
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.04.2021 Справа № 917/988/20
м.Полтава
за позовною заявою Першого заступника керівника Лубенської місцевої прокуратура Полтавської області, вул.Старо-Троїцька, 13, м.Лубни, Лубенський район, Полтавська область,37500 в інтересах держави в особі Ялосовецької сільської ради Хорольського району Полтавської області, вул.Центральна,2, с.Ялосовецьке, Хорольський район, Полтавська область, 37862
до Фермерського господарства "Карат", вул.Центральна, 133, с.Ялосовецьке, Хорольський район, Полтавська область, 37862
про повернення земельної ділянки.
Суддя Кльопов І.Г.
Секретар Назаренко Я.А.
Представники сторін згідно протоколу судового засідання.
Обставини справи: Перший заступник керівника Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області звернувся до господарського суду Полтавської області в інтересах держави в особі Ялосовецької сільської ради Хорольського району Полтавської області з позовом до Фермерського господарства "Карат" про зобов"язання повернути в розпорядження Ялосовецької сільської ради Хорольського району Полтавської області земельну ділянку кадастровий номер 5324888209:09:004:0003 загальною площею 20,91га, розташовану на території Ялосовецької сільської ради Хорольського району Полтавської області, передану в оренду згідного договору оренди землі від 01.11.2007.
Прокурор по суті спору зокрема зазначив, що після закінчення строку дії договорів оренди земельної ділянки (строк дії закінчився 19.05.2018), правова підстава для утримання та користування спірними земельними ділянками у відповідача відсутня. Чинним законодавством обов`язок повернення земельної ділянки після закінчення строку дії договору оренди землі покладено на Орендаря. Проте, об`єкт оренди до Ялосовецької сільської ради всупереч вимогам договорів та чинного законодавства не повернуто.
Заявлені прокурором вимоги ґрунтуються на ст.ст. 13, 14, 131-1 Конституції України, ст. ст. 525, 526, 530, 626, 785 Цивільного кодексу України, ст. 152 Земельного кодексу України, ст. ст. 33-34 Закону України "Про оренду землі", ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", і полягають в тому, що між Ялосовецькою сільською радою Хорольського району Полтавської області та Фермерським господарством «Карат» на підставі рішення сільської ради від 28.03.2007 укладено договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 5324888219:19:002:0001 загальною площею 11,3608 га сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться в с.Червоне Хорольського району та договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 5324888209:09:004:003 загальною площею 20,91 га сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться в с.Лагодівка Хорольського району. Враховуючи закінчення терміну дії договорів оренди землі, прокурор звернувся до суду та просить повернути земельну ділянку у розпорядження Ялосовецької сільської ради Хорольського району Полтавської області.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 23.06.2020 суд ухвалив прийняти позовну заяву до розгляду і відкрити провадження у справі; справу розглядати в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 14.07.2020.
15.07.2020 за вхід. №7529 від відповідача надійшов відзив на позов. У відзиві відповідач зазначає, що 06 грудня 2017 року фермерське господарство «Карат» звернулося до Ялосовецької сільської ради з листом-повідомленням про поновлення договору оренди земельної діляноки від 01.11.2007р. загальною площею 20,91 га за кадастровим номером 5324888209:09:004:0003 з доданням проекту додаткової угоди. Додатковою угодою до договору оренди, у порівняні з діючими положеннями договору оренди землі, пропонувалося збільшення розміру орендної плати до з 3% до 10% від нормативної грошової земельної ділянки.
Відповідно, у Фермерського господарства «Карат» виникло право на поновлення договору оренди як добросовісного користувача взагалі. Крім того, після закінчення строку договорів 19 травня 2018 року, заперечень протягом місяця у поновленні договору оренди землі від Ялосовецької сільської ради не надходило. Фермерське господарство «Карат» після закінчення строку дії договору оренди землі продовжує належним чином користуватися орендованою ділянкою 20,91 га й виконує обов`язки землекористувача за спірними договорами оренди землі, у тому числі сплачує орендну плату. Фермерським господарством «Карат» надано Ялосовецькій сільській раді текст додаткової угоди про поновлення договору оренди землі від 01.11.2007р.
У такий спосіб Фермерське господарство «Карат», як добросовісний користувач, не позбавлений можливості захистити у судовому порядку своє право на поновлення договорів оренди згідно ч.6 ст.33 Закону України «Про оренду землі», про що подано відповідний позов у справах №917/104/20, що перебуває у провадженні Господарського суду Полтавської області.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 05.11.2020 провадження у справі № 917/988/20 було зупинено до набрання чинності рішенням у справі №917/104/20 за позовом Фермерського господарства "Карат" до Ялосовецької сільської ради Хорольського району Полтавської області про визнання укладеною додаткову угоду про поновлення договору оренди землі.
Від Полтавської обласної прокуратури 26.02.2021 надійшло клопотання про поновлення провадження у справі.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 09.03.2021 провадження у справі № 917/988/20 поновлено, справу призначено у підготовче засідання на 30.03.2021.
Ухвалою суду від 30.03.2021 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив її до судового розгляду по суті на 22.04.2021
Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив.
Між Ялосовецькою сільською радою Хорольського району Полтавської області та Фермерським господарством «Карат» 01.11.2007 на підставі рішення сільської ради від 28.03.2007 укладено договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 5324888209:09:004:0003 загальною площею 20,91 га сільськогосподарського призначення для ведення товарної сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться в с.Лагодівка Хорольського району.
Договір зареєстрований у державному реєстрі земель, про що вчинено запис від 19.05.2008 за №040856300008.
На виконання умов договору оренди землі 19.05.2008 між сторонами підписано відповідний акт прийому-передачі земельної ділянки.
За умовами п.8 договору оренди землі строк його дії становить 10 років. При цьому, державна реєстрація договору оренди землі проведена 19.05.2008, строк його дії скінчився 19.05.2018.
Предметом спору у даній справі є вимога про зобов`язання повернути Ялосовецькій сільській раді Хорольського району Полтавської області земельну ділянку кадастровий номер 5324888209:09:004:0003 загальною площею 20,91 га розташовану на території Ялосовецької сільської ради Хорольського району Полтавської області, передану в оренду згідного договору оренди землі від 01.11.2007, у зв`язку з закінченням строку договору, на який їх було укладено.
При вирішенні спору судом враховано наступне.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Частинами 1 та 3 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України гарантовано право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Рішенням Конституційного Суду України у справі №1-1/99 від 08.04.1999 визначено, що інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.
Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" означає орган, на який державою покладено обов`язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до статей 6, 7 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Отже, правовідносини, пов`язані з незаконним вибуттям земель із державної чи комунальної власності, а рівно неповерненням земельної ділянки, становлять "суспільний", "публічний" інтерес.
Інтереси держави в розумінні ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» у сфері земельних відносин також полягають у забезпеченні потреби суспільства у володінні, користуванні та розпорядженні землями державної та комунальної власності, які є об`єктами права власності Українського народу, виключно на підставі Закону.
Порушення встановленого законом порядку володіння, користування і розпорядження землями, що перебувають у державній власності, спричиняють шкоду «інтересам держави» і є підставою для втручання органів прокуратури, у тому числі для звернення з позовами до суду про повернення земельної ділянки.
Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин.
Прокурор зазначає, що порушення інтересів держави полягають у невиконанні Фермерського господарства "Карат" обов`язків, передбачених укладеним договором та законом, а саме: неповерненням в установленому законом порядку земельнох ділянки після спливу дії договору оренди та як наслідок обмеженням Ялосовецької сільської ради Хорольського району Полтавської області у здійсненні функції управлінням державним майном, тобто права володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися власністю.
Лубенською місцевої прокуратурою 21.05.2020 направлено до Ялосовецької сільської ради Хорольського району Полтавської області лист щодо вжиття заходів з метою усунення порушення діючого законодавства, у т.ч. і шляхом пред`являння позовної заяви до суду.
Ялосовецька сільська рада Хорольського району Полтавської області повідомила про те, що не має можливості звернутися до суду з позовом та відповідно сплатити судовий збір (Лист від 26.05.2020 №02-36/237)
Неповернення Фермерським господарством "Карат" земельної ділянки після закінчення терміну договору оренди землі призводить до порушення інтересів держави, оскільки в даному випадку порушується встановлений суспільством порядок користування земельними ділянками.
З огляду на викладене, звернення прокурора з цим позовом до суду, спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання користування земельними ділянками і дотримання у цій сфері суспільних відносин законодавства становить суспільний інтерес, тому захист такого інтересу відповідає функціям прокурора, тому суд приходить до висновку, що прокурор належним чином обґрунтував наявність підстав для здійснення такого представництва в суді відповідно до вимог Закону України "Про прокуратуру".
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Частиною першою статті 15 цього ж Закону передбачено, що однією з істотних умов договору оренди земельної ділянки є орендна плата.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.
Відповідно до вимог Закону України від 06 вересня 2012 року № 5245- VI (далі Закон 5245- VI) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», який набрав чинності з 01 січня 2013 року, землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
Пунктом 6 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» визначено, що у разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, а також її затвердження здійснюються: у межах населених пунктів - сільськими, селищними, міськими радами; за межами населених пунктів - органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють розпорядження такими земельними ділянками.
Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Статтею 123 Земельного кодексу України встановлений порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ст.16 Закону України «Про оренду землі» та ст.124 ЗК України).
Згідно зі ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до вимог ч.І ст.31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Статті 525, 526 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК України), ст.193 Господарського Кодексу України містять вимогу виконувати зобов`язання належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати підлягає виконанню з настанням цієї події (ст. 530 ЦК України).
Згідно ч.1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленій двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є обов`язковим для виконання сторонами
Згідно ст.33 Закону України «Про оренду землі» по закінченню строку, і який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами і укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренд землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренд землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
Однак, 30.11.2017 Ялосовецька сільська рада листом-повідомленням №460/02-27 повідомила ФГ "Карат" про відсутність правових підстав на автоматичне поновлення договору оренди земельної ділянки на новий строк, а також що реалізація переважного права на поновлення договорів оренди землі можлива лише за умови дотримання встановленої статтею 33 Закону України "Про оренду землі" процедури за наявності волевиявленні сторін.
ФГ "Карат" 06.12.2017 звернулося до Ялосовецької сільської ради з клопотанням про поновлення договору оренди спірної земельної ділянки з наданням проекту додаткової угоди.
Разом з цим, ФГ "Карат" надано до Ялосовецької сільської ради проект додаткової угоди до договору оренди земельної діляноки за змістом якого, зокрема, зменшено строк оренди з 10 років до 7 років і збільшено розмір орендної плати, установлений договором з 3% до 10 % від нормативної грошової оцінки .
За змістом частини 2 статті 792 Цивільного кодексу України відносиш щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Законом України "Про оренду землі" визначено умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі, а статтею 13 передбачено, що договором оренди землі є договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Правові підстави поновлення договору оренди землі визначено у статті 33 Закону України "Про оренду землі", яка фактично об`єднує два випадки продовження дії (пролонгації) договору оренду землі.
Законодавець у частині 5 статті 33 Закону України "Про оренду землі" визначив алгоритм дій, який зобов`язує орендодавця після отримання листа-повідомлення орендаря: розглянути лист-повідомлення на відповідність вимогам закону; узгодити з орендарем (за необхідності) істотні умови договору; за відсутності заперечень прийняти рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності); укласти з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендареві направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
При цьому, за змістом частини 2 статті 14 Цивільного кодексу України особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов`язковим для неї.
Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом (частини 1, 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Ялосовецька сільська рада у листі від 03.01.2018 №02-27 (до закінчення строку дії договорів оренди землі), повідомила ФГ "Карат" про відсутність намірів продовжити строк дії договору оренди землі на новий строк.
При цьому, зміст наданих ФГ "Карат" проектів додаткових угод свідчить, що запропоновані ним зміни до договору оренди землі стосуються строку його дії та розміру орендної плати, які є істотними умовами договору оренди земельної ділянки в розумінні статті 15 Закону України "Про оренду землі".
Водночас згоди щодо нових істотних умов договорів оренди землі між сторонами не досягнуто, відповідного рішення органом місцевого самоврядування не прийнято.
Згідно з частиною 4 статті 33 Закону України "Про оренду землі" у разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Наявність заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі з ФГ "Карат" свідчить, що переважне право орендаря в цьому випадку не порушено, оскільки ще до закінчення строку дії договорів оренди відповідач отримав від сільської ради відмову про поновлення його дії.
Вказане підтверджується позицією, викладеною в постанові Верховного суду від 16.03.2020 у справі №917/1549/18.
Також суд зазначає, що рішенням Господарського суду Полтавської області від 24.11.2020 у справі №917/104/20 суд відмовив у задоволенні позову Фермерського господарства "Карат" до Ялосовецької сільської рада Хорольського району Полтавської області про визнання укладеною між Фермерським господарством "Карат" та Ялосовецькою сільською радою Хорольського району Полтавської області додаткову угоду про поновлення договору оренди землі від 01.11.2007, зареєстрованого Хорольським виробничим відділом Полтавської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 19 травня 2008 року за №040856300008, на той самий строк (десять років) та на тих самих умовах, що передбачені договором, в наступній редакції: (редакція згідно прохальної частини позовних вимог).
Постановою Східного апеляційного господарського суду від 22.02.2021 рішення Господарського суду Полтавської області від 24.11.2020 суд апеляційної інстанції залишив без змін.
Таким чином, строк дії договору оренди землі від 01.11.2007 закінчився - 19.05.2018.
Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Відповідно до ч. 2 ст. 795 ЦК України повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору.
Враховуючи, законодавчі вимоги саме на орендаря покладається обов`язок повернення земельної ділянки після закінчення строку дії договору оренди землі.
З огляду на встановлені судом обставини вбачається, що після закінчення строку дії спірних договорів, відповідачем в порушення умов п.21 договорів та ч.1 ст.34 Закону України «Про оренду землі» орендована земельна ділянка не повернута, доказів зворотного відповідачем суду не надано.
Оскільки відповідачем не виконуються умови Договору та вимоги чинного законодавства щодо повернення спірної орендованої земельної ділянки, суд вважає вимоги прокурора про зобов`язання відповідача повернути в розпорядження Ялосовецької сільської ради Хорольського району Полтавської області земельну ділянку кадастровий номер 5324888209:09:004:0003 загальною площею 20,91га, розташовану на території Ялосовецької сільської ради Хорольського району Полтавської області, передану в оренду згідного договору оренди землі від 01.11.2007, обґрунтованими, доведеними, заснованими на законі та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно зі статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Прокурор надав всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.
На підставі викладеного, позов задовольняється повністю.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, судові витрати присуджуються до стягнення з відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 129, 232-233,237-238 ГПК України, суд,
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2.Зобов`язати Фермерське господарство "Карат" (вул. Центральна,133, с. Ялосовецьке, Хорольський район, Полтавська область, 37862, код ЄДРПОУ 31004309) повернути в розпорядження Ялосовецької сільської ради Хорольського району Полтавської області (вул. Центральна, 2, с. Ялосовецьке, Хорольський район, Полтавська область, 37862, код ЄДРПОУ 22535612) земельну ділянку кадастровий номер 5324888209:09:004:0003 загальною площею 20,91га, розташовану на території Ялосовецької сільської ради Хорольського району Полтавської області, передану в оренду згідного договору оренди землі від 01.11.2007.
3.Стягнути з Фермерського господарства "Карат" (вул. Центральна,133, с. Ялосовецьке, Хорольський район, Полтавська область, 37862, код ЄДРПОУ 31004309) на користь Полтавської обласної прокуратури ( вулиця 1100-річчя Полтави, 7, м.Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 02910060) 3628,13грн витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Відповідно до пункту 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повне рішення складено 26.04.2021
Суддя Кльопов І.Г.