Рішення № 96505346, 26.04.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2021
Номер справи
520/2067/21
Номер документу
96505346
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 квітня 2021 р. № 520/2067/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об`єднання міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" щодо відмови у підготовці оновленої довідки із обов`язковим зазначенням надбавки за вислугу років у розмірі 40% для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, у відповідності до вимог постанови № 988 від 11.11.2015, порядку № 260 від 06.04.2016;

- зобов`язати Державну установу "Територіальне медичне об`єднання міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , із обов`язковим зазначенням надбавки за вислугу років у розмірі 40 % ((3000 грн - посадовий оклад + 2200 грн - оклад за спеціальним званням) * 40% = 2080 грн).

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що проходив службу в органах внутрішніх справ та був звільнений, на сьогоднішній день є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області. Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області була надана довідка про грошове забезпечення позивача від 24.03.2018 №100/32880-2003009319, однак, позивач не погоджується зі встановленим розміром надбавки 30% від посадового окладу, у зв`язку з чим звернувся до відповідача з заявою про видачу довідки із обов`язковим зазначенням надбавки за вислугу років у розмірі 40% для здійснення перерахунку пенсії, однак відповідачем було відмовлено у наданні нової довідки у зв`язку з відсутністю підстав для її видачі. Не погоджуючись з відмовою відповідача у перерахунку пенсії позивач звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.02.2021 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п`яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження та вручена представнику відповідача, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.

Представником відповідача 15.03.2021 надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог та зазначив, що розмір грошового забезпечення позивача та його складові, встановлені для перерахунку пенсії на підставі довідки від 24.03.2018 №100/32880-2003009319, що була видана Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області станом на 01.01.2016 відповідають положенням чинного законодавства.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та звільнений 31.07.2011 з посади заступника начальника відділу УОС ГУМВС України в Харківській області, звання підполковник міліції.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та з 15.08.2011 позивачу призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

01.01.2016 право на перерахунок пенсії позивача виникло на підставі постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у зв`язку з прийняттям Закону України від 23.12.2015 №900- VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей».

Постановою КМУ від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» було встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїм складом відповідає грошовому забезпеченню працівників органів внутрішніх справ, однак є значно більшим за розміром.

У березні 2018 р. Ліквідаційної комісією ГУМВС України в Харківській області була виготовлена довідка №100/32880-2003009319 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови КМУ від 11.11.2015 №988, постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільненні з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» станом на 01.01.2016, до якої включені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за вислугу років, робота з таємними документами.

01.05.2018 на підставі зазначеної довідки на підставі постанови КМУ №103 Головне управління ПФУ в Харківській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016.

Позивач з заявою від 28.12.2020 звернувся до відповідача, в якій просив виготовити нову довідку станом на 01.01.2016 із обов`язковим зазначенням надбавки за вислугу років у розмірі 40% для здійснення перерахунку пенсії.

Відповідач листом від 27.01.2021 №33/41-П-12 відмовив позивачу у виготовленні довідки станом на 01.01.2016, оскільки відсутні підстави для виготовлення нової довідки, з моменту прийняття постанови № 988 і до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень щодо підвищення розміру грошового забезпечення поліцейських. Розміри посадових окладів, окладів за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в поліції, які визначені постановою №988, не збільшувалися та будь-які нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення не вводилися.

Із таким рішенням відповідача позивач не погоджується, вважає його протиправним та незаконним, у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом порушених прав.

По суті позовних вимог суд зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України з числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XIІ (у редакції до 29.12.2015) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі-Закон №580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

Так, пунктом 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580-VIII визначено, що цей Закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, крім: 1) пунктів 1, 2, 3, 7-13, 15, 17-18 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування; 2) частини сьомої статті 15 та частини п`ятої статті 21 цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2017 року.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII (далі - Закон №900-VIII).

Цим Законом статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Також Законом №900-VIII доповнено пункт 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону №580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.

Кабінет Міністрів України постановою «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988 (далі - Постанова №988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Таким чином, у зв`язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою №988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону №2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до ст. 43 Закону №2262-ХІІ та пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей», пенсії, які призначаються відповідно до Закону №2262-ХІІ, обчислюються за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням.

Відповідно до ст.17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 затверджено порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей.

Згідно з п.1 Постанови № 393 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 12 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, час перебування на посадах службовців у виправно-трудових установах, в органах і установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, інспекціях виправних робіт, підрозділах кримінально-виконавчої інспекції та невоєнізованої професійно-пожежної охорони, які переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби за переліком посад і на умовах (в порядку), затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ та Міністерством юстиції.

Відповідно до п. 3 постанови КМУ № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів: особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та кримінально-виконавчої системи, які проходять службу у виправно-трудових установах, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, спеціальних приймальниках для осіб, підданих адміністративному арешту, підрозділах конвойної служби міліції, та військовослужбовцям постійного складу, які проходять службу у дисциплінарних частинах, за переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ, Міністерством юстиції, Центральним управлінням Служби безпеки, Міністерством оборони.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема п. «а» ст.12 визначає мінімальний розмір вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугою років за цим Законом. В свою чергу, можливість пільгового обчислення періоду проходження служби для визначених законом осіб в порядку визначеному КМ України встановлена ст.17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та передбачена Постановою КМ України № 393.

Крім того, Верховний Суд в постанові від 27 червня 2018 року справа №750/9775/16-а при розгляді справи з аналогічних спірних відносин із посланням на правову позицію Верховного Суду України, викладену в постанові від 27.05.2008 року (21-2438во17), зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, зокрема порядок № 393, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.

Отже, порядок пільгового обрахування набутого особами стажу - вислуги, визначений Постановою № 393, підлягає безпосередньому застосуванню виключно при призначенні пенсії за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", для пільгового (кратного) обчислення періоду служби в роках, місяцях та днях, з метою встановлення наявності у особи, що звертається за призначенням пенсії мінімально встановленого розміру вислуги років.

Слід зауважити, що у даній справі пенсія позивачу призначена з 2011 року, на підставі грошового атестату № 20 вислуга років становить 13 років 09 місяців 00 днів.

Позивач просить зобов`язати відповідача видати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, при цьому необхідно зарахувати вислугу років у пільговому обчисленні.

Так, оскільки позивачу вже призначена пенсія за вислугу років, підстав для зарахування позивачу вислуги років у пільговому забезпеченні при перерахунку пенсії немає.

Суд звертає увагу, що Порядком №45 не передбачено обов`язку надавати уповноваженими органами на вимогу пенсіонерів органів внутрішніх справ України довідку встановленого зразка згідно з додатком 2 до Порядку №45, а лише передбачено обов`язок уповноважених органів готувати для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та подавати їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до ст. 63 Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» до довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 24.03.2018 №100/32880-2003009319 увійшли такі складові як: посадовий оклад - 3000,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років 30% - 1560,00 грн, надбавка за роботу з таємними документами 15% - 450,00 грн.

Так, на момент звільнення позивача та призначення йому пенсії відсоткова надбавка за вислугу років складала 25% за стаж роботи від 10 до 15 років відповідно до додатку №29 постанови КМУ № 1294 від 02.11.2008.

Позивачем при розрахунку відсотку за стаж служби взято за основу вислугу 20 років у пільговому обчисленні. Однак, за даними грошового атестату від 01.08.2011 №20, що виданий УОС ГУМВС України в Харківській області, вислуга років ОСОБА_1 станом на 01.01.2011 складає 13 років 09 місяців 00 днів, які беруться для обрахунку надбавки за стаж служби в поліції, відповідно додатку №11 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно якого розмір надбавки у відсотковому відношенні до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням - 30 відсотків.

Слід зазначити, що позивачу на момент виходу на пенсію встановлено надбавку за вислугу років у розмірі 25% згідно календарної вислуги, яка зазначена у грошовому атестаті №20 від 01.08.2011, такі дії позивачем не оскаржувались.

При перерахунку пенсії з 01.01.2016 ОСОБА_1 було встановлено надбавку за вислугу років у календарному обчисленні 30%, згідно постанови КМУ №988 від 11.11.2008.2015, проте вказані дії позивачем також не були оскаржені.

А отже, розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 та його складові, встановлені для перерахунку пенсії на підставі довідки, що підготовлена та видана Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області станом на 01.01.2016 за №100/32880-2003009319, відповідають положенням чинного законодавства.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачем при видачі позивачу довідки від 24.03.2021 №100/32880-2003009319 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , до складу грошового забезпечення за посадою заступник начальника відділу УОС ГУМВС України в Харківській області правомірно включено надбавку за вислугу років у розмірі 30%.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" (вул. Гіршмана, буд. 8/10, м. Харків, 61002, ЄДРПОУ 08734011) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.А. Волошин