ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 квітня 2010 року 17:14 № 2а-190/10/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Каракашьяна С.К при секретарі судового засідання Попові В.С., розглянувши адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бімаркет»
до відповідача Державної податкової інспекції у Святошинському районі м.Києва
про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.10.2009р. №0004682330, №0004692330
За участю представників сторін
позивача: Ненада (довіреність від 02.02.2010р. №02-02/10)
відповідач: Пильгун О.О. (довіреність від 11.01.2010р. №1/10-021)
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Бімаркет»з позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.10.2009р. №0004682330, №0004692330.
Позивач не погоджується з рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.10.2009р. №0004682330, №0004692330 у звязку з порушенням п. 3, п. 9 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг" від 06.07.1995 року № 265/95-ВР та п. 2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. №637 (із змінами та доповненнями), та вважає, що висновки співробітників ДПІ у Святошинському р-ні м.Києва є такими, що не відповідають дійсності та суперечать чинному законодавству України.
Відповідачем у наданому відзиві позовні вимоги заперечуються з підстав правомірності прийняття оспорюваних рішень. Зокрема, відповідач посилається на те, що на підприємстві в КОРО №2657003942 р/4 відсутні записи на суму надходжень готівки від реалізації товарів за 16.06.2009 (Z звіт №2048) та не зберігання в книзі обліку роздрукованих операцій Z звіт №1882,1883, 1884, 1885.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
07 жовтня 2009р. співробітниками ДПА у місті Києві було проведено планову перевірку щодо здійснення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу ТОВ «Бімаркет», за результатами якої складено акт №004480 від 07.10.09р. (далі акт перевірки).
Зазначеним актом встановлено порушення п.3, п.9 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг" від 06.07.1995 року № 265/95-ВР та п. 2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. №637 (із змінами та доповненнями), а саме зроблено висновки про те, що:
суб'єкт господарювання на момент перевірки проводить грошові розрахунки із застосуванням РРО. 16.06.2009р. підприємством не оприбутковано готівкові кошти у день одержання в повній сумі не здійснивши обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій №2657 003942 р/х на підставі фіскального звітного чеку РРО від 16.06.2009р. за №2048 на суму 3554,76 грн. Зазначені готівкові кошти не підтверджені прибутковим касовим ордером, відповідні записи в касовій книзі та книзі обліку розрахункових операцій відсутні;
суб'єкт господарювання не забезпечив зберігання фіскальних звітних чеків за 26.03.2009р. № 1882, №883; 27.03.2009р. №1884, №1885 в книзі обліку розрахункових операцій №2657003942.
На підставі висновків вищезазначеного акту перевірки від 07.10.2009р. №0914/26/57/23/31814050, ДПІ у Святошинському районі м. Києва було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0004692330 від 23.10.2009р. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0004682330 від 23.10.2009р.
Згідно п. 9 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг" від 06.07.1995 року № 265/95-ВР, суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язанні щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Згідно з п.п. 2.6 п. 2 Положення №637 вся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійсненням обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що у відповідності до Книги обліку розрахункових операцій №2657003942, яка зареєстрована ДПІ в Святошинському районі м. Києва, 15.06.2006 р., на сторінці 34, вклеєний для зберігання в книгу обліку розрахункових операцій фіскальний звітний чек РРО від 16.06.2009 року за № 2048 на суму 3554, 76 грн. (готівкових надходжень до каси).
Також позиція позивача полягає в тому, що не своєчасно внесений запис в книгу обліку розрахункових операцій не можна вважати не оприбуткуванням чи ухиленням від оприбуткування готівки.
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(надалі також як Закон про РРО), реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Згідно ст. 3 Закону про РРО, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення;
- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Згідно п. 2.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637 від 15.12.04 р. (надалі «Положення про касові операції») встановлено, що підприємства здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.
У відповідності до п.1.2 Положення про касові операції зазначено, що оприбуткування готівки це - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Згідно п. 2.6 Положення про ведення касових операцій, суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Зокрема, з касової книги позивача вбачається, що станом на 16.06.2009 року оприбуткована сума готівкових коштів становить 3554, 76 грн. (три тисячі п'ятсот п'ятдесят чотири гривні 76 коп.) (копія відповідної сторінки касової книги наявна в матеріалах справи).
У відповідності зі ст. З Закону про РРО, 16.06.2009 року був роздрукований на реєстраторі розрахункових операцій фіскальний звітній чек (Z-звіт), який був вклеєний для зберігання в книгу обліку розрахункових операцій позивача.
Щодо порушення п.9ст.3 Закону про РРО, суд відзначає наступне.
Згідно зі ст. 2 Закону про РРО, "фіскальний звітний чек" - це документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.
Тому вказана в п. 2.2.12 Акті перевірки інформація про те, що на підприємстві не зберігаються Z-звіти не відповідає дійсності, оскільки вказані перевіряючими в Акті фіскальні звітні чеки зберігаються на підприємстві у відповідності до норм чинного законодавства.
Тобто, як вбачається судом з матеріалів справи, фіскальні звітні чеки своєчасно роздруковувались на реєстраторах розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, та вклеювались до книги обліку розрахункових операцій задля забезпечування їх зберігання (фотокопія 2-звітів наявна в матеріалах справи).
Згідно з абзацом 5 підпункту 2.3.2. пункту 2.3 розділу 2 «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10 серпня 2005 р. №327, за кожним відображеним в акті фактом порушення податкового законодавства необхідно, зокрема, у разі відсутності первинних документів або ненадання для перевірки первинних та інших документів, що підтверджують факт порушення, зазначити перелік цих документів. При цьому, до акта перевірки додаються пояснення посадових осіб або інших працівників суб'єкта господарювання (у межах їх компетенції), що перевіряється, щодо відсутності первинних та інших документів.
Акт перевірки позивача, надані відповідачем та ДПА України документи не містять ні переліку відсутніх документів, ні пояснень посадових осіб позивача щодо відсутності Z звітів, ні копій відповідних сторінок КОРО з відсутніми чеками.
Отже, невиконання особами, які проводили перевірку позивача, вимог п.п.2.3.2 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства»щодо необхідності витребовування пояснень та визначення переліку відсутніх документів, потягло за собою неможливість встановлення обставини наявності чи відсутності документів на момент проведення перевірки під час судового розгляду.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятих ним спірних рішень.
У звязку з викладеним, суд доходить висновків про обґрунтованість позовних вимог, та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.10.2009р. №0004682330 та №0004692330 прийнятих Державною податковою інспекцією у Святошинському р-н м.Києва.
Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого ним спірного рішення.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю „Бімаркет” задовольнити повністю.
2.Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.10.2009р. №0004682330 та №0004692330.
3.Судові витрати в сумі 3,40 присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Бімаркет” за рахунок Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.К. Каракашьян