ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
30 квітня 2010 року 12:39 № 2а-212/10/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Каракашьяна С.К.
при секретарі судового засідання Попові В.С., розглянувши у відкритому засіданні адміністративну справу
За позовом Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва
до Відкритого акціонерного товариства Український генеральний інститут по проектуванню підприємство штучного волокна «УКРГІПРОШТУВ»
про стягнення заборгованості у розмірі 35645,88 грн.
За участю представників сторін
позивача: Фролькіс О.А.
відповідач: не зявились
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 30.04.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі м. Києва звернулось до суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства Український генеральний інститут по проектуванню підприємство штучного волокна «УКРГІПРОШТУВ»про стягнення заборгованості у розмірі 35645,88 грн.
Представник Пенсійного фонду у судовому засіданні позов підтримав, мотивуючи позовні вимоги тим, що всупереч вимогам Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»від 13 грудня 1991 року № 1977 (далі Закон № 1977) із змінами та доповненнями, відповідач не сплатив суму по відшкодуванню різниці між сумою пенсій, призначених та обчислених відповідно до цього Закону та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної новим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-технічним) працівникам державних підприємств і організацій» за 2009 рік. У звязку з цим загальна сума заборгованості (з урахуванням заяви від 16.04.2010р. про збільшення позовних вимог) відповідача складає 35645,88 грн., що підтверджується розрахунком суми по відшкодуванню пенсій науковим працівникам.
Представником відповідача через канцелярію суду було подано заперечення проти позову з посиланням на те, що обовязок із сплати різниці пенсії наукових працівників покладений на наукові установи. Також зазначає, що основним доходом відповідача є дохід від надання приміщень в оренду, а наукова або науково-технічна діяльність не є його основною діяльністю і становить менш 70 відсотків загального річного обсягу виконаних робіт.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
В Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва знаходиться на обліку Відкрите акціонерне товариство Український генеральний інститут по проектуванню підприємств штучного волокна " УКРГІПРОШТУВ " (код ЄДРПОУ 04691254).
Працівниками ПФУ в Голосіївському р-н м.Києва була проведена перевірка щодо правильності нарахування та відшкодування фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам ВАТ «УКРГІПРОШТУВ».
Актом № 1412 від 02.09.2009р. перевірки правильності нарахування та відшкодування сум фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам встановлено, що відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»№1058-IV від 09.07.2003р., Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»№284 XIV від 01.12.1998р., сума для відшкодування за період з 1 січня 2009 року по 30 червня 2009 року та з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог та Актом № 1 від 11.01.2010р., сума становить 35645,88 грн.
Відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2004 року № 1058-ІV зі змінами та доповненнями (далі Закон № 1058), у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобовязані самостійно обчислити та сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цим Законом.
Суми страхових внесків своєчасно не перераховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною 3 статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»від 13 грудня 1991 року № 1977 (далі Закон № 1977), передбачено, що держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової, науково-технічної, науково-педагогічної, науково-організаційної роботи на державних підприємствах, в установах, організаціях пенсій на рівні, який забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Відповідно до частини 6 статті 24 Закону № 1977 та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність»та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи»від 13 грудня 2000 року № 1826 (чинного до 9 квітня 2004 року) різницю між сумою призначеної пенсії за Законом № 1977 та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших нормативно-правових актів, на яку має право дана особа, фінансувалось для наукових працівників не бюджетних установ і організацій за рахунок коштів цих підприємств і організацій.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»від 20 листопада 2003 року № 1316-ІV та постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372 з 1 квітня 2004 року змінено порядок фінансування різниці між сумою пенсій, призначених науковим працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій згідно Закону № 1977, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи. Зокрема, відповідно до частини 6 статті 24 вищезазначеного Закону, різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.
Відповідно до статті 1 Бюджетного кодексу України від 21 червня 1991 року № 2542-ІІІ «...установа чи організація..., яка повністю утримується за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевих бюджетів є бюджетною».
Таким чином, на підставі зазначених змін було розраховано різницю між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам державних бюджетних і не бюджетних установ (в залежності від відсотка бюджетного фінансування) підприємств та організацій та сумою пенсії, обчислених відповідно до інших законодавчих актів.
Пунктом 8 Порядку розмір витрат на виплату різниці пенсій, що підлягають фінансуванню за рахунок державних не бюджетних підприємств і організацій, визначаються в розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів після призначення пенсій згідно з Законом № 1977, про що надсилається повідомлення відповідному підприємству, організації.
З наведених норм вбачається, що на відповідача як на не бюджетне підприємство покладено обовязок щодо сплати до пенсійного фонду різниці між сумою пенсії призначеної за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність»та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право наукові працівники відповідача.
Управлінням ПФУ в Голосіївському районі м.Києва згідно направлених повідомлень відповідачу, було визначено до сплати різницю між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам на період 2009 року за Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів .
Отже, станом на 01.04.2010р. заборгованість відповідача з відшкодування сум фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам становить 35645,88 грн., що підтверджується Актом перевірки правильності нарахування та відшкодування сум фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»за період з 01.07.2009р. по 31.12.2009р. за №1 від 11.01.2010р. та повідомленням про суму витрат на виплату пенсій на 2009р.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Доказів оскарження в судовому порядку зазначеної претензії суду не подано, як і не подано доказів, які б свідчили про погашення суми заборгованості яка підлягає стягненню.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрат (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити.
2.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства Український генеральний інститут по проектуванню підприємство штучного волокна «УКРГІПРОШТУВ»заборгованість на відшкодування різниці між сумою пенсії і сумою пенсії в сумі 35645 (тридцять пять тисяч шістсот сорок пять) грн. 88 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.К. Каракашьян