
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 квітня 2021 року м. Київ № 640/12708/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді - Добрівської Н.А.
розглянувши у спрощеному провадженні адміністративну справу
за позовомГоловного управління ДПС у Хмельницькій областідо Приватного підприємства "Консалтингова фірма "Прометей"про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Хмельницькій області звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Приватного підприємства "Консалтингова фірма "Прометей" про стягнення податкового боргу в розмірі 133 934,77 грн з рахунків відповідача у банках, обслуговуючих такого платника податків, та за рахунок готівки, що належить відповідачу.
Ухвалою суду від 11.06.2020 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.
23.06.2020 ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного провадження.
Копія даної ухвали із визначенням строку для надання відзиву на позов була направлена відповідачу засобами потового зв`язку та отримана 30.06.2020.
Своїм правом на надання відзиву на позов відповідач не скористався, заяв / клопотань суду не направляв.
Кабінетом Міністрів України згідно п.1 постанови КМУ від 30.09.2020 №893 "Про деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" постановлено ліквідувати як юридичних осіб публічного права територіальні органи Державної податкової служби, в тому числі Головне управління ДПС у Хмельницької області згідно додатку до постанови №893.
Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», відповідно до статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" та Положення про Державну податкову службу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227, утворено як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України Головне управління ДПС у Хмельницькій області.
Наказом Державної податкової служби України від 24.12.2020 №755 «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» з 01.01.2021 розпочато здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно із наказом ДПС від 30.09.2020 №529, повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови КМУ № 893.
З огляду на вищевикладене, з урахуванням змісту позовних вимог та доводів, наведених на їх обґрунтування на підставі статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про необхідність заміни первинного позивача процесуальним правонаступником у спірних правовідносинах - Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області (відокремленим підрозділом) (код ЄДРПОУ ВП 44070171, адреса: м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17).
На підставі наявних у справі доказів судом встановлено таке.
Заборгованість, що визначена контролюючим органом у позовній заяві на загальну суму 133 934,77 грн утворилась у зв`язку з несплатою у визначені Податковим кодексом України (далі по тексту - ПК України у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) строки зобов`язань по сплаті податку на нерухоме майно відмінні від земельної ділянки та орендної плати з юридичних осіб.
Так, у деклараціях з податку на нерухоме майно відмінні від земельної ділянки відповідачем самостійно визначені такі зобов`язання:
- від 16.02.2018 №9023996278 у розмірі 3 254,94 грн;
- від 13.02.2019 №9019791388 у розмірі 3 648,33 грн.
Також. у деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) відповідачем самостійно визначені такі зобов`язання:
- від 16.02.2018 №9024018994 за березень-листопад 2018 року у розмірі по 5456,19 грн та грудень 2018 року у розмірі 5456,20 грн;
- від 13.02.2019 №9019791902 (за 2019 рік) у розмірі 65 474,29 грн;
- від 20.02.2020 №9030270851 за січень 2020 року у розмірі 5456,19 грн.
В силу положень, закріплених в п.54.1 ст.54 ПК України така сума грошового зобов`язання вважається узгодженою.
Крім того, за відповідачем рахується заборгованість з податку на нерухоме майно відмінні від земельної ділянки у зв`язку з несплатою зобов`язань визначених податковими повідомленнями-рішеннями:
- від 22.02.2018 №0023331207 у розмірі 116,56 грн (отримане повноважним представником відповідача 28.02.2018);
- від 08.08.2018 №0974140304 у розмірі 1 663,73 грн (отримане повноважним представником відповідача 13.08.2018);
- від 08.08.2018 №0975140304 у розмірі 170,00 грн (отримане повноважним представником відповідача 13.08.2018);
- від 12.12.2019 №0035285704 у розмірі 364,12 грн (отримане повноважним представником відповідача 18.12.2019).
Відповідно до викладених у п.п.56.17.1, п.п.56.17.5 п.56.17 ст.56 ПК України податкове повідомлення-рішення на день звернення контролюючого органу до суду із даним позовом є узгодженим.
Також, на підставі п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України, відповідачу була нарахована пеня з податку на нерухоме майно відмінні від земельної ділянки в розмірі 1070,17 грн.
Загальна сума заборгованості, що рахується за платником податків у сумі 133 934,77 грн підтверджується даними інтегрованих карток платника податку.
Згідно із визначенням, наведеним в п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Так, згідно п.31.1 ст.31 ПК України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством.
Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
З дотриманням порядку та строків, визначених у ст.59 ПК України, на юридичну адресу відповідача направлена податкова вимога №759-22 від 06.02.2017 (отримана повноважним представником відповідача 13.07.2017).
При цьому, у відповідності до п.59.5 ст.59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Пунктом 87.1 статті 87 ПК України, джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Згідно пунктів 95.1 - 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з абз. 1 п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п.95.4 ст. 95 ПК України).
Норми п. 95.4 ст.95 ПК України передбачено, що стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Таким нормативно-правовим актом є "Порядок стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1244, який визначає механізм стягнення готівки, належної платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу.
Суть спору полягає в правомірності заявлених вимог щодо стягнення грошових коштів, що перебувають на рахунках підприємства, а також готівкових коштів у рахунок погашення податкового боргу.
В той же час, норми п. 95.4 ст. 95 ПК України та постанови Кабінету Міністрів України № 1244 не ставлять у залежність можливість задоволення позову про стягнення коштів з рахунків платника, або готівкових коштів в рахунок погашення податкового боргу з самим фізичним існуванням таких коштів.
Вказана позиція узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними в постановах від 05.11.2019 у справі № 808/2619/16, від 28.05.2019 у справі № 808/2916/16.
На підставі наявних у справі доказів та їх оцінки під час розгляду справи в порядку спрощеного провадження, суд приходить до висновку про доведеність контролюючим органом підстав виникнення податкової заборгованості, наявність боргу у визначеному ним розмірі, а також дотримання встановленої законодавством процедури, що передує стягненню податкового боргу в судовому порядку, що дає суду підстави для задоволення позову у повному обсязі.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 3, 5-11, 19, 73-77, 79, 90, 263, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Хмельницькій області (відокремленого підрозділу) задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства "Консалтингова фірма "Прометей" суму податкового боргу по сплаті податку на нерухоме майно відмінні від земельної ділянки та орендної плати з юридичних осіб у загальному розмірі 133 934 (сто тридцять три тисячі дев`ятсот тридцять чотири) гривні 77 коп., шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих Приватне підприємство "Консалтингова фірма "Прометей" та за рахунок готівки, з них:
- податку на нерухоме майно відмінні від земельної ділянки у розмірі 10 215,62 грн;
- з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 123 719,15.
Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено протягом 30 днів з моменту складення повного тексту до суду апеляційної інстанції в порядку, визначеному ст.ст.293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Позивач - Головне управління ДПС у Хмельницькій області (відокремлений підрозділ) (код ЄДРПОУ ВП 44070171, юридична адреса: 29000, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17).
Відповідач - Приватне підприємство "Консалтингова фірма "Прометей" (код ЄДРПОУ 30668980, юридична адреса: 01010, м. Київ, Печерський р-н, вул. Івана Мазепи, буд.10-А).
Суддя Н.А. Добрівська