обстеження у день перевірки сторонами будуть чітко визначені подальші заходи з проведення повірки (час, дата, місце тощо).
У разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (Глава Х розділу 9 пункту 7 Кодексу ГРС).
Судом встановлено, що 1 березня 2018 року працівниками АТ «Криворіжгаз» за адресою домоволодіння АДРЕСА_1 у споживача побутового газу ОСОБА_2 під час огляду газового лічильника типу МКМ G6 № 9206804, було виявлено порушення в роботі лічильника на мінімальній витраті, а також сторонній предмет всередині лічильника, який реагує на магніт, у зв`язку з чим представниками оператора ГРМ було здійснено демонтаж цього лічильника для проведення експертизи. Споживача було належним чином повідомлено про дату, час та місце розгляду Акту про порушення від 01.03.2018 та про проведення експертизи приладу обліку газу.
З матеріалів справи вбачається, що представниками АТ «Криворіжгаз» 1 березня 2018 року дотримано процедуру огляду вузла обліку газу у присутності споживача природного газу ОСОБА_2 , що підтверджується як показами свідка ОСОБА_3 , так і особистими підписами споживача ОСОБА_2 у Акті про порушення № 2949 від 01.03.2018, Протоколі № 1239 щодо направлення ЗВТ на експертизу, позачергову або експертну повірку від 01.03.2018, Акті № 2949 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 01.03.2018 та Акті № 3213 про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 01.03.2018.
Як вбачається з показів свідка ОСОБА_3 , нею під час огляду приладу обліку природного лічильника типу МКМ G6 № 9206804, було виявлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу пристрою обліку природного газу у зв`язку з чим представники Оператора ГРМ мали правові підстави здійснити демонтаж зазначеного вузла обліку з направленням його на відповідне експертне дослідження.
У відповідності до глави Х розділу 10 пункту 2 Кодексу ГРС, після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.
З Протоколу № 1239 щодо направлення ЗВТ на експертизу від 01.03.2018 вбачається, що представниками АТ «Криворіжгаз» 01 березня 2018 року дотримано процедуру направлення лічильника типу МКМ G6 № 9206804, на експертизу, а саме у присутності сторін його було упаковано в пакет з поліетилену та складено відповідний протокол.
У відповідності до положень глави Х розділу 10 пункту 5 Кодексу ГРС, під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу.
Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються:
1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ;
7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.
Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.
З Акту № 328 експертизи лічильника від 7 березня 2018 року вбачається, що експертиза проводилась комісією у складі: голови комісії Задорожньої О.П., представника ДП «Кривбасстандартметрологія» Кучер Є.Л., провідного фахівця ВЕБ Трішиної О.А., начальника відділу Сиротюк Г.В., представника юридичного управління Гришко С.В., старшого менеджера ОСОБА_6 , слюсаря КВП та ОСОБА_7 , старшого інженера ОСОБА_8 , за присутності споживача ОСОБА_2 та його представника ОСОБА_9 . Згідно вимог Кодексу ГРС, комісія провела експертизу лічильника газу типу МКМ-G6, 1995 р.в., зав. №. 9206804, покази 38625,0 куб.м., який знято відповідно до акту від 01.03.2018 № 2949, цілісність пломби на упаковці (сейфпакету) № UA 00074157 наявна. Комісією встановлено, що цілісність відлікового механізму пошкоджена. При проведенні експертизи виявлено порушення: всередині лічильника на колекторі вимірювального механізму біля вхідного патрубка виявлено отвір, у якому знаходиться сторонній предмет, а саме медичний шприц із закріпленим на ньому магнітом. Порушення здійснені прихованими заходами. Дані порушення є наслідком несанкціонованого втручання в роботу лічильника та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації. Вказаний акт підписаний споживачем ОСОБА_2 із зауваженнями, у яких зазначено, що ним ніяких протизаконних дій із вказаним лічильником газу не вчинялось. (т. 1 а.с. 13)
У довідці ДП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №Т-ДН-8100/18 від 07.03.2018 зазначено, що лічильник газу типу «МКМ» зав. № 9206804 не відповідає вимогам згідно рекомендації Р 50-071-98 «Лічильники газу побутові» Методи та засоби повірки. Зазначено, що в приладі присутній сторонній предмет. (т.1 а.с. 14)
За клопотання представника позивача у судовому засіданні досліджено відеозапис ( а.с.133), на якому зафіксовано проведення експертизи лічильника газу за присутністю ОСОБА_2 та його представника ОСОБА_9 , комісією АТ «Криворіжгаз» було розпаковано пластиковий пакет у якому знаходився лічильник газу типу «МКМ» зав. № 9206804. Під час експертизи було виявлено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ. Виявлені пошкодження лічильника газу були сфотографовані представником АТ «Криворіжгаз». (т.1 а.с. 129-133)
З матеріалів справи вбачається, що представниками АТ «Криворіжгаз» дотримано процедуру проведення експертизи побутового приладу обліку газу типу «МКМ» зав. № 9206804, оскільки під час експертизи був присутній споживач, у його присутності було розпаковано поліетиленовий пакет з газовим лічильником та у його присутності було виявлено факт несанкціонованого втручання в роботу цього приладу.
Також, згідно з положеннями глави Х розділу 10 пункту 3 Кодексу ГРС експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора.
У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників.
Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.
За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні мати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація.
Як вбачається з Акту № 328 експертизи лічильника від 7 березня 2018 року, експертиза проводилась комісією у складі: голови комісії Задорожньої О.П., представника ДП «Кривбасстандартметрологія» Кучер Є.Л., провідного фахівця ВЕБ Трішиної О.А., начальника відділу Сиротюк Г.В., представника юридичного управління Гришко С.В., старшого менеджера ОСОБА_6 , слюсаря КВП та ОСОБА_7 , старшого інженера ОСОБА_8 . Тобто до складу вказаної експертної комісії входить не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу, що вказує правомочність вказаної комісії з огляду на положення глави Х розділу 10 пункту 3 Кодексу ГРС.
У відповідності до розділу ХІ глави 2 пункту 1 Кодексу ГРС, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Положеннями розділу ХІ глави 3 пункту 1 Кодексу ГРС визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
З матеріалів справи вбачається, що під час поверхневого огляду побутового приладу обліку газу типу «МКМ» зав. № 9206804, виявити несанкціоноване втручання в роботу пристрою не виявляється можливим, що вказує на наявність несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу здійсненого шляхом прихованих заходів. (т.1 а.с. 13) За таких обставин розрахунок об`єму необлікованого природного газу повинен здійснюватися за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (розділ ХІ глави 5 пункт 8 Кодексу ГРС).
Комісія АТ «Криворіжгаз» з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу побутовому споживачу, споживачу, що не є побутовим, розглянувши Акт про порушення від 01.03.2018, з приводу несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу з адресою: АДРЕСА_1 вирішила: Акт про порушення задовольнити, нарахувати частково, а саме 50% від розрахунку за період з 01.03.2017 по 01.03.2018, що складає 36641,49 грн. та 4158,64 м.куб., що підтверджується витягом з протоколу від 22.03.2018 № 23. (т.1 а.с. 15-19)
У відповідності до розділу ХІ глави 5 пункту 11 Кодексу ГРС, при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
За Актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 22.03.2018, комісією АТ «Криворіжгаз» на підставі Акта про порушення від 01.03.2018 № 2949 до споживача ОСОБА_2 АДРЕСА_1 у зв`язку із несанкціонованим втручанням в роботу лічильника газу розраховано необлікований (донарахований) об`єм та обсяг природного газу і його вартість у розмірі 36641,49 грн. за період розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, фактично сплачений об`єм природного газу протягом періоду порушення 673,47 м.куб. Опис розрахунку: згідно граничних об`ємів споживання природного газу населення за період з 01.03.2017 по 01.03.2018. (т.1 а.с. 20)
З матеріалів справи вбачається, що при складені Акту-розрахунку комісією АТ «Криворіжгаз» дотримано положень Кодексу ГРС, а тому у суду відсутні сумніви стосовно донарахованого об`єму природного газу та його вартості, який підлягає сплаті споживачем ОСОБА_2 .
У відповідності до розділу ХІ глави 5 пункту 12 Кодексу ГРС, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
22 березня 2018 року АТ «Криворіжгаз» направило на адресу відповідача ОСОБА_2 рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості у розмірі 36641,49 грн. У вказаному рахунку зазначено про необхідність споживача протягом 15 днів з дня отримання цього рахунку оплатити вищезазначену суму. (т.1 а.с. 21) Зазначений рахунок на оплату ОСОБА_2 було отримано 18 травня 2018 року. (т.1 а.с. 23)
Як встановлено судом та не заперечувалось сторонами, рахунок АТ «Криворіжгаз» від 22 березня 2018 року відповідачем не сплачено.
З досліджених під час судового розгляду доказів вбачається правомірність дій АТ «Криворіжгаз» з демонтажу, експертизи газового лічильника типу «МКМ» зав. № 9206804, встановленого у споживача ОСОБА_2 , також під час судового розгляду доведено факт несанкціонованого втручання споживача в роботу зазначеного лічильника газу та перевірено обґрунтованість донарахування АТ «Криворіжгаз» об`єму природного газу в розмірі 673,47 м3 на суму 36641,49 грн. За таких обставин суд вважає, що обставини зазначені у позові АТ «Криворіжгаз» знайшли своє підтвердження під час судового розгляду, а тому за позовні вимоги підлягають задоволенню та з ОСОБА_2 на користь АТ «Криворіжгаз» підлягає стягненню вартість донараховного об`єму природного газу на суму 36641,49 грн. Суд погоджується з розрахунком позивача, оскільки він виконаний у відповідності до вимог чинного законодавства, а відповідача, заперечуючи проти позовних вимог , іншого розрахунку суду не надав.
Також, відповідно до частини другої статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі № 686/21962/15-ц (провадження № 14-16цс18) зроблено висновок, що у статті 625 ЦК України визначені загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов`язання незалежно від підстав його виникнення. Приписи цієї статті поширюються на всі види грошових зобов`язань, якщо інше не передбачено договором або спеціальними нормами закону, який регулює, зокрема, окремі види зобов`язань .
Встановивши, що між сторонами виникло грошове зобов`язання, суд приходить до висновку про поширення дії частини другої статті 625 ЦК України на спірні правовідносини та стягнення з ОСОБА_2 на користь АТ «Криворіжгаз» інфляційних втрат і 3 % річних від простроченої суми.
Так, інфляційні витрати за період з 01.08.2018 по 30.09.2019 складають 3484,60 грн. із розрахунку: 36641,49 грн. х 1,0951 - 36641,49 грн.
В той же час 3% річних за період з 01.08.2018 по 30.09.2019 складають 1 282,95 грн. із розрахунку: 36 641,49 грн. x 3 % x 426 : 365 : 100.
Оскільки позов задоволено в частково, то відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені останнім та документально підтверджені витрати по оплаті судового збору пропорційно суми задоволених вимог в розмірі 1750,55 грн.
У відповідності до ст. ст. 625, 714 ЦК України , керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141 ч.1, 247 ч.2, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, суд -
ухвалив:
Позові вимоги акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз»: заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу в розмірі 36641 (тридцять шість тисяч шістсот сорок одна) гривня 49 копійок; інфляційні витрати в розмірі 3484 (три тисячі чотириста вісімдесят чотири) гривні 60 копійок; три відсотка річних в розмірі 1282 (одна тисяча двісті вісімдесят дві) гривні 95 копійок; витрати на оплату судового збору в розмірі 1750 (одна тисяча сімсот п`ятдесят) гривень 55 копійок.
В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
На рішення може бути подана апеляційна скарга в Дніпровський апеляційний суд через Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п. 3 Розділу XII ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Позивач: акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», код ЄДРПОУ: 03341397, місцезнаходження юридичної особи: 50051, м. Кривий ріг, пр. Металургів, 1.
Відповідач: ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 .
Повний текст рішення складений та підписаний 27.04.2021року.
Суддя: О. Н. Борис