Рішення № 96494035, 15.04.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2021
Номер справи
2540/2950/18
Номер документу
96494035
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 квітня 2021 року Чернігів Справа № 2540/2950/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Зайця О.В.,

за участі секретаря Гариги Л.О.,

позивача ОСОБА_1 ,

позивача ОСОБА_2 ,

представника відповідача Давиденка А.В.,

представника третьої особи Колісника Я.О.,

представника третьої особи Чечота І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_1 до виконавчого комітету Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, третя особа - Комунальне підприємство ''Господар'' Варвинської селищної ради Чернігівської області про визнання рішення протиправним та нечинним,

У С Т А Н О В И В:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_1 до виконавчого комітету Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Комунальне підприємство “Господар” Варвинської селищної ради Чернігівської області про визнання незаконним рішення виконавчого комітету Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області від 12.04.2018 № 55 “Про встановлення тарифу на послуги з вивезення твердих побутових відходів в смт. Варва”.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 даний позов задоволено повністю.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.03.2019 рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 залишено без змін.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.01.2021 рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.03.2019 у справі № 2540/2950/18 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до Чернігівського окружного адміністративного суду.

Верховний Суд вказав, що задовольняючи адміністративний позов, суди попередніх інстанцій виходили з того, що рішення виконавчого комітету Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області від 12 квітня 2018 року № 55 «Про встановлення тарифу на послуги з вивезення твердих побутових відходів в смт Варва» за своєю правовою природою є регуляторним актом, прийняттю якого прийняттю мала передувати процедура, визначена Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11 вересня 2003 року №1160-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1160-IV) та не погодився із наведеними висновками судів попередніх інстанцій, оскільки ці висновки ґрунтувалися на неправильному застосуванні норм матеріального права. Рішення органу місцевого самоврядування про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги (у тому числі, шляхом коригування тарифів) не є регуляторним актом у розумінні Закону № 1160-IV.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.02.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

У судовому засіданні позивачі підтримали позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені у позові та у відповідях на відзив, та просили їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача не визнав позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі, вказуючи на обставини, зазначені у відзиві на позов та запереченні.

Представник третьої особи заперечував проти позову в повному обсязі, з мотивів, викладених у поясненнях.

Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд встановив наступне.

12.04.2018 виконавчим комітетом Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області прийнято рішення № 55 «Про встановлення тарифу на послуги з вивезення твердих побутових відходів в смт Варва».

Зазначене рішення застосовано до позивачів, як споживачів, виконавцем послуги якого є КП «Господар» Варвинської селищної ради, шляхом направлення на їх адреси рахунків на оплату за послуги з вивезення твердих побутових відходів.

Вважаючи, розмір тарифу, зазначений у рішенні завищеним і економічно необгунтованим, а саме рішення таким, що прийнято з порушенням вимог чинного законодавства України, позивачі і звернулися до суду з даним позовом.

Згідно з частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У статті 3 Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов ’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено в частині 2 статті 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов 'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.

Згідно частини 2 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб передбачені Конституцією і Законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до статті 74 Закону України «Про місцеве самоврядування» органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами.

06 квітня 2018 року ОСОБА_1 подав на ім`я директора КП «Господар» зауваження щодо зміни тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів.

Варвинському селищному голові 06.04.2018 надійшло зауваження щодо недоліків та невідповідності розрахунків тарифів з вивезення відходів від мешканця смт Варва ОСОБА_3 .

З письмовими зауваженнями 10 квітня 2018 року до Варвинського селищного голови звернувся і ОСОБА_2 .

У заяві ОСОБА_1 від 12 квітня 2018 року до Виконавчого комітету Варвинської селищної ради зазначено про те, що на подані зауваження до КП «Господар» від 06.04.2018 про економічно необґрунтовані тарифи, не отримано відповіді.

17 квітня 2018 року ОСОБА_4 звернувся з письмовою заявою до Варвинської селищної ради про скасування рішення від 12 квітня 2018 року ««Про встановлення тарифу на послуги з вивезення твердих побутових відходів в смт Варва».

Так, рішення виконавчого комітету Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області від 12.04.2018 № 55 «Про встановлення тарифу на послуги з вивезення твердих побутових відходів в смт Варва» було прийнято у строк 20 днів, який необхідний лише для оприлюднення тексту рішення, а не для його прийняття. Дане рішення прийнято з порушенням, адже не враховано зауваження та доповнення, визначені протоколом № 5 засідання виконавчого комітету Варвинської селищної ради від 12.04.2018.

Також, конкурсна документація відповідно до рішення № 44 від 16.03.2018 «Про проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів» не відповідає розрахунковій.

Відповідно до п. 4 Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 року № 1010 річний план надання послуг розробляється окремо за кожною операцією поводження з побутовими відходами на підставі фактичного та прогнозованого обсягів надання послуг з урахуванням техніко-економічних факторів, зокрема таких, як:

зміна обсягів надання послуг в результаті економічного розвитку населеного пункту, підвищення вимог щодо якості послуг;

підвищення рівня технологічного процесу поводження з побутовими відходами, заміна амортизованого обладнання, здійснення заходів щодо автоматизації та механізації виробництва, застосування прогресивних енергозберігаючих технологій;

підвищення рівня організації виробництва та умов організації праці шляхом удосконалення операційно-виробничого планування, систем управління, матеріально-технічного забезпечення господарської діяльності.

Тож, щодо тарифу, який зазначений у оскаржуваному рішенні, то сам розрахунок тарифу здійснено не у відповідності вимогам Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 року № 1010. Вихідні дані розрахунку не достовірні, адже частина бюджетних установ, організацій, магазинів, аптек, фізичних осіб-підприємців смт Варва не враховані як суб`єкти, що утворюють побутові відходи. А відповідно і недостовірні дані обсягу метрів кубічних вивезення побутових відходів з яких саме і здійснюється розрахунок тарифів. Обсяг побутових відходів розраховувавсь на меншу кількість населення, що в свою чергу збільшує вартість одного метру кубічного.

Так, відповідно до річних планів з надання послуг з вивезення твердих побутових відходів від населення багатоквартирних будинків по КП «Господар» на 12 місяців з 01 січня 2018 року та договору на надання послуг з вивезення побутових відходів на території смт Варва Варвинського району Чернігівської області виявлені розбіжності в кількості мешканців будинків. Також, не було враховано заяву КП «Господар» про те, що відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ними подано розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництв (надання) послуги з вивезення твердих побутових відходів для встановлення згідно чинного законодавства відповідних тарифів, а саме зверталися з проханням, погодити рівень рентабельності на послуги з вивезення твердих побутових відходів у розмірах: для населення – 10%; для бюджетних установ – 15%; для інших споживачів – 20%.

Відповідно до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню. Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов 'язані оприлюднювати: нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньо організаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.

Інформація, підлягає обов ’язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п`яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації. Але, проект рішення належним чином був не розроблений та не оприлюднений.

Відповідно до частини 5 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.

А відповідно до частини 10 цієї статті акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Отже, з наведеного слід зробити висновок, що відповідачем порушено процедуру підготовки та подальшого оприлюднення рішення Варвинської селищної ради Чернігівської області, адже законним та обґрунтованим є рішення, яке прийняте на підставі вимог Закону, та з дотриманням установлених законом процедур щодо прийняття та оприлюднення акту, лише законне та обґрунтоване рішення є таким, що підлягає виконанню особами, на яких воно розповсюджує свою дію та таким, що не підлягає скасуванню.

Щодо доводів відповідача, що спірним рішенням не порушуються права позивачів, оскільки останні не належать до суб`єктів правовідносин, відповідно до постанови Верховного Суду від 21.01.2021, слід зазначити таке.

Особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб`єктів владних повноважень встановлено статтею 264 КАС України.

Згідно з частиною другою вказаної статті право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб`єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.

Спірне рішення прийнято з метою приведення розмірів тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів у відповідність до рівня економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, забезпечення стабільності надання послуг населенню, застосовуються неодноразово та розповсюджуються на невизначене коло осіб. Позивачі є мешканцями смт Варва, Чернігівської області, тому в даному випадку є учасниками правовідносин в яких застосовується спірне рішення, а відтак, мають право на судовий захист.

Отже, враховуючи вищевказані обставини, суд не приймає до уваги доводи відповідача, що спірним рішенням не порушуються права позивачів.

Відповідно до частини 2 статті 12 Закону України «Про ціни та ціноутворення» державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації)

Так і відповідно до частини 3 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).

Щодо внесення недостовірних даних у річні плани надання послуг, як механізм збільшення вартості тарифу, то як зазначено у частині 1 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.

Тарифи на послуги з вивезення побутових відходів розраховуються у відповідності до

«Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів», що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 року № 1010 (далі Порядок).

Згідно пункту 3 цього Порядку визначає наступні обставини формування тарифів: Формування тарифів на послуги підприємством здійснюється відповідно до річних планів надання послуг і економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних і галузевих нормативів (норм) витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів (обов`язкових платежів) та цін у планованому періоді, встановлених на підставі індексів зміни цін виробників промислової продукції.

Річні плани надання послуг, які лягли в основу розрахунків тарифів на вивезення ТПВ, що були затверджені оскаржуваним рішенням складені шляхом внесення недостовірної та неповної інформації.

Згідно з пунктом 8 Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів тарифи на послуги визначаються окремо за кожною операцією поводження з побутовими відходами та за видами побутових відходів (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, небезпечні).

Відповідний орган місцевого самоврядування має право встановлювати тарифи на рівні економічно обґрунтованих витрат.

Судом встановлено, що рішення виконавчого комітету Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області прийнято в порушення визначеного порядку частини 3 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації та встановлений КП «Господар» тариф на послугу з вивезення твердих побутових відходів в смт Варва та

с. Воскресенське для споживачів є економічно необґрунтований, що є порушенням вимог

статті 12 Закону України «Про ціни та ціноутворення» та статті 31 Закону України «Про

житлово-комунальні послуги» і порушує права та інтереси позивачів.

Враховуючи викладене, та з огляду на те, що відповідачем порушена установлена законом процедура прийняття оспорюваного рішення, зокрема недотримання принципу прозорості та врахування громадської думки, прийняття рішення за відсутності оприлюднення проекту рішення з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних осіб та юридичних осіб, їх об`єднань, суд приходить до переконання, що рішення виконавчого комітету Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області від 12.04.2018 № 55 «Про встановлення тарифу на послуги з вивезення твердих побутових відходів в смт Варва» прийнято з порушенням норм чинного законодавства, а тому є незаконним. За таких обставин, позов слід задовольнити повністю.

При цьому, судом враховується положення пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, відповідно до якого обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Крім того, згідно з пунктом 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «RuizTorija v. Spain» від 09.12.1994, пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод не можна розуміти як такий, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін.

Резолютивна частина рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним невідкладно публікується відповідачем у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням законної сили, (частина перша статті 265 КАС України).

Відповідно до частини першої статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Отже, резолютивну частину рішення суду у справі № 2540/2950/18 відповідачу невідкладно необхідно опублікувати у виданні, в якому оскаржуване рішення було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням законної сили.

Статтею 132 КАС України передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; 3) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Частина перша статті 139 КАС України передбачає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до матеріалів справи позивачем ОСОБА_2 сплачений судовий збір в розмірі 704,80 грн згідно квитанції від 21.08.2018 № 167, позивачем ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 704,80 грн згідно квитанції від 31.10.2018 № 80. Крім того, позивачами на підтвердження витрат, пов`язаних із прибуттям до суду, надано проїзні документи ОСОБА_2 на загальну суму – 697,23 грн та ОСОБА_1 – 140 грн.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області підлягають стягненню на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 704,80 грн та судові витрати за проїзд в сумі 697,23 грн, а на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 704,80 грн та судові витрати за проїзд у розмірі 140,00 грн.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 , ОСОБА_1 до виконавчого комітету Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, третя особа - Комунальне підприємство ''Господар'' Варвинської селищної ради Чернігівської області про визнання рішення протиправним та нечинним - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області від 12.04.2018 № 55 «Про встановлення тарифу на послуги з вивезення твердих побутових відходів в смт Варва».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 704,80 (сімсот чотири) грн 80 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 704,80 (сімсот чотири) грн 80 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області судові витрати на проїзд в загальному розмірі 697,23 (шістсот дев`яносто сім) грн 23 коп. на користь ОСОБА_2 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області судові витрати на проїзд в загальному розмірі 140,00 (сто сорок) грн 00 коп. на користь ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Виконавчий комітет Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області (вул. Пилипенка,3, смт. Варва, Чернігівської область, 17600, код ЄДРПОУ 41510040).

Третя особа: Комунальне підприємство “Господар” Варвинської селищної ради Чернігівської області (вул. Шевченка, 18, смт. Варва, Варвинський район, Чернігівська область, 17600 код ЄДРПОУ 35074998).

Повний текст судового рішення виготовлено 23.04.2021.

Суддя О.В. Заяць