Рішення № 96504196, 26.04.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2021
Номер справи
360/1676/21
Номер документу
96504196
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

26 квітня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1676/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 23.03.2021 ВП № 59647970,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 31.03.2021 надійшов позов Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (далі – позивач, УПФУ в м. Сєвєродонецьку) до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (далі – відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про накладення штрафу від 23.03.2021 ВП № 59647970. Позов обґрунтовано таким.

Постановою відповідача від 23.03.2021 ВП № 59647970 накладено штраф у розмірі 5100,00 грн на позивача за невиконання рішення суду у справі № 360/1341/19.

Позивач вважає неправомірними дії відповідача щодо винесення постанови про накладення штрафу від 23.03.2021 ВП № 59647970 з огляду на таке.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 03.05.2019 у справі № 360/1341/19 зобов`язано управління виплатити ОСОБА_1 заборгованість з пенсії за період з 01.05.2018 по 31.07.2018.

У липні 2019 року головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області ОСОБА_1 було профінансовано та виплачено пенсію за травень 2018 року у розмірі 8326,73 грн в межах суми стягнення за один місяць.

З серпня 2018 року ОСОБА_1 нараховуються та виплачуються поточні пенсії: серпень-листопад 2018 року у розмірі 8326,73 грн, грудень 2018 року - лютий 2019 року у розмірі 8344,73 грн, березень 2019 року - червень 2019 року у розмірі 9588,52 грн., липень 2019 року - листопад 2019 року у розмірі 9879,11 грн, грудень 2019 року - квітень 2020 року у розмірі 9908,71 грн, травень 2020 року - червень 2020 року у розмірі 10879,34 грн, липень 2020 року - листопад 2020 року у розмірі 10908,94 грн, грудень 2020 року у розмірі 10931,74 грн, січень 2021 року - лютий 2021 року у розмірі 11775,03 грн, березень 2021 у розмірі 12945,19 грн.

Заборгованість з виплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.06.2018 по 31.07.2018 у розмірі 16653,46 грн нараховано на виплатні відомості та включено до загальної потреби в коштах, що підтверджується роздруківкою з ІКІС ПФУ: Підсистема Призначення та Виплати Пенсії.

Сума пенсійних виплат позивачем нарахована, проте не сплачена через відсутність відповідного фінансування.

Заборгованість з виплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.06.2018 по 31.07.2018 у розмірі 16653,46 грн сформована та в електронному виді направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, що підтверджується роздруківкою з ІКІС ПФУ: Підсистема Призначення та Виплати Пенсії. Станом на березень 2021 року пенсія за період з 01.06.2018 по 31.07.2018 у розмірі 16653,46 грн не профінансована.

Ухвалою суду від 02.04.2021 позовну заяву було залишено без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків.

15.04.2021 позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 20.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.

26.04.2021 від відповідача засобами електронного зв`язку надійшов відзив на позовну заяву (арк. спр. 36-37), в якому відповідач заперечує проти задоволення вимог з таких підстав. 25.07.2019 на виконання до відділу надійшов виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду від 25.07.2019 № 360/1341/19 про зобов`язання Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області виплатити ОСОБА_1 заборгованість з пенсії за період з 01 травня 2018 року по 31 липня 2018 року.

26.07.2019 державним виконавцем, керуючись вимогами ст. ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України “Про виконавче провадження” (далі - Закон), винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 59647970. Копії постанови направлені боржнику для виконання, стягувачу - для відома. У постанові про відкриття виконавчого провадження зазначено про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів.

Листами від 29.08.2019 № 18225/03-22, від 01.09.2020 № 1216-03-8/4686, від 22.03.2021 № 1216-03-8/5655 Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області повідомляє наступне.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03.05.2019 по справі № 360/1341/19 за позовом ОСОБА_1 виконано в межах стягнення за один місяць.

Відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України від 13.12.2018 № 27-1 «Про невідкладні заходи щодо організації виплати пенсій» фінансування пенсійних виплат здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду.

Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області не є розпорядником коштів та не має відповідних банківських рахунків.

У липні 2019 року головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області ОСОБА_1 профінансовано виплату пенсії за травень 2018 року у розмірі 8326,73 грн в межах суми стягнення за один місяць.

Заборгованість з виплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.06.2018 по 31.07.2018 в розмірі 16653,46 грн нараховано на виплатні відомості та включено до загальної потреби в коштах.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» суми пенсій, які не виплачено за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні витати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Порядок її виплати на цей час Кабінетом Міністрів України не визначено.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області здійснено всі заходи для виконання рішення суду.

Додатково повідомляє, що управлінням заборгованість ОСОБА_1 за період з 01.06.2018 по 31.07.2018 в розмірі 16653,46 грн обліковано та внесено до другої черги виконання рішень суду електронного Реєстру судових рішень.

Таким чином, щодо фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом інформації та копій підтверджуючих документів надано не було.

Станом на 23.03.2021 щодо фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом інформації та копій підтверджуючих документів також не надходило.

Таким чином, жодних подальших заходів, направлених на виконання рішення суду, не було вжито.

Ураховуючи вищезазначене, 23.03.2021 державним виконавцем, керуючись ст. ст. 63, 75 Закону, винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5100 грн, де також було зазначено про обов`язок боржника виконати рішення протягом 10 робочих днів.

Відповідач вважає, що при накладенні штрафу на боржника державний виконавець діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, тому просить у задоволенні позову відмовити.

Представники сторін у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, відповідач просив розглядати справу без його участі.

Згідно з частиною третьою статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанції.

Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (частина дев`ята статті 205 КАС України).

Відповідно до положень статті 205 КАС України справу розглянуто за відсутності сторін у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

За даними КП «Діловодство спеціалізованого суду» рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 03.05.2019 у справі № 360/1341/19 позов адвоката Циби Дмитрія Михайловича в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задоволено: визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області щодо не виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01 травня 2018 року по 31 липня 2018 року; зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (ідентифікаційний код: 21792459, місцезнаходження: 93400, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, будинок 9) виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 ) заборгованість з пенсії за період з 01 травня 2018 року по 31 липня 2018 року; в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць рішення суду виконується негайно; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 768,40 грн.

25.07.2019 по справі видано виконавчий лист, який стягувачем звернуто до примусового виконання (арк. спр. 39-40).

Так, за заявою стягувача від 25.07.2019 (арк. спр. 39) державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області 26.07.2019 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 59647970 (арк. спр. 41).

Також державним виконавцем 26.07.2019 у ВП № 59647970 винесено постанову про стягнення виконавчого збору (арк. спр. 42).

28.08.2020 державним виконавцем сформовано та направлено на адресу УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області вимогу про надання інформації щодо повного та фактичного виконання рішення суду у справі № 360/1341/19 (арк. спр. 44).

Листом від 29.08.2019 № 18225/03-22 УПФУ в м. Сєвєродонецьку повідомило державного виконавця, що рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/1341/19 виконано. Виплату пенсії ОСОБА_1 поновлено і нараховано з 01.05.2018. Заборгованість по виплаті пенсії за період з 01.05.2018 по 31.07.2018 в розмірі 24980,19 нарахована та буде виплачена після фінансування Пенсійним фондом України. Відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України від 13.12.2018 № 27-1 «Про невідкладні заходи щодо організації виплати пенсій у 2019 році» фінансування пенсійних виплат здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду (арк. спр. 42 зв.).

Листом від 01.09.2020 № 1216-03-8/4686 УПФУ в м. Сєвєродонецьку повідомило державного виконавця, що рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03.05.2019 по справі № 360/1341/19 за позовом ОСОБА_1 виконано в межах суми стягнення за один місяць. Відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України від 13.12.2018 № 27-1 «Про невідкладні заходи щодо організації виплати пенсій у 2019 році» фінансування пенсійних виплат здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду. УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області не є розпорядником коштів та не має відповідних рахунків. У липні 2019 року головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області ОСОБА_1 профінансовано виплату пенсії за травень 2018 року в розмірі 8326,73 грн в межах суми стягнення за один місяць. Заборгованість з виплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.06.2018 по 31.07.2018 у розмірі 16653,46 грн нараховано на виплатні відомості та включено до загальної потреби в коштах (арк. спр. 45).

Разом з листом надано витяг з підсистеми Призначення та виплати пенсії (арк. спр. 45-46).

18.03.2021 державним виконавцем сформовано та направлено на адресу УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області вимогу про надання інформації щодо повного та фактичного виконання рішення суду у справі № 360/1341/19 (арк. спр. 46 зв. - 47).

Листом від 22.03.2021 № 1216-03-8/5655 УПФУ в м. Сєвєродонецьку повідомило державного виконавця, що рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03.05.2019 по справі № 360/1341/19 за позовом ОСОБА_1 виконано в межах суми стягнення за один місяць. Відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України від 13.12.2018 № 27-1 «Про невідкладні заходи щодо організації виплати пенсій у 2019 році» фінансування пенсійних виплат здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду. УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області не є розпорядником коштів та не має відповідних рахунків. У липні 2019 року головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області ОСОБА_1 профінансовано виплату пенсії за травень 2018 року в розмірі 8326,73 грн в межах суми стягнення за один місяць. Заборгованість з виплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.06.2018 по 31.07.2018 у розмірі 16653,46 грн нараховано на виплатні відомості та включено до загальної потреби в коштах. Додатково повідомляє, що управлінням заборгованість ОСОБА_1 за період з 01.06.2018 по 31.07.2018 у розмірі 16653,46 грн обліковано та внесено до другої черги виконання рішень суду електронного Реєстру судових рішень (арк. спр. 11, 47 зв. – 48).

Разом з листом надано витяг з ІКІС ПФУ Підсистема Призначення та виплати пенсії та витяг з ІКІС ПФУ Підсистема Реєстр судових рішень (арк. спр. 7-9, 47 зв. – 49).

Судом установлено, що суму заборгованості 16653,46 грн за судовим рішенням у справі № 360/1341/19 21 липня 2020 року включено до реєстру судових рішень, реєстраційний номер С1397877, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (арк. спр. 8).

Постановою державного виконавця від 23.03.2021 ВП № 59647970 про накладення штрафу за невиконання боржником в повному обсязі судового рішення накладено на УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області штраф у розмірі 5100,00 грн (арк. спр. 12 зв.).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги позивача, суд виходить з такого.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з частинами другою та третьою статті 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з частинами першою, другою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі – Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (пункт 1).

Відповідно до частини першої статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно з пунктами 1 та 16 частини третьої статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Статтею 26 Закону № 1404-VIII визначено початок примусового виконання рішення, зокрема:

- виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення (пункт 1 частини першої);

- виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей (частина п`ята);

- за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною) (частина шоста).

Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина друга статті 63 Закону № 1404-VIII).

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 1404-VIII виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.

У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.

У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Частинами першою та другою статті 75 Закону № 1404-VIII визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Аналізуючи наведені положення законодавства в контексті цієї справи, потрібно зауважити, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов`язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов`язання.

Застосування такого заходу реагування є обов`язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.

Умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов`язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об`єктивні перешкоди для невиконання зобов`язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.

Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону № 1404-VIII. Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Поважними в розумінні наведених норм Закону № 1404-VIII можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.

З вищевикладеного слідує, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 10 вересня 2019 року у справі № 0840/3476/18, від 19 вересня 2019 року у справі № 686/22631/17 та від 07 листопада 2019 року у справі № 420/70/19.

Як установлено судом та підтверджується матеріалами справи, на виконання рішення суду місячний розмір пенсії у сумі 8326,73 грн боржником виплачено стягувачу в липні 2020 року. Заборгованість по пенсії з 01.06.2018 по 31.07.2018 у розмірі 16653,46 грн нарахована на виплатні відомості та включено до загальної потреби в коштах, що підтверджується роздруківкою з ІКІС ПФУ: Підсистема Призначення та Виплати Пенсії. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду” та пункту 6 Порядку ведення обліку рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1, сума заборгованості 21.07.2020 включена до реєстру судових рішень № С1397877, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

Однак, вжиті УПФУ в м. Сєвєродонецьку заходи не призвели до надходження коштів з Державного бюджету України на виплату ОСОБА_1 заборгованості в сумі 16653,46 грн.

Таким чином судом встановлено, що рішення суду в цій частині не виконано боржником з поважних та незалежних від нього причин, що унеможливлює застосування такої міри відповідальності, як накладення державним виконавцем штрафу за невиконання судового рішення.

Суд переконаний, що невиконання судового рішення в частини виплати грошових коштів за відсутності фінансового забезпечення боржника на проведення таких виплат, яке здійснюється Пенсійним фондом України (головним розпорядником бюджетних коштів), не може вважатися невиконанням рішення без поважних причин. У такому випадку накладення штрафу жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Таку правову позицію висловлено Верховним Судом у постанові від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а (реєстраційний номер рішення в ЄДРСР 71834551).

Зважаючи на все вищевикладене, суд погоджується з твердженнями позивача, що виконання рішення суду від 03.05.2019 у справі № 360/1341/19 залежить не тільки від дій боржника, а й від здійснення відповідного фінансування (надходження до нього коштів від Пенсійного фонду України) присуджених за судовим рішенням пенсійних виплат.

З урахуванням зазначеного суд дійшов висновку, що доводи позивача про відсутність у державного виконавця правових підстав для винесення постанови про накладення на боржника штрафу у розмірі 5100,00 грн є обґрунтованими, тому постанова державного виконавця від 23.03.2021 ВП № 59647970 не відповідає критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, відповідно, є протиправною та підлягає скасуванню.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та належать до задоволення.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем за подання до суду даного позову сплачений судовий збір у розмірі 2270,00 грн, що підтверджено платіжним дорученням від 13.04.2021 № 213 (арк. спр. 30).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), структурним підрозділом якого є відповідач.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (вул. Шевченка, 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404) до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (вул. Єгорова, 22, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 23.03.2021 ВП № 59647970 задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 23.03.2021 ВП № 59647970 про накладення на Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області штрафу в розмірі 5100,00 грн.

Стягнути на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (місцезнаходження: 61002, Харківська область, місто Харків, Київський район, вулиця Ярослава Мудрого, будинок 16, код ЄДРПОУ 43315445) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят грн 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя І.О. Свергун