Постанова № 9650061, 04.03.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.03.2010
Номер справи
12/407
Номер документу
9650061
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

04 березня 2010 року 14:56 № 12/407

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.

при секретарі судового засідання Прокопюк В.О.,

у відкритому судовому засіданні вирішив адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області

до Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Спецсервіс»

про стягнення заборгованості по внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 8369,13 грн.

за участю представників сторін:

від позивача не зявився

від відповідача Полонський В.О.

встановив:

Позивач, Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області, звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Відповідача, Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Спецсервіс»про стягнення заборгованості по внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 8369,13 грн.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що Відповідач у строк, визначений ч.6 ст. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» самостійно не сплатив суму страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, внаслідок чого виникла заборгованість у розмірі 8369,13 грн.

Позивач повідомив суд, про не можливість забезпечити участь представника Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області в судових засіданнях, у звязку з чим просив суд розглянути та вирішити спір між сторонами за відсутності представника Позивача та на основі наявних у справі матеріалів.

Відповідач позов не визнав. В своїх запереченнях зазначив, що Закарпатська обласна філія Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Спецсервіс»не є юридичною особою і не може бути зареєстрована у Пенсійному фонді України. Таку реєстрацію вважає протиправною, а тому, відповідно, вважає неправомірною сплату філією внесків на загальнообовязкове пенсійне страхування та подання звітності до Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області.

При цьому повідомив, що реєстрація філії в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області чи інших органах Відповідачем не оскаржувалась. Просив суд, в позові відмовити в повному обсязі.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення Відповідача, вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ст.95 Цивільного кодексу України та ст. 64 Господарського кодексу України, юридичні особи (підприємства) мають право створювати поза її місцезнаходженням відокремлені підрозділи, філії з передаванням їм всіх або частини функцій головного підприємства і діють на основі Положення затвердженого головним підприємством.

Таким чином, філіям законодавством дозволено ряд функцій, що притаманні юридичним особам (підприємствам), які їх створили.

Разом з цим, чинне законодавство покладає на філії, відокремлені структурні підрозділи юридичних осіб і певні обовязки, передбачені положеннями ст.ст. 11, 14 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких за філіями та відокремленими структурними підрозділами підприємств закріплюють статус страхувальника та платника страхових внесків з часу взяття на облік в органах Пенсійного фонду України.

Особами, відповідальними за погашення недоїмки, є підприємства, установи, організації, обєднання громадян, профспілки, політичні партії стосовно утворених ними філій, представництв, осередків та інших відокремлених підрозділів, відповідно до ч. 7 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Підпунктом 2.1.3 пункту 2.1 статті 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»передбачено, що відповідальність за своєчасне та повне внесення сум податку до бюджету несе платник податку, у складі якого знаходиться така філія, тобто юридична особа.

Відповідно до Положення про Закарпатську обласну філію Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Спецсервіс», що затверджене наказом директора головного підприємства від 12.05.2004 року № 77, філія веде самостійний облік власної господарської (комерційної) діяльності, а майно філії обліковується на її відокремленому балансі і на балансі підприємства. Щодо трудових правовідносин, то такі допускаються між директором філії та іншими працівниками, а заробітна плата виплачується роботодавцем за рахунок коштів філії. Також вищезазначеним Положенням передбачені обовязки філії сплачувати податки та обовязкові платежі відповідно до чинного законодавства (п.5.1.11 Положення про Закарпатську обласну філію Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Спецсервіс»).

Закарпатська обласна філія Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Спецсервіс»є платником збору на обовязкове державне пенсійне страхування відповідно до ст. 1 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР.

З 01.01.2004 року Закарпатська обласна філія Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Спецсервіс»являється платником страхових внесків відповідно до ст. 15 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-ІV.

З матеріалів справи вбачається, що філією подавались розрахунки до Пенсійного фонду щодо страхових внесків, нараховувались та сплачувались страхові внески, хоча і не в повному обсязі.

Таким чином думка Відповідача, як головного підприємства Закарпатської обласної філії Державного підприємства щодо неправомірності реєстрації філії в органах Пенсійного фонду України та щодо обовязку філії сплачувати внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування і неправомірності вимог до філії, є помилковою.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області згідно поданих філією розрахунків виявлена заборгованість по внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 7493,99 грн.

Згідно з п. 7 ст. 64 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.

Відповідно з п. 6 ст. 64 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»територіальні органи Пенсійного фонду мають право застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом

Згідно з ч. 2 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»- суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Згідно з рішеннями Управління пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області № 424 від 07.04.2005 року та № 512 від 05.04.2005 року до Закарпатської обласної філії Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Спецсервіс» були застосовані фінансові санкції за не подання розрахунку сум страхових внесків на обовязкове державне пенсійне страхування у строки визначені законодавством в розмірі 650,05 грн.

Також, відповідно до рішення № 498 від 20.04.2005 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або не своєчасну сплату страхувальниками страхових внесків у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду, до Відповідача застосовано штрафну санкцію в сумі 164,90 грн. та нараховано пеню в розмірі 60,19 грн.

Відповідно до вищезазначеного, загальний розмір заборгованості Закарпатської обласної філії Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Спецсервіс», перед Управлінням Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області становить 8369,13 грн.

Згідно з ч. 13, ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених ч. 9, 10 ст. 106, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій. Сума пені та штрафу, підлягають сплаті страхувальником протягом 10 робочих днів з дня одержання відповідного рішення.

Відповідно до ч. 14 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»- сума пені та фінансових санкцій, застосовані за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплата страхових внесків стягується у тому ж порядку, що і недоїмка із сплати страхових внесків.

Згідно ч. 15, ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»строк давності щодо недоїмки, пені та штрафів не застосовуються.

Беручи до уваги те, що сума фінансових санкцій, застосованих до Закарпатської обласної філії Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Спецсервіс»на підставі рішень Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області № 424 від 07.04.2005 року, № 512 від 05.04.2005 року та № 498 від 20.04.2005 року на момент звернення Позивача до суду Відповідачем не сплачена, відповідно до картки особового рахунку страхувальника юридичної особи або фізичної особи, яка має найманих працівників за період з листопада 2004 року по червень 2005 року, а також за травень 2006 року філія має заборгованість, та у звязку з тим, що доказів погашення Відповідачем заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість та законність позовних вимог щодо стягнення з Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Спецсервіс»суми заборгованості по внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 8369,13 грн. і вважає їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі та які підлягають стягненню з відповідача у вищенаведеному розмірі, заявленому Позивачем у судовому порядку.

Згідно з ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а Відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені Позивачем з Відповідача не стягуються.

Враховуючи наведене та керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

постановив:

Позов Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Спецсервіс»(01000, м. Київ, вул. Хрещатик, 29/1, код ЄДРПОУ 30434770) в особі Закарпатської обласної філії Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Спецсервіс»на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області (88000, м. Ужгород, пл. Ш. Петефі, 47) заборгованості по внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 8369,13 грн. (вісім тисяч триста шістдесят девять грн.) 13 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Шейко Т.І.

Повний текст постанови складено та підписано 17.03.2010 року.