Головуючий у 1 інстанції - Солоніченко О.В.
Суддя-доповідач - Василенко Л.А.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
Іменем України
25 травня 2010 року справа №2а-28943/09/1270
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого Василенко Л.А., суддів Губської Л.В., Старосуда М.І.,
при секретареві Солодько О.І.,
з участю представника позивача Сороки М.С., представника відповідача Цуцкова І.В.
розглянула у відкритому судому засіданні в приміщенні залу суду апеляційну скаргу Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 3 березня 2009р. у справі № 2а-28943/09 за позовом Кредитної спілки «Фінансова нива» до Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.12.2009 р. № 0001161710/0, і
В С Т А Н О В И Л А:
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 3 березня 2009 р. позов Кредитної спілки «Фінансова нива» до Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задоволений, а саме, визнано протиправним та скасовано повідомлення-рішення № 0001161710/0 від 10 грудня 2009 р. З Державного бюджету України на користь позивача стягнуті судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3,40грн.
Відповідач на вказане судове рішення подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати в звязку з порушенням норм матеріального права та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Представник відповідача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав в повному обсязі, просив її задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги, вважав їх неспроможними з огляду на норми Законів України «Про податок з доходів фізичних осіб» та «Про порядок погашення зобовязання платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами», просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін як обґрунтовану та законну.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
В період з 9 листопада 2009 року до 20 листопада 2009 року Алчевською обєднаною державною податковою інспекцією (далі за текстом Алчевська ОДПІ) проведено планову виїзну перевірку Кредитної спілки «Фінансова нива» (далі за текстом КС «Фінансова нива») з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 року до 30.06.2009 року. Перевіркою встановлено порушення: п. 1.15 ст. 1, п.п. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4, п.п. 8.1.1. п. 8.1 ст. 8, п.п. 9.2.1 п. 9.2 ст. 9, п.п. 9.2.3 п. 9, п.п. 9.2.4 п.9.2 ст.9, абз. а) п. 19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-IV від 22.05.2003 р., а саме: за період з 01.01.2007 р. до 30.06.2009 р. податковим агентом Кредитної спілки «Фінансова нива» при виплаті доходу фізичним особам не нарахований, не утриманий та не перерахований до бюджету податок з доходів фізичних осіб у сумі 9737,29 грн., у тому числі за 2007р. у розмірі 1391,83 грн., за 2008 р. у розмірі 3926,70 грн., за 1 півріччя 2009 року у розмірі 4418,76 грн.
За результатами цієї перевірки Алчевською ОДПІ 27.11.2009 року складений акт №2959/221-33157747 від 27.11.2009 р. (а. с. 8 36), який 02.12.2009 року підписаний посадовими особами позивача з запереченнями, які були надіслані відповідачу (а.с.37-38).
Листом від 07.12.2009 р. за №42734/171 відповідач визнав заперечення позивача на акт перевірки необґрунтованими (а.с.39 -44).
За виявлені порушення податковим органом (відповідачем у справі) 10 грудня 2009 року прийнято податкове повідомлення рішення №0001161710/0, яким позивачеві визначено суму податкового зобовязання за основним платежем у розмірі 9737,29 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 19474,58 грн., а всього 29211,87 грн. (а.с.7).
Колегія суддів, заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги і дійшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Обставини, встановлені судом першої інстанції знайшли своє підтвердження при апеляційному перегляді і не є спірними.
Спірним у дані справі є правомірність прийняття 10 грудня 2009 року Алчевською ОДПІ податкового повідомлення-рішення №0001161710/0, яким позивачеві визначено суму податкового зобовязання за основним платежем у розмірі 9737,29 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 19474,58 грн., а всього 29211,87 грн. (а.с.7) за порушення КС «Фінансова нива» п. 1.15 ст. 1, п.п. 4.2.12 п. 4.2 ст.4, п.п.8.1.1. п.8.1 ст.8, п.п.9.2.1 п. 9.2 ст. 9, п.п.9.2.3 п.9, п.п.9.2.4 п.9.2 ст.9, абз. а) п. 19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-IV від 22.05.2003 року (далі зща текстом Закон №889). Спірне рішення прийняте на підставі абзацу «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 та підпунктом 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ (далі за текстом Закон №2181).
Згідно абз. 1 п. 1 ст. 21 та абз. 1. ч. 2 ст. 21 Закону України «Про кредитні спілки» кредитна спілка відповідно до свого статуту приймає вступні та обов'язкові пайові та інші внески від членів спілки. Кредитна спілка має право самостійно встановлювати розмір плати (процентів), яка розподіляється на пайові членські внески та нараховується на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки.
Згідно ч. 3 ст. 21 цього Закону, нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При цьому в першу чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням умови, що доходність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку доходності внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові пайові членські внески, розподіляється на обов'язкові пайові членські внески.
Згідно ч. 1 ст. 23 цього Закону, внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.
Згідно п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як: процент на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок); процентний або дисконтний дохід за іменним ощадним (депозитним) сертифікатом; процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.
З огляду на викладене, судова колегія погоджує висновок суду першої інстанції, що законодавець використовує термін «процент на вклад/внесок» як до виплат на депозитні рахунки, так і до доходів на вклади/внески до кредитної спілки.
Підпунктом 22.1.4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» визначено, що підпункт 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 цього Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та підпункти 9.2.1 і 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 1 січня 2013 року.
Підпункт 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 Закону України № 889 встановлює, що до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається дохід у вигляді процентів (дисконтних доходів), дивідендів та роялті, виграшів, призів, інші доходи, крім зазначених у пункту 4.3 цієї статті.
Однак, дію підпункту 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 Закону України № 889 зупинено у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із Законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат згідно із Законом України від 23 грудня 2004 р. № 2285-IV «Про Державний бюджет України на 2005 рік»
Законом України від 01.07.2004 р. «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» внесені зміни до підпункту 4.3.5 пункту 4.3 статті 4 Закону № 889, а саме підпункт «в» після слів «неприбутковими організаціями» доповнено словами «(крім кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ)», але ці зміни набувають чинності з 01.01.2005 року.
З 01 січня 2005 р. оподаткування такої плати (процентів) на пайові членський внески (вклади) та на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитних спілок, здійснюється на підставі спеціальної норми, що міститься у абзаці 4 пункту 7.2 статті 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Стаття 9 цього Закону визначає оподаткування процентів, де у підпункті 9.2.1 та підпункті 9.2.2 пункту 9.2 цієї статті зазначено, що податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті) на його користь доходів, визначених у пункті 7.2 статті 7 цього Закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату). Загальна сума податків, утриманих протягом звітного податкового місяця з таких нарахованих (сплачених) процентів платнику податку, сплачується (перераховується) таким податковим агентом до бюджету у строки, визначені законом для місячного податкового періоду.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що до 1 січня 2005 р. виплата процентів на пайові внески (вклади) та на внески (вклади) не оподатковувалася у звязку з тим, що кредитна спілка була нарівні з іншими неприбутковими організаціями і мала такі ж пільги по нарахуванню та сплаті податків, а з 1 січня 2005 року таку привілею виключено, проте цим же законом запроваджено спеціальне оподаткування таких надходжень (пункт 7.2), що у правозастосуванні пов'язаний з пунктом 9.2, який відповідно до підпункту 22.1.4 в частині оподаткування процентів набуває чинності з 1 січня 2013 р; відповідно до підпункту 22.1.4 проценти на вклад до небанківської фінансової установи будуть оподатковуватись з 1 січня 2013 р.
Податковий орган при прийнятті спірного податкового повідомлення-рішення не врахував особливостей застосування вищенаведених норм Закону №889 в їх сукупності, зокрема на які посилався при прийнятті податкового повідомлення-рішення, внаслідок чого прийняв спірне рішення з порушенням норм закону, дійшовши до помилкового висновку про донарахування позивачу податкового зобовязання за платежем «податок з доходів фізичних осіб».
На підставі викладеного колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно вирішив спір, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстав для скасування постанови суду не встановлено.
Постанова в повному обсязі складена 28 травня 2010 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195 ч.1, ст. 196, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 3 березня 2009р. у справі за позовом Кредитної спілки «Фінансова нива» до Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.12.2009 р. № 0001161710/0 залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня її складення в повному обсязі.
Головуючий: Л.А. Василенко
Судді: Л.В.Губська
М.І.Старосуд